MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Awantura o granice Aglomeracji Jeleniogórskiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 29 stycznia 2015, 9:04
Aktualizacja: Piątek, 30 stycznia 2015, 7:24
Autor: Angela
Fot. Angela
Plan wyłączenia Goduszyna i Jagniątkowa z Aglomeracji Jeleniogórskiej wywołał burzliwą dyskusję radnych podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Jeleniej Górze (27.01). Ostatecznie, na wniosek radnego Roberta Obaza (i przy poparciu większości rady), projekt uchwały został zdjęty z obrad, do czasu spotkania prezydenta i przedstawiciela WFOŚ z mieszkańcami tych osiedli, a także przeprowadzenia konsultacji społecznych. Z jakiego powodu te dwa osiedla miałyby być wyłączone?

Jak tłumaczyła Ewa Grześkowiak, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska jeleniogórskiego Urzędu Miasta, powodem planu wyłączenia z aglomeracji nie tylko Jagniątkowa i Goduszyna, ale także Janowic Wielkich i Jeżowa Sudeckiego, są wymogi (sporządzonego przez Ministerstwo Środowiska) Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

- Określają one plan inwestycyjny w zakresie gospodarki wodno – kanalizacyjnej, jaki musi zostać zrealizowany przez Polskę (w tym poszczególne aglomeracje) do końca br., aby osiągnąć wymagane efekty ekologiczne – mówiła naczelnik Ewa Grześkowiak.

Prezes spółki „Wodnik” Wojciech Jastrzębski dodał, że dokument ten wymusza skanalizowanie aglomeracji, co w Goduszynie i Jagniątkowie byłoby nieopłacalne. – Gęstość zaludnienia na tych obszarach jest tak małe, że koszty doprowadzenia kanalizacji do tych dzielnic byłyby ogromne, przez co ceny za odbiór tych ścieków wzrosłyby do takiego poziomu, że nikt nie chciałby się do tej kanalizacji przyłączać. Plan nowych granic Aglomeracji Jeleniogórskiej został wykonany przez podmiot zewnętrzny, który dokładnie to obliczył i wybrał najkorzystniejsze rozwiązanie – podkreślał Wojciech Jastrzębski.

Dyskusję nad zasadnością uchwały w sprawie zaopiniowania nowych granic aglomeracji rozpoczęli radni PiS. Rafał Szymański przekonywał, że miasto nie może z powodu cięcia kosztów wyłączać dwóch dzielnic i pozbawiać ich możliwości normalnego funkcjonowania.

Ireneusz Łojek natomiast pytał, jaki pomysł ma prezydent na rozwiązanie tego problemu.

- Niebawem rada rozpocznie prace nad studium, w którym wskaże sposoby zagospodarowania ścieków w Jagniątkowie i Goduszynie – odpowiadał wiceprezydent Jerzy Łużniak.

- Proszę nie ściemniać panie prezydencie, że w studium pojawią się zapisy, w jaki sposób mieszkańcy będą mieli sobie radzić ze ściekami i kto poniesie koszty budowy szamb czy przydomowych oczyszczalni ścieków – ripostował radny Krzysztof Mróz. – Jeśli podejmiemy tę uchwałę, problem spadnie na barki mieszkańców, a my umyjemy z tego ręce – dodał.

Przewodniczący rady Leszek Wrotniewski pytał o skutki niepodjęcia uchwały, a także konsekwencje dla mieszkańców Jagniątkowa i Goduszyna.

- Dwa lata trwało wydanie decyzji urzędu marszałkowskiego w sprawie nowych granic aglomeracji, a rok 2015 jest ostatnim na to, by wypełnić dyrektywy unijne – wyjaśniał prezydent Marcin Zawiła. – Jeśli radni nie podejmą uchwały, zatwierdzenie nowych granic aglomeracji może znów trwać kolejne dwa lata i wówczas nie zmieścimy się w czasie i będziemy musieli płacić ogromne kary, liczone w euro. Tak wyglądają obecnie pionki na szachownicy i jak nimi zagramy, tak będziemy mieli – dodał prezydent.

