MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Awantura o likwidację szkół, w których… nie uczono

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 21 lutego 2014, 8:02
Aktualizacja: 9:56
Autor: Angela
Fot. Angela
Siedem uchwał dotyczących likwidacji liceów i techników w jeleniogórskich szkołach ponadgimnazjalnych przyjęli na ostatniej sesji (18.02) radni Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. Mimo że uchwały tylko porządkowały strukturę placówek do obowiązujących przepisów, głosowania poprzedziła gorąca dyskusja. Grzmieli radni opozycyjni, a prezydent tłumaczył: nie likwidujemy żadnych szkół, ale klasy, które od dawna nie funkcjonowały!

O co chodzi w tych likwidacjach i przekształceniach odnoszących się do siedmiu jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych wyjaśniał naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała.

- Uchwały mają zastosowanie do nieistniejących bądź kończących swoją działalność szkół różnych typów, funkcjonujących dotychczas w zespołach szkół – tłumaczył Paweł Domagała. - Zostały one zdeterminowane najnowszymi przepisami o systemie oświaty. Zgodnie z art. 7. Ustawy, z dniem 1 września 2012 r. likwiduje się klasę pierwszą, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowego trzyletniego liceum profilowanego dla młodzieży, dwuletniego uzupełniającego liceum ogólnokształcącego dla młodzieży oraz trzyletniego technikum uzupełniającego dla młodzieży. Likwiduje się także klasy dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej dla dorosłych, technikum dla dorosłych, liceum profilowanego dla dorosłych, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. Zgodnie z zapisami likwidacji ulegają także klasy dotychczasowego technikum uzupełniającego dla dorosłych – dodał.

W przypadku Jeleniej Góry zmiany dotyczą: Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, Zespołu Szkół Technicznych "Mechanik", Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zespołu Szkół Przyrodniczo - Usługowych i Bursy Szkolnej, Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2, Zespołu Szkół Ekonomiczno- Turystycznych i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Jeleniej Górze.

- Zmiany wynikają z rezygnacji państwa z funkcjonowania liceów profilowanych jako szkół, które się nie sprawdziły – wyjaśniał dalej Paweł Domagała. - Nie przygotowywały uczniów należycie do wykonywania zawodu, nie umożliwiały także uzyskania koniecznej wiedzy i umiejętności do podjęcia studiów. Licea profilowane były wdrożone poprzez reformę oświaty w latach dziewięćdziesiątych. Na obecny kształt struktury kształcenia ponadgimnazjalnego ma także wpływ inny sposób uzyskiwania umiejętności zawodowych poprzez zdobywanie specjalizacji na kursach kwalifikacji zawodowej.

Oprócz likwidacji nastąpiły też przekształcenia: technikum uzupełniające dla dorosłych w liceum ogólnokształcące dla dorosłych w Zespole szkół Technicznych „Mechanik” oraz technikum uzupełniające dla młodzieży w liceum ogólnokształcące dla dorosłych w Zespole szkół Licealnych i Zawodowych nr 2.

- Przekształcenia szkół mają na celu poszerzenie oferty edukacyjnej dla dorosłej młodzieży, która kończy kursy kwalifikacji zawodowej w szkołach zawodowych i ma ambicje uzyskać tytuł technika. Takie zmiany pozwolą w pełni wykorzystać ostatnio znacznie wzbogaconą i unowocześnioną bazę ZST „Mechanik” i ZSLiZ nr 2 „Handlówka” dając równocześnie słuchaczom możliwość uzyskania matury w tej samej szkole, co jest warunkiem koniecznym dla technika – dodał Paweł Domagała.

Te wyjaśnienia jeszcze raz podkreślał i potwierdził wieloletni nauczyciel Janusz Wojtas. Mimo to przeciwni tym zmianom byli radni opozycji, którzy przekonywali, że w Jeleniej Górze tylko likwiduje się szkoły, nie tworząc nic w zamian.

