MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Arka Karkonoszy – niezwykłe dzieło kowarzan

Wiadomości: Kowary
Środa, 11 kwietnia 2018, 8:16
Aktualizacja: 17:53
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
W Kowarach dobiegła końca realizacja projektu pn „Arka Karkonoszy – wspólna historia i teraźniejszość”. Był to pierwszy etap tworzenia internetowej encyklopedii Karkonoszy. Projekt był realizowany przez Gminę Miejską Kowary wraz z czeską organizacją „Pamięć Karkonoszy”.

- Do działań głównych w ramach pierwszej części zadania zaliczało się wypracowanie wspólnej metodyki opracowywania i zbierania danych oraz sposobów ich digitalizacji na potrzeby stworzenia w przyszłości internetowego banku wiedzy o historii i współczesnych faktach regionu. Arka Karkonoszy, bo tak będzie się nazywała ta elektroniczna encyklopedia, zawierać będzie ogromną ilość informacji o regionie i jego mieszkańcach z materiałami fotograficznymi współczesnymi i historycznymi oraz dokumentami włącznie – powiedziała Roksana Czerwińska – koordynator projektu, pracownik Referatu Promocji Urzędu Miejskiego w Kowarach.

W ramach projektu powstała Malarska Ścieżka Dziejów Miasta autorstwa Jerzego Jakubowa, którą można podziwiać w kowarskim Urzędzie Miasta oraz ciekawy reportaż pt. „Kartki z pamiętnika”, stworzony przez kowarską młodzież - uczestników zorganizowanych w ramach projektu warsztatów dziennikarskich.

- Podczas warsztatów młodzi dziennikarze przeprowadzili szereg rozmów z mieszkańcami Kowar, którzy pamiętają pierwsze lata powojennej historii miasta. Młodzież z zaciekawieniem wsłuchiwała się w opowieści o tym jak wyglądało miasto nad Jedlicą w latach 40., 50. Gdzie pracowali bohaterowie reportażu? Jak spędzali wolny czas? Efektem końcowym jest film dokumentalny naszpikowany pięknymi wspomnieniami przekazywanych z „dziadka na wnuka”, historiami „zwykłych-niezwykłych” kowarzan – opisuje pracę z młodzieżą Tomasz Raczyński, prowadzący warsztaty.

Pokaz premierowy filmu „Kartki z pamiętnika” odbędzie się w najbliższy piątek (13.04) o godzinie 18:00 w Kinie za Rogiem w kowarskim Miejskim Ośrodku Kultury.

Projekt pn. „Arka Karkonoszy – wspólna historia i teraźniejszość“ realizowany był w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa

Ogłoszenia

Czytaj również

Zatrzymano nielegalny transport starych opon

Odpust Krzeszowski

Dachowanie w Radomierzu

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~brawa... 15-04-2018 11:02
Brawa dla młodzieży kowarskiej za inicjatywę tej akcji.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Ile dostaną sołectwa?

Otwarcie siłowni zewnętrznej w Lubawce

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Bus dla strażaków

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1038
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%