MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Archiwum Państwowe świętowało jubileusze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 21 października 2011, 8:06
Aktualizacja: Sobota, 22 października 2011, 8:17
Autor: Angela
Fot. Angela
W Jeleniej Górze świętowano wczoraj 200–lecie działalności Państwowego Archiwum we Wrocławiu i 60–lecie jeleniogórskiego oddziału. Obchody połączono z półwieczem istnienia placówki lubańskiej. – Żeby pracować w Archiwum trzeba mieć w sobie trochę wariactwa – powiedział Józef Drozd, dyrektor wrocławskiego archiwum.

To miejsce kojarzy się najczęściej ze stertą dokumentów pokrytych grubą warstwą kurzu. A w tych właśnie dokumentach wiele osób co roku poszukuje swojej przeszłości, rodziny, korzeni, dowodów wojennej udręki.
- Archiwum służy do różnych celów, dla historyków do badań naukowych, dla zwykłych ludzi do celów urzędowych. Wydajemy różnego rodzaju zaświadczenia, odpisy, również ze świadectw pracy. Prowadzimy też działalność edukacyjną i przedstawiamy historię lokalną w oparciu o nasze źródła historyczne – wyjaśnia Józef Drozd, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Niewielu też wie, że Archiwum we Wrocławiu posiada jedne z największych zbiorów w całej Polsce. Gdyby ktoś poukładał jego wszystkie akta w rzędzie, zajęłyby one około 23 km. W tym jest ponad 120 tysięcy egzemplarzy różnych map i planów i ponad 65 tysięcy średniowiecznych dokumentów oraz akt pergaminowych i papierowych z okresu nowożytnego.

W oddziale jeleniogórskim natomiast ustawione akta grzbiet do grzbietu zajęłyby około 2100 metrów. W tym jest ponad 700 dokumentów, ponad 4,5 tysiąca map, oraz księgi, akta, fotografie. Najstarszy dokument posiadany przez jeleniogórskie archiwum to dokument z 1309 roku księcia Bernarda Lwóweckiego, który ofiarowuje swojemu rycerzowi Gotsche Schaff około 20 hektarów ziemi w Malinniku.

– Jeśli chodzi o Archiwum Państwowe w Jeleniej Górze to mamy już 60 lat, ale działalność archiwalna w naszym mieście prowadzona była od 1927 roku - było to archiwum miejskie mieszczące się przy obecnej ulicy Podwale 27, gdzie dzisiaj jest sklep „Bojka”. Od 1932 na naszym terenie było archiwum miejskie i powiatowe, a w latach 1945 – 1951 było znów tylko archiwum miejskie, które w 1951 zostało upaństwowione. Już w 1960 roku dawny budynek archiwum stał się za mały dla zbiorów.

Przez 40 lat walczyliśmy o zdobycie większego obiektu i udało się to dopiero, kiedy zlikwidowano wojsko. Dzięki władzom miejskim i posłom zdobyliśmy nie tylko lokal, ale i pieniądze na jego remont. W 2005 roku przeprowadziliśmy się do obecnej siedziby, a dwa lata później zakończony został jej remont. Teraz powierzchnia użytkowa naszego budynku to 1600 m kw. Rocznie naszą pracownię naukową odwiedza od 500 – 700 osób rocznie – mówi Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego Oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Na jeleniogórskie obchody zjechało wiele ważnych osobistości z Jeleniej Góry i regionu. Nie zabrakło prezydenta Jeleniej Góry, Marcina Zawiły oraz przewodniczącego rady miejskiej, Janusza Grodzińskiego. Byli też burmistrzowie miast regionu, Grażyna Malczuk, wiceprzewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego, Marek Obrębalski, radny dolnośląski. Przybyli też przedstawiciele straży granicznej, dyrektorzy szkół. Obecny był też Jacek Jakubiec z Dworu Czarne i Euroregionu Nysa, który przypomniał, że w latach 70. archiwum miało być przeniesione właśnie do Dworu Czarne.

Jednym z najważniejszych gości był emerytowany dyrektor Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze, Czesław Margas, któremu dyrektor Józef Drozd, jak i kierownik Ivo Łaborewicz dziękowali za 40 lat poświęconych jeleniogórskiemu archiwum. Czesław Margas szefował jeleniogórskiej placówce od 1951 do 1990 roku.

Podczas uroczystości obecny kierownik jeleniogórskiego archiwum, Ivo Łaborewicz, odebrał oznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczył ją prezydent Jeleniej Góry, Marcin Zawiła, który w ramach podziękowania za dotychczasową współpracę archiwum z urzędem miejskim, złożył na ręce dyrektora Józefa Drozda, stare dokumenty z XIX wieku odnalezione na dachu wieży zamkowej podczas jej ostatniego remontu.

