MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Awantura na miejskiej sesji o dachy i szamba

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 25 grudnia 2013, 7:24
Aktualizacja: Niedziela, 29 grudnia 2013, 12:58
Autor: Angela
Fot. Angela
Sporo emocji przyniósł na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Jeleniej Górze projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w rejonie Konstytucji 3 Maja i Legnickiej w Jeleniej Górze. Radni mieli zastrzeżenia do obiektów na Wzgórzach Dziwiszowskich, gdzie dopuszczono budowę mimo braku kanalizacji oraz zezwolono na niestandardowe dachy. – Zapisy urbanistyczne są odbiciem oczekiwań osób zainteresowanych tymi działkami – krytykował radny Ireneusz Łojek. – I to nie jest jedyny przypadek – dodał radny PiS.

Plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta prezentowali: Grażyna Musiał, naczelnik wydziału urbanistyki i architektury UM w Jeleniej Górze oraz Wojciech Korpal – autor planu. Ostatecznie plan został przegłosowany 12 głosami „za”, czterema przeciwko i przy sześciu wstrzymujących się, ale zanim go uchwalono, radni go skrytykowali.

Przewodniczący Klubu Razem dla Jeleniej Góry Miłosz Sajnog pytał dlaczego na Wzgórzach Dziwiszowskich w ogóle dopuszczono zabudowę, skoro nie ma tam przyłączy miejskiej kanalizacji. Krytykował również wpisanie do planu możliwość budowy płaskich dachów i ustawiania reklam zewnętrznych, zwłaszcza wielkoformatowych.

– Przyjmowaliśmy już różne plany i słyszeliśmy, że należy chronić wartości architektoniczne – mówił radny Miłosz Sajnog. Jedynie na Wzgórzach Dziwiszowskich przy 60 m długość budynku dopuszcza się płaski dach, który nikomu nie przeszkadza. Słyszeliśmy też, że nie wolno nam uchwalać planów dopuszczających zabudowę mieszkalną i usługową, tam gdzie nie ma kanalizacji, bo trzeba chronić wody gruntowe. Dotyczyło to wielu regionów miasta, a na Wzgórzach Dziwiszowskich dopuszcza się domy pod szamba. Co więcej dopuszcza się tu również reklamy zewnętrzne, w innych rejonach miasta zakazane. I to nie tylko bilbordy, ale i reklamy wielkoformatowe, byleby nie znajdowały się w ciągu drogi krajowej. Cały węzeł może być natomiast zastawiony reklamami, ile się da. W tym planie te odstępstwa są zastosowane wyjątkowo konsekwentnie. Co więc się zmieniło w hydrologicznej i urbanistycznej sytuacji naszego miasta, że w tym miejscu wszystko można? Czy komisja architektoniczna dopuściła to w takiej formie? Bo jeśli tak, to wydaje mi się, że ludzie z Sobieszowa i Jagniątkowa też zasługują na to by móc się budować, tam gdzie nie ma kanalizacji – dodał radny M. Sajnog.

Autor planu Wojciech Korpal, bronił się mówiąc, że plan nie jest wymysłem projektanta, ale dokumentem wykonanym na zlecenie władz miasta.

- Każdy plan tworzony jest według pewnych uwarunkowań - mówił Wojciech Korpal. – W tym przypadku brano pod uwagę fakt, że to nie jest teren zabudowy mieszkalnej, ale zabudowy inwestycyjnej. W tym rejonie tworzy się więc coś w rodzaju sektora o dużej aktywności gospodarczej. Dominować tu będą obiekty gospodarcze, wielkopowierzchniowe itp. Dlatego ustalenia są tu inne, niż w obszarze bliżej centrum miasta. Dlatego też komisja urbanistyczna dopuściła w tym miejscu dachy strome i płaskie jako rozwiązanie prawidłowe – dodał projektant.

Na tym krytyki nie skończono. Radny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz zarzucał, że radni nie otrzymali wyliczeń kosztów, które Miasto poniesie na uzbrojenie tego terenu? Do jego słów dołączyli się również jego klubowy kolega Rafał Szymański i radny SLD Józef Sarzyński.

