MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Aquapark w samym centrum miasta

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 września 2017, 7:08
Aktualizacja: Środa, 6 września 2017, 7:48
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Atrakcje rodem z aquaparku czekają w samym sercu Jeleniej Góry. Za każdym razem gdy na nasze miasto spadają obfitsze, bądź długie opady ulica Długa zamienia się w park wodny. Jednak nie jest to powód do zadowolenia, a krótko mówiąc...wstyd.

Gdy pada deszcz na ulicy Długiej można zastać bicze wodne, wodne kaskady czy wodotryski, a wszystko przez nieszczelne i pozatykane rynny. Na budynku przy ulicy Długiej 14 popękane rynny wypuszczają deszczówkę wprost na przechodniów. To nic w porównaniu z tym, co dzieje się przy numerze 15, gdzie z wysokości około 10 metrów na chodnik i część jezdni wprost na głowy przechodniów spada strumień wody. Ciężko określić, czy rozwiązanie jakie zastosowano w tym miejscu do odprowadzania opadów jest celowe, czy to efekt zaniedbania. A przecież ulica Długa to jeden z traktów wiodących na Plac Ratuszowy, który rocznie odwiedza tysiące turystów z różnych zakątków naszego globu. Część z nich korzysta właśnie z ulicy Długiej również w pochmurne dni, a ich uwadze nie umyka lejąca się woda nie tylko z nieba, ale i z pobliskich budynków. Z relacji mieszkańców wiemy, że niektórzy turyści byli tak zaskoczeni tym co zobaczyli, że robili sobie na pamiątkę zdjęcia- trzeba przyznać, słaba promocja dla naszego miasta.

W takim razie co można zrobić? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Jerzego Lenarda - dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, który bardzo często współpracuje z różnymi jeleniogórskimi wspólnotami – Ulica Długa nie jest wyjątkiem, podobna sytuacja ma miejsce na ulicy Krótkiej. Bardzo często jest tak, że rynny nie są czyszczone nawet przez kilka lat. Zapychają się np. liśćmi, później dochodzi do korozji i wyciek gotowy. Nie można być obojętnym, należy reagować. Przede wszystkim trzeba zwrócić się do zarządcy, właściciela bądź wspólnoty z tego budynku. Wiem, to nie jest łatwe ale informacje o nich można zdobyć w Urzędzie Miasta lub w naszym zakładzie. Gdy to nic nie da, o pomoc można zwrócić się do Inspektora Nadzoru Budowlanego, który znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego 18 i złożyć skargę – informuje dyrektor.

Nieszczelne i pozatykane systemy rynien to nie tylko kłopot dla przechodniów, ale przede wszystkim szkoda dla zabytkowych elewacji budynków. Dlatego zwróciliśmy się z prośbą o interwencję do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatury w Jeleniej Górze. Ku naszemu zdziwieniu usłyszeliśmy, że ta sprawa nie leży w ich kompetencjach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Skażenie chemiczne lasu pod Dziwiszowem