- Polityka prezydenta jest taka, by likwidować szkoły, podnosić opłaty za bursy i zwiększać podatki – mówił radny Rafał Szymański (PiS). – Przez to z miasta uciekają ludzie, co pokazują statystyki. A jaka jest obecnie liczba uczniów, w tych szkołach, które pozostały: malejąca, rosnąca czy stała? – pytał.
Prezydent Marcin Zawiła wyjaśniał, że likwidowane są te klasy, na które nie ma chętnych, lub które się nie sprawdziły.

- Nie ma szkoły budowlanej, ale jest klasa budowlana w Mechaniku, nie ma szkoły leśnej, ale jest taki kierunek kształcenia w zespole szkół – wymieniał. - Szkoły zawodowe w ostatnich latach zostały bardzo dobrze doposażone. Przykładem jest Zespół Szkół Ekonomiczno – Turystycznych, Handlówka czy Mechanik. Nic naszym szkołom nie zagraża. Osoby z zawodowym wykształceniem znajdują pracę, a mimo podniesionych opłat bursy mają pełne obłożenie. Co więcej, mimo niżu demograficznego utrzymujemy tendencję stałą, bo ponad 50 procent osób uczących się przyjeżdża spoza Jeleniej Góry – dodał M. Zawiła.

- Zacytuję hasło szefa PO: „nie róbmy polityki, budujmy szkoły”, a pan mówi „nie mamy szkół, ale mamy klasy”. To trąci absurdem – ripostował Rafał Szymański. - Otwieramy klasy, które medialnie dobrze brzmią, ale nie dają ludziom gwarancji zatrudnienia – dodał.

Do krytyki dołączył się radny Krzysztof Mróz, który przekonywał, że w mieście brakuje „otwierania nowych szkół i kierunków”. - Cały czas coś zmniejszamy i likwidujemy, przenosimy jakieś klasy do innych szkół i zostajemy z bardzo dużą bazą i ogromną liczbą nauczycieli, z którymi lada moment nie będzie co zrobić – mówił radny K. Mróz.

- Niczego nie likwidujemy! Formalnie wycofujemy ze struktur szkół coś, co już dawno nie funkcjonuje – odpowiadał M. Zawiła. - Szkoły stoją i będę stały z coraz lepszą i bogatszą ofertą – dodał.

O głos związków zawodowych w tej sprawie poprosił radny Józef Sarzyński. Przewodniczący Solidarności Andrzej Grosicki wyjaśnił jednak, że te uchwały nie mają żadnego znaczenia dla liczby osób zatrudnionych w oświacie.– Są to tylko kwestie porządkowe, które nic nie zmieniają – potwierdził Andrzej Grosicki.
Uchwały zostały przegłosowane 12 głosami za, jednym przeciwnym i przy siedmiu głosach wstrzymujących się.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Bobry na Zabobrzu

