MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Atomowa szansa

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Poniedziałek, 28 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 maja 2007, 8:55
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Australijczycy zainwestują w dawne kopalnie uranu: iluzja czy rzeczywistość.

Olbrzymia szansa na rozwój dla ubożejących mniejszych miejscowości dawnego jeleniogórskiego. Odżyją, między innymi, Kowary i Lubawka dzięki krociowym zyskom z kopalń uranu. Wiadomość o tym, że w dawne złoża zamierzają zainwestować Australijczycy zelektryzowała media i lokalną społeczność.

Entuzjazmu nie kryją samorządowcy. Burmistrz Lubawki Tomasz Kulon w wypowiedzi dla TVN podkreślił, że jest otwarty na rozmowy w tym temacie. Dzięki inwestycjom podupadająca gmina może tylko zyskać. Zatrważająco rosnące bezrobocie spadnie, a Australijczycy dadzą pracę wielu mieszkańcom Lubawki i okolic.
W podobnym tonie wypowiadają się samorządowcy z Kowar, choć podkreślają, że jeszcze konkretnych propozycji nie było. A o wszystkim słyszeli z medialnych doniesień.

Atmosferę rozgrzał artykuł w „Pulsie Biznesu”, który doniósł o tym, że
Wildhorse (australijska firma wydobywcza) otrzymał już pozwolenia polskiego Ministerstwa Środowiska.
Dzięki temu ma być możliwe rozpoczęcie poszukiwań i wydobycia rud uranu na powierzchni dwóch tysięcy metrów kwadratowych i na głębokości do 300 metrów. Według periodyku prace mogłyby się zacząć już w czerwcu.
Z doniesień wynika, że jednym z inwestorów jest Goldman Sachs, europejski bank inwestycyjny, który włożył w australijską firmę 15 milionów dolarów.

Powód zainteresowania tą częścią Polski oraz złożami rud uranu to zapotrzebowanie na nowe źródła energii i tanie (ale bezpieczne) technologie wydobycia wspomnianej substancji. Uran z Sudetów – według „Pulsu Biznesu” ma się stać paliwem dla elektrowni jądrowych.

Tymczasem całą sprawę na razie Ministerstwo Środowiska dementuje. Wbrew doniesieniom mediów, twierdzi, że nie wydano jeszcze żadnych pozwoleń na zajęcie nieczynnych od 30 lat kopalń uranu w regionie jeleniogórskim.

<b> Uranowa potęga </b>
Złoża uranu były wykorzystywane jeszcze przez Niemców, a po 1945 &#8211; wydobywano uran na potrzeby Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, który &#8211; podobno &#8211; wykorzystał pierwiastek z okolic Kowar do produkcji pierwszej bomby atomowej. Wydobycia zaprzestano kilkadziesiąt lat temu. Okazało się, że wielu górników cierpi na chorobę popromienną. Kopalnie odcisnęły także swoje negatywne piętno na środowisku naturalnym. W miejscach występowania złóż następowało usuwanie się gruntów, co mogło w każdej chwili prowadzić do katastrofy budowlanej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

