MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Aptekarze protestowali zamykając drzwi na godzinę

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Wtorek, 17 stycznia 2012, 9:00
Aktualizacja: 19:33
Autor: Angela
Fot. Angela
Jeleniogórskie apteki przyłączyły się wczoraj do ogólnopolskiego protestu, podczas którego miedzy godz. 13.00 a 14.00 zamknięto placówki. W ten sposób właściciele aptek wyrazili swoje niezadowolenie wobec nowelizacji ustawy refundacyjnej, którą w miniony piątek przyjął sejm.

Godzinna przerwa w pracy ogłoszona przez Naczelną Radę Aptekarską, była zdaniem właścicieli aptek koniecznością, ponieważ nowe przepisy nie spełniają postulatów farmaceutów. Nie znoszą bowiem kar za realizację recept zawierających błędy.

- Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego protestu podobnie, jak niemal wszystkie apteki w całym kraju. W Jeleniej Górze protestowały 34 placówki. Uważamy, że prawo pacjentów do leków wynika z ustawy, a nie z jakiegoś papierka, który według Narodowego Funduszu Zdrowia musi być formalnie poprawny. Nowe rozporządzenie jest tak szczegółowe, że lekarz na recepcie nie może „wyjść” poza właściwą ramkę, wszystko musi być zrobione w 100 procentach zgodnie z szablonem, bo inaczej nie należy się pacjentowi refundacja.

– Jeżeli my, farmaceuci zrealizujemy niepoprawnie wypełnioną receptę zapłacimy wielotysięczne kary, dlatego czasami musimy odesłać pacjenta ponownie do lekarza. Tymczasem tak naprawdę, formalnie niepoprawne są wszystkie recepty, ponieważ prezes NFZ – u nie przygotował prawidłowej numeracji. Wszystkie recepty mają numery 20-cyfrowe, a powinny być 22-cyfrowe. Państwo nie jest przygotowane na realizację tej ustawy, a od nas wymaga Bóg wie czego. Jeśli protest nie przyniesie odpowiedniego skutku, my się dostosujemy, ale będzie to ze stratą dla pacjentów – mówi Adam Piekarski, farmaceuta i współwłaściciel Apteki Staromiejskiej w Jeleniej Górze.

A co o działaniach farmaceutów myślą pacjenci? Wielu zapytanych przez nas jeleniogórzan popiera działania, jeśli mają one służyć dobru pacjentów. Ci, którzy są „za”, nie chcą się jednak imiennie wypowiadać. Wielu starszych ludzi obawia się, że przez to mogą w przyszłości nie otrzymać potrzebnych leków. Spora grupa jest jednak zirytowana całą sytuacją dotyczącą zmiany przepisów refundacji medykamentów.

- Nie obchodzi mnie jak te recepty są wypisywane i kto jest odpowiedzialny za ten cały bałagan. Ja płaciłam składki całe życie. Teraz, kiedy muszę wykupywać leki wiecznie jest jakiś problem. To lekarze protestują i wstawiają mi jakąś pieczątkę, przez którą nie należy mi się refundacja, to recepta jest źle wystawiona, to znowu protestują farmaceuci. Mam tego dość – mówi pani Emilia z Jeleniej Góry.

Dorota Gniewosz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, nie chce się wypowiadać w sprawie aptek, ponieważ nie podlegają one pod delegatury NFZ. Komentarza w tej sprawie nie udziela też Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego NFZ-u. - Jesteśmy realizatorem przepisów, ale ich nie tworzymy. Nikt z nami nie dyskutuje i niczego z nami nie konsultuje. Wszystkie decyzje zapadają w Warszawie – mówi Joanna Mierzwińska.

