MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Babcie i dziadkowie niech nam sto lat żyją!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 21 stycznia 2011, 8:03
Aktualizacja: Sobota, 22 stycznia 2011, 8:15
Autor: Agafka
Fot. Agrafka
Już dziś wnuczęta pędzą do swych babć i dziadków, aby złożyć im życzenia, obdarować kwiatami, laurkami i gorącymi uściskami, a wszystko to z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, które obchodzimy kolejno 21 i 22 stycznia. Już wczoraj o święcie nie zapomniały, między innymi, dzieci z Przedszkola nr 2.

Święto Babci i Dnia Dziadka obchodzone jest w Polsce już ponad 40 lat. Pomysł uhonorowania wszystkich babć pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Rok później popularyzował to święto „Express Poznański”, a w 1966 roku „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia Dniem Babci. Trochę później powstała także tradycja obchodzenia Dnia Dziadka.

Wszystko po to, by krzewić w młodych ludziach szacunek i pamięć o najstarszych członkach rodziny, a także by każdy wnuczek mógł podziękować swym dziadkom za opiekę i ofiarowaną miłość.

21 stycznia jako Dzień Babci obchodzony jest również w Bułgarii i Brazylii. W Hiszpanii świętuje się ten dzień 26 lipca, natomiast we Francji jest to święto ruchome, obchodzone w pierwszą niedzielę marca. W USA i Rosji czci się pamięć dziadków w jeden dzień.

- Bardzo dobrze czuję się w roli babci. Moje wnuczęta zawsze pamiętają o Dniu Babci i Dziadka, obdarowują nas laurkami, kwiatami i przygotowują występy w Akademii Malucha – powiedziała pani Zdzisława z Jeleniej Góry, babcia Agatki i Kasperka. Kasperek zawsze wręcza babuni kwiaty z okazji jej święta, a jego siostra Agatka maluje laurki. - Bardzo kocham moją babcię, rysuję jej czerwone kwiatki i kotki – wyznała Agatka, wnuczka pani Zdzisławy z Jeleniej Góry.

Wczoraj o babciach i dziadkach nie zapomnieli dziewczęta i chłopcy z Przedszkola nr 2. Dzieci zaprosiły „bohaterów” dzisiejszego święta na program artystyczny. Były piosenki i tańce, do których zaproszono gości. Całość zakończyła się poczęstunkiem, w którego przygotowaniu pomogły dzieci, między innymi, wykonując pierniczki ze swoim imieniem.

Pracownicy Redakcji Jelonka także dołączają się do życzeń wnucząt i pragną złożyć gorące wyrazy pamięci i serdeczności wszystkim babciom oraz dziadkom, posługując się słowami Zofii Rogoszówny:

„Niechaj dziadzio z babunią, tak nam długo żyją,
póki komar i mucha morza nie wypiją.

A ty mucho, ty komarze, pijcie wodę powoli,
Niech się dziadzio z babcią, nażyją dowoli.”

Ogłoszenia

Czytaj również

Dużo drożej za śmieci

Utrudnienia w centrum Szklarskiej Poręby  

Wędrówka na Grodną

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Ryba 21-01-2011 16:15
Kochana 99-cio letnia babuniu. Zyj sto lat i pomysl juz o testamencie z uwzglednieniem wnuczka ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Z wizytą na półwiecze Erftstadt

Kradzież pszczół

Płatne parkowanie w centrum od poniedziałku?

Kolejowa po remoncie

Nagroda za zdjęcie z Biegu Piastów

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
345
Tak
23%
Nie
75%
Nie mam zdania
2%