MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Autonomia uzdrowiska

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 7 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 8 kwietnia 2006, 9:16
Autor: Konrad
Fot. rylit
Jest szansa, żeby w tym roku Cieplice Śląskie Zdrój przyłączone do Jeleniej Góry w 1976 roku, stały się dzielnicą uzdrowiskową – zapewnia radca prawny, Radosław Pluciński. Umożliwia to uchwalona w 2005 roku ustawa o uzdrowiskach, według której uzdrowiskowa część miast powinna zostać wydzielona jako dzielnica.

To dokładnie dotyczy Cieplic, które po przyłączeniu do Jeleniej Góry ulegały i ulegają stopniowej degradacji. – Nie powstrzymują jej nieliczne inwestycje prowadzone przez miasto – mówi Pluciński.

Poparcie swojego projektu znalazł w Towarzystwie Miłośników Cieplic, które postanowiło zebrać poparcie pod obywatelskim projektem uchwały rady miasta. Taki projekt może złożyć, na przykład, towarzystwo.

Już dwa lata temu TMC postulowało utworzenie dzielnic w Jeleniej Górze, ale wtedy było to niemożliwe, gdyż w miastach poniżej 100 tysięcy mieszkańców dzielnic może nie być. Zależy to od dobrej woli władz miasta, w naszym takiej woli nie było.

Czy na pół roku przed wyborami samorządowymi będzie to możliwe? Wokół tego projektu mogą się skupić mieszkańcy Cieplic i może to mieć wpływ na wynik wyborów prezydenckich.
Kompetencje rady dzielnicy i zarządu zależeć będą od decyzji rady miasta, jeśli przegłosuje uchwałę o utworzeniu dzielnicy Cieplice Zdrój.

Dzielnica miasta ma sporą autonomię, na przykład własny urząd dzielnicowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Śmierć na żwirowni

Parking na... przejściu

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Sir 7-04-2006 10:04
Wybor terminu na takie przedsiewziecie wydaje sie znakomity, trudno wrecz uwierzyc ze przypadkowy. Licze na powodzenie tego rpzedsiewziecia. Cieplice zasluguja by byc perelka regionu, a najwiecej na dobrym wizerunku Cieplic skorzystac moze wlasnie sama Jelenia Gora!
~racus 7-04-2006 11:10
i o to chodzi, i o to chodzi !!!
~hg 7-04-2006 14:09
powodzenia mili Ciepliczanie!!
~Aleksandra 8-04-2006 19:29
Najwyższy czas na takie rozwiązanie. Może wreszcie Cieplice znowu zaistniałyby jako uzdrowisko,
~kazimierzp 9-04-2006 9:02
Też uważam, że połaczenie tych miast: Sobieszowa, Cieplic i Jeleniej Góry było błędem. Też uważam, że danie mozliwości działaniom w ramach "dzielnic" jest korzystne. Istnieje jednak jedno duże niebezpieczeństwo dla takiego rozwiązania. Radni z innych obszarów miasta przy uchwalaniu budżetu mogą w głosowaniu dojść do wniosku, że na poszczególne dzielnice należy dawać środki w proporcjach do ilości mieszkańców. Wtedy Cieplice mogą stracić! Znam budżety od 1990 roku i pozwolę sobie na stwierdzenie, że tereny dawnych Cieplic nie były ograniczane w nakładach - najwięcej otrzymywały w latach 1994-98, a i teraz nie jest źle. Cieplice jako Uzdrowisko najwięcej traci na mentalności kolejnych zarządzających samym przedsiębiorstwem - Uzdrowisko

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Pracownicy Castoramy pomagają Mikołajowi  

Stalowe rumaki w Karpaczu

Skalne ławki pod Szrenicą

Dla komfortu pasażerów

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
567
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%