MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ars poetica w walentynkowych natchnieniach

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 14 lutego 2019, 14:02
Aktualizacja: Piątek, 15 lutego 2019, 9:56
Autor: Janina Lozer
Fot. Marek Oleksy
W ramach cyklu ars poetica, w kawiarni „Muza” Osiedlowego Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu, tym razem Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej pod hasłem "Poetycko o walentynkowych uniesieniach i natchnieniach", zorganizowało otwarte spotkanie literackie. Chętni goście, w dowolnej formie, mogli zaprezentować swoje utwory.

Spotkanie otworzyła pani Dominika Krop, przedstawicielka ODK, przywitała gości, podziękowała w imieniu prezes stowarzyszenia Danuty Mysłek Janinie Lozer i Izabeli Rochnowskiej za przygotowania organizacyjne tego wydarzenia. Po czym głos przekazała Janinie Lozer.

A zwyczajem, jak każdy wie, w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, często pisanych wierszem. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. W Polsce obchody walentynkowe zyskały popularność dopiero w latach dziewięćdziesiątych, choć początki przypisuje się nawet obchodom pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, lecz nie mającym związku z dzisiejszymi.

I tak dzień 14 lutego stał się okazją do wyrażania uczuć, obdarowywania się drobnymi upominkami, których nie zabrakło także i tutaj. Obdarowanymi zostali: pracownicy ODK, którzy są miłowani przez wszystkich członków stowarzyszenia, że są tacy, jacy są, za oddanie we współpracy. Pani Iwonka, panowie: Dariusz i Marek wysłuchali wierszem nakreślonych wyznań i podziękowań.

Z gości prezentujących swoje dzieło literackie była pani Barbara Baltyn z Jeżowa Sudeckiego, która utworem „Mój pierwszy bal” zabrała słuchaczy w minione czasy wspomnień. Były wiersze i opowiadania, oddające miłosne przeżycia i uniesienia autorów.

Zadebiutowała Krystyna Pawłowska, puentując w swoim wierszu „…wszyscy dzisiaj bardzo mili, aby cały rok tacy byli”. Hubert Horbowski rozbawiał obecnych sprośnymi limerykami. Natomiast Urszula Musielak w autorskiej inscenizacji zaprezentowanej w formie melodeklamacji zatytułowanej ”Relacje damsko – męskie”, wiodła w świat frywolnego związku.

Były balony w kształcie serc, była róża, pyszne, własne wypieki. Była też dobra, stara, nawiązująca do miłości muzyka: „Wiśniowy sad z lat” pięćdziesiątych, „Całuję Twoją dłoń, madame” z końca lat dwudziestych, czy też „Mały biały domek” w wykonaniu Mieczysława Fogga, prezentowana przez pana Darka.

Autorzy utworów nie wymądrzając się, jak żaba w Bajce o Żabce, która każdemu radziła, udając naj, najmądrzejszą, a była bardzo leniwa, czytając tylko nagłówki, wszystko myliła…, tu tak nie było. Autorzy o miłość dbali, niektórzy walczyli, a że zegar każdemu wybijał inny rytm miłości, dowiedział się każdy, kto tutaj gościł. A to wszystko starannie spisali: Alfreda Dziedzic, Anna Lechowicz, Janina Lozer, Ewa Olszewska, Izabela Rochnowska, Maria Suchecka oraz ci powyżej wywołani.
Kilka wersów mojego wiersza, prezentowanego na spotkaniu, dedykuję z walentynkowym przesłaniem dla czytelników niniejszego artykułu. Konkludując, wiek nie ma znaczenia dla miłosnych wyznań i takich oczekiwań, kwiaty niosą energię życia, o każdej porze roku.

Oczekiwanie
Stoi za szybą…
nieskromnie wystawiona…
łaknie zainteresowania, błysku podziwu,
pręży się i rumieni czerwonym pąsem,
wysyła sygnały gotowości…

Róża pąsowo - czerwona
świadoma barw wyznań miłosnych,
symbolu pożądania i namiętności,

I tak każdego roku pąsowe Róże
w Dzień Świętego Walentego
oczekują na …
jak każdy człowiek.

Każdy dzień jest dobry
by obdarować miłością…

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sybiraczki i Goście – koncert w "Muflonie"

Dyski do remontu

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Brzechotnik 14-02-2019 14:20
Ona chciała, a on - nie. Ale ona, jak to ona - nigdy nie wie czego chce. Więc ... ze strachu czy z obawy.. to on wolał być na nie. :) (Uwaga: Moje prawa autorskie zastrzeżone.)
~ 14-02-2019 15:17
Stare dupy i chcą jeszcze chłopa a do kościoła i modlić się o swoje byłe grzechy zachciało im się zachodu
~FFF 15-03-2019 6:39
do: ~ (15:17)
Niektórzy cytując twój mało wybredny komentarz ...stare dupy, gorzej jak ma się stary a nawet bardzo stary mózg, a poglądy z epoki kamienia łupanego.Myślę że się świetnie wpisujesz w ten klimat......
~Siwy dym 14-02-2019 16:11
Święto dzieci i sprzedawców tandetnych gadżetów rozpoczęte.Frajerzy do dzieła tracić kasiorę
~czy będzie dane zestarzeć si 15-02-2019 20:26
I Ty będziesz stary/a, jak dożyjesz do starości, ale będziesz biedny jeśli nie będziesz miał co wspominać poza niechlubnymi wpisami. A już na pewno nie odważysz się opisać historii, którą mogliby poznać twoi potomni, bo będziesz się bał/a, że wykpią, jak ty to czynisz. Brawa dla odważnie kreujących kulturę, tworzących historię czasów minionych i teraźniejszych. W każdym wieku człowiek normalny pragnie miłości i ma do niej prawo. A i każda okazja by wyjść do ludzi pozwala żyć a nie wegetować w czterech ścianach lub trollować!
~Młodzi duchem - za nimi... 16-02-2019 7:02
Społeczne działania na rzecz innych to wspaniała sprawa, lecz jeszcze nie wszyscy dorośli widać do tego, by tak je postrzegać. Latwiej brać niż dawać (choćby z siebie), cieszmy się na to, że w naszym środowisku są tacy, którzy są nastawieni na dawanie nie na branie, korzystajmy i idzmy za przykładem.
~ciekawy 17-02-2019 1:01
do Brzechotnik 1 : bardzo mi ciebie żal, bo sprawy i ludzi oceniasz krzywdząco swoim bardzo prymitywnym i maleńkim móżdżkiem. W rodzinnym domu nie zostałeś nauczony przez ojca i matkę miłości, nie posiadasz uczuć wyższego rzędu, bo cię tego nie nauczyła rodzina, posługujesz się jedynie prymitywnymi odruchami. Ale nie jesteś całkiem stracony. Jeżeli zrozumiesz swoje prostactwo, możesz rozpocząć pracę nad rozwojem swojej kultury i swojej wrażliwości. Na naukę nigdy nie jest za późno !
~Brzechotnik 17-02-2019 1:25
do: ~ciekawy (1:01)
W tej mentorskiej tyradzie zabrakło mi na zakończenie: Memento mori. :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Stop marginalizacji średnich miast

II Dni Muzyki Papieskiej w Jeleniej Górze

Laboratorium Szkła już działa!  

Kto do Senatu?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
626
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%