MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Armatnie zarzuty, a skutek – żaden. Skarżą na miasto

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 17 marca 2011, 9:24
Aktualizacja: Piątek, 18 marca 2011, 8:15
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Matactwo, zatajanie prawdy, nie ujawnienie faktów, przerabianie i fałszowanie dokumentacji – to imputują samorządowcom mieszkańcy, którzy składają skargi na forum rady miejskiej. Rajcy niemal na każdej sesji rozpatrują takie zażalenia. I najczęściej uznają je za bezzasadne. Dlaczego?

Na wtorkowej sesji niemal półtorej godziny zajęła rajcom dyskusja na temat dwóch skarg mieszkańców. Zażalenia są najpierw opiniowane przez komisje merytoryczne, potem zasadność skarg poddana jest pod głosowanie rady. Ta może uznać, że dany mieszkaniec ma rację lub nie. I tyle. - Innych uprawnień nie ma, bo nie jest sądem ani innym władnym organem - wyjaśnia Jerzy Lenard, przewodniczący RM .

Podczas wtorkowej sesji radni uznali za bezzasadne dwie skargi mieszkańców. Obydwie z głębokimi zaszłościami historycznymi. Pewien mieszkaniec Cieplic zarzucił prezydentowi i urzędnikom „matactwo, zatajanie prawdy, nie ujawnienie faktów, przerabianie i fałszowanie dokumentacji”, a wszystko w skomplikowanych sprawach o własność gruntu i postawionej na nim budowli, którą samorząd uznał za samowolę budowlaną. Oburzony mieszkaniec oczekuje od przewodniczącego rady miasta powołania „komisji” do zbadania całej sprawy, która toczy się od prawie 20 lat.

W drugim przypadku chodzi o problemy z własnością gruntu, na którym stoi garaż innego mieszkańca Jeleniej Góry, pana Wojciecha Jońcy. Wprawdzie nieruchomości leżące przy ulicach Ogińskiego i Wiejskiej zostały skomunalizowane, jednak kiedy jeleniogórzanin w latach 70. XX wieku stawiał tam garaż, ziemia należała do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. W latach 90. minionego stulecia grunty przejęło miasto, ale RSP miało przekonać właściciela garażu, że jest on także właścicielem gruntu.

Nie płacił więc czynszu a zaległości narastały. Obecny na sesji jeleniogórzanin zarzucił Zakładowi Gospodarki Komunalnej „Północ” złośliwe wypowiedzenie umowy najmu. Obecnie jego zadłużenie wobec miasta wyniosło trzy tysiące złotych plus 2400 zł odsetek. Pieniądze z emerytury skarżącego pobiera komornik. Mieszkaniec nie ma jednak szans w dochodzeniu swoich praw, bo – jak podkreśliła Zofia Czernow, zastępczyni prezydenta miasta – nie skorzystał z prawa uwłaszczenia garażu i dał się zmanipulować przez RSP. Radni uznali skargę za bezzasadną.

Długą dyskusję dotyczącą ogólnego wymiaru skarg wywołał radny Janusz Grodziński, który zauważył, że zarzuty często mają charakter doniesienia o popełnieniu przestępstwa. Tyle że mieszkańcy nie zgłaszają tego ani do sądu, ani do prokuratury. – A jeśli nawet, to i tak prokuratura nie zajmuje się skargą argumentując brakiem wystarczających podstaw do wszczęcia postępowania – mówi Roman Słomski, radca prawny jeleniogórskiego magistratu.

Najczęściej bowiem zarzuty mieszkańców mają kaliber armatni, ale nie znajdują oparcia w rzeczywistości. Radni mówili, że uodpornili się na lawinę oskarżeń. – Są one formułowane często znacznie bardziej dosadnie – powiedział Miłosz Sajnog. Jednak, choć pojawiły się takie głosy, samorządowcy nie zamierzają występować do sądu przeciwko skarżącym o naruszenie ich dóbr osobistych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wiadukty prawie gotowe

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Bardzo słabe wyniki matur

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Obywatel 17-03-2011 10:01
A gdzie są radni PiSu którzy stoją murem za obywatelami i broniom ich praw?
~ 17-03-2011 10:26
do obywatel,pisiaki sa zainteresowani tylko miesieczniczmi a zbliza sie rocznica to nie ma szansy na pomoc ludziom ktorych tak zekomo kochaja
~Wysoka Sekwo 17-03-2011 10:38
Jak sie czyta te wywody i dyrdymaly radnych to mozna dostac s...zki. Przeciez radni sa do rozwiazania takich spraw a nie do filozoficznych ocen. Wydlada na to , ze wydane np. pieniadze na remont drogi ,ktora zostala spartaczona a winnych nie ma - tak jest chociazby z nowa droga w Maciejowej i droga do Goduszyna - gdzie odsadzone studzienki i kratki sciekowe sa przykladem najgorszego nieróbstwa , partactwa i karykatury wykonania- ale taka skarga na wykonastwo drog i na brud ,tez moze byc bezzasadna w swietle filozofi radnych gdyz radni tylko dupy gniota ,odpychaja od siebie odpowiedzialnośc a problemy zostawiaja mieszkancom lub udaja ze ich nie ma . Radni -Ruszyć w teren i zauważyc tysiace spraw do zalatwienia od brudu i smrodu zaczynajac,chyba ze macie lenia wrodzonego zaćmy i katarakty na oczach to niczego nie dokonacie i nie iwdzicie nawet z tych prostych spraw.
~ 17-03-2011 12:02
do Redaktora. Proszę podać argumenty Pana Radnego Grudzińskiego Adwokata zawodowego. Pan Slomski od 30 lat będąc urzędnikiem, broni oczywiście decyzji urzędników. Opiniuje sprawy a potem urzędnik działa zgodnie z tą opinią.Na foto pokazano wiele aktow prawnych, więc autor skargi korzystał też z pomocy prawnika.Czy prawnicy mają różne przepisy.
~@10.01 17-03-2011 12:18
Ty łobywatel ty się POmyliłeś kto rządzi mato.e.Tak was przerobiły TVN-Y,że za deszcz winny JK.
~@ 17-03-2011 12:34
A mnie zauroczył barwny język Redaktora: "armatnie zarzuty"! Na Juranda ze Spychowa krzyżacy zarzucili sieć, ale co można na radnych zarzucić za pomocą armaty? W dodatku nie mamy już w Jelonce jednostki artyleryjskiej...
~do @10.01 17-03-2011 12:41
...a Ciebie tak przerobiło radio Maryja i tv Trwam że za swoje niedouczenie i głupote obarczasz PO
~pytacz 17-03-2011 12:51
Dlaczego radni dyskutują nad stylistyką, słownictwem i frazeologią tekstu napisanego przez skarżącego, a nie rozważają, jak załatwić problem? Pewien polski pisarz znał odpowiedź - twierdził, że petenta należy "upupić" nie zatanawiając się, jak mu pomóc.
~321 17-03-2011 12:58
plujesz świni w ryj, a ona mowi ze deszcz pada
~123 17-03-2011 13:13
Witam,co najzabawniejsze,to polowa z radnych jak i pracownikow nie ma referencji,do objecia tych zabawnych stanowisk.
~CIEPLICZANIN 17-03-2011 13:18
Znam sprawę skargi ze zdjęcia. Facet chce zagarnąć ogródki innym mieszkańcom, a dom wybudował doprowadzając do grobu jednego z sąsiadów, który miał w tym miejscu strychy wraz z innymi. Zawsze ten sam problem i żerowanie na kruczkach prawnych. Moim zdaniem Urząd postąpił poprawnie i nie pozwolił okraść miasta i innych mieszkańców.
~rre 17-03-2011 14:12
Ciekawe w jaki sposób zostały naruszone dobra osobiste radnych- oni chyba za coś biorą kase a zachowują się jak swiete krowy, po za tym prawda w oczy kole. Nie ma większych nierobów niż politycy- tam tylko liczy sie kolesiostwo gdyby autorzy skarg dali w łapę radnym to może by coś zrobili a tak siedzą i pierdzą w stołki.
~galla 17-03-2011 15:11
bo do radnego trzeba grzecznie prosze panstwa, trzeba unizenie prosze panstwa, i nie wolno go denerwowac prosze panstwa, bo radny zdenerwowany nie mysli logicznie, ma wowczas wielk chaos w glowie, i zapomina ze zostal przez panstwa wybrany/no mniejsza z tym jak to jest z tymi wyborami/ jak on w takim stanie ma pracowac na rzecz ciagle krzywdzonych obywateli- nic tylko i walnac kielona, i do roboty nad uchwalami, ktorymi tak dowala tym krzyczacym i grozacym wyborcom zeby dlugooo pamietali ze na radnych nie wolno pokrzykiwac, bo i ksiadz potepi i urzednik / reka, ucho i usta radnego/ nie podaruje takiemu zuchwalcowi i tak zinterpretuje przepis ze wyjdziesz z urzedu glupszy niz wszedles , a sad i prokuratura to juz insza inszosc
~dddddd 17-03-2011 15:44
Ludzie nie idą z tymi sprawami do sądu, bo oczywiście przegraja a wówczas zapłacą takie wysokie koszty sądowe, że im się odechce wszystkiego. A urzędnik za nic nie odpowiada. Za nic.
~Don 17-03-2011 18:54
Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty tak by swoim pojmowaniem istoty sprawy nie PESZYŁ PRZEŁOŻONEGO. Ukaz CARA ROSJI z 9 grudnia 1708 r. Nic dodac nic ując do obecnejPO WŁADZY-Toczka.
rymcycymcy 17-03-2011 19:33
Pojechał koleżka grubo po paragrafach i pomyślał, że postawi radnych na baczność :) a do tego ...skarga w związku z popełnieniem przestępstw :)...przecież to jakby idiotyczne ! W sumie praca takiego radnego to niezły ubaw.
~pola 17-03-2011 19:38
oddajac głos na RADNEGO- zrobisz z niego BEZRADNEGO...taka jest zasada NR1- to nie lepiej nie głosować i przekształcić go na bezrobotnego? co Swój to Swój...
~Danka 17-03-2011 19:51
Radny Szymanski dwa razy pytał kogo dotyczą te "kryminalne zarzuty". Dopiero za drugim razem wydusił odpowiedź przewodniczącego rady, że Józefa Kusiaka...
~ 17-03-2011 19:52
Zamiast wypisywac te brednie trzeba bylo obejrzec posiedzenie rady tv DAMI na zywo. Chyba ze juz matoly zapomnialy kogo wybraly. Przeciez nic nie przejdzie bo PO ma w radzie wiekszosc.
~Jano 18-03-2011 9:14
a Zawiła zapali fajeczkę i przeczyta książeczkę -o to są zadania waszego prezydencika wybranego w wolnych wyborach ,dobrze że nie głosowałem na Zawiłę ,choć mogę teraz spojrzeć w lustro.
~ 18-03-2011 14:19
Jano, będziesz mógł jak nie pójdziesz w ogóle na wybory.
~Iza 20-03-2011 18:06
Czytam te bazgroly ktore nie trzymaja sie kupy/nie tematyczne/Biedne to moje miasto bo ma takich nie douczonych inernautow.Prosze przeczytac dokladnie teks /temat/ i dyskutowac ale merytorycznie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

Czytelniczka: drogo i brudno

Nowe przystanki i nowe linie MZK

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
837
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%