MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Architektura w górach: wytykanie błędów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 8 września 2010, 7:41
Aktualizacja: 9:35
Autor: Gabi
Fot. Gabi
Właściciele Hotelu Caspar w Cieplicach wraz z Grzegorzem Rychterem, prezesem Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Ivo Łobarewiczem, szefem oddziału Archiwum Państwowego i Jackiem Godlewskim, architektem otworzyli wczoraj wystawę pt. „Typowa architektura Karkonoszy i Gór Izerskich”.

Nie zabrakło także na wernisażu zastępcy prezydenta Jerzego Lenarda, dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabrieli Zawiły, dyrektora ZOD Politechniki Wrocławskiej Macieja Pawłowskiego i wielu innych gości, którzy interesują się architekturą naszego regionu.

Wystawa, którą można oglądać w hotelu, jest częścią szerszego projektu KARR i czeskiego KPN-u. Projekt ma na celu zachowanie tradycyjnej architektury miejscowości wypoczynkowych oraz zwrócenie uwagi na błędy typowej zabudowy.

Inwestorzy i właściciele często nie potrafią odpowiednio dbać o zabytkowe budynki popełniając następujące błędy: lokują budynek w niewłaściwym miejscu , zabudowa nie nawiązuje do cech regionalnych, następuje nieprzemyślana przebudowa, rozbudowa i dobudowa historycznych obiektów. Dodajmy do tego intensyfikację zabudowy, szpecące docieplenia i rażącą kolorystykę. Na wizerunek miejscowej architektury źle wpływa zmiana pokrycia dachów, reklamy oraz instalacje techniczne, a także zmiany stolarki okiennej.

Wszystkie te błędy zostały zilustrowane zdjęciem powszechnie znanych obiektów. Uznano, że my i Czesi posiadamy po około sześć najbardziej reprezentatywnych budowli . Możemy pochwalić się: Zajazdem Krasnoludki w Sosnówce, Karczmą Bukowiec w Karpaczu, Karczmą Sądową w Karpaczu, Pensjonatem Marzenie w Świeradowie Zdroju, Szpitalem Wysoka Łąka w Kowarach i Nowym Domem Zdrojowym w Świeradowie Zdroju.

Zabudowa polska jest bardziej zróżnicowana w stosunku do czeskiej, która zobrazowana została poprzez budynki znajdujące się w takich miejscowościach jak: Horni Maršov, Josefův Důl, Lučany nad Nisou, Pec pod Snežkou, Špindlerův Mlýn. KARR opracowało w formie elektronicznej bardzo dużo materiałów dotyczących tego tematu. Będą one dostępne na płycie CD i na stronie internetowej.

Wszystkich, którzy interesują się architekturą, naszego regionu zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Motocykliści dla Niepodległej

Wypadek przy baniakach  

Konieczna przerwa

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ja 8-09-2010 8:45
Pierwszy przykład gangsterki architektonicznej i budowlanej - hotel Bornit (o ile jeszcze się tak nazywa). Reszta , to różne Gołębiewskie i inne ...
~olo 8-09-2010 9:04
A do psychiatryka z nimi ! Zebrało się kilku Architektów i skrytykowali to co sami zaprojektowali
~OLO 8-09-2010 9:28
ciekawe czy ktoś w redakcji panuje nad tym co jest umieszczane w artykułach, mnie osobiście znudziło się przegladać po kilka razy tych samych zdjęć. Widać redakcja idzie ostro w iloćś
~diabelek 8-09-2010 9:30
POPIERAM INICJATYWE - ale coby architekci miejscy i konserwator zabytków pilnowali faktycznie tego, co w powyższym artykule, miast utrudniac wszelkie prace. "Wielcy" i tak robia co chcą, a pilnuje sie "Maluczkich" ...
~Any 8-09-2010 10:27
Pan Ivo nazywa się Łaborewicz chyba?
~olo 8-09-2010 11:46
wydawało mi się że dobrze znam Karpacz ale nie wiem gdzie jest " Karczma Bukowiec w Karpaczu" , może ktoś z Karpacza mi odpowie.
~bav 8-09-2010 15:30
Mam prośbę - czy ktoś mógłby konkretnie zlokalizować te budynki w czeskich miejscowościach Horni Maršov, Josefův Důl, Lučany nad Nisou, Pec pod Snežkou, Špindlerův Mlýn? Podać nazwę albo adres? Albo podać adres tej strony internetowej?
ebee 8-09-2010 15:47
Olo z 9,04. Wjątkowo trafna opinia !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radni KO przeciw kupcom?

Apel córki tragicznie zmarłego mężczyzny  

Tu też świętowali

„Grabarów” bezpieczny

Jubileusze małżeńskie

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
832
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%