Archiwum poświecił i uroczystości przewodniczył ksiądz kanonik Bogdan Żygadło – proboszcz parafii św. Erazma i Pankracego . W drugiej części uroczystości goście wysłuchali krótkiej prezentacji poświęconej zbiorom i działalności jeleniogórskiego i lubańskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz wykładu na temat przygotowanej okolicznościowej wystawy, gdzie goście udali się chwilę później. Na zakończenie goście przygotowano poczęstunek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zajęcia dla małych i dużych w JCK – ruszyły zapisy

Jest szansa na miliony

Uczniowie dla janowickich Sybiraków

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~x 21-10-2011 10:22
publiczne pieniadze marnuje sie na imprezy dziwnych firm, bo co to takiego -archiwum?. to luz kpiny! moze i data otwarcia szaletu na bankowej tez godna jest jubileuszu i obchodow z gestem? co to za gospodarka, gdzie na potrzeby ludnosci nic nie ma ale na bzdety trwoni sie tak cenne srodki finansowe. co moze to za darmoche?
~do x 21-10-2011 12:25
powiedz im to-jak kiedyś pójdziesz zajrzeć do starej księgi meldunkowej, dokumentacji domu-w którym akurat mieszkasz,czy mapy zagospodarowania działek. Może kiedyś dostaniesz spadek i będziesz musiał udowodnić pokrewieństwo,bądx też Babcia zgubi swój akt urodzenia /chrztu itp. Najpierw sprawdź,a potem krytykuj-archiwum jest niezbędne-ale Ty nawet nie wiesz co to takiego-a co dopiero jak z niego skorzystać. Oni tam prowadzą nieustanną pracę naukową. Myślisz,że gdzie trafiają dokumenty ze zlikwidowanych zakładów pracy? Nie jeden dzięki archiwum odzyskał składki emerytalne-np. ze zlikwidowanej celwiskozy. Archiwum bardzo mi w życiu pomogło-dzięki nim dostałem należny mi spadek.
~do x 21-10-2011 13:52
Takich małoletnich głąbów jak TY w Jelonce jest pełno, przez to mnóstwo wypisanych durnych komentarzy. Zamiast wysiadywać przed kompem i myśleć o niebieskich migdałach w szkole może czas się wziąć za naukę....
~TAJASNE1 21-10-2011 15:53
a ja mieszkam obok archiwum i codziennie oglądam Panią ,a teraz i Pana pracujących w archiwum na papierosku kilka razy dziennie,na przemian się dotleniają,a latem wychodzenie z kubkiem i też spędzanie miło czasu,palą lub piją herbatkę ,przechadzają się,patrzą na przejeżdżające samochody,czasem w niebo.....powiem ,że po ludzku zazdroszczę tej pracy:(
~x do 12:25 21-10-2011 17:42
nic nie mam do funkcjonowania archiwow,sa potrzebne, wiadomo, ale od razu robic fete z okazji rocznicy powstania? troche sie przegina z tymi rocznicami. ludzie tam pracuja, maja za to pensje i kto robi komu laske. to firma jak wiele innych,ktorych sie nigdy nie zauwaza. czy na zachodzie takie zwyczaje sa praktykowane? moze wewnatrz firm, ale nie na wieksza skale. polska ma pieniadze na bzdety, ale mops przedzie biede. czy to ok? niegdys pracujacy potrzebuja dzis na leczenia, opal i nne a panstwo sie bawi i ma gdzies potrzeby tych maluskich zaleznych od mops u. to drazliwy temat w normalnych warstwach spoleczenstwa. prosze wiec nie burzyc sie, biedni to wlasnie tak widza.
~Markus 21-10-2011 21:53
„W Jeleniej Górze świętowano wczoraj 200–lecie działalności Państwowego Archiwum we Wrocławiu“ – jest to kolejny cud nad Wisła? Czy też jest to zasługa Napoleona Bonapartego, który utworzył Księstwo Warszawskie włącznie z miastem Wrocławiem? Polska historia jest pełna niespodzianek i tajemniczego przebiegu, jeszcze człowiek się jednego nie nauczył, to już ktoś inny pisze nową historie po swojemu!
~utta 21-10-2011 22:47
Ludzie, najpierw się bliżej zainteresujcie, a potem krytykujcie - kto, dlaczego i co obchodził...I w jaki sposób. I czyje pieniądze wydał, i czym mógł je wydać inaczej. I kto ma czas palić, a kto nie ma czasu pójść do wc przez 8 godzin ;)
~ko-sa 22-10-2011 16:08
zdjęcie nr 21 mówi nam wszystko na ten temat ...............
~utta 23-10-2011 16:23
Wbrew pozorom - nie ma ŻADNEGO związku...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowa rada ds. osób niepełnosprawnych

Tak w szpitalu zachował się lekarz?

Jeleniogórscy policjanci na podium

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Pożar auta przy rondzie  

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
358
Tak
79%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%