- Odcina się radnych od informacji jakie będą tego koszty i z jakich źródeł będą finansowane. Proszę by takie dane były dołączane do opracowań, bo bez nich nie możemy realnie ocenić skutków, które te rozwiązania wywołają – mówił J. Sarzyński.

Projektant Wojciech Korpal próbował tłumaczyć, że zgodnie z ustawą wszystkie wymagane dokumenty były dwukrotnie wykładane do konsultacji i cały czas są dostępne w Urzędzie Miasta (włącznie z prognozą finansową).
- Nie zarzucam, że nie zostało to zrobione, ale my jako radni tego nie dostaliśmy – ripostował Krzysztof Mróz.

Do dyskusji włączył się również Józef Gajewski, który mówił o braku całościowej wizji urbanistycznej miasta.

- Kto dopuścił budowę takiego brzydactwa jak ZUS na Zabobrzu czy Real, który wygląda, jak płaski naleśnik? – pytał. - To już zostało zrobione, ale teraz powinniśmy być konsekwentni. Pamiętam, jak wmawiano nam, że na ul. Dolnośląskiej nie można się budować, bo nie ma tam kanalizacji. Gdzie tu jest jakaś konsekwencja? – pytał.

Mimo tych słów krytyki większość radnych przegłosowała plan zagospodarowania tej części miasta. Za było 12 radnych.

Sonda

Czy Miasto przestrzega wizji urbanistycznej?