- Wyłączenie tych osiedli z aglomeracji, da ich mieszkańcom możliwość skorzystania z dofinansowania i preferencyjnych pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków – uzupełniał zastępca prezydenta Jerzy Łużniak. – Obecnie takiej możliwości mieszkańcy nie mają, bo są częścią aglomeracji, a dofinansowania przewidziane są dla indywidualnych mieszkańców – dodał.

Ostatecznie, po długiej i żywej dyskusji, radny Robert Obaz złożył wniosek, by wycofać projekt uchwały do czasu spotkania prezydenta i przedstawiciela Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z mieszkańcami tych osiedli. – Zobowiązuję się do zorganizowania spotkań, a także przeprowadzenia konsultacji w tej sprawie, bo chodzi tu o los mieszkańców i to oni powinni zdecydować, co jest dla nich korzystniejsze – mówił Robert Obaz. – Nie jestem przeciwny uchwale czy zmianie granic, ale chcę, by mieszkańcy usłyszeli co ich czeka i na co mogą liczyć ze strony Miasta czy WFOŚ – powiedział radny.

Wniosek radnego R. Obaza poparło 16 radnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Groźnie na szlakach

Chwile wzruszenia podczas Złotych Godów  

O rozpadających się górach

Komentarze (53) Dodaj komentarz

~Ciepliczanin 29-01-2015 9:17
A może by tak, panie prezydencie, przy okazji wyzwolić Cieplice z tzw. " aglomeracji jeleniogórskiej"? Za ciosem!
~ 29-01-2015 9:50
no i Sobieszow tez
~ 29-01-2015 10:06
i Zabobrze ;)
~Grubas 29-01-2015 10:19
Proponuje panu z 2 zdjęcia schudnąć, bo niedługo jak sie zdenerwuje na sesji to pozjada wszystkich dookoła! :D
~m12 29-01-2015 10:20
Mróz, czy nie widzisz jaki jesteś fałszywy? Plujesz się, że cena wody/ścieków jest niby za wysoka i jednocześnie chciałbyś budować kanalizację za co najmniej kilkanaście milionów dla kilkuset mieszkańców? Fundusz kościelny to sfinansuje? Typowe katolicko-pisowskie zakłamanie.
~Piechowice 29-01-2015 10:36
Jagniątków... CO! ..jów sto :) A tacy byliście ładni... jeleniogórscy :) :) :)
~ 29-01-2015 10:51
Kargul i Pawlak w nowoczesnym wydaniu!!!!
~'''''' 29-01-2015 10:52
Cieplice i Sobieszów powinne się odłączyć od tej zdechłej Jeleniej Góry,przykładem jest Wałbrzych i Szczawno Zdrój.Gdy Szczawno było dzielnicą Wałbrzycha,było dzielnicą zaniedbaną,popatrzcie teraz gdy jest od lat samodzielną gminą,stało się kurortem.Prezydent Kusiak zabiegał o przyłączenie Jagniatkowa do JG i Jagniątków na tym przegrał.
~gluś 29-01-2015 10:58
co do wpisu z 10:19 to jest on obrzydliwy, może tusza Pana Radnego nie jest wynikiem obżarstwa, ale choroby a jeśli nie to jest jego osobista sprawa, Pan Robert Obaz jest osoba bardzo wyjątkową, faktycznym społecznikiem i bardzo dobrze że jest w Radzie Miasta, bo wprowadzi do niej nowa jakość i prawdziwy dialog z mieszkańcami - jak już widać po tych obradach
~jeleniogórzanin, 29-01-2015 10:59
proponuję przy okazji odciąć cipolice i sobieszewo bo prawdziwe miasto kończy się na wysokośći zajezdni mzk i nie potrzebujemy dotować tych wiosek,oni zresztą też od zawsze woleli być osobną gminą.
~!!!!! 29-01-2015 11:11
a ja chcę SKM i jeszcze galerie handlową dużo galerii
