MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Asystent funkcjonalny – zawód przyszłości?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 3 sierpnia 2016, 7:58
Aktualizacja: Czwartek, 4 sierpnia 2016, 7:41
Autor: Ł–M
Fot. Archiwum KSON
Wczoraj (2.08) zakończyły się w Jeleniej Górze warsztaty przeznaczone dla osób, które chcą się podjąć funkcji asystenta funkcjonalnego osoby niepełnosprawnej. Uczestniczyło w nich 15 osób, które po zdanym egzaminie otrzymały stosowne certyfikaty.

Projekt Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, dofinansowany przez Miasto Jelenia Góra, zakładał między innymi przybliżenie uczestnikom prawnych podstaw wykonywania zawodu, zapoznania z rodzajami, klasyfikacją oraz stopniami niepełnosprawności. A także omówienie możliwości aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami i psychologicznych aspektów niepełnosprawności.

Podczas warsztatów zapoznano uczestników z formami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i przeprowadzono zajęcia praktyczne, ukazujące specyfikę pracy z osobami z dysfunkcjami: wzroku, słuchu, ruchu, z niepełnosprawnością intelektualną oraz z niepełnosprawnym dzieckiem. Specjalnym gościem warsztatów był Paweł Parus, pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób Niepełnosprawnych.

Jak wynika z danych statystycznych, co czwarty mieszkaniec Kotliny Jeleniogórskiej jest osobą z niepełnosprawnością. Dotyczy to osób w wieku senioralnym – niepełnosprawność biologiczna jak i w znaczeniu prawnym (orzeczenie o niepełnosprawności).

Wielu niepełnosprawnych mieszkańców regionu ma szereg kłopotów z dokonywaniem zakupów, załatwianiu spraw w urzędach, wyjściem do lekarza czy też na rehabilitację, ale również z podstawowymi zajęciami domowymi i tym właśnie osobom pomoc będą nieśli asystenci funkcjonalni.

Uczestnicy warsztatów postanowili założyć stowarzyszenie, aby w sposób zorganizowany nieść pomoc potrzebującym.

Zainteresowani takim wsparciem proszeni są o kontakt z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00 lub telefonicznie 75 75 242 54, e-mail: biuro@kson.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Toyota Nowakowski przejmuje Grabarów – nowy salon już otwarty!

Na propsie! Dzisiaj i w niedzielę

Na roboczo o partnerstwie

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Bolo 3-08-2016 8:50
Jasne, chyba w Niemczech albo w UK! Brexitu nie będzie.
~ 3-08-2016 9:44
a pewnie że tacy asystenci są w naszym kraju wielu osobom przydatni, tylko że kto ich opłaci no bo przecież nie rząd który woli nasze podatki przeznaczyć na ośmiorniczki lub rozdawanie zapomóg patologii by miała za co chlać, bo jak ktoś naprawdę jest biedny i potrzebujący to nie, bo próg zarobków o 1 zł za wysoki itd
~ 3-08-2016 16:21
a ile bedzie kosztowal niepelnospranego taki pomagajacy asystent funkcjonalny- bo ktos takiego asystenta musi oplacic no nie? wic proponuje nazwe asystent funkcjonalny okołoportfelowy
~ 3-08-2016 19:05
To fajnie, że magistrat i Kson - albo odwrotnie - Kson i magistrat znajdują płaszczyznę porozumienia dla realizacji szczytnego celu. Dofinansowanie przedsięwzięcia przez miasto zasługuje na uwagę Kson zaskakuje operatywnością i innowacyjnością pomysłów. Panie Prezydencie warto wspierać Kson, który wielokrotnie udowodnił, że swoje ciekawe pomysły konsekwentnie i z pomyślnym rezultatem realizuje. A tak na marginesie; ile razy odwiedził Prezydent Jeleniej Góry siedzibę Kson i - przy okazji - spotkał się z niepełnosprawnymi? Czy wydział dialogu i spraw społecznych zabrania Prezydentowi wizyty w tej siedzibie?
~ciekawy 3-08-2016 20:24
Czyżby autorem postu powyżej jest p. Ł.M ? Lub osoba z jego otoczenia??
~do 19:05 3-08-2016 20:44
łubu dubu łubu dubu ..... a za pieniądze to się podobno i ksiądz w kościele modli
~ 3-08-2016 22:43
Autorem postu z 19:05 nie jest Ł.M lub otaczak z nim związany. Jarząbkiem z "Misia" się nie utożsamiam. Ksiądz nie zawsze modli się za pieniądze. Podczas porannych nabożeństw w dni powszednie nie są zbierane datki.
~ktoś 4-08-2016 7:49
zawsze były osoby niepełnosprawne którymi ktoś się opiekował, były pielęgniarki, opiekunki a teraz wymyślono asystenta funkcjonalnego to tak jak zamiast sekretarek są teraz asystentki, zadania do wykonania te same tylko nazwa się zmienia więc gdzie ta innowacyjność ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Rok niespełnionych obietnic

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Na Kilińskiego bezpieczniej

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
879
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%