MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Asamblaże młodego artysty w Muflonie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 października 2009, 8:21
Aktualizacja: 8:22
Autor: rylit
Fot. rylit
Trójwymiarowe kompozycje tworzone z przedmiotów gotowych, codziennego użytku, bezużytecznych form, przedmiotów niepotrzebnych, można od wczoraj oglądać w Galerii „Muflon”. Te „asamblaże” są dziełem jeleniogórzanina i studenta Akademii Sztuk pięknych we Wrocławiu Grzegorz Łoznikowa.

Grzegorz Łoznikow, 21 letni absolwent Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze, obecnie student trzeciego roku wrocławskiej ASP (rzeźba) w pracowni prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej, zetknął się z tym rodzajem twórczości na pierwszym roku studiów.

Wówczas zainicjował swoje eksperymenty z malarstwem materii, dyscypliną ready-made, czyli gotowymi przedmiotami, znajdowanymi na wysypiskach, opuszczonych budynkach czy na wyprzedażach wykorzystywanymi w jego twórczości. Są to formy plastyczne, które zmuszają do zastanowienia nad ich wykorzystaniem w obrazach i ich zestawienia ze sobą w celu osiągnięcia efektu „asamblażu” (z francuskiego – zbieranina)

Potocznie takie dzieła nazywają się „hasioryzmami” bowiem prekursorem tego kierunku sztuki w Polsce był Władysław Hasior. Jednak dla Grzegorza Loznikowa najważniejszym twórcą tego kierunki sztuki jest Joseph Beuys, niemiecki twórca, rzeźbiarz, rozszerzający formułę tego medium na działania w czasie i procesy społeczne. Prekursorem był Marcel Duchamp, innowator tego kierunku w sztuce, twórca terminu ready-made, którego słynna fontanna przedstawiająca przykręcony do stołka pisuar, stał się najbardziej rozpoznawalnym dziełem tego kierunku.

W Sobieszowskim „Muflonie” umieścił swoje najważniejsze dzieło poświęcone właśnie temu artyście w centralnej części ekspozycji. Zwykły obserwator, nieobeznany z tymi nowoczesnymi formami, wchodzący pierwszy raz na wystawę widzi ciekawe dzieła sztuki przestrzennej, na dobrze zaaranżowanej wystawie.

Przyglądając się jednak z bliska, zaczyna zauważać zwykle przedmioty znane każdemu z codziennego życia, jednak w nietypowych zestawieniach, kompozycji i kolorystyce. Zastanawia się wtedy nad sensem ich użycia ich symbolice i zestawieniu z innymi zwykłymi przedmiotami. Na wernisaż przybyło bardzo wielu młodych ludzi w wieku artysty.

Zapraszamy do zobaczenia tej bardzo ciekawej wystawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Koncert organowy Adama Klareckiego

W Tym Sęk na sobotni wieczór

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~LP 8-10-2009 8:55
Dresiek dajesz rade!!!
~. 8-10-2009 11:18
zgrabne
~ 9-10-2009 5:32
Grzesiu, powodzenia!
~ 9-10-2009 5:32
I wielkie gratulacje!
~kagu 9-10-2009 14:22
Dziękujemy!Jeśli podoba Wam się twórczość Grzegorza i innych Artystów naszego regionu, zapraszam na wystawę "Nowego Młyna"(w Listopadzie)do Muzeum C. i G. Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
~do kagu 11-10-2009 17:44
Kasia, lepiej byś podała dokładną datę i godzinę tego listopadowego wernisażu - jeśli możesz.
~adela 15-10-2010 15:43
Wspaniałe asamblaże-Uwielbiam je pasjami!www.adelaaaa.carbonmade.com

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O fontannie Donatella

Budowa łącznika rozpoczęta

Stalowe rumaki w Karpaczu

Kabaret Paka w starym, dobrym stylu

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
953
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%