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~ojoidjoijdoij 5-09-2017 7:18
Jak przymusić Wspólnoty Mieszkaniowe bardziej dbały o stan rynien. One nie rozumieją że trzeba chronić swój majątek. bo to jest majątek mieszkańców.
~grzybiarz 5-09-2017 7:50
A ja wczoraj byłem na dawnym rynku na Kilińskiego na grzybach. Takich pięknych czerwonych kozaków to dawno nie znalazłem. Sąsiad mówi, że od kilku lat chodzi na grzyby w tamten rejon. Podobno na jesieni jest dużo podgrzybków, a trafiają się nawet rydze :)
~Jeleniabezcomplexa 5-09-2017 7:55
Firmy, które zarządzają wspólnotami to ludzie bez pojęcia kasę chcą tylko brać. Apel do wspólnot: sami zarządzajcie swoimi nieruchomościami i funduszami, dajecie zarabiać cwaniakom i tyle w temacie.
Joanna Bereszczak 5-09-2017 8:33
w końcu jakieś atrakcje
~bajoro 5-09-2017 8:36
Na stadionie przy ul. Złotniczej po opadach deszczu to dopiero jest ,,JEZIORO" , brawa dla wykonawcy i kierownictwa stadionu. Potrzebne kalosze i kajak.
~Rekonstrukcja 5-09-2017 8:49
Przecież było info że na stadionie jest już super.Usterki naprawione.,podkłady i drenaże wymienione .Ktoś się mija z prawdą.Propo ul Długiej to nie ma tam żadnego drzewa w pobliżu chyba również.Wiec raczej to nie liście zapychają rynny
~wx 5-09-2017 8:53
Termy na Złotniczej rozszeżają ofertę o kajak polo. To jezioro to nie przypadek
~Kamil Matuszewski 5-09-2017 8:54
na stadionie jest powódź ale już nie na boisku. Wjazd na parking się zalewa jak niegdyś murawa ;-)
~Tosia 11 5-09-2017 9:01
Deszcz przynajmniej trochę tego brudu zmyje, szczególnie z zitryny lokalu po dawnym Skoku
~lodo łam 5-09-2017 9:38
Takie mamy władze miasta. To za nich trzeba by było zrobić. Mało że nie widzą problemów miasta to już za dużo by było , żeby coś robili z tymi problemami. Nie wymagajmy od takiej władzy czegokolwiek, bo to nigdy efektu nie przyniesie
~Hahahah nara JG 5-09-2017 9:46
No tak miasto nie zapewnia żadnych atrakcji Pan Zawiła woli drzeć jape pod sądem to natura postanowiła sama zapewnić troszkę atrakcji mieszkańcom w tym nudnym jak piz** mieście
~Real 5-09-2017 9:52
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Delegatura w Jeleniej Górze mało co interesuje. Rynny i w związku z tym niszczejące zabytkowe elewacje to pryszcz. Bez mrugnięcia okiem nie sprzeciwiają się wyburzaniu domów z początku XX wieku. Na to miejsce deweloperka w Szklarskiej i Karpaczu stawia bloki. Z tego co czytałem sprawa była poruszana w ministerstwie i jednoznacznie napiętnowana. Chyba poprzedni konserwator za to poleciał. To taki teoretyczny urząd, typowy dla... ;)
~zaboberek 5-09-2017 10:03
Parę dni temu,na łamach Jelonki,była propozycja aby mieszkańcy miasta zgłaszali przepełnione kosze na śmieci.Teraz p.Lenard w swojej łaskawości chce udostępnić dane właścicieli budynków z uszkodzonymi rynnami. Cóż jeszcze mamy zrobić,aby uprzyjemnić biuralistom z UM,spokój i nie zakłócać czasu oczekiwania na emeryturę? Może ruszą te swoje cztery litery i spojrzą gospodarskim okiem na włości,jakie są powierzone ich pieczy!
~ 5-09-2017 10:46
W ogóle ta Jelenia Góra to jest dno, dobra tylko dla emerytów i rencistów.
~ 5-09-2017 10:57
Tak sie kończy sprzedawanie mieszkań komunalnych za przyslowiową zł, potem ci bogacze nie są w stanie utrzymać swojej własności , bo albo nie maja kasy na fundusz remontowy albo płacą symbolicznie i ciesza sie ,że kupili chate za grosze i nie musza płacic czynszu .
~YetiZdalekiejKamczatki 5-09-2017 11:09
Jelenia się stacza, dawno nie byłem na rynku ale z tego co widzę to kiła i mogiła. Ale nie ma się co dziewic skoro ci co mogli już dawno z tego miasta uciekli i została niezrównoważona psychicznie patologia.
~ 5-09-2017 11:13
Nie było wspólnot a bałagan też był (vide) kamienica vis'avis tzw. Małej Poczty. Co do zastoin wód opadowych to takich miejsc jest o wiele więcej, zapraszam na Orle, do Sobieszowa czy też do zerknięcia na zatoki autobusowe...
~mirek52 5-09-2017 11:46
Co się dziwić ? Jak wybraliście sołtysa z Cieplic, to jak Jelenia ma się rozwijać. Termy na zadupiu, drogi w Jeleniej jak szwajcarski ale ser, drogi od granicy i od Wrocławia brak ! ... ale most w Cieplicach remontuja !
~DIABLOJG 5-09-2017 11:47
A mnie w oko rzucił się brak ludzi na Długiej , w sumie głównej ulicy centrum.Miasto umiera...
~gryzli 5-09-2017 12:09
miasto już dawno umarło, zero ludzi. ostatnio byłem to w 5 minut można obejść od 1 maja do placu ratuszowego. zero sklepów, tylko same banki lub lokale do wynajęcia. wszystko to takie szare i nijakie. szkoda.
Marek Myszkowski 5-09-2017 12:39
W końcu sie coś w tym mieście dzieje nawet aqapark w centrum miasta 😂
~ 5-09-2017 13:57