~k 29-01-2015 11:17
Nie ma czegoś takiego jak WFOŚ czy wojewódzki fundusz ochrony środowiska, jest WFOŚiGW czyli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
~aglomeracja 29-01-2015 11:21
Nie wiem czy wszyscy komentujący zwrócili uwagę, że chodzi o aglomeracjè ściekową w rozumieniu Prawa Wodnego i Krajowego Programu Oczyszczania Ścikeków Komunalnych, a nie aglomerację jako byt administracyjny. Ponadto w tym momencie gdy mieszkańcy Jagniątkowa i Goduszyna są w aglomeracji ściekowej to ich indywidualne systemy oczyszczania ścieków muszą spełniać takie normy sanitarne jak oczyszczalnia w Jeleniej Górze. Gdy będą poza aglomeracją normy będą nieco mniej wymagające, a za tem tańsze będą budowa i utrzymanie tego systemu. Ponieważ są to systemy indywidualne to koszty ponoszą ich właściciele. Zbiorowego systemu nikt tam budować nie będzie, bo nie spełnia on warunków ekonomicznych i prawa wodnego. Jest za mało osób na km sieci, która by miała powstać.
~planom. 29-01-2015 11:30
Ale jaja......jak brali hajc z wrocka , którego ilość była uzależniona od wielkości i ilości mieszkańców to lykali wszystkie wiocha na około aby sztucznie powiększyć miasto. Ale jak trzeba wydać parę baniek na kanalize ( bo inaczej to gruba kara) to najlepiej pozbyć się wiochy. Czytałem ostatnio w necie że max kwota za wode czy gówo Jest określona wiec mieszkańcy nie powinni obawiać się kosmicznych opłat.
~były 29-01-2015 11:34
pan Jastrzębski jak zawsze nie mówi prawdy do końca w Janowicach radni też się nie zgodzili na wyłączenie z aglomeracji
~walus4 29-01-2015 12:04
Popieram odłączenie Cieplic Zdroju i Jagniątkowa od Jeleniej Góry.Coś to miasto zaczyna się kurczyć pod względem ilości mieszkańców.Powrót do tego co było przed podziałem administracyjnym po transformacji.Wyjdzie to wszystkim mieszkańcom naszej Kotliny i okolic na dobre.
~ 29-01-2015 12:32
I co? Schudnie nam Jelonka? Gówniana sprawa...
~taka p. 29-01-2015 12:54
Aglomeracja? jaka aglomeracja, Jelenia Góra to dziura i przyłączenie kilku wiosek z dziury aglomeracji nie zrobi.
~do 12:54 29-01-2015 13:13
Dokładnie.Słowo aglomeracja dotyczy miast i przedmieść o liczbie minimum kilkuset tysięcy mieszkańców.U nas to jest co nawyżej sołectwo;)
~ 29-01-2015 13:37
Zabobrzu III nadać prawa miejskie.
~Lonia 29-01-2015 13:55
Ludzie, wy nie wiecie o czym piszecie. Głupota jest przerażająca! Tu chodzi o aglomerację ściekową! Jagniątków i Goduszyn nie mogą do niej należeć, ponieważ są zbyt rzadko zaludnione! To nie wymysł Zawiły, ale przepisy ustanowione przez ministerstwo.
~ 29-01-2015 14:30
Dlaczego w goduszynie i jagniątkowie jeszcze nie ma Biedronki nie do pomyślenia a i jeszcze parę Biedronek w centtum !!!!!
~baśka 29-01-2015 15:08
Ok, liczyli, że na 1 km za mało mieszkańców, a turystę policzyli? W Jagniątkowie jest trochę tych turystów :)
~AD966 29-01-2015 15:40
PREZESIE>> co się nie oplaci,przetarg wygra EGBUD i się zrobi i przy okazji wyremontuje się trochu podwórek ,ogrodzeń ,bram wjazdowych a co Polska jest bogata ,za PRLu się bralo bo nasze teraz się bierze bo za chwilę nie będzie co brać ,wasza była ....w cytadele itp.
