MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Apetyt cyklistów niezaspokojony

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 11 lutego 2010, 8:34
Aktualizacja: 8:35
Autor: Angela
Fot. TEJO
Sto tysięcy zł dla rozwoju turystyki rowerowej w Jeleniej Górze jakie w tym roku miasto przyznało jeleniogórskim rowerzystom to kropla w morzu potrzeb – mówią zgodnie władze zarządu dróg i mostów oraz sami cykliści. Jak spożytkować kwotę o połowę mniejszą niż w roku poprzednim? Jednym z pomysłów jest oznakowanie dróg rowerowo–pieszych.

Przyznane na rok 2010 przez miasto 100 tys. zł na rozwój turystyki rowerowej w mieście to kwota niewielka, żeby nie powiedzieć śmieszna. Niestety w tym roku budżet miasta jest bardzo napięty, a jego priorytetem stały się duże inwestycje, które mimo dofinansowań unijnych miasto będzie musiało wesprzeć własnymi, niemałymi środkami. Dlatego rowerzyści w tym roku będą musieli się zadowolić tymi pieniędzmi, które są. Co za te pieniądze można zrobić?

– Nie zastanawialiśmy się jeszcze co za te pieniądze zrobimy, bo to jest naprawdę mała kwota - mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora miejskiego zarządu dróg i mostów w Jeleniej Górze. – Można obniżać krawężniki lub znakować i wydzielać część chodników dla rowerzystów, ale to wszystko wymaga przemyślenia bo każdy ruch sporo kosztuje. Na pewno przez podjęciem decyzji będziemy konsultować się z rowerzystami.

A co o przyznanej kwocie i sposobie ich wykorzystania myślą miłośnicy jednośladów?
– Sto tys. zł to kropla w morzu potrzeb dla naszego miasta. Jednym z pomysłów ich wydania jest postawienie znaków drogowych, które będą informowały, że dany chodnik jest traktem rowerowo – pieszym. Teraz tego nie ma. Te chodniki, które nie mają tych oznaczeń, są pomijane w ramach malowania wydzielonych pasów dla rowerzystów na przejściach przez ulicę – mówi Zbigniew Leszek, lider cyklistów w Jeleniej Górze.

– W przyszłości, kiedy będą większe pieniądze zajmiemy się resztą. Będziemy wówczas opuszczać krawężniki i dostosowywać te chodniki m.in. do potrzeb rowerzystów. W planach mamy również oznakowanie wewnętrznym znakiem rowerowym drogi turystyczne podobnie jak jest to w Szklarskiej Porębie. Na nic więcej nie wystarczy pieniędzy – dodaje.

Na pocieszenie natomiast możemy dodać, że w miniony poniedziałek (8II) miasto ogłosiło przetarg nieograniczony na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu „Udostępnienie szlaków do aktywnej turystyki rowerowej jako uzupełnienie oferty turystycznej miasta Jeleniej Góry. Szlak aktywnej turystyki Jelenia Góra – Zabobrze – Grabarów. W ramach projektu ma powstać droga rowerowo - piesza po obu stronach ul. Konstytucji 3 Maja w Jeleniej Górze o łącznej długości około 5,1 km.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa remont drogi Radomierz – Janowice

Przez ludzi zginęły rodziny pszczele  

Już dzisiaj teatr wyjdzie do ludzi!

Komentarze (8) Dodaj komentarz

Patol 11-02-2010 8:45
Pewnie i tak nie starczy na kilka tablicze 100 tys. W sumie moja firma mogła by się tym zająć. Do tego byśmy jeszcze coś wymyślili aby koszty wzrosły. Trzeba doić krowę jak się da ;)
*piipi* 11-02-2010 10:47
..do - [~Patol ..] ..*OSTRZEZENIE: .. krowa ma *kopytka,które mogą niedoswiadczonemu *młodziencowi .. "cztery literki" uszkodzic !
~ 11-02-2010 11:09
a moze starczy na wychodek dla psow zeby kupke mialy gdzie robic
Cień 11-02-2010 12:42
Śmieszne pieniądze? Tak jak człowiek który je przyznał. Najlepiej byłoby całą kwotę przeznaczyć na materiał przeznaczony na ścieżki rowerowe i zmusić więźniów do roboty.
~wesoły*romek 11-02-2010 15:48
Każde siodełko rowerowe ma apetyt na wielogodzinną przejażdżkę z fajną laseczką po niekoniecznie równej ścieżce rowerowej........
ebee 11-02-2010 23:39
A ja spytam retorycznie, czy przy okazji remontu i przebudowy ulic , jakie są dokonywane w Jeleniej Górze nie można by na bieżąco uwzględniać niewątpliwie słusznych potrzeb cyklistów ? Przecież przy kapitalnym remoncie ulicy można od razu odpowiednio niżej zamontować krawężnik, aby był "przyjazny " rowerzyście. Tak samo można w ramch kosztów przebudowy namalować odpowiednie linie i umieścić odpowiednie znaki. O pomstę do nieba wołają wypowiedzi urzędników odpowiedzialnych za drogi i ulice w mieście. Dlaczego tolerowana jest ich nieudolność i niegospodarność ? Ile by pieniędzy nie dać- zawsze im będzie mało. Zawsze będą problemy, bo największym problemem są ci nieudolni urzędnicy. Widać to na każdym kroku. Szkoda, że tacy ludzie, jak Zbigniew Leszek- oddani sprawie i bezinteresowni muszą walczyć o to co naprawdę przy pomocy tylko odrobiny przychylności i dobrej woli można mieć. Rowerzysta ma prawo w XXI wieku na równi korzystać na równi z dróg. Szkoda, że decydenci za publiczne pieniądze dokładają jedynie starań, aby im uniemożliwić jazdę na rowerze. Zakazy, ograniczenia, sztuczne problemy, to jedyna sfera, którą profesjonalnie wykonują nasi opłacani z naszych pieniędzy DECYDENCI. Tylko, czy to jest normalne ? Pozdrawiam: EBEE
~anty władza 12-02-2010 6:08
No tak przecież Jelenia to rowerowa stolica Polski!!! Brawo radni!!! dalej strzelajcie sobie w kolano, a my przy urnach bedziemy o waszej celnosci wyboru pamietac! pozdrawiam
dolnoślązak 14-02-2010 11:54
A może kilka jeleniogorskich ulic zamienić w ścieżki rowerowe. Np. Wojska Poskiego. Zabytkowe kamienice przestałyby pękać, a mieszkańcy odetchnęliby pełną piersią.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Od dzisiaj płatne parkowanie

Będzie na kanalizację?

Wędrówka na Grodną

PiS apeluje do mieszkańców

Atrakcje ze zniżką dla krwiodawców

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
545
Tak
21%
Nie
77%
Nie mam zdania
3%