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~pisioki 21-02-2014 9:05
Tak to jest jak wybieramy takich oświeconych radnych. Jak wygra pis to zrobią nam w mieście 13 uniwersytetów, 22 nowych liceum, 100 podstawówek, itd. A że nikt nie będzie do nich chodził? To jakie to ma znaczenie...
~nauczyciel 21-02-2014 9:17
Po co te manewry, skoro za kilka miesięcy, gdy PIS dojdzie do władzy / a dojdzie na pewno/, zmieni się całkowicie struktura oświaty w mieście, a po wyborach do Sejmu obligatoryjnie w całej Polsce
~jassmina 21-02-2014 9:36
Najlepszym ministrem edukacji był Pan Roman Giertych! Zainteresowani i obstukani w temacie wiedzą, dlaczego.
~Gog 21-02-2014 9:57
No tak - jęśli PIS wygra zlikwiduje gimnazja. Ciekawe co zrobi z nauczycielami?
~Kalina@ 21-02-2014 10:24
Nauczyciele niech się przekwalifikują, jak np. wszyscy w wieku 50+, którzy są za "starzy" do dotychczasowej pracy i musza wykonywać różne dziwne zajęcia, żeby nie umrzeć z głodu. Nauczyciele też tak mogą!
~El67 21-02-2014 11:11
Z punktu widzenia szkół to bardzo dobre i prawidłowe działanie zgodne ze zmianami prawa oświatowego. Niektórzy radni nie czy tają na bieżąco ustaw i rozporządzeń, które obowiązują od września 2012, stąd te głosy przeciwne. Brawa dla Wydziały Edukacji i Sportu, należało uporządkować sytuację w szkołach ponadgimnazjalnych.
~do 9:36 21-02-2014 12:09
zgadzam się z tobą mimo iż tylko trochę jestem obstukany w tym temacie
~... 21-02-2014 15:52
Nie byłoby problemu gdyby w mieście było więcej dzieci! Dla zaspokojenia mej i innych ciekawości zadam pytanie: "po ile dzieci maja radni Mróz i Szymańskie, że tak walczą o miejsca dla ich kształcenia!"? Oni chyba nie mogą tłumaczyć się, że ich nie stać!
~AniaTomek 21-02-2014 16:10
Szkoda, ze prywatnymi sie nie zajma. Po dwoch latach nauki na Warynskiego posiadanym dyplomem moge ozdobic sciane w sypialni. Nikt nie uznaje dyplomu z Plejady. Traktuja go na rowni z przebytym szkoleniem.
~Gog 21-02-2014 19:12
Kalina - dlaczego innym źle życzysz? Nauczycielom już odebrano przywileje - wcześniejszą emeryturę. Natomiast pozostawiono wojsku, policji straży itd. A teraz PIS chce zacząć rewolucję, która może spowodować zwolnienia i spore wydatki.Ludzie boją się zmian.
~123 21-02-2014 19:59
Pan radny umięścił na FB wynik głosowania kto za a kto przeciw edukacji. Mam ogromną prośbę, aby radni typu Pana Szymańskiego czy Mroza poczytali sobie przepisy oświatowe tam wszystko jest czarno na czarnym.Ich wiedza poza partyjną i jak dokopać każdemu kto nie z PIS jest żadna
~ 21-02-2014 23:52
Zlikwidujmy PO, PiS i innych wszechwiedzących !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 22-02-2014 8:19
wogole zlikwidowac szkoly po co uczyc tak dlugo wystarczy zeby Polak umial sie podpisac a tego wymaga od nas Unia
~niezależna 22-02-2014 11:43
... Pan Radny RPS, człowiek wiedzący absolutnie wszystko o niczym...
~Julian 22-02-2014 14:05
I bardzo dobrze!!! Nigdy nie myślałem, że to powiem ale życzmy sobie by PiS wrócił do władzy, a nasz kraj wrócił choćby do stanu kiedy władze odbierało PO. Nawet głupkowaty Giertych wcześniej tu wspomniany bardziej mi odpowiada niż którykolwiek POwiec, który jak na POwca przystało wie lepiej, a nawet najlepiej natomiast reszta to głupki, niscy, brzydcy, bez kont w banku, mieszkający w mieszkankach zabici dechami itd. Patrząc na naszą szlachte świetnie wyselekcjonowaną przez Wodza Donalda, każdy ładny, mądry i oczytany do tego majętny i znający sie na wszystkim... Tylko jakie oni mogą mieć pojęcie o życiu szarego człowieka? no jakie? Skoro szarzy , zwykli ludzie to dla nich ciemnota , mochery i cały ich słowniczek określeń, które przeszły do historii. Czas platformy sie konczy. Nareszcie!
~niezależna 22-02-2014 21:19
... Julian, co za pierd. Gratulacje...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Kolejne defibrylatory w przestrzeni publicznej

PSZOK tylko bez zaległości

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Sytuacja w spółce Sanikom

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%