MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Autostopem do Nowej Gwinei

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Środa, 25 maja 2011, 8:16
Aktualizacja: 8:17
Autor: Agrafka
Fot. .....
O swojej podróży autostopem do Nowej Gwinei opowiedziała Karolina Sypniewska w ramach kolejnego spotkania z cyklu Terra Incognita (Ziemia Nieznana), tym razem pod hasłem „Mieszkać wśród Papuasów, czyli opowieść o Nowej Gwinei.

Jak informuje Anita Kaczmarska na stronie internetowej Szklarskiej Poręby, podróżniczka Karolina Sypniewska to 26-letnia bydgoszczanka, z wykształcenia lingwistka i specjalista do spraw PR. Odwiedziła już ponad 50 krajów wyznając zasadę - kto się waha, traci wiele.

Aby dotrzeć do Nowej Gwinei musiała przebyć ponad 63 tysiące kilometrów. Zwiedziła Andamany, zwane „nieskażoną przez turystów Tajlandią”, dotarła również w pobliże najwyższej góry świata i została nazwana "Tęczą Everestu". Nauczyła się jak wejść na słonia i studiowała na Uniwersytecie Słonecznego Wybrzeża w Australii.

- Karolina opowiedziała nam wiele niesamowitych historii. Dowiedzieliśmy się, że krokodyl smakuje jak mieszanka kurczaka i ryby i jest równie smaczny jak lekko słodkie mięso kangura. Zobaczyliśmy zdjęcia wdów mieszkających w Nowej Gwinei, którym po śmierci obcina się palce u rąk. Z bliska mogliśmy przyjrzeć się „Kotece”, tradycyjnemu strojowi papuaskich mężczyzn – pisze Anita Kaczmarska.

Karolina Sypniewska na własne oczy zobaczyła „krwawe ulice”, nazwane tak od leżącego na poboczach przeżutego betelu, ulubionej używki tubylców. Dotarła też na małą wysepkę Mushu, gdzie przybyła prawdopodobnie jako pierwsza biała turystka, aby poznać bliżej tam mieszkających Papuasów, którzy przyjęli ją do swojej społeczności i nadali specjalne imię Mndua Wale Tagua, co w lokalnym języku oznacza „białą kobietę wyspy Mushu”.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu Terra Incognita w czerwcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa budowa atrakcji KPN

Koncert zespołu G/Łoś  

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~-haha 25-05-2011 19:04
kto to jest i o co chodzi w tym artykule
~n e v i ll 25-05-2011 20:38
Też sposób na życie :) Też kiedyś jak miałem lat naście jeździłem po Europie na stopa. Dobra zabawa, polecam. Trzeba się tylko przyzwyczaić do brudu, potu, smrodu własnego ciała :) Niezawsze da się umyć na stacji benzynowej, wiadomo o co chodzi. Teraz, kiedy jest już rodzina odwiedzam te same miejsca co 20 lat temu, tyle, że już zazwyczaj samolotem i nocleg w dobrych hotelach. Ale jest co wspominać i opowiadać teraz dzieciom. pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Senator zachęca do głosowania na maszty

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Karkonoskim

Nowości w muzycznym poranku

JSM buduje parking przy wsparciu Miasta

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
447
Tak
42%
Nie
47%
Nie wiem
11%