MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Atomowy transport

Wiadomości: Dolny Śląsk
Środa, 26 stycznia 2005, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 22 stycznia 2006, 23:53
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
Atomowy pociąg z paliwem uranowym dla elektrowni w Temelinie nie jechał przez nasz region. Chyba że poruszał się jak widmo, poza kontrolą straży i służb granicznych. - Poprzednim razem wiedzieliśmy o takim transporcie - mówią strażacy. - Teraz nikt nas nie informował.

Przejazd 30 wagonów z paliwem jądrowym dla elektrowni w czeskim Temelinie zelektryzował niemal całą opinię publiczną. Mocno zaprotestowali ekolodzy. Tym razem nie udało się jednak zablokować transportu. Był tak dobrze strzeżony, że trasa jego przejazdu nawet dziś, już po fakcie, jest tajemnicą.

Jak ustaliliśmy, pociągi z paliwem granicę z Czechami mogą przekraczać albo w Zawidowie, albo w Międzylesiu. Tym razem najprawdopodobniej właśnie tam, do Międzylesia, skierował się radioaktywny pociąg.

- Poprzednim razem, kiedy taki pociąg przejeżdżał przez nasz rejon, byliśmy o tym poinformowani wcześniej - mówią zgorzeleccy strażacy. - Tym razem żadne informacje do nas nie dotarły. Najprawdopodobniej pociąg pojechał drugą trasą.

Również straż graniczna zapewnia, że pociąg przez Zawidów nie jechał. Jak mówi Leszek Duczyński, rzecznik Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej, w ostatnim czasie żaden taki transport nie przejeżdżał przez granicę w tym rejonie.

Paliwo uranowe przypłynęło do Szczecina z USA. W porcie przeładowano je do wagonów kolejowych, a skład, chroniony przez policję i Służbę Ochrony Kolei, ruszył w nocy z niedzieli na poniedziałek w kierunku południowej granicy. Transport był objęty specjalnym nadzorem. Obawiano się protestów ekologów. To dlatego zarówno termin, jak i trasa przejazdu pociągu były ściśle tajne.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Politycy komentują wynik wyborów

Bobry na Zabobrzu

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Czyżby Andrzej Duda?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
672
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%