MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Architektura w górach: wytykanie błędów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 8 września 2010, 7:41
Aktualizacja: 9:35
Autor: Gabi
Fot. Gabi
Właściciele Hotelu Caspar w Cieplicach wraz z Grzegorzem Rychterem, prezesem Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Ivo Łobarewiczem, szefem oddziału Archiwum Państwowego i Jackiem Godlewskim, architektem otworzyli wczoraj wystawę pt. „Typowa architektura Karkonoszy i Gór Izerskich”.

Nie zabrakło także na wernisażu zastępcy prezydenta Jerzego Lenarda, dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabrieli Zawiły, dyrektora ZOD Politechniki Wrocławskiej Macieja Pawłowskiego i wielu innych gości, którzy interesują się architekturą naszego regionu.

Wystawa, którą można oglądać w hotelu, jest częścią szerszego projektu KARR i czeskiego KPN-u. Projekt ma na celu zachowanie tradycyjnej architektury miejscowości wypoczynkowych oraz zwrócenie uwagi na błędy typowej zabudowy.

Inwestorzy i właściciele często nie potrafią odpowiednio dbać o zabytkowe budynki popełniając następujące błędy: lokują budynek w niewłaściwym miejscu , zabudowa nie nawiązuje do cech regionalnych, następuje nieprzemyślana przebudowa, rozbudowa i dobudowa historycznych obiektów. Dodajmy do tego intensyfikację zabudowy, szpecące docieplenia i rażącą kolorystykę. Na wizerunek miejscowej architektury źle wpływa zmiana pokrycia dachów, reklamy oraz instalacje techniczne, a także zmiany stolarki okiennej.

Wszystkie te błędy zostały zilustrowane zdjęciem powszechnie znanych obiektów. Uznano, że my i Czesi posiadamy po około sześć najbardziej reprezentatywnych budowli . Możemy pochwalić się: Zajazdem Krasnoludki w Sosnówce, Karczmą Bukowiec w Karpaczu, Karczmą Sądową w Karpaczu, Pensjonatem Marzenie w Świeradowie Zdroju, Szpitalem Wysoka Łąka w Kowarach i Nowym Domem Zdrojowym w Świeradowie Zdroju.

Zabudowa polska jest bardziej zróżnicowana w stosunku do czeskiej, która zobrazowana została poprzez budynki znajdujące się w takich miejscowościach jak: Horni Maršov, Josefův Důl, Lučany nad Nisou, Pec pod Snežkou, Špindlerův Mlýn. KARR opracowało w formie elektronicznej bardzo dużo materiałów dotyczących tego tematu. Będą one dostępne na płycie CD i na stronie internetowej.

Wszystkich, którzy interesują się architekturą, naszego regionu zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa "Davos" w Karpaczu

Ewakuacja w Szklarskiej Porębie

Wciąż nowe zakażenia (aktualizacja)

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ja 8-09-2010 8:45
Pierwszy przykład gangsterki architektonicznej i budowlanej - hotel Bornit (o ile jeszcze się tak nazywa). Reszta , to różne Gołębiewskie i inne ...
~olo 8-09-2010 9:04
A do psychiatryka z nimi ! Zebrało się kilku Architektów i skrytykowali to co sami zaprojektowali
~OLO 8-09-2010 9:28
ciekawe czy ktoś w redakcji panuje nad tym co jest umieszczane w artykułach, mnie osobiście znudziło się przegladać po kilka razy tych samych zdjęć. Widać redakcja idzie ostro w iloćś
~diabelek 8-09-2010 9:30
POPIERAM INICJATYWE - ale coby architekci miejscy i konserwator zabytków pilnowali faktycznie tego, co w powyższym artykule, miast utrudniac wszelkie prace. "Wielcy" i tak robia co chcą, a pilnuje sie "Maluczkich" ...
~Any 8-09-2010 10:27
Pan Ivo nazywa się Łaborewicz chyba?
~olo 8-09-2010 11:46
wydawało mi się że dobrze znam Karpacz ale nie wiem gdzie jest " Karczma Bukowiec w Karpaczu" , może ktoś z Karpacza mi odpowie.
~bav 8-09-2010 15:30
Mam prośbę - czy ktoś mógłby konkretnie zlokalizować te budynki w czeskich miejscowościach Horni Maršov, Josefův Důl, Lučany nad Nisou, Pec pod Snežkou, Špindlerův Mlýn? Podać nazwę albo adres? Albo podać adres tej strony internetowej?
ebee 8-09-2010 15:47
Olo z 9,04. Wjątkowo trafna opinia !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sportowa integracja

Wandale kontra naukowcy

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Płukali złoto w Złotoryi

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
588
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%