"Artysta" słono zapłaci

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Radek 28-05-2007 12:12
Nie mozemy pozwolić,zeby każdy inwestor co ma kaskę mógł robić co chce–ktoś na innym forum napisał w tej spr.,że jeszcze sami ten uran od nich będziemy kupować. DFegradacja środowiska–wzamian za miejsca pracy–tak wygląda rozwój naszego kraju??? DO WŁODARZY: Jak będzie tu kopalnia uranu–to nikt przy zdrowych zmysłach w celach turystycznych/leczniczych tu nie przyjedzie. Poza tym Nasze zdrowie–niewazne czy co??? At hura–przyjechał Pan z Australii i dał wszystkim po cukierku–a teraz rozkopie Karkonoski Park Narodowy,Zatruje wodę (takie kopalnie to powodują–przykład–program o epidemii spowodowanej zatruciem wody przez podobną kopalnie na Discovery), napromieniuje mieszkańców i zarobi krocie–a nasze dzieci przegrają przyszłość w tym regionie–bo będzie tu bieda aż piszczy–gdy złoża sie wyczerpią.. Powariowali–z czego się tu cieszyć???? Jak coś–to sami zacznijmy na tym zarabiać–a nie oddawajmy za bezcen naszego zdrowia,regionu i przyszłości potomków. pOGONIĆ DZIADÓW–A NIE SIĘ CIESZYĆ,ŻE BĘDZIE SKAD ŁAPÓWY CIAGNAĆ–BO TRZEBA NAPISAĆ,ZE NIE ZAGRAZA...A TO NIEPRAWDA.
~kasia 28-05-2007 12:13
co wy wypisujecie czy zdajecie sobie sprawę ile na tym stracimy. kto wogóle wydał decyzje na to , mam nadzieje że to nigdy nie wypali, bo napewno turystów stracimy? w d...te pieniadze i praca za jaki cel&gt;&gt;&gt;.zdrowie jest najważniejsze a wtedy napweno cała kotlina na tym straci. najlepiej wziąśc wieśniaków do pracy bo przecież oni nie muszą być zdrowi???? ciagle z nas robią idiotów a my się na to nabieramy.
~Do"Radek" 28-05-2007 18:18
Masz wrogie nastawienie do cudzoziemcow,to juz drugi twoj komentarz tego typu.Jestes nazista?
~Radek 28-05-2007 18:55
nie wrecz przeciwnie,ale gdy ja wyjadę za granicę to nie chodzę i nie narzekam na wysokie ceny. Nie idę na deptak po zamknięciu sklepów–tylko jak są otwarte i nie degraduję środowiska. Tutaj każdy kto ma pieniądze robi co mu się podoba–"do Radek"(a może JPG) słyszałeś jak kobiecinę z okolic kamieniołomu w Kłopotnicy wywłaszczyli–bo nie chcieli jej zapłacic za dom jakichś groszy??? Tam też taka kopalnia miała powstać–lecz mieszkańcy gminy Stara Kamiennica m,in Niemcy zaprotestowali–bo degradacjii uległaby cała okolica... Ja znam wielu cudzoziemców,którzy połowicznie mieszkaja w Polsce – znam też zdanie ich rodaków na Nasz temat... poza tym dlaczego Naszym kosztem zarobić ma Australia??? To co Nam z tego rzucą to będzie odsetek tego co stracimy... Znam Niemców będących w posiadaniu (w sumie ratujacych) okolicznych Pałacy–bardzo się lubimy–ale oni są po naszej stronie–inwestują w region,krzewia kulturę–a nie patrzą jak z Nas tu wydoić duużo pieniędzy kosztem środowiska,regionu,zdrowia mieszkańców... Takie szkody uranowe gdzie będą składować??? Czy aby na pewno to będzie bezpieczne??? Mam wątpliwości–i podsyca je fakt,iż to właśnie zagraniczni inwestorzy się tym zajmą??? A co do Twojego pytania–Ci co mnie znają nie mają wątpliwości,ze Nazizmem gardzę–ale nie będę tolerował Polityki degradującej nasze srodowisko... Nie będę się przyglądał przewodnikom, co od handlarzy zbierają 100pln–za wprowadzenie do ich sklepów grup turystycznych.. Jak ti przyjeżdzają–to niech zostawią trochę grosza–a nie ci biedni starsi ludzie maja "wkręconą" paranoję,że każdy chce ich okraść , lub oszukać...
~znawca 28-05-2007 19:49
A ja proponuje czyn społeczny: zróbmy polską bombę atomową – bedziemy bezpieczni .
~do Radka 28-05-2007 22:40
wysiliłem się i przeczytałem Twoje wynurzenia i za wiele nie pojąłem, więc albo coś z moim czytaniem nie tak, albo z Twoim pisaniem... p.
~moja opinia 28-05-2007 22:59
Ja uważam, że jakby nie było jest to szansa. Jednak przy założeniu, że umowa bedzię korzystnie sporządzona. Inną rzeczą jest to, iż nie pojmuje jak ludzie wypowiadają swoją negatywnąopinię nie znając tematu. Piszą o środowisku, które ulegnie degradacji itp. Sory, ale skąd wiecie jak wygląda proces technologiczny wydobycia w obecnej dobie? Jak wyglądało9 to przed wieloma latami wiem, bo się tym interesuje, natomiat postęp techniczny nie jest na poziomie kolifa i łopaty... Kiedyś tak się to robiło, ludzie pracowali w kurzu, pyle i bez zabezpieczeń pod względem prominiowania. Nie wspomnę już o tym, że ludzie nie byli świadomi co wydobywali tak do końca. To były inne czasy, ale nie porównujmy ich do obecnych. Być może jest to nadzieja, ale uzależniona jest od naszych władz i od ich kompetentności. Jest wiele surowców, których nie wydobuje sięna naszych terenach choćby miedz i złoto. Dawno temu istaniała opinia, że kto ma dolny śląsk ten jest bogaty (złoża)... Pozdrawiam i namawiam do uwczesnego zapoznania się z tematem przed postawieniem opini.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poświęcili kapliczkę

Zadbaj o swój zdrowy sen, wybierając materace Janpol oraz Hilding

Doczekają się ronda

Budowa drogi S3

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
909
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%