MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Arcydzieło Fredry na deskach "Norwida"

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 28 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:41
Autor: TEJO
Fot. goral
„Dożywocie” to tytuł komedii Aleksandra Fredry a zarazem kolejnej premiery Sceny Dramatycznej Teatru Jeleniogórskiego im. Norwida. Sztuka uświęca jubileusz 60-lecia polskiej sceny oraz 100-lecia istnienia placówki.

Nawiązanie do Fredry jest zamysłem celowym, ponieważ pierwszą sztuką zagraną po wojnie na deskach norwidowskiego teatru była „Zemsta”. Teraz widzowie będą mogli uśmiać się na mniej znanej, ale równie świetnej komedii „Dożywocie”. Ze wspomnianą „Zemstą”, „Panem Jowialskim” i „Ślubami Panieńskimi” należy do fredrowskich arcydzieł literatury.

Sztukę wyróżnia wartka akcja, labirynt intryg, w które uwikłani zostają wszyscy bohaterowie, a także barwne, pełne komicznych sprzeczności postaci. Główny bohater Łatka to ogarnięty żądzą posiadania lichwiarz, Doktor, który nie stosuje się do własnych porad medycznych czy też Leon Birbancki, utracjusz o dobrym sercu.

Choć spektakl powstał w 1835 roku, zaskakuje aktualnością i stanowi bezbłędną satyrę na postawy Polaków, które od tamtych czasów niewiele się zmieniły.

– Nasz spektakl pozostaje wierny Fredrze – podkreśla reżyser Andrzej Sadowski. – Podczas fenomenalnej zabawy staramy się powiedzieć coś wartościowego o świecie – dodaje.

Atutem spektaklu jest muzyka Krzysztofa Suchodolskiego, kompozytora z Krakowa, który jest autorem ścieżek dźwiękowych do ponad 150 filmów i spektakli.

Autorką klimatycznej scenografii oraz kostiumów jest Anna Sekuła.

Więcej szczegółów nie zdradzimy. Premiera „Dożywocia” odbędzie się w sobotę (28 stycznia) o godz. 19. Spektakl będzie można także zobaczyć w niedzielę o tej samej porze oraz w poniedziałek o godz. 11. Bilety kosztują 25 i 16 złotych.

W sztuce grają Tadeusz Wnuk, Robert Dudzik, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski, Jacek Paruszyński, Bogusław Siwko, Elwira Hamerska-Kijańska, Krystyna Dmochowska, Iwona Lach, Magdalena Kuźniewska oraz Marcin Tomczak (gościnnie).

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Performance Izabeli Chamczyk w BWA

Słoneczny festyn w Jeżowie Sudeckim

Sztuka na ulicy  

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Co z farmą fotowoltaiczną?

W BWA – Gry w sztukę

Juwenalia zakończone

Koło ratunkowe dla Flory?

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
424
Tak
52%
Nie
44%
Nie mam zdania
4%