Promocję miasta to wy lepiej róbcie wśród przedsiębiorców którzy ewentualnie założą jakąś firmę dającą dużą liczbę stabilnych miejsc pracy (skro polskiego przemysłu nie ma) bo turystyką to się obywatele Jeleniej nie najedzą
~ 5-09-2017 14:00
Normalnie Wenecja :)
~Gość 5-09-2017 16:02
Ludzie przestańcie marudzic przeciez druga kadencje rzadzi PO prezydent Zawiła ktory to na manifestacje KOD=u biega non stop i wszedzie go pelno tylko nie zjmuje sie tym co nalezy do jego obowiazkow ,ale coz zaraz wybory i trzeba uczciwie powiedziec panie Zawiła panu juz dziekujemy bo nic dobrego niezrobiles w tym miescie a wrecz przeciwnie dobiles to miasto do dna ,czas juz odejsc i zone z muzeum tez zabrac bo taki sam nierob jak prezydent ale za to pensje no to nie jeden chcial by sobie taka brac ,czas na mlodych przedsiebiorczych i chcacych cos zmienic w tym miescie a starym dziadom juz dziekujemy i Sazynskiemu tez
~mirek52 5-09-2017 16:39
A co ma do tego PO ? Nikt nic nie zrobił dla miasta wszyscy po kolei za to wszyscy przy żłobie się nażarli obsadzając pózniej instytucję fakt że muzeum jest tego ewidentnym przykładem. Problem JG to brak wpływowego polityka z Naszego miasta, dlatego nic nie zmieni, czy będzie prezydent z PiSu PO czy Kukiza. Może jak był Szmajdziński to coś tam drgnęło. Może zmiana na PIS pogoni te powiązania ciągnace się przez 20-lat, ale szanse JG już straciła przede wszystkim brakiem S-3 Przecież u nas przed wyborami reklamowali sie senatorowie i posłowie z Legnicy i Wałbrzycha. Prezydenta Zawiłę będę wspominał za jedno, że na każdym rogu postawił Biedronkę,Żabkę,Dino i aptekę dobijając tym samym drobną przedsiębiorczość w mieście i brak możliwości rozwoju, miasto stało się konsumentem a nie wytwórcą
~precz z pis,po,sld,petru,kod 5-09-2017 18:13
przecie od 27 polskojęzyczna banda polityków na zlecenie ka...lii z zachodu ma za zadanie wykańczać polske
~dinki 5-09-2017 18:33
~mirek52 - A co ma do tego PO ? A to, że rządzi już którąś kadencję z rzędu (Oblębalski plus 2 x Zaiła) i nie ma żadnego pomysłu na miasto. Od dawna uważam ulicę Długą za najbardziej zapyziałą w centrum (ten połatany asfalt - czemu nie można zrobić tu kostki??), inną sprawą jest 50% pustych witryn w centrum 'do wynajęcia'. Dopełniają obraz nędzy i rozpaczy tego miasta. Równamy za przeproszeniem do Wlenia, zamiast do Świdnicy czy Bolesławca
~18 sqandal 5-09-2017 20:19
....oj ktotu obraził Wleń porównując te miasto do Jeleniej Góry. Jelenia Góra to już przeszłość a przysłość jak się nic nie zmieni to < Największa Powiatowa Wiocha > !
~tyu 5-09-2017 20:40
daj nam panie remis czarnogory z dania a pojade i pospawam wszystkie dziury w tych rynnach na długiej krutkiej a nawet szerokiej i waskiej o ile takie tez sa w jeleniej oo i panie nasi musza wygrac z armenia amen.
~tyu 5-09-2017 20:43
daj nam panie remis czarnogory z dania a pojade i pospawam wszystkie dziury w tych rynnach na długiej krutkiej a nawet szerokiej i waskiej o ile takie tez sa w jeleniej oo i panie nasi musza wygrac z armenia amen.
~Mirek52 5-09-2017 23:23
Ta i przyjedzie Pawłowicz i z Jeleniej zrobi dolinę krzemową. Jelenia Góra przestała się rozwijać odkąd straciła status województwa, centalizacja doprowadziła do braku środków na rozwój i lobbowania na rzecz JG plus rządy SLD a potem PO gdzie ważniejszy był i nadal jest interes własny niż dobra miasta. Przykład remont mostu i budowa term w Cieplicach, a w Jeleniej basen na Sudeckiej z lat 50 i dziurawe drogi. Do tego Wojewoda dolnośląski może wstrzymywać wszystkie przedsięwzięcia prezydenta JG.
~raczej nie inaczej 6-09-2017 1:20
Od dbania o rynny nie jest prezydent, tylko wspólnoty i administracje
~Do 7:55 6-09-2017 5:38
Jak to sami ? Ty myślisz że ludzie nie mają nic innego do roboty ?
~WYRZUTEK 6-09-2017 6:37
To są efekty działania Jeleniogórskiej Mafii Mieszkaniowej na przestrzeni kilkunastu lat. Rynny, dachy , trzepaki, tynki całe domy-ruiny. Rżnęli i rżną dalej mieszkańców miasta na kasę nie robiąc nic. Wyprzedaż resztek ruin z nierzadko toaletami poza mieszkaniem za symboliczne kwoty i tworzenie wspólnot na które spada teraz obowiązek napraw i remontów. Byle pozbyć się gnoju który sami stworzyli i mataczyć że to nie oni ale mieszkańcy są winni. Będzie coraz więcej takich przypadków i niestety wypadków, to tylko kwestia czasu. Natychmiast CBA i NIK powinni wkroczyć. Z chęcią pomogę :)
~jelonekzjeleniej 8-09-2017 12:11
To przykre że robią reportaż o deszczu ale ogólnie żeby coś zmienić, wymienić studzienki przebudowaqć to nic im sie nie chce

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Czyżby Andrzej Duda?

Spacery z przewodnikiem po centrum i Cieplicach

Przetarg na kolejną stację

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
615
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%