Oddanych
głosów
529
Tak
7%
Nie
73%
Nie wiem
20%

Ogłoszenia

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

Czytelniczka: drogo i brudno

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~luis 25-12-2013 8:33
kto dopuścił budowę takiego brzydactwa jak ZUS jest to pytanie do samego siebie czyżby radni nie mieli wglądu do planowanych inwestycji ŻENADA ..teraz głupów rżną ???
~dacia 25-12-2013 8:42
pogratulować głupoty)))))////...
~??? 25-12-2013 9:28
jaki to teren wzgóra dziwiszowskie?
~laskk 25-12-2013 9:53
Przeciez to nie jest teren miasta tylko wioska wiec o co chodzi. Na wiosce musi byc ka...lizacja ?
~co za nędza 25-12-2013 10:23
Budować szamba. Kiedyś był taki program TV "Nowoczesność w domu i zagrodzie". I tam było propagowane hasło "Tysiąc Szamb na Tysiąclecie". Temat odświeżyć, nie zawsze co pochodzi z komuny jest złe. Większość z was ... pochodzi z komuny. I co, strzelacie sobie w łeb?
~fan krychy 25-12-2013 10:29
A gdy już na emigracji,młodzi Polacy, przyjrzycie się jak można spokojnie żyć, przyjedźcie i budujcie normalne państwo...Swoje państwo...
~ 25-12-2013 10:43
Przecież takie jest życie. Ktoś jest zainteresowany, ktoś może, ktoś da, ktoś załatwi.
~hallo 25-12-2013 11:07
mozna wkopac zbiornik plastikowy i po sprawie chodzi o kase dla zawiły a nie o ekologie
~Kazimierz 25-12-2013 11:55
Awantura to powinna być o szambo w związku z pewnym radnym donosicielem, który pod dachem partii przetrzymał do emerytury. Wcześniej, jako Kongres LD, później UD, a teraz PO zapewniła bezpieczeństwo oficerom SB i in.służb tajnych PRL, którzy nie przeszli weryfikacji. Dzisiaj są wysokimi urzędnikami w mieście lub właścicielami dawnego majątku państwowego.
~emerytka 25-12-2013 12:01
Mnie się bardzo podoba budynek ZUS.Jest jednym z najciekawszych w naszym mieście.
~tw 25-12-2013 12:37
wogóle to nasze miasto jest super az idzie sr... dostac , by nie dostac trzeba wyjechac
~Bezrobotny 25-12-2013 12:45
Nieudolna polityka obecnego prezydenta.Wzgórza Dziwiszowskie ,są to piękne tereny,gdzie żyje mnóstwo zwierząt i ptactwa.To powinno być zachowane w stanie niezmiennym dla przyszłych pokoleń.
~ 25-12-2013 12:52
CZAS NA ZMIANY WRAZ Z PREZYDENTEM I WYMIANA WSZYSTKICH RADNYCH BO TO CO WIDAC NA ZDJECIACH TO JAKBY LUDZI INNYCH NIE BYLO W JELENIEJ TYLKO TE SAME TWARZE JUZ OD LAT
~alexpand52 25-12-2013 13:22
No tak. Szamba muszą być zadaszone jak Ratusz.Stąd ta awantura. Tylko pierdzą i srają. Wsystkich w ... mają i sobie pieniądze odkładają.
kazimierzp 25-12-2013 13:40
Jeden z najbardziej nie trafionych z punktu widzenia interesów miasta planów! Wzgórza które przez lata chronione były przed zabudową teraz zostaną bezpowrotnie zeszpecone, a miasto zamiast robić wszystko aby urbanistycznie połączyć Cieplice z Jelenią Górą (plan tam już jest) otwiera nowe, rozciagające ponad miarę miasto - tereny. Ile w tym "maczało pace" Jeleniogórskie Forum Samorządowe i jego działącze z których jeden jest właśccielem tego terenu na wzgórzach, a inny prominentnym radnym!?!
~ 25-12-2013 14:21
Wymienić szambo i oszołomów !!!!!! Bo i tak JEDEN SMRÓD !!!!
~niezależna 25-12-2013 17:19
... proponuję zbojkotować wszystkich obecnych radnych w kolejnych wyborach...
~Czesław 25-12-2013 17:21
Jak najbardziej, oczywiście, zapisy urbanistyczne winny być odbiciem oczekiwań osób zainteresowanych tymi działkami. W jaki inny sposób miasto chce sprzedawać dziaki, które nie spełniają oczekiwań nikogo? Jak miasto ma się rozwijać? Jakie oczekiwania mają radni PIS względem miasta? Czy to miasto ma być jedynie ostoją dla 80 latków? Ja domagam się, aby działki spełniały oczekiwania inwestorów.
~Krzysztof 44 25-12-2013 18:10
Dawno,dawno temu powstał projekt zabudowy pomiędzy Jelenią Górą i Cieplicami.Coś tam sie niby rusza ale są to pojedyńcze budynki.Cała koncepcja (istnieją możliwości korzystania z sieci wodociągowych,gazowych elektrycznych i ka...lizacyjnych) jest do wykorzystania po wcześniejszej aktualizacji.Szkoda,że nikt o tym nie pamięta.
~ 25-12-2013 18:28