~do 10:59 29-01-2015 15:44
Głupoty piszesz... Sobieszów i Cieplice w czasach, kiedy były włączane do Jeleniej Góry były od niej bogatsze. Dziś z punktu ekonomicznego niestety same nie utrzymają się z prozaicznego powodu, w tych dzielnicach nie ma już żadnego przemysłu ani hoteli i domów wczasowych jak kiedyś. Z samych podatków od mieszkańców jako samodzielne miasta nie utrzymają się.
~a 29-01-2015 15:50
Jagniątków chce być wsią ,bo to lepszae dla mieszkańców.
~do 15:44 29-01-2015 15:55
Może warto zaryzykować ?
~ 29-01-2015 16:11
Dwie strefy opłat MZK.
~chwilaprawdy 29-01-2015 16:16
Cieplice i Sobieszów bez pieniędzy na infrastrukture jaką doją dzięki włączeniu do Jeleniej leżały by i kwiczały jak Lwówek czy Wleń,nawet kanalizacji byście nie mieli,tylko chodzili za chałupę,więc bez napinania wielcy miłośnicy wolnych Cieplic,bo z upadającego uzdrowiska się nie utrzymacie.
~[-/ 29-01-2015 16:31
Przecież p Prezydencie w Cieplicach wykonane kanalizacje też są dziwne , ul. Objazdowa ma 7 nr, od 1 - 4 wykonano kanalizę natomiast nr 5 - 7 nie wykonano. Czy przy każdej inwestycji muszą być kombinacje? Widząc iż u mnie nie wykonują kanalizy wykonałam przydomową oczyszczalnie, kiedy zwróciłam się o dopłatę niestety Cieplice są objęte wykonaniem kanalizacji i dopłat nie ma. Więc czy w tym nie ma kombinacji? Robi się gdzie chce dopłaca się komu chce. A tak miało być uczciwie.
~ 29-01-2015 16:55
A może tak prezydentowi zostawic jedynie jakąś budę a resztę odłączyć
~de 29-01-2015 16:58
"Proszę nie ściemniać panie prezydencie"- mój Boże, co za poziom...
~do tych co chcą odłączenia 29-01-2015 17:29
co chcą odłączenia cieolickiej / sobieszowskiej dzielnicy - ależ proszę bardzo tylko mieszkańcy będą płacić 2 razy drożej za dojazd do pracy , rozumiem że normalni ludzie nie byliby aż tak głupi żeby rezygnować z możliwości zapłaty za 1 strefę jadąc z sobieszowa do np reala ,,, więc czyimi klakierami jesteście ????
~drt 29-01-2015 17:53
Nie ma żadnych przeszkód prawnych dla budowy kanalizacji w tych częściach Jeleniej Góry i w ostatecznym rozrachunku jest to rozwiązanie optymalne, a nie przydomowe oczyszczalnie w naszych warunkach geologicznych i geograficznych. Prawdziwym powodem dyskusji jest niedopełnienie obowiązków i obawa przed sankcjami. Jeżeli jest inaczej , to po co było się starać o ustanowienie aglomeracji.
~igi 29-01-2015 18:21
Zapytam bo nie wiem. A ile to czasu wstecz bylo wiadomo ze trzeba skanalizowac "aglomeracje"? Pytam bo to odlaczanie to mi na ostatnia chwile wyglada, desperacko tak....
~aglomeracja 29-01-2015 18:28
Czy aby na pewno nie ma przeszkód prawnych. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 22 lipca 2014 roku w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji mówi wyraźnie (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140000995+2014%2407%2429&min=1) Zatem w przypadku Jagniątkowa można zastosować mniej restrykcyjne normy współczynnika koncentracji 90 os. na 1 km nowej sieci, jednak w świetle wypowiedzi na posiedzeniu rady miejskiej i ten współczynnik nie zostanie osiągnięty. W przypadku Goduszyna współczynnik koncetracji musiałby osiągnąć wskaźnik 120 os. na 1 km nowej sieci. Wspomniana była kwota kilkunastu milionów za wybudowane urządzenia. Liczmy zatem 11 miliionów 1,5 % amortyzacji majątku = 165 000 w skali roku, podatek od nieruchomości 2% = 220 000 w skali roku. cdn.