Ogłoszenia

Czytaj również

JSM buduje parking przy wsparciu Miasta

"Leniuchem" do kolei na Kopę

KD zmodernizują szynobusy

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 17-01-2012 9:19
http://kontakt24.tvn.pl/temat,apteki-zamknely-sie-na-godzine,168187.html
~AP 17-01-2012 11:35
Kiedy zaprotestuje chory i zacznie leczyc sie domowymi sposobami a nie płacic haraczu dla nadludzi.
~Misiek 17-01-2012 14:16
NFZ to BIAŁA ŚMIERĆ!!!!! dla chorego.... Oni są po to by nie ratować ludzi z choroby lecz po to by okradać chorych z kieszeni tylko to się dla nich liczy. Czy mówię prawdę??? Bo to co oni za biurkiem robią to tylko z tym mi się kojarzy.
~Francio 17-01-2012 14:25
Te reklamy w telewizji o lekach to nic innego jak tylko nakręcanie pacjenta by kupił bubel. Ano dlatego że te wszystkie leki które są w TV reklamowane to tylko odpowiednik zamiennik leków już istniejących na rynkach. Podawana jest inna nazwa leków przez innego producenta i się reklamuje w telewizji co ciekawe większość tych leków mają takie same działanie lub są jeszcze gorsze od tych podstawowych istniejących od dawna leków.. Taki pacjent się nasłucha reklam i leci do apteki często to przepłacając.
~ 17-01-2012 17:33
ludzie!!!l leczcie się sami domowymi sposobami w lekkich niedyspozycjach zdrowotnych, aptekarze i firmy farmaceutyczne pójdą z torbami. Oni żyją naszym kosztem , a konta bankowe im rosną!
~w13 17-01-2012 18:35
apteka staromiejska/a nie staropolska/ na ul dlugiej. ps. prosze pytac o tę para reformę polityków PO
~Irysek 17-01-2012 18:37
Mieli przerwę na obiad.Komu zrobili na złość?Szkoda,że Polacy tak bardzo lubią się leczyć,a to nabija kasę apteką.
~anima mundi 17-01-2012 18:51
Ja proponuję protest pacjentów, kilka dni nie chodzić do aptek i nie kupować i wykupować lekarstw.Mam dość bycia zakładnikiem w ugrywaniu przywilejów pod siebie!Odradzam aptekę na ul.Długiej tą ze zdjęcia,pani w poniedziałek zobaczywszy moją receptę z pieczątką powiedziała że jej nie przyjmie, bo zaostrzyli protest i że to nie jej wina.To była druga apteka pierwsza była w Piechowicach pani też odmówiła wydania lekarstw.W trzeciej aptece miła pani przyjęła receptę bez komentarzy,apteka jest oznaczona że protestuje i to wszystko.Nie rozumiem ludzi, którzy kosztem chorego chcą zmienić coś na lepsze to jest obrzydliwe.
~RRRO 17-01-2012 19:43
Jak zaprotestują pacjenci to płakać będą aptekarze i lekarze. Ci ostatni krótko bo będą , po nie długim czasie wypisywali akty zgonów (z pieczątkami "Do uznania NFZ") i przeprowadzali sekcje zwłok byłych protestujących. Zacierać ręce będą grabarze (firmy pogrzebowe) i z wdzięcznością skłonią się lekarzom. Wszystko do czasu , bo przyjdzie kryska na Matyska. Grabarze i lekarze też są śmiertelni. Zawsze obrzydzenie wzbudza żerowanie na cudzym nieszczęściu (szczególnie w chorobie). Memento mori ! Medice cura te ipsum !
~Barbara 1 17-01-2012 20:24
Niech mi ktoś powie,dlaczego lekarz,albo aptekarz ma odpowiadać za bubel,jakim jest ustawa? I dlaczego dalej polityka decyduje o zdrowiu?
~ 18-01-2012 8:05
NFZ to największe gówno jakie może być. Do lekarza specjalisty musimy czekać kilka miesięcy, na badania specjalistyczne tez.Co to do cholery ma być. Na co my te składki zdrowotne płacimy. Jeszcze teraz apteki strajkują.Widocznie aptekarze za dużo kasy mają. Co za chory kraj
~sonia39 19-01-2012 16:12
najłatwiej protestować kosztem słabszego. Proponuję lekarzom i aptekarzom, zeby np przez dwa miesiace nie zapłacili rządowi podatku

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa budowa atrakcji KPN

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Wytną drzewa

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Powstanie Młodzieżowa Rada Miejska

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
458
Tak
42%
Nie
47%
Nie wiem
11%