MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Aż mury runą

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 29 czerwca 2007, 0:00
Autor: anzol
Fot. K. Piotrowski, rylit
Teren z dawnymi fortyfikacjami czeka na gospodarza.

Przylegające do Podwala grunty, na których znajdują się resztki dawnych murów obronnych, szpecą i straszą przechodniów i turystów. Urządzono tam pasaż, z którego mało kto korzysta. Wyjątek stanowią amatorzy tanich trunków i bywalcy pobliskich pubów, którzy – zwłaszcza wieczorami – załatawiają w pobliżu swoje potrzeby fizjologiczne.

– Choć to centrum miasta, strach tędy przechodzić – mówi Joanna Woźnicka z ulicy Jasnej. – A w pobliżu jest przecież dworzec PKS, a sam grunt położony jest bardzo atrakcyjnie – dodaje.

Całość wygląda jednak fatalnie. Do lat 80-tych minionego wieku istniały tam magazyny, które rozebrano – rozwalając przy okazji fragment średniowiecznych fortyfikacji. Dzięki szybkiej interwencji konserwatora zabytków uchował się jej jej fragment, który i tak jest niszczony przez pobliskich wandali.

Pomysłów na zagospodarowanie terenu, na którym znajdowała się dawna prochownia i arsenał miejski, nie ma. Rozstrzygnięto wprawdzie konkurs na wizję architektoniczną tego miejsca, ale zabrakło inwestora, który wcieliłby ją w życie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Spotkali się z Beatą Kempą

Pomnik przyrody w Bolkowie

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~cr@zy 29-06-2007 9:24
Jesli mam byc szczery, to konserwator–obronca zabytkow zaczyna mi sie kojarzyc z psem ogrodnika... Dobrze ze taki urzad nie istnial w sredniowieczu, mielibysmy slomiane chatki i szalasy w centrum...
~adi 29-06-2007 10:59
"Dzięki szybkiej interwencji konserwatora zabytków uchował się jej jej fragment" zaje...fajnie szybka interwencja konserwatora ;))) czy nasz konserwator nazywa się ŻÓŁW ? pozdrowienia
~:–) 29-06-2007 11:24
Najlepiej od razu wszystko zniszczyć a później zastanawiać się dlaczego tak się stało.Przecież to są zabytkowe pozostałości to trzeba byłoby coś zrobić w kierunku ich zachowania bynajmniej tego co jest teraz.Niech coś zostanie dla potomnych...
~cr@zy do :–) 29-06-2007 12:25
Tu nie chodzi o to, żeby specjalnie niszczyć. Ale jeśli ma to tak wyglądać, że konserwator wyraża swój sprzeciw i chce chronić ten zabytek, to niech tym się opiekuje, a nie zostawia i tylko tabliczkami pokrywa pół miasta. Jeśli ma być tak, że centrum ma być "drogocenną ruiną", to lepiej chyba zrezygnować z takiego urzędu, i wybudować coś tam konkretnego – jak np. zamiast blaszaka na Szkolnej pojawiła się kamienica. BTW A ile lat miał ten blaszak? Czy on też już nie był zabytkiem?
~dokładnie 29-06-2007 12:41
wszystko jest niszc zone , burzone, przebudowywane i to za zgodą organów do tego upoważnionych. Na Jasnej też zburzą te piwnice–zrobią dokumentację–i zburzą!!! Zamiast je zostawić i zabudowę lekka zrobic np. jakąś szklaną galerię....szkoda gadać U.O.Z. nie do końca daje radę...niestety... *a powinno zostac dla potomków....
~mmm 29-06-2007 13:23
Ale chyba w pierwszej klejności powinny pójśc pieniądze na remont kamienic, które również się sypia. Mur zostawmy na końcu.
~Jest OK? 29-06-2007 15:41
A na ful.Fortecznej się rozsypał i go postawili od nowa i stoi jako zabytek. Chodzi o ten kawałek muru za zakładem co naprawia pralki.
~wrocławiak od teraz 29-06-2007 19:03
a tak to się robi we Wrocławiu: http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,4265256.html
~budowniczy BOB 29-06-2007 19:04
tak jest we Wrocławiu>> Od siedmiu lat miasto daje pieniądze na remonty zabytków, których nie jest właścicielem. Ale dotąd pomoc otrzymywały tylko instytucje pożytku publicznego, czyli fundacje, stowarzyszenia, związki wyznaniowe. W tym roku po raz pierwszy pieniądze dostały także wspólnoty mieszkaniowe z zabytkowych kamienic: na remonty elewacji i dachów, wymianę okien i odtworzenie detali architektonicznych, słowem – na wszystko, co widać z ulicy. Pomoc finansowa miasta jest bardzo duża, bo sięga 70 proc. kosztów całej inwestycji, a w szczególnych przypadkach nawet 90 proc.
~cr@zy do Wroclawiakow 29-06-2007 21:30
Ludzie, udzielajcie sie czesciej na tym forum, niech trepy z ratusza zobacza ze inni moga a oni nie – moze im sie wstyd zrobi i zaczna cos w tym kierunku robic (pomarzyc mozna ;)
~jeleniogórzanka 1-07-2007 22:59
Dobrze, że w końcu ktoś zajął się tą sprawą.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ruszyła procedura ws. referendum

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Fundusze dla powiatu lubańskiego

Karkonosze ulubione

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1542
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%