~gawlik 29-01-2015 18:29
i dobrze wyjaśnił Prezydent i vice prezydent a jak radni nie umieją tego ogarnąć to niech nie rządzą miastem , bo to miejsce powinno być dla ludzi rozumnych. Nie szkodźcie Radni miastu, bo potem będziecie krzyczeć , że kary w euro musi miasto ponosić tylko ,że to będzie wasza wina. To ,ze ktoś dużo gada na Sesji, udziela się nie oznacza, że jest dobrym radnym i tyle w tej kwestii.
~aglomeracja 29-01-2015 18:36
cd. Razem koszty majątkowe 385 000 zł. Liczba mieszkańców Jagniątkowa dajmy na to 800 os. liczba turystów codziennie niech będzie 200 (każdego dnia w miesiącu przez cały rok) wg rozporządzenia ministra środowiska jedna osoba zużywa 3 m3 wody na m-c tzw. ryczałt. W rzeczywistości jest to liczba znacznie mniejsza. Zatem przyjmijmy, że liczba wytworzonych ścieków jest równa liczbie zużytej wody. Mamy zatem 1000 os. * 3 m3/m-c * 12 m-cy = 36 000 m3 / rok. Koszty odmajątkowe podzielone na liczbę m3 ścieków 385 000 zł / 36 000 m3 = 10,69 zł/m3. Są to koszty tylko odmajątkowe. Brakuje kosztów wynagrodzeń, materiałów do bieżącej eksploatacji systemu, ubezpieczeń, kosztów oczyszczenia na oczyszczalni (chemia, prąd itd.) Moje obliczenia są przybliżone ale pokazują skalę jaką potem mieszkańcy cdn.
~aglomeracja 29-01-2015 18:39
cd.: musieliby odnosić. Osobną kwestią są ewentualne kary jakie na Polskę (zatem i na Jelenią Górę) może nałożyć Komisja Europejska za niespełnienie tzw, dyrektywy ściekowej. Pewnie poszłoby to w miliony euro, a jeśli Jagniątków i Goduszyn pozostaną w aglomeracji ściekowej to Dyrektywa ta nie zostanie wypełniona przez Miasto Jelenia Góra do końca 2015 roku
~ 29-01-2015 19:25
Prezydent niech idzie do lekarza a nie na awantury
~ 29-01-2015 19:43
Wrócić do aglomeracji administracyjnej z sprzed 1976 roku i taka jest prawda historyczna, były Cieplice Śląskie Zdrój, Sobieszów A TAKŻE gODUSZYN , PO CO DALEJ TWORZYĆ LIPĘ Z SOSNĄ DLA DOBRA RADNYCH !!!
~ 29-01-2015 19:54
Było referendum żeby Jagniątków przyłączyć. I po temacie. Jak coś to zróbcie referendum czy go teraz odłączyć !!!!
~petro 29-01-2015 20:33
aula lata 60
~cieplik to j 29-01-2015 20:41
Oj pieski znów kąsacie,a wiecie co kąsacie,troszkę włączcie swoje inteligenckie móżdzki,i piszcie na czym się znacie,no chyba że chcecie sobie tylko po szczekać,akurat księżyc świeci,pozdrawiam,miłego wycia do księżyca.
~w ciemnej .... 29-01-2015 21:48
