MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Artystycznie i nie tylko u "Młodych Duchem"

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 listopada 2019, 12:22
Aktualizacja: Piątek, 8 listopada 2019, 14:19
Autor: Przystań Twórcza
Fot. Przystań Twórcza
Warsztaty z metaloplastyki, Żywych Obrazów 3D, wełny „Gobeliny – Duch Gór” oraz ze „Śpiewów w Kręgu”, a także spotkania „Historia Jeleniej Góry” i „65–lecie Muzeum Przyrodniczego” – odbyły się w październiku w Klubie Seniora „Młodzi Duchem” Zapraszamy na kolejne spotkania w Przystani Twórczej w listopadzie 2019 r. Wstęp wolny na większość imprez.

Warsztaty z metaloplastyki „Dobry Projekt-warsztaty polskiego designu”. Waldemar Petryk poprowadził Warsztaty metaloplastyki dla dzieci i seniorów, podczas których uczestnicy zaprojektowali i wykonali obrazy w metalu. Realizowane w ramach zadania „Dobry Projekt-warsztaty polskiego designu” dofinansowanego w ramach programu Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.

„Image Designe” Obraz 3D - Warsztaty florystyczne. Projektowanie i tworzenie obrazów z żywych kwiatów i suszek. Warsztaty międzypokoleniowe poprowadzi Anna Popławska – florystka. Uczestnicy zamienili się w malarzy, tworząc „żywe” obrazy 3D, których kompozycję wcześniej będą musieli zaprojektować. Realizowane w ramach zadania „Dobry Projekt-warsztaty polskiego designu” dofinansowanego w ramach programu Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.

„Historia Jeleniej Góry” widziana oczami Marcina Zawiły, Dyrektora Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze bardzo zaciekawiła Seniorów z Klubu „Młodzi Duchem”. Uczestnicy spotkania poznali ciekawostki związane z początkami powstawania naszego miasta oraz Cieplic, a także współczesne plany na rozkwit turystyczny regionu. Była to okazja, żeby obejrzeć dawne fotografie i plany miasta.

W „65 lat Muzeum Przyrodniczego” wprowadził Klubowiczów Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum, który opowiedział seniorom o ciekawostkach związanych z tym fascynującym „światem przyrody” i nie tylko. Bowiem początki zbiorów należących niegdyś do Schaffgotschów sięgają XVIII wieku i obejmują wiele różnorodnych przedmiotów zwożonych z całego świata.

„Gobeliny z Marią Maczkowską”. Druty i szydełka poszły z wełną w ruch.
Seniorzy zaczęli tworzyć gobelin Ducha Gór. Rękawy, kapelusz, spodnie i oczywiście korpus, wszystko wykonane ze starej wełny podarowanej przez artystkę Marię Maczkowską, która poprowadziła pierwszą część warsztatów. Członkowie Klubu wykazali się umiejętnościami szydełkowania i robienia na drutach, a reszta "czesała" wełnę lub przeplatała ją przez siatkę.

Gościem spotkania był Bartosz Lipiński, wiceprzewodniczący Miejskiej Rady Seniorów, który wspólnie z członkami Klubu dyskutował o perspektywach dla Jeleniej Góry na polepszenie życia osób starszych. Zaczęły rodzić się pomysły, które zbierzemy w przyszłym tygodniu podczas drugiej części warsztatów z wełny. Kończąc gobelin Ducha Gór spiszemy postulaty, które przekażemy wiceprzewodniczącemu Miejskiej Rady Seniorów, Bartoszowi Lipińskiemu.

Plan na listopad 2019 r. Klubu Seniora „Młodzi Duchem”:

- 13.11.2019 r. godz. 16.00 - Papiernia Otwarta film „Watra”. Wstęp wolny (autobus nr 7 o godz. 15.12 z przystanku Rataja – bilety autobusowe we własnym zakresie). Ul. Kilińskiego 11 Jelenia Góra. „Szczypta historii” na temat budynku po starej jeleniogórskiej papierni, opowie Maciej Pierzchała. Seniorzy obejrzą również film o „Watrze” z projektu Śniadanie Mistrzyń Watra Wraca z programu Kultura – Interwencje 2019. Zbiórka o godz. 15.10, jedziemy autobusem nr 7 o godz. 15.12 z przystanku Rataja – bilety autobusowe we własnym zakresie).

- 20.11.2019 r. godz. 16.00 - Piękno Pałacu Bukowiec z Krzysztofem Tęczą. Wstęp wolny. Siedziba Przystani Twórczej. Pierwsze wzmianki na temat Bukowca w źródłach pisanych pochodzą z ok. 1305 roku. Około drugiej połowy XVI wieku wybudowano tu renesansowy dwór. W XVIII wieku utworzono jeden z pierwszych parków krajobrazowych na Dolnym Śląsku, ukształtowany w typie angielskiej farmy ozdobnej, w skład której wchodził pałac oraz zabudowa folwarczna, otoczone rozległym parkiem romantycznym. O historii, pięknie i potencjale artystycznym tego miejsca opowie Krzysztof Tęcza, podróżnik.

- 28.11.2019 r. godz. 19.00 -„Sen to czy jawa…” z Agatą Szmigrodzką. Filharmonia Dolnośląska ul. Piłsudskiego 60. Bilet kosztuje 30 zł (wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej do końca października).

- 07, 14, 21, 28.11. 2019 r. godz. 10.30 do 12.00 - „Śpiewy w Kręgu”. Wstęp wolny. Siedziba Przystani Twórczej. Członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” wspólnie śpiewają polskie piosenki. Uczestnicy spotkania sami wybierają repertuar. To fantastyczny sposób na ćwiczenia oddechowe i dykcję. Dołączyć może każdy, kto lubi śpiewać w przyjaznym gronie, wystarczy przyjść.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Muflon Live  

Jacek Jeschke o udziale w show  

Bajkowy wieczór w filharmonii

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~BS 7-11-2019 13:34
Zrobiłam kompozycję kwiatową.Marzyłam o tym,żeby uczestniczyć w warsztatach florystycznych ,i moje marzenie się spełniło,Pozdrawiam wszystkich,buziaczki, i do zobaczenia we wtorek na tańcach w kręgu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mieszkanka Cieplic nie żyje

Filharmonia w... domach  

Festiwal Pestka jesienią

Organizacja ruchu podczas remontu ulicy Drzymały

Senator odpowiada prezydentowi

Sonda

Czy wyznaczone godziny zakupów dla seniorów to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
460
Tak
49%
Nie
45%
Nie wiem
5%