MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Artysta winny

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 3 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 15:35
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
Cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i obowiązek naprawienia szkody w wysokości prawie 9,5 tysiąca złotych - taką karę orzekł w piątek jeleniogórski sąd wobec znanego malarza Pawła Trybalskiego. Sąd uznał go winnym przywłaszczenia obrazu swojego autorstwa, który pożyczył od właścicieli na wystawę w Niemczech. Tam obraz został sprzedany.

Właściciele dzieła zatytułowanego "Tylko dla orłów", małżeństwo K., twierdzili, że nie zgadzali się na sprzedaż płótna. Artysta z kolei mówił, że do sprzedaży doszło pomyłkowo, a stratę chciał naprawić.

- To okrutny wyrok. Sąd w ogóle nie wziął pod uwagę tego, że wcześniej ci państwo wyłudzili od mojej nieżyjącej już żony i córki 36 innych obrazów. A za "orły" dali butelkę koniaku i tort - nie kryje rozgoryczenia Paweł Trybalski.

Artysta dodaje, że wyrokiem sądu jest zdruzgotany. Od kiedy sprawa w ogóle trafiła do sądu, przestał malować. Mówi, że miał od Elżbiety Dzikowskiej propozycję zorganizowania dużej wystawy w Warszawie. Nie doszło do niej, bo artysta ze wspomnianych powodów nie przygotował nowych prac.

- Skąd ja wezmę 9,5 tysiąca złotych? Zresztą nie chodzi tu o pieniądze, a o sprawiedliwość. Czy pan wie, że całą tą sprawą oburzone jest środowisko artystyczne? Miałem nawet propozycje ze strony adwokatów warszawskich, że za darmo podejmą się mojej obrony - dodaje P. Trybalski.

Jego adwokat, mec. Krystyna Śleszyńska, zapowiedziała złożenie apelacji.
Z kolei reprezentujący małżeństwo K. mec. Tadeusz Titow uważa, że wyrok jest sprawiedliwy.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Marcin Sójka wystąpił w JCK

Rok niespełnionych obietnic

Motocyklowe Karkonosze dzieciom

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Dzieją się cuda

Trzcińsko ma sołtysa

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
824
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%