Każdy kto buduje dom woli szambo przydomowe niż podłączenie do kanalizacji. Szambo choć wydatek jednorazowo większy, na krótkiej przestrzeni czasu się zwraca i w efekcie jest tańszym rozwiązaniem niż korzystanie z usług wodociągów. M. in. jeleniogórskich wodociągów - które jako folwark kolesi, ma np. za wysokie ceny usług dzięki czemu zajmują się pożyczaniem pieniędzy z nadwyżek innym kolesiom. O tym było ostatnio, WODNIK pożyczył 3,5 mln dla TBS. W tym wszystkim chodzi o coś innego. Od kilku lat wiadomo, że do 2015 miasto ma być skanalizowane. To że w ostatniej chwili miasto wypina się na mieszkańców, którzy płacą podatki świadczy tylko o BRAKU SZACUNKU DLA MIESZKAŃCOW. Gdzie władze mają mieszkańców Goduszyna i Jagniątkowa -tam gdzie słońce nie dociera !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~do aglomeracja 30-01-2015 0:11
Jeżeli prawomocnymi decyzjami lub aktami pewien byt prawny został stworzony( aglomeracji) to jest to stan, który trwa i zapewne były przesłanki do jego utworzenia. Najważniejsze jest jednak to, że oczyszczanie ścieków w tych częściach Jeleniej Góry przydomowymi oczyszczalniami ze względów ekonomicznych, technicznych , środowiskowych i sanitarnych jest rozwiązaniem najgorszym z możliwych.Ponadto o dopuszczalności sposobu usuwania ścieków w danej gminie decydują w pierwszej kolejności inne przepisy a nie te dotyczące tzw. aglomeracji. Niewątpliwie koszty budowy i eksploatacji kanalizacji dla Jagniątkowa i Goduszyna będą wyższe , co nie oznacza , że w rachunku perspektywicznym i wieloaspektowym są większe niż systemu przydomowych oczyszczalni.
~igi 30-01-2015 7:18
A teraz dopierp zrozumialem! Jak haratać podatki to Goduszyn i Jagniatkow w aglomeracji, a jak cos im dac to wyjazd ze strefy. Ha ha ha dobre! A Goduszyn i Jagniatkow glosowal nogami na MZ a teraz WYPAD i w pole za potrzebą! Ha ha. Taki to Prezydent dobry a Radni źli. Jak wiedzial ze jest taki problem to po co startowal? Ba,po co mieszkancom Goduszyna i Janiatkowa oczy dobrobytem mydlil jak juz wczesniej wiedzial ze wiesniakow pogoni? Rada ma patrzec na rece Ratuszowi i dobrze ze najpierw chca z samymi zainteresowanymi skonsultowac bo zadnych wrazych dzialań w decyzji Rady na rzecz miasta nie widzę...
~miłośnik 30-01-2015 8:33
odłączyć Cieplice od zapyziałej Góry Jeleni!!!!! Amen.
~to oni 30-01-2015 14:15
Te zasiedzale typy ida po najmniejszej linni oporu.Po co o cos walczyc ,narazać się -najlepij likwidować i spokoj.A gdyby tak chodziło o muzeum to dopiero by walczyli.Jagniatkow jako więś rozkwitnie.Ma z CZEGo ,bo Jelenia całą infrastrukturę zlikwidowała.Jak to się stało zapytajcie geniuszy z SLD.Oni zrobili to też i w Jeleniej.
~ 30-01-2015 17:33
Nie wiem jak Goduszyn ale w Jagniątkowie budowa przydomowych bez dynamitu się nie obejdzie - bo to wszystko na skale stoi.
~xs 30-01-2015 17:37
70 milionów na deficytowe termy to się opłaca i przy tym nowa spółeczka. Wybudować kanalizację to nie miał kto.
~z Jagniątkowa 23-04-2016 12:55
dzień dobry, chciałbym Państwa zapytać, czy zapadły jakieś postanowienia odnośnie dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków w Jagniątkowie? Może warto odświeżyć ten temat?
~z Jagniątkowa 27-04-2016 18:42
temat zdaje się umarł.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stoi kolej na Kopę

Charytatywny piknik  

Remiza jak nowa

Warsztaty modelarskie

Koniec remontu drogi w Zachełmiu

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
124
Tak
64%
Nie
35%
Nie wiem
2%