MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Autobusy (nie) do jazdy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 22 lipca 2009, 7:21
Aktualizacja: Czwartek, 23 lipca 2009, 7:48
Autor: Angela
Fot. Angela
Jak wynika z wstępnych szacunków Miejskiego Zakładu Komunikacji w Jeleniej Górze około czterdzieści procent taboru MZK powinno zostać wymienione. Nie oznacza to, że w trasę wyjeżdżają niesprawne autobusy. Jednak spora ich cześć pozostawia wiele do życzenia. Są przestarzałe, nieekologiczne, głośne, z wysoką podłogą i często ulegają awariom.

Obecnie Miejski Zakład Komunikacji w Jeleniej Górze ma 90 pojazdów. Ich średni wiek to 14 lat. Najstarsze, których jest około 20 - 30 procent, są jednak po „dwudziestce”. Na ich wymianę wciąż brakuje pieniędzy, więc są remontowane i wyjeżdżają w trasę. Ich pasażerowie nie mogą jednak mówić o komforcie jazdy. Większość pojazdów jest bardzo głośna, w części nie otwierają się okna, a z rury wydechowej wydobywają się kłęby śmierdzących spalin. Starsi i niepełnosprawni przez wysoką podłogę mają też problem z dostaniem się do środka.
Jak mówi Jerzy Bąkowski, zastępca kierownika zajezdni, te najstarsze pojazdy wyjeżdżają zazwyczaj na liniach dodatkowych.

Jaka jest skala awarii w ciągu roku? Dokładnie nie wiadomo. – Nie prowadzimy takich statystyk – mówi Jerzy Bąkowski. – Mówiąc o awaryjnych zjazdach z trasy jest to około trzy procent wszystkich wyjeżdżających, ale dokładnej liczby nie potrafię podać. Awarie usuwane są na bieżąco.
Najczęstszym usterkom ulegają układ powietrza pneumatycznego i układ chłodzenia. Do innych usterek zaliczyć też można wycieki płynów eksploatacyjnych czy usterki przestarzałej konstrukcji.

Na bieżące utrzymanie całego taboru w skali miesiąca MZK wydaje około 80 tysięcy złotych. Jak mówi jednak Jerzy Bąkowski, jest to kwota za mała by podnieść komfort dla pasażerów i estetykę pojazdów. Te pieniądze wystarczają na utrzymanie stanu technicznego pojazdów.

Zadania utrzymania estetyki autobusów miejskich nie ułatwiają również wandale, którzy w dalszym ciągu rysują szyby, demolują wnętrza a także podpalają i przecinają siedzenia. Osobna kategoria pasażerów, którzy zanieczyszczają pojazdy, to ludzie pod wyraźnym wpływem alkoholu. Kilka dni temu pijany w sztok mężczyzna zwrócił zawartość żołądka brudząc wnętrze autobusu i współpasażerów. Pijak nie poniósł żadnych konsekwencji.

Jak zapewniają pracownicy MZK, zakład na bieżąco stara się wycofywać najstarsze z pojazdów. Jest to jednak możliwe dopiero po zakupie nowego autobusu, lub nowszego – używanego. Koszt zakupu jednego nowego autobusu to około 700 – 800 tysięcy złotych. Używany pojazd, który ma około 10 lat, kosztuje 100 – 300 tysięcy złotych. W zależności od przyznanych środków przez radę miasta, MZK rocznie może sobie pozwolić na 8 – 10 używanych pojazdów.

W tym roku przewoźnik zakupił osiem sztuk autobusów firmy Man i Mercedes. Dwa z nich są z pełną klimatyzacją. W najbliższym czasie planowane jest kolejne doposażenie MZK. Przetarg na zakup kolejnych ośmiu autobusów ma zostać ogłoszony w sierpniu.

