MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Astana w kolejnym cyklu czwartkowym

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 27 listopada 2017, 7:41
Autor: Muzeum Przyrodnicze
Fot. Muzeum Przyrodnicze/S. Dąbrowski
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze–Cieplicach zaprasza 30 listopada (czwartek) o godz. godz.19.00 na kolejna prelekcję w „cyklu czwartkowym”. Tym razem tematem jest Astana. Spotkanie poprowadzi Stanisław Dąbrowski. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

- Z Pragi, przez Mińsk, polecimy do Astany. Osadę założono nad rzeką Iszym w r.1830. Prawa miejskie od r.1862. Miasto nosiło różne nazwy - Akmoł, Akmolińsk, od r.1962 Celinogród, Akmoła. 10 grudnia 1997 Akmoła zastąpiła Ałmaty jako stolica Kazachstanu. 6 maja 1998 przemianowano ją na Astanę, czyli Stolicę. Zatrudniono słynnych architektów (Foster, Kurokawa), co daje oszałamiające rezultaty. Ludność, z 281 tys. w r.1999, wzrosła do ponad 1 mln w r.2017. W pierwszej części zwiedzania Astany zobaczymy Muzeum Narodowe oraz Piramidę Pokoju i Pojednania. Jak zwykle zjemy coś lokalnego (wirtualnie !!!) – zachęcają do udziału w prelekcji organizatorzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Weekend w Bukowcu

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~analityk 27-11-2017 22:01
Astana - czy to jest to miasto które tak błyskawicznie i w krótkim czasie zostało rozbudowane za miliardy petrodolarów potężnego oligarchy, związanego z przemysłem naftowym - niejakiego Nazarbajewa, podobno należącego do grona najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi na Ziemi ? Miasto ma bardzo ciekawą urbanistykę. Dziwny, wręcz niespotykany układ architektoniczny budynków i budowli. Układający się precyzyjnie w jakąś niecodziennie spotykaną geometrię przestrzenną. Zastanawiająco to wygląda, gdy się ogląda na zdjęciach satelitarnych Google Maps.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Trwa budowa punktu widokowego

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2133
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%