MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Atakują na murach obronnych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 25 marca 2008, 14:56
Aktualizacja: 14:57
Autor: TEJO
Policja często zwraca uwagę przbywającej na Podwalu młodzieży. Na zdjęciu – interwencja z dziś (wtorek).
Fot. TEJO
Strach przejść przez pasaż łączący ulice Jasną i Forteczną tuż nad Podwalem. Urządzony tu deptak to siedlisko zakapturzonej młodzieży i innych podejrzanych typów. Wieczorem i w nocy niebezpiecznie bywa przed pobliskim pubem.

Miejsce to znajduje się w samym centrum, kilka kroków od przystanku, z którego korzystają setki jeleniogórzan udających się na Zabobrze. Są tam ławeczki i deptak. Mogłoby być miło, ale nie jest.

Choć ratusz znajduje się około 300 metrów stąd, rzadko zapuszczają się tu urzędnicy. W ogóle mało kto tamtędy chodzi, bo wie, czym ryzykuje. Wszystko zakapturzonych osobników, których boją się przechodnie. Dlatego pasaż, który mógłby być uroczym zakątkiem starego miasta, jest jego antywizytówką.

Całość wygląda przygnębiająco: wciąż straszą ruiny bezmyślnie rozebranych w latach 80-tych resztek dawnego magazynu założonego we fragmencie fortyfikacji miejskich. Zlecający prace rozbiórkowe zapomnieli, że jedna ze ścian obiektu pochodzi ze średniowiecza. Roboty przerwano wówczas, kiedy niemal zostały ukończone… Na pamiątkę ostał się tylko fragment murów, opisany zresztą na pobliskiej tablicy w trzech językach.

Ale i tak wycieczki z daleka to miejsce omijają, a przewodnicy nie są skorzy, aby pokazać Niemcom drugą, wstydliwą stronę jeleniogórskiej starówki. Koncepcja zabudowania tej części Podwala powstała wprawdzie jako plon ogłoszonego kilka lat temu konkursu, ale nie została nigdy zrealizowana.

Zakładała wybudowanie oszklonych galerii handlowych z multikinem, w formie architektonicznej dopasowanej do reszty dawnej zabudowy stolicy Karkonoszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wizyta profesora

Doczekają się ronda

Zamknięte szlaki w Michałowicach

Komentarze (8) Dodaj komentarz

kazimierzp 25-03-2008 17:52
W najblizszych miesiącach zaczyna się remont reliktów murów obronnych o których mowa w artykule, wraz z uporządkowaniem otoczenia.
~kmam 25-03-2008 21:07
do kazimierzp: czy " zakapturzeni osobnicy" także zostaną poddani "remontowi" w odpowiednim otoczeniu?
~fan komury z kowar 25-03-2008 21:45
ja widze ze tylko pan kazimierz p czyta jelonke i gdyby to pan k p mial lwieksza decyzyjnosc na wiele zeczy to mielibysmy bardziej logiczna polityke regionalna pewnie obwodnica by byla w budowie i nne wazne zeczy drogi rowerowe itp jako ze to tylko pan z aparatem kursuje po miescie i okolicach moze czas panie kazimierzu na prezydenta miasta jelenia gora bo widze ze nie boi sie pan ani krytyki a i pan cierpkich slow nie zaluje jesli cos jest naprawde nie teges czas zmienic strategie i na prezydenta jelonki pozdrawiam
piipi 25-03-2008 22:20
...do - [~kmam..]...Kazimierzp..napisal.."...z uporzadkowaniem otoczenia"...~Chwasty..wyrwane czesto znowu wyrastaja.
~chłopek roztropek 26-03-2008 10:32
"fan komu(r/n)y z kowar" pewnie nie pamięta, że sz. p. Kazimierz był wuceprezydentem Jeleniej Góry... Szkoda, że wówczas nie miał tyle do powiedzenia, a z obwodnicy, czy ścieżek rowerowych nawet projekt rozmieszczenia jej krawężników wtedy nie powstał. Śmiechu warte! No ale przynajmniej pan Kazimierz ma bogatsze CV. Tylko jaka z tego korzyść dla Jeleniej Góry? Temu panu i jego "fanom" może już lepiej podziękujmy.
~kmam 26-03-2008 11:32
do piipi : pod tym względem masz rację, ale p. kazimierzowi p chyba jednak chodziło o rzeczy materialne.
~Timmy 26-03-2008 12:42
A zakapturzonych osobników po bożemu spacyfikować...
~fan komury z kowar 27-03-2008 4:52
nie znam kazimierza p i nieznam jego histori jesli idzie o zajmowane stanowiska ale widze ze sie stara widze ze czyta i widze ze podejmuje polemike czego nie widze po innych bo jesli pokazuja sie na forum to tylko dlatego ze znow cos naskrobali jak p pystrom czy inni a jesli byl wice to wcale nieznaczy ze cos mogl to ze jestes mezem swojej zony ktora jest wlascicielem banku nie znaczy ze ty masz cos tam do powiedzenia a jesli idzie o historie kieszeni czyjej kolwiek to jesli nikomu prokurator nie siadl na w/w to i mi i pewnie nikomu nic do tego bo naj latwiej jest skrytykowac - bylo wielu w naszym regionie co tylko krytykowali potem doszli do koryta i dziwnie zamilkli a nawet wrecz jakis cudotworca sprawil ze zaczeli gadac jak wszystkie wrony i to dolega i w naszym maalym swiecie typu jelonka i w skali kraju czytaj parlamentarzysci i zawsze tak jest ci co naj wiecej krytykuja na ogol nie maja nic sensownego do zaproponowania pozdrawiam ..................................................................................................

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Patrolowali jezioro

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%