Czytaj również

Jeszcze o Ptasiej

Wiosna Biedronia sprawdza i zapowiada

Wspaniała integracja

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~ 22-07-2009 9:11
No to po co tyle jeździ pustych autobusów, w wakacje wystarczy między 10 a 14 po jednym kursie na godzinę mało uczęszczanych linii w centrum. Też nie wiem po co linia 25 jeździ skoro numer 1 może ją zastąpić. Ludzie się poprzyzwyczajali do autobusów pod dom a kiedyś przecież tak nie było. 16 za to mogłaby zająć miejsce 19, z pętli do przystanku koło parku nie jest daleko, a i tak ludzie byliby zadowoleni że z Sosnówki mogą dojechać na Zabobrze
Patol 22-07-2009 9:47
Wolę jeździć nieekologicznym i nie przystosowanym dla inwalidów autobusem tylko aby mieć tańszy bilet! Nie chcę płacić za komfort i wygodę innych. Chcę tylko tanio dojeżdzać!
~ 22-07-2009 10:19
dokladnie po co tyle skoro tak malo osob jezdzi w wakacje...a 15 ktora jedzie do jagniatkowa moglaby takze zajechac do michalowic a nie pierwszy autobus z jeleniej do michalowic to 13:16...tak samo rozbierznosc z michalowic 8:14 a nastepny 14:22 porazka...a to zaledwie jeden przystanek z jegniatkowa do michalowic...moze ktoz z MZK wkoncu to rozwazy...
~czesiojg@wp.pl 22-07-2009 10:20
Szlag człowieka trafia na te narzekania na temat stanu technicznego autobusów,jadąc dzisiaj kursem z Karpacza do Jeleniej Góry,w Mysłakowicach wiza wi DWORCA PKP wjeżdżając do zatoki ,urwał bym zawieszenie.Wysiadłem z autobusu i zobaczyłem dziurę jak lej po bombie .(brak kraty na studzience ,a studzienka zniszczona).Jak dbamy ,tak mamy.Zanim gminy nie naprawią dróg ,ten tabor wożący ludzi nie wytrzyma.
~eppi 22-07-2009 11:08
pare dni temu oglosili ze najstarsze autobusy beda wystawione na przetarg-sami ukrecili bat na siebie po opisie stanu tech. starych rumakow
rymcycymcy 22-07-2009 11:40
Nie ma co prawda precyzyjnej informacji o treści żołądka wrażliwego pasażera, ale jeśli był tam ogóreczek, to z pewnością jego wina ! ;)
~ 22-07-2009 12:54
wystarczy ponarzekać, że nie ma się pieniędzy na nowe autobusy i już jest pretekst do podniesienia ceny biletów, a komfort pozostanie ten sam. ...i tak cały czas :/
~_Łowca byków 22-07-2009 13:19
Aha - chcą sobie wymienić autobusy przed prywatyzacją ..... dobre, dobre.
~................. 22-07-2009 13:49
dlaczego nie jeździ autobus bezpłatny od Carrefour'a????!!!
~ 22-07-2009 14:09
Nawiązując do tematu- dziś jechałam do Cieplic, to 7 stanęła na ulicy i musieliśmy się przesiadać. Najwyrażniej było coś nie tak. eh
~Kierowca MZK 22-07-2009 14:59
Zgadzam się całkowicie z ~czesiojg@wp.pl >żaden autobus nie wytrzyma naszych dróg. Te wyśmiewane przez nie których Jelcze ( migi, bombowce) Znoszą to chyba najlepiej. Chociaż dziadki mają już ponad milion kilometrów. Niektóre 1400000.... Zmiana taboru ok. ale najpierw zróbcie coś z tymi dziurami.
~Kierowca MZK 22-07-2009 15:08
Zgadzam się całkowicie z ~czesiojg@wp.pl >żaden autobus nie wytrzyma naszych dróg. Te wyśmiewane przez nie których Jelcze ( migi, bombowce) Znoszą to chyba najlepiej. Chociaż dziadki mają już ponad milion kilometrów. Niektóre 1400000.... Zmiana taboru ok. ale najpierw zróbcie coś z tymi dziurami.
~ 22-07-2009 15:08
z tego co wiem to miasto przywłaszcza pieniadze za bilety bo trza utrzymywac darmozjadów z ratusza
piipi 22-07-2009 15:24
..to jest PRAWDA,bo te autobusy sa NIEEKOLOGICZNE ! Cierpimy .. my ludzi i Nasza Natura !
~ 22-07-2009 16:55
Stare jeżdżą, a nowsze Volva stoją lub po południu są podmieniane na stare Jelcze.
~Seen 22-07-2009 17:57
A ja się pytam po co MZK kupuje autobus, w którym nie ma ANI JEDNEGO otwieranego okna!!!! Tym autobusem nie da się jeździć latem!!!
~s. 22-07-2009 19:44
Psuję się każde auto. Różnica jest tylko w cenie części. Ile kosztuje część do Jelcza lub Ikarusa, a ile do Volvo czy Mercedesa ?
~syty Zenon 22-07-2009 21:48
tylko narzekanie,a kupcie sobie hulajnoge hehehehehehe
~<< dd>> 22-07-2009 21:48
Panie J. Bąkowski przestańcie narzekać. Sprywatyzujcie się !! wreszcie dowiecie się co to znaczy zarabiać pieniądze na swoją działalność. Do tej pory wystarczy jak" wszystko wiedząca "ekonomistka wyliczy potrzeby MZK i miasto musi dać, bo będzie strajk! Jak wynika z tekstu jest Pan zastępcą kierownika zajezdni czyli nad Panem jest KIEROWNIK zajezdni, nad kierownikiem jest jakiś ktoś, potem znowu i tak do dyrektora. Ładna drabina umysłowych pracowników więć myśleć ma kto. Zobaczymy ilu zostanie Was po pierwszym roku działania jako spółka i ile kupicie autobusów za swoje zarobione pieniądze, a nie otrzymane od miasta. życze powodzenia.pasażer
~gggg 22-07-2009 21:51
tego gościa na foto 2 nigdy nie widziałam jeszcze za kierownicą autobusu, a jeżdżę kilka razy dziennie.
~wiedzący 22-07-2009 22:41
W MZK (tylko) 40% a w zapyziałym RO-KO powinno wymienić się 99%.Kto to dopuszcza do ruchu?????????
~do gggg 23-07-2009 1:19
ten koleś którego właśnie nie widziałeś to jest J.Bąkowski
~Czyniacy cuda 23-07-2009 1:23
.........polecam ogladniecie , tylko zmiencie sobie intencje i MZK bedzie jak nalezy .http://www.youtube.com/watch?v=fCBt21orGnE
~KamilJG 29-09-2009 21:02
Nowe i nowe. Moze stare, smierdza, sa glosne, ale maja dusze... Uroków np. takiego Jelcza M11 czy ikarusa nie zastapi zaden MAN... No ale mimo wszystko Tabor trzeba modernizowac, nie mozna zostawac w tyle!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powiat Jeleniogórski na targach w Jabloncu

Wsparcie dla polsko – czeskich projektów

Wszyscy za strajkiem

Kończy się referendum strajkowe

Potrącenie pieszej

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
121
Tak
64%
Jest dobrze, jak jest
12%
Nie
21%
Nie ma zdania
2%