" ... dominować będą obiekty wielkopowierzchniowe ... " - dlatego dopuszczono szamba !!!! proszę o wnikliwe przeczytanie raz jeszcze komentarza kazimierzp i połączenie tego z niedalekimi wyborami - wszystko jasne; także otwarcie studium zagospodarowania miasta przed wyborami jest niczym innym jak załatwianiem interesów ekipy rządzącej i "psuciem miasta" (gra się toczy nie o kilka tysięcy)
~ 25-12-2013 18:38
Bija sie o urbanistyke, kto jaki ma dach na swoim i za swoje domku, tym czasem ludzie kiereszuja zawieszenia na dziurawych ulicach, mimo placenia slonych podatkow w paliwie. Ci nieporadni radni szukaja zajecia, typu -to nie za miejskie pieniadze - maja domki , maja kase, niech zmieniaja dachy. To przynajmiej wydaje sie smieszne co te niedojdy wyprawiaja na sesjach. Licze dni do konca kadencji tej hautury.
~ 25-12-2013 19:07
Dalibyście sobie sianka, nie wyskakujcie z artykułem o szambie w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Nie uchodzi.
~fan krychy 25-12-2013 20:12
Przecież nie po to powstało PO, by być w opozycji. PO musi być przy korycie. Pamietacie jak była posłanka, niewinna jak lelija, Sawicka dwoma słowami określiła program gospodarczy PO: KRĘCIMY LODY
~szambo w ratuszu 25-12-2013 20:32
JAk widzę tych ... i czytam o tych bzdetach którymi się zajmują udając że pracują to mnie się cisnienie podności... Kto tam zasiada w tej radzie??? Kto z tych ... zna jakiś obcy język żeby pozyskać jakiegoś niemca, czecha czy chińczyka do zainwestowania w tym mieście??? O tym czy w dziwiszowie będą szamba czy dachy płaskie niech zadecyduje Pani sprzątająca w ratuszu a tych ... trzeba zagonić do prawdziwej roboty a jak za rok nie będzie widocznych postępów to wypad z rady i na ich miejsce nowych... i tak w kółko! nie będzie brania kaski za nic !!!
~Zabobrze 25-12-2013 21:05
Wypowiedz Kazimierza Piotrowkiego sa najbardziej prawdziwe, gdyz jako byly vice Prezydent wie o czym mowi. Na nic pieprzenie , niech byli radni ktorzy dzis zasiadaja w radzie z SLD wiedza co kiedys zabronili, odnosnie z tymi terenami.Byla stanowcza uchwala RM , ze tam nigdy nie zostanie naruszona przyroda i zasoby rekreacyjne miasta. A walka to bylego radnego ktory ma tam swoje ziemie no i ktos ma w tym interes.To dewastacja uroku i krajobrazu terenu podgorskiego . To wielki skandal gdzie mamona niszczy wspaniale uroki , to po co budowano tam sciezki rowerowe i miejsca spacerowe.Czy ktos z tej wladzy ma rozum czy no wiecie to co kon je ???!!!!! Wladza do WYMIANY NATYCHMIAST !!!!!!Radni SLD wiecie jaka byla wojna o te tereny !!!!!
rymcycymcy 26-12-2013 0:14
Płaskie dachy sa niedopuszczalne ! :) ...tam się latem opalają gołe baby ! :) ...widziałem ! radni PiS powinni zdecydowanie się sprzeciwić ! ...społeczeństwo na to liczy :)
~ 26-12-2013 12:22
ZRÓBCIE TAM GIEŁDĘ!!! PRZENIEŚCIE JĄ Z CIEPLIC W TO MIEJSCE!!!
~ottak 26-12-2013 16:23
Trudno nie zgodzić się z trafnością wpisu KazimierzaP. - po jakiego grzyba rozciągać miasto jeszcze bardziej? Po co zabudowywać atrakcyjne tereny zielone o walorach rekreacyjnych na północnych krańcach miasta, gdy od lat 70-tych mówi się - słusznie - o potrzebie zabudowy "dzielnicy centralnej"? Jakiś czas temu ratusz chwalił się uchwaleniem planów dla tej dzielnicy i powinien trzymać się strategii w dziedzinie gospodarki przestrzennej. Potem wszyscy narzekają, że miasto brzydkie, bez charakteru, puste i martwe w centrum, które zaczyna być centru tylko z nazwy. Wiadomo, że w opisanej sprawie chodzi o kasę kogoś, kto prywatnie się wzbogaci, bo opchnie inwestorowi działkę pod zabudowę na Wzgórzach Dz., ale mieszkańcy jako miasto też stracą kasę, bo dezintegracja przestrzenna miasta kosztuje.
~fansektypo 26-12-2013 21:03
@ rymcy A kto ,jak nie wy,ciemna masa wyborcza wybraliście powtórnie tą klikę.Wiedzieliście już po "hazardowej" i po Sekule (ten od gadki do pustych krzeseł) czym pachnie Platforma ,zwana dla zmyłki dla motłochu "Obywatelską"
~ 27-12-2013 22:22
DOLNOŚLĄZAK. Jeleniogórski odłam PO-partii postępuje słusznie. Zgodnie z zasadami, ustalonymi po transformacji z 1989 roku. Nie po to mieszkaniec Dziwiszowa Wrotniewski, który z woli szefa-PO Papaja został naczelnym radnym, aby dzisiaj lekceważyć oddanego aktywistę Jeleniogórskiego Forum Samorządowego. Forum, któremu przewodniczył Wrotniewski, a aktywista Forum - w międzyczasie stał się właścicielem Wzgórz Dziwiszowskich. Przedgórza Gór Kaczawskich, zamykających perełkę europejską - Kotlinę Jeleniogórską - od południa. Cdn.
~ 27-12-2013 22:51
Cdn. z 22:22. Jak rządziły miastem"Komuchy" uparły się aby ten teren wokół miasta pozostał urbanistycznie nie skażony. Dzisiaj okazuje się, że "mańkuty"nie miały racji. Warto podać do publicznej wiadomości: 1/ kiedy i komu zostały sprzedane wzgórza. 2/ Jakimi kryteriami kierował się zespół opracowujący plan przestrzenny. 3/ Jakie należy podjąć działania dla oprotestowania uchwały i jej unieważnienia przez organ wyższego rzędu. Należy również podać jak przebiegało głosowanie. W szczególności interesujące jest głosowanie "mańkutów", którzy ongiś opowiadali się za zachowaniem krajobrazowego charakteru wzgórz. DOLNOŚLĄZAK
~ 27-12-2013 23:18
Cd. z 22:51. Moim zdaniem radny Wrotniewski to człowiek wielce zasłużony dla Jeleniej Góry i wraz z panem Papajem stanowią godny zespół, który dla przyjaciół uczyni wszystko, nie naruszając obowiązujących przepisów prawa. A, że przy okazji dopuszczą do urbanistycznego oszpecenia miasta jest to mało ważne. Istotne jest to że wartość terenów, dla których opracowano - plan kalectwo - poszybuje wysoko w górę. A o to przecież chodzi. Ile jest w puli do podziału? DOLNOŚLĄZAK
~ 29-12-2013 14:23
Nie pozostalo Wam nic innego jak naglosnic sprawe w telewizji i to jak najszybciej. Niech cala POlska oglada jak w Jeleniej Gorze dba sie tylko o interesy ludzi z ratusza i ich kolegow " zeby zylo sie lepiej". Inna sprawa to dewastowanie krajobrazu na co moze zareaguje Minister srodowiska albo ekolodzy... Zycze Wam powodzenia i nie zostawiajcie tego dla bydla, ktore ma Was za idiotow i robi co chce. Mieszkam na stale za granica ale jak czasami przyjezdzam do Jeleniej to ze zgroza ogladam postepy w niszczeniu sodowiska i krajobrazu co np. w Niemczech jest niedopuszczalne.
~R-1 30-12-2013 16:04
A kto dopuścił do budowy takich brzydactw jak kończony budynek vis a vis budynku sądu przy Wojska Polskiego. Jak ten budynek ma się do zabytkowego charakteru całej ulicy. Wydający zezwolenie na budowę chyba oczu nie miał,i za grosz smaku i szacunku dla urbanistyki. To samo dotyczy Podwala. Jak się ma ten czarny gniot do historycznej zabudowy tego miejsca? Na inwestorach Pasażu Grodzkiego można było wymusić odpowiedni wygląd a w tych przypadkach nie? Wnioski nasuwają się same i to aż nazbyt oczywiste. Jak długo jeszcze będzie przyzwolenie na szpetotę w postaci budek, straganów i tego rodzaju budowli w centrum miasta?
~Ja z JG 1-01-2014 18:35
Stragany na ul. 1 Maja. Rozumiem okres świąteczny, rozumiem sprzedaż owoców sezonowych(truskawki, jagody, grzyby, ale tylko przez prawdziwych zbieraczy, czy producentów). Po co od lat kilku pod zegarem, jest stanowisko na skrzynkach, stolikach turystycznych z owocami, warzywami, słoikami z przetworzonymi grzybami- co na to SANEPID, itd. Czy nawet stragany owocowo-warzywne otwierane przy minusowych temperaturach. To ma być koloryt Jeleniej Góry? Niech Radni krytycznym okiem na ten temat też spojrzą. Może też są zdania, że lepszy gów...ny handelek niż solidna praca. Z drugiej strony patrząc Jeleniogórzanie lubią takie stragany ze zmrożonymi owocami i warzywami tymi krajowymi i egzotycznymi, lubią się litować nad Paniami, które, z własnej woli, stoją i marzną- przecież to ich działalność.Och
~asd4 3-01-2014 8:35
Opłzata za niesegregowane śmieci JG 18 zł.Łódź 7 zł. Panowie radni opamietajcie sie,to najdrozsze miasto w Polsce.
~Pi 4-01-2014 0:24
Radni głosujący za degradacją tego terenu zapomnieli uchwalić przekształcenia terenów po-Celwizkozowych w teren parku przyrodniczego. Śmierdzi przekrętem - co na to CBA i inne organy?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Minka na sobotni wieczór

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Ruszyły prace przy estakadzie

Stalowe rumaki w Karpaczu

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
288
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%