MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Apel do premiera o "sudecki ygrek"

Wiadomości: Region
Piątek, 28 września 2018, 13:26
Aktualizacja: Niedziela, 30 września 2018, 7:31
Autor: UMWD
Fot. Użyczone
Samorząd Województwa Dolnośląskiego apeluje do premiera o odpowiednie zaprojektowanie trasy S8, tak by w przyszłości możliwe było poprowadzenie odnogi nowej drogi ekspresowej w kierunku Świdnicy, Wałbrzycha oraz węzła z budowaną drogą S3 w Bolkowie. W ten sposób tzw. sudecki ygrek autostradowy skutecznie rozwiąże główne problemy transportu drogowego województwa, a dodatkowo wpisze się w międzynarodowy korytarz Warszawa–Wrocław–Praga oraz Poznań–Wrocław–Brno–Wiedeń.

Podczas konferencji prasowej w Świdnicy przedstawiony został wariant tzw. „sudeckiego ygreka”, czyli proponowanego przez samorządowców przebiegu trasy S8, która zgodnie z ostatnimi zapowiedziami premiera zostanie przebudowana i podniesiona do standardu drogi ekspresowej. Obecnie trwają prace przygotowawcze związane z projektem tej trasy, dlatego Sejmik Województwa Dolnośląskiego na sesji 20 września 2018r. przyjął uchwałę i skierował do premiera apel o uwzględnienie postulatów przedstawionych przez Samorząd Województwa już na tym etapie.

- Województwo Dolnośląskie położone jest na skrzyżowaniu ważnych historycznych szlaków komunikacyjnych Europy. Wśród nich doniosłą rolę pełnić powinny międzynarodowe korytarze transportowe Warszawa-Łódź-Wrocław-Praga oraz Poznań-Wrocław-Brno-Wiedeń/Bratysława. Korytarze te łączące północną, zachodnią i centralną Polskę z Czechami, Słowacją, Austrią oraz krajami południa Europy, służą integracji państw Trójmorza i są istotnym narzędziem realizacji polskiej Racji Stanu – uzasadniają w swym apelu skierowanym do Prezesa Rady Ministrów radni wojewódzcy.

Zgodnie przyznają, że Sejmik Województwa Dolnośląskiego z satysfakcją przyjął deklaracje złożone przez Premiera o realizacji przebudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku Wrocław-Kłodzko w standardzie drogi ekspresowej.

- Nowa droga S8 Wrocław-Kłodzko wpisuje się w przebieg korytarza transportowego Północ-Południe łączącego największe ośrodki miejskie zachodniej Polski - Poznań i Wrocław - z Brnem, Bratysławą oraz Wiedniem. Ten szybki korytarz drogowy, łączący zachodnią Polskę z drugim pod względem znaczenia miastem Czech oraz stolicami Austrii i Słowacji, jest potrzebny dla rozwoju gospodarczego tej części Europy Środkowej. W przypadku przedłużenia drogi S8 do Boboszowa, korytarz wymagać będzie jedynie transgranicznego łącznika od granicy do czeskiej drogi ekspresowej D35, kończącej się dziś w mieście Mohelnice, oddalonym o 38 km od przejścia drogowego granicznego w Boboszowie – mówił radny Patryk Wild.

Samorządowcy uzasadniają, że przez teren województwa dolnośląskiego powinien docelowo przechodzić również szybki korytarz drogowy Warszawa-Łódź-Wrocław-Praga, łączący najkrótszą możliwą trasą stolice Polski i Czech, obsługujący jednocześnie trzy z czterech największych polskich miast. Na terenie Dolnego Śląska, najkrótszy geometrycznie przebieg tego korytarza prowadzi przez obszar aglomeracji Wałbrzysko-Świdnickiej, drugiej pod względem wielkości populacji aglomeracji województwa. Jednocześnie korytarz ten stanowi najkrótszą drogę dojazdu z Wrocławia oraz południowej, wschodniej, centralnej i północnej Polski, do Jeleniej Góry i turystycznego regionu Karkonoszy. W okolicy Bolkowa nowa droga ekspresowa włączać się powinna w prowadzącą do Pragi, budowaną obecnie drogę ekspresową S3.

- W związku z informacjami o rządowej decyzji o prowadzeniu prac projektowych nad drogą nr 8 jako ekspresową S8, zwróciliśmy się do Prezesa Rady Ministrów o takie zaprojektowanie jej przebiegu na odcinku aglomeracji wrocławskiej, aby w przyszłości możliwe było poprowadzenie obydwu korytarzy międzynarodowych, jednym ciągiem drogowym, aż do ich rozwidlenia w okolicy góry Ślęży – mówi radny Czesław Kręcichwost.
- Samorząd województwa wskazuje, że takie rozwiązanie jest możliwe. Konieczne jest przetrasowanie drogi S8 na zachód od obecnego przebiegu DK8. Dzięki takiemu trasowaniu możliwe będzie przełożenie w ciąg nowej drogi ekspresowej ruchu z dwóch najbardziej niebezpiecznych i zatłoczonych odcinków dróg krajowych Województwa Dolnośląskiego, czyli aglomeracyjnych odcinków drogi nr 8 oraz drogi nr 35 – dodaje radny Julian Golak.

Zdaniem samorządowców w przyszłości, dzięki budowie ok. 50 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej w kierunku Pragi, od rozwidlenia z projektowaną drogą S8 do węzła z S3 w okolicy Bolkowa, możliwe będzie stworzenie najkrótszego korytarza Wrocław-Praga obsługującego przy okazji główny wewnątrzregionalny ciąg transportowy. Ten najkrótszy i najtańszy w budowie wariant trasy tego korytarza, będzie możliwy do realizacji jedynie wtedy, gdy zostanie przewidziany już na etapie trasowania obecnie projektowanej drogi S8.

- Walczymy nie tylko o drogę ekspresową S8 do Kłodzka, ale docelowo również o drogę ekspresową S5 (lub S35) do Świdnicy, Wałbrzycha, Bolkowa co jest osiągalne w przyszłości, wymaga jednak, by już teraz odpowiednio zaprojektować podwrocławski odcinek S8. Zachęcamy samorządy lokalne do poparcia tego stanowiska - podsumowuje marszałek Cezary Przybylski.

Twoja reakcja na artykuł?

24
83%
Cieszy
2
7%
Dziwi
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Wracają cietrzewie

Wybory: Zwycięstwo PiS

Złoty Krokus dla...

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~ 28-09-2018 14:03
Ale co Jelenią ten ygrek interesuje,nic to nam nie ułatwi.
~ 28-09-2018 14:22
do: ~ (14:03)
Jesteś tak krótkowzroczny, czy tak głupi? Wolisz jeździć od węzła Bolków wąską krajówką przez Strzegom, czy nową ekspresówką przez Świdnicę?
~ 28-09-2018 15:29
do: ~ (14:22)
Z Jeleniej przez Świdnicę?O czym ty bredzisz niedorozwoju.
~ 28-09-2018 20:01
do: ~ (14:03)
Dlaczego myślenie autorów tej koncepcji kończy się na Bolkowie. S35 kub S5 powinna kończyć się w Jeleniej Górze! Wtedy i tylko wtedy ma to sens! Władze Miasta muszą zrobić wszystko, aby tak się stało. Jeśli nie - kolejne wykluczenie komunikacyjne Jeleniej Góry stanie się faktem.
~Topograf 28-09-2018 20:51
do: ~ (20:01)
To pokazuje że Jelenia Góra w topografii Polski nie istnieje ! Jestem ciekaw co na to prezydent ???!!! Naszej wiochy ...
~optymista 28-09-2018 14:34
Pierwsi "drogowcy" kraju Patryk i Julian
użytkownik facebook 28-09-2018 14:58
Ciekawe, że Samorząd Województwa apeluje w momencie kiedy zamieściłem informację o wybudowaniu drogi szybkiego ruchu S, ze Zgorzelca przez Lubań, Lwówek Śląski, Jelenią Górę do węzła w Bolkowie. Tak czy inaczej jest to słuszna koncepcja. Bez szybkiej komunikacji i ekonomicznego transportu, nadal wiele obszarów naszego regionu pozostanie mało atrakcyjnych dla potencjalnych inwestorów. Potrzebujemy Trasy Karkonoskiej jako alternatywy dla zakorkowanej a wkrótce płatnej autostrady A4. Czyli S8.
Wojciech Leszczyk kandydat do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego 28-09-2018 14:58
Ciekawe, że Samorząd Województwa apeluje w momencie kiedy zamieściłem informację o wybudowaniu drogi szybkiego ruchu S, ze Zgorzelca przez Lubań, Lwówek Śląski, Jelenią Górę do węzła w Bolkowie. Tak czy inaczej jest to słuszna koncepcja. Bez szybkiej komunikacji i ekonomicznego transportu, nadal wiele obszarów naszego regionu pozostanie mało atrakcyjnych dla potencjalnych inwestorów. Potrzebujemy Trasy Karkonoskiej jako alternatywy dla zakorkowanej a wkrótce płatnej autostrady A4. Czyli S8
~ 28-09-2018 15:49
do: Wojciech Leszczyk kandydat do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego (14:58)
Patrzył Pan chociaż raz na mapę? Do Zgorzelca przez Lwówek i Lubań? Przez Lubań owszem, ale Lwówek? Którędy? Przez park krajobrazowy, czy może szczytami i dolinami? A może dopłacać za zbędne tunele? Tam teren jest wybitnie trudny, a dojazd do Lwówka drogą typu S zupełnie nieuzasadniony. Do Lwówka powinno się odtworzyć linię kolejową, a nie budować ekspresówkę.
użytkownik facebook 28-09-2018 20:11
Pan chyba jest bez pojęcia o drodze z Jeleniej Góry do Zgorzelca ? Jak można poprowadzić taką drogę przez Lwówek Śl ? Pan zna geograficzne położenia w/w miast i co je otacza ? Jeleniej Górze potrzebne jest połączenie z S3 , wystarczy zwykłą droga z 2 pasem na podjazdach. Omijająca Kaczorów i Bolków. Dalej można się pokusić o obwodnicę Strzegomia i będzie sprawa rozwiązana.
~Jarek z Cieplic 28-09-2018 21:44
do: Wojciech Leszczyk kandydat do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego (14:58)
Brawo panie Leszczyk! Zgorzelec - Jelenia Góra przez Lwówek... Przed napisaniem tego spojrzał PAN chociaż raz na mapę???? To może idźmy dalej Jelenia Góra -Zgorzelec przez Bolesławiec?
Wojciech Leszczyk kandydat do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego 28-09-2018 21:49
Adam Furdal Szanowny Panie, mając na myśli wymienione miejscowości jasne jest iż trasa nie będzie przebiegać przez nie a przez te powiaty, lub obwodnicami w pobliżu. Droga może przypominać (ze względu na ukształtowanie terenu) bardziej S3 na odcinku Gorzów - A2, niż regularną dwupasmówkę. Pozdrawiam
użytkownik facebook 28-09-2018 22:03
Szanowny Panie, mając na myśli wymienione miejscowości jasne jest, iż trasa nie będzie przebiegać przez nie a przez te powiaty, lub obwodnicami w pobliżu. Droga może przypominać (ze względu na ukształtowanie terenu) bardziej S3 na odcinku Gorzów - A2, niż regularną dwupasmówkę. Droga w śladzie D30 z koniecznymi zmianami, przez okolice Gryfowa, później przejście w Jeleniej Górze przez Trasę Czeską i połączenie z Aleją Solidarności, aż do węzła w Grabarowie. Bez tego, ukończenie obwodnicy miasta nie zostanie zrealizowane ze względu na olbrzymie koszty. Tylko wytyczenie takiej trasy jak S3, może umożliwić jej budowę. Rząd zapowiedział budowę trasy alternatywnej do A4, postarajmy się aby przebiegała w naszym pobliżu. Pozdrawiam
~Seicento900cm3 29-09-2018 9:55
do: Wojciech Leszczyk kandydat do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego (14:58)
Człowieku nie kompromituj się że akurat samorząd województwa patrzy na twoje wpisy i zamieszczenia.. Gdzie byłeś przez ostatnie lata? Cicho jak mysz pod miotłą siedziałeś na posadce w Bolesławcu z nadania partii a przed wyborami nagle wielkie ożywienie, znasz się na wszystkim widze.. Od stropów w teatrze po drogi. Cud dosłownie. Premierem pewnie będziesz.
Kwwjeleniagora 30-09-2018 13:35
Rząd zapowiada to od wielu lat podobnie jak samorząd woj.. A nawet nie ma tam prac koncepcyjnych, które można wykonać na mapie google czy geportalu, którędy tam można drogę poporwadzić.
~Anonim+ 28-09-2018 15:03
W/g oświadczenia Premiera wszystkie miliardy na ten i przyszłe lata zostały już wydane (może przeznaczone?), to w czym problem?
~koniczyna 28-09-2018 15:13
Koalicja DRS - PiS w natarciu. Zaraz odezwą się Papaj i Wrotniewski. Mijają się z prawdą jak Don Mateo.
~ 28-09-2018 16:45
do: ~koniczyna (15:13)
Jeżeli już musi być jakaś koalicja, to lepsza DRS-PiS, niż DRS-PO.
~ 28-09-2018 16:47
Co to jest "ygrek"? Jeżeli ten układ drogowy ma kształt litery "y", to chyba raczej "igrek" powinno być. Przynajmniej tak sugeruje słownik języka polskiego.
~ciepliczanin2 28-09-2018 17:46
A gdzie towarzystwo było do tej pory? Jak się okazało, że zamiast żreć ośmiorniczki można zrobić coś więcej - to nagle apelujemy. Na szczęście 21 nie daleko. Czy wyborcy pogonią tą PO-PSL-oską hołotę?
~wb69 28-09-2018 19:50
do: ~ciepliczanin2 (17:46)
Pewnie pogonią :D :D :D a Mateuszek Kłamczuszek, będzie budował równoległą autostradę do A4, takie ma plany, tak mówił. Tylko zapewne, jak ze wszystkim konfabulował lub kłamał.
~*** 28-09-2018 23:25
do: ~ciepliczanin2 (17:46)
Wyborcy pogonią PiSowską plugawię!
~Zygmunt H. 29-09-2018 8:18
do: ~ciepliczanin2 (17:46)
Nudni jesteście z tymi ośmiorniczkami, popatrz na wydatki aktualnie rządzących, są dużo większe. Chyba, że o sam fakt jedzenia ośmiorniczek zamiast salcesonu i głowizny chodzi, to jestem w stanie zrozumieć lęk przed nieznanym. A w kwestii dróg porównaj, ile ich powstało lub ile zaczęto budować za PO - PSL, a ile za PiS. I piszę i zakończonych i trwających inwestycjach, nie o obietnicach i planach. I gwoli wyjaśnienia - nie jestem fanem PO, a PSL-u wręcz nie lubię.
~jamnik 28-09-2018 18:49
Teraz?? Tuż przed wyborami?? Droga przez Legnicę i Boków planowana była od lat. Teraz to sobie można apelować do lustra. Kiedy zostanie ukończona S3 to pies z kulawą nogą tutaj nie przyjedzie nawet przelotem a Jelenia zostanie na długo zmieniona w komunikacyjne zad*pie kraju. Będzie można dalej opowiadać bajki o mitycznej turystyce i kulturze.
~Iloonka65 28-09-2018 21:32
Za jakiś czas samochodem do Wrocławia będziemy jezdzić 3 godziny . Już teraz stoi się w korkach w Jeleniej,Strzegomiu nie mówiąc o A4 . Wolę pