MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Areszt dla oszusta matrymonialnego

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 19 września 2019, 8:11
Autor: WAC
Fot. archiwum
Obiecywał małżeństwo, a w rzeczywistości był naciągaczem, który naraził swoje partnerki na bardzo dotkliwe straty finansowe. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadzi śledztwo przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o dokonanie oszustw matrymonialnych na szkodę trzech kobiet, a także szeregu innych wyłudzeń.

Tomasz K. - 40-letni mieszkaniec powiatu wrocławskiego zarzuconych mu przestępstw dopuszczał się w okresie od 2006 do 2016 roku. W tym czasie pozostawał w związku konkubenckim jednocześnie z czterema kobietami. Trzy z nich padły ofiarą oszustwa. Mężczyzna wiążąc się z pokrzywdzonymi zapewniał je o swoim zaangażowaniu uczuciowym, obiecywał małżeństwo i jednocześnie ukrywał fakt pozostawania w związku z innymi kobietami.

Oszust doprowadził jedną z kobiet do utraty domu o wartości ponad 400 tysięcy złotych, który został objęty zajęciem komorniczym - relacjonuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Doszło do tego na skutek udzielenia mu pełnomocnictwa do rozporządzania nieruchomością, która została przez niego użyta jako zabezpieczenie pożyczki, której następnie nie spłacił. Ta sama pokrzywdzona pożyczyła podejrzanemu 70 tysięcy złotych, a także przekazała mu biżuterię wartą 10 tysięcy złotych.

Kolejna konkubina podejrzanego zawierała, a także udzielała zabezpieczenia kredytów, z których środki trafiały do podejrzanego. Wobec ich niespłacenia straciła należące do niej mieszkanie o wartości ponad 200 tysięcy złotych, a ponadto została zmuszona ogłosić upadłość konsumencką.

Trzecia pokrzywdzona pożyczyła podejrzanemu łącznie przeszło 250 tysięcy złotych. Udzieliła także zabezpieczenia zaciągniętej przez niego pożyczki poprzez ustanowienie hipoteki na należącym do niej domu o wartości około 1 miliona złotych. Zobowiązania podejrzanego nie zostały spłacone, a dom pokrzywdzonej został zajęty przez komornika.

Pokrzywdzone nie miały świadomości przestępczych działań Tomasza K., jak również nie wiedziały o innych konkubinach.

Ponadto, Tomasz K. dokonał oszustw na szkodę trojga innych pokrzywdzonych, którzy utrzymywali z nim kontakty handlowe. W tym zakresie ustalono, że zawierał on z pokrzywdzonymi umowy pożyczek, których nie spłacał w ogóle lub jedynie częściowo. W ten sposób wyłudził łącznie około 830 tysięcy złotych.

Całkowita szkoda wyrządzona przez Tomasza K. kobietom, z którymi pozostawał w związku oraz innym pokrzywdzonym, w tym wysokość zaciągniętych przez nich zobowiązań, to blisko 10 milionów złotych. Zarzucone podejrzanemu przestępstwa oszustwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności. Tomasz K. nie przyznał się do ich popełnienia.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego skuteczny wniosek o aresztowanie podejrzanego na okres dwóch miesięcy od dnia zatrzymania. Jak ustalono, podejrzany był dotychczas kilkakrotnie karany sądownie, w tym za podrabianie i używanie sfałszowanych dokumentów, wyłudzenie szeregu kredytów o znacznej wartości, a także oszustwa podatkowe. W latach 2005 – 2008 dopuścił się przestępstw polegających na wyłudzeniu kredytów na łączną kwotę około 40 milionów złotych. Został on za nie skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Aktualnie toczą się postępowania cywilne w sprawie odzyskania utraconego na skutek przestępstw Tomasza K. mienia. Prokuratura aktywnie uczestniczy w tych działaniach, wspierając dążenia pokrzywdzonych - dodaje T. Czułowski.

Twoja reakcja na artykuł?

20
61%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
3
9%
Smuci
1
3%
Złości
8
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Porządki przy cmentarzu

Zadbaj o swój zdrowy sen, wybierając materace Janpol oraz Hilding

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ 19-09-2019 8:36
Istny Tulipan ;P
~ 19-09-2019 8:45
Co ...? "(...) dopuścił się przestępstw polegających na wyłudzeniu kredytów na łączną kwotę około 40 milionów złotych. Został on za nie skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania" - to jakiś żart?? Bo ciężko mi uwierzyć w to co czytam... Lecę zaraz wyłudzić jakiś kredycik na 25 milionów, (nie będę od razu taki łapczywy jak on), a i tak mi się opłaca mieć 25 baniek i wyrok z w zawieszeniu... Ps. Skąd on brał takie dziane, i do tego naiwne kobiety?
~bing bong 19-09-2019 9:46
Aterszt? Jak wygląda aterszt? Wrzućcie jego zdjęcie.
~Bzykacz 19-09-2019 11:25
Oj baby kiedy wy nauczycie się myśleć.Oczywiście nie dotyczy to wszystkich bo zdarzają się wyjątki.
użytkownik facebook 19-09-2019 11:51
Wow, skąd te kobiety mają tyle pieniędzy? 😃 Ja bym wolała oddać na biedne dzieci z domów dziecka niż mężczyźnie.
~Gonzo 20-09-2019 8:07
do: użytkownik facebook (11:51)
od swoich mężów
~sassas 19-09-2019 17:16
10 milionow - 10 lat :D gdzie ja zarobie milion w rok i jeszcze nie bedzie musial wydawac na utrzymanie bo podatnicy za to placa
~gość 19-09-2019 17:16
wyłudzić 40 milionow złotych i kara w zawieszeniu to tylko u nas, tez bym tak chciała , chore prawo a naiwniacy biorą kredyty spłacają i tyrają ,,pomyslowy dobromir'' fajny patent na życie koleś wybrał winien dostać 25 lat to inni faceci tez by sie nauczyli ja mu na swój sposób zazdroszczę przeżyl wiele
~~mybox 19-09-2019 20:44
To nie on brał tylko "naiwne", gdyby był bardziej sumienny i z każdego z tych kredytów spłacił co najmniej 3 raty to nawet za wyłudzenie by go nie mogli skazać. Niestety od 4 lat prawo działa na korzyść dłużników - sądy są zmuszone do ogłaszania upadłości ustawami.
~zezol 19-09-2019 22:29
Nie pochwalam w żadnym względzie nieuczciwości! Jednak rodzi się pytanie czy kobiety aby nie są sprytniejsze? Dlaczego o ich naciągactwie tak mało się mówi, albo wcale? A potrafią zrujnować życie niejednemu facetowi i to te same, chcąc dowodów miłości mówią „ na mnie nic nie stoi, jak mnie kochasz to…” i tak oto wielu facetów jest bezdomnymi, rozpitymi osobami, z rozstrojonymi nerwami. A najlepiej imputować takiemu, że coś główka źle funkcjonuje wydojonemu, porzucić jak psa, bez środków do życia i do następnego… Argumenty – to facet musi…, a uroda kosztuje, bo i bo…,. Tylko, że oni milczą skaczą z balkonów lub inaczej kończą żywot. Baby klepią ozorami i potrafią zadbać o swoje i słusznie a mężczyźni niestety mają bariery, by mówić o tym, że zostali wystawieni. I to jest ich błąd – tępić należy sprawców nieszczęść i to nie ważne czy jest to facet czy kobieta! Mężczyźni wy też rozmawiajcie o problemach –to ludzka rzecz – zmieńcie polskie statystki samobójstw.bo niestety WHO podaje, że przoduje Polska w tym względzie. Więcej też dzieci popełnia samobójstw niż wyuzdanych, wyzbytych kobiecych, matczynych uczuć kobiet, nie wszystkie kobiety są oczywiście przyczynkiem tych statystyk! Kobiety knowają misternie, robiąc z siebie ofiary, ale czy taka jest w istocie rzeczywistość. Duma męska niech was faceci nie ponosi, wy też macie prawa jest równe partycypowanie w partnerstwie.
~Anonim+ 20-09-2019 5:40
Zawsze w takich przypadkach zastanawia mnie, co też te "poszkodowane" kobiety widziały w "tym" osobniku?
~zezowaty 20-09-2019 7:58
to był za pewne brunet, przystojny z pokażną nie swoją kasą, szarmancki, i pokażnym przyrządem, miał argument nie do odparcia, jakoś nie żałuję tych kobitek, za naiwność się płaci.
~rysiek w swetrze 20-09-2019 12:07
niektóre baby są po prostu głupie.
~xxx 20-09-2019 12:14
facet jest niewinny przeciez te baby same mu daly pieniadze wiec czemu sie teraz jego czepiaja
~123 21-09-2019 0:44
brawo dla Pana.Na\wijka musi być niczym liga mistrzów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Remont wiaty na finiszu

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
959
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%