MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Awantura u planistów

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 13 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 października 2006, 16:24
Autor: Monika
Fot. rylit
Bardzo gorąca dyskusja wywiązała się w piątek w ratuszu podczas spotkania związanego z planami zagospodarowania przestrzennego Cieplic.

Najważniejszymi problemami, które były poruszane na spotkaniu, to przebudowa jednej z ulic. Przeciwko temu protestowali mieszkańcy cieplickiego osiedla Miłosza. Właśnie tamtędy w pobliżu mieszkań miałby przebiegać nowy odcinek drogi.

Według osób należących do komisji uzdrowiskowej i Stowarzyszenia Miłośników Cieplic, nie uwzględniono żadnego złożonego przez nich wniosku.

– Jesteśmy specjalistami od leczenia uzdrowiskowego i nikt się z nami nie liczy - denerwuje się Roman Jałako prezes spółki uzdrowiskowej.
Podobnie wypowiada się Radosław Pluciński ze Stowarzyszenia Miłośników Cieplic.
– Złożyliśmy kilkanaście wniosków, z których żaden nie został wzięty pod uwagę – mówi Pluciński.

– Myślę, że na dzisiejsze gorące spotkanie miała wpływ atmosfera zbliżających się wyborów – tłumaczy Mirosław Jaskólski, architekt miejski.
Decyzję o końcowym wyglądzie planów zagospodarowania przestrzennego dla Cieplic najprawdopodobniej podejmie już nowa rada.

Ogłoszenia

Czytaj również

Festiwal Kolorów w Kamiennej Górze

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Czyżby Andrzej Duda?

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~mieszkaniec Cieplic 13-10-2006 15:16
Prawda jest taka ,ze nie uwzgledniono wniosków nawet komisji uzdrowiskowej działajacej przy Radzie Miejskiej Jeleniej Góry dotyczącej planów zagospodarowania przestrzennego Cieplic bo pismo z czerwca 2006 r w Urzędzie zaginęlo i nie dotarło do planistów.Nie uwzgledniono problemów Cieplic a plan determinuje przyszłość Uzdrowiska co i gdzie możńa budować i to na pokolenia.Brak projektów dotyczących budowy hali spacerowej w parku uzdrowiskowym , brak w pokazanym planie sensownych rozwiązań parkingów , brak wyrażnego oznaczenia terenów pod inwestycje lecznictwa uzdrowiskowego jak sanatoria i hotele spa.Brak rozwiązań dotyczącyh przeniesienia PMP Poland do strefy aktywnosci gospodarczej lub podstrefy ekonomicznej -dlatego obok parku Uzdrowiska mamy w planie tereny fabryczne.Brak wyobrażni i brak kompetencji jest porażający.Widać pośpiech i brak przemyśleń tylko po to aby prezydent mógł sie pochwalić uchwalonym planem.
~hirschberg 13-10-2006 18:50
Panu Jaskólskiemu już dziękujemy. O jego "ciekawych" zachowaniach opowiadało mi już kilka osób.
~kazimierzp 14-10-2006 9:26
Plan Cieplic powstaje od dłuższego czasu i nikt nie zakładał, ze musi on być uchwalony jeszcze w tej kadencji samorządu. Plan ten, tak jak kazdy plan zagospodarowania przestrzennego ma uwzględniać możliwości rozwoju opracowywanego obszaru w powiązaniu z sąsiednimi terenami i całego miasta. Czasami rozwiązania planistyczne naruszają interes jakiejś grupy mieszkańców, ale wprowadza się je ze względu na potrzeby całego miasta. W przypadku nowego odcinka omawianej w artykule ulicy ma on usprawnić ruch mieszkańców Jeleniej Góry i częściowo odciążyć zabytkową ulicę Cieplicką. Ten nowoprojektowany odcinek ulicy jest uwzględniany w planach od lat trzydziestych XX wieku (jeszcze za Niemców!) i we wszystkich planach opracowywanych po wojnie. Wtedy gdy Ci protestujący ludzie kupowali swoje działki to też ta ulica była planowana. Wiec trudno dopatrzeć się tu naruszenia ich interesów! Urbaniści projektujący wszelkie plany (urzędnicy w Wydziale Architektury nie są projektantami, urzędnicy muszą jedynie pomagać logistycznie w tej pracy!!!) muszą w swych pracach opierać się na wiedzy, szeroko rozumianym interesie społecznym i nie wolno im (choć muszę z przykrością przyznać, że nie każdy z urbanistów to przestrzega) kierować się koninkturalizmem. Są ustawowe procedury uchwalania planu, stąd też w ramach tych procedur są spotkania i dyskusje z mieszkańcami. Jeżeli w planie zapisana byłaby likwidacja jakiejś funkcji np. fabryki PMP Poland - dawnej Fampy i przeniesienie jej do innej strefy, a Rada Miejska by taki zapis przyjęła to w tym momencie PMP mogłaby i na pewno zażądałaby wykupienia tego wszystkiego co tam stoi i wybudowania nowej fabryki w tym nowym miejscu! I miasto musiałoby to uczynić. Byłby to koszt kilku rocznych budżetów tego miasta. Ciekawe co wtedy!?! Konkludując: plan zagospodarowania Cieplic, tak jak każdy plan będą uchwalali radni z całego miasta - od Jagniatkowa po Maciejową, a nie tylko radni z Cieplic czy też "osiedla Mireckiego". Jeżeli przedstawiciele tego osiedla przekonają większość do swej racji to tej ulicy nie będzie, jeżeli nie to w planach ona zostanie uwzgledniona. Proponuję autorce tego artykułu skontaktowania się z jeleniogórskim oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich które 21 października w Łomnicy organizuje konferencją na tematy problemów kształtowania przestrzeni w Kotlinie Jeleniogórskiej, powinni zaprosić przedstawicieli redakcji i warto będzie posłuchać co urbaniści mają do powiedzenia. Nie musi się z nimi zgadzać, ale posłuchać zawsze warto!
~rak 14-10-2006 14:37
kto dal zezwolenie na budowe lakierni skody przy ul.falata jakie wymogi ekologiczne ochrony srodowiska spelni w poblizu jest osiedle Orle i ogrody dzialkowe ,to powinno byc poza miastem i co sadzi o tym Pan Jaskolski ktory to akceptuje ..
~kazimierzp 14-10-2006 16:59
Czy mógłbyś przytoczyć akty prawne które zabroniłyby stawiać warsztaty samochodowe wzdłuż ulicy Cieplickiej? Prawo budowlane które "trochę" znam sciśle określa uwarunkowania: jeżeli inwestor spełnia wszystkie wymogi prawne, to znaczy plan lub decyzja o warunkach zabudowy zezwala w takim miejscu na usługi, kiedy inwestor ma pozytywną decyzję środowiskową, a projektant swym oświadczeniem bieże na siebie pełną odpowiedzialność za prawidłowość zstosowanych rozwiązań projektowych to zaden urzędnik, choćby nie wiem jak mu się dana inwestycja nie podobała musi wydać decyzję o pozwoleniu na budowę. Prawo budowlane nie dało urzędnikom (i bardzo dobrze) możliwości dowolnego i koniunkturalnego dawania decyzji o pozwoleniu na budowę! Tak się złożyło, że tej decyzji akurat nie zatwierdzałem, ale nie miałbym zadnych oporów przed jej podpisaniem (jeżeli spełniała wyżej wymienione warunki) Tuż obok tej rzeczonej decyzji mieszka inwestor tejże stacji obsługi Skody i nie boi się tej lokalizacji i to mieszka wielokrotnie bliżej niż najbliższy dom osiedla Orle.
~ciepliczanka 14-10-2006 20:29
Do Kazimierzap. Co do lokalizacji Lakierni Skody.Zlokalizowanie takiego obiektu w STREFIE B UZDROWISKA nie jest zgodne z przepisami ochrony środowiska i w żadnym wypadku nie powinno go tu być. Argument,że właściciel lakierni mieszka obok jest śmieszny i kompromitujący Pana - swoje nigdy nie śmierdzi.Ciekawa jestem ,czy ta sama osoba zaakceptowałaby taki "obcy " obiekt obok swojej wspaniałej posesji??. Radzę poczytać Prawo Ochrony Środowiska - przyda się to w Pańskiej pracy.
~iga 14-10-2006 20:44
Do Kazimierzap. Na tą inwestycję nie powinny być wydane warunki zabudowy - czy opiniował je Minister Zdrowia ?
~kazimierzp 14-10-2006 21:08
Wszystkie elementy prawne były spełnione, inaczej ten co zatwierdził decyzję nie mógł by jej podpisać!
~xx 15-10-2006 0:25
Czy aby na pewno?
~misio 15-10-2006 12:13
Panie Kazimierzu prosze potwierdzic lub zaprzeczyc!!! Startuje Pan do Rady Miejskiej z komitetu ZOfii Czernow w nadchodzacych wyborach??
~kazimierzp 15-10-2006 15:28
To jest komitet bezpartyjny "Jelenia Góra - Nasz Dom". Staruję z okręgu nr 3 - czyli w tym gdzie mieszkam. Gdybym został wybrany to natychmiast przestaję pracować w Urzedzie!;-)
~kazimierzp 16-10-2006 19:27
Pamięć bywa zawodna bo było to na początku 2005 roku. To ja podpisałem decyzję o pozwoleniu na budowę, a wszelkie uwarunkowania prawne (decyzja środowiskowa, zgoda na lokalizację w strefie B uzdrowiska były spełnione!;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie  

Bike Maraton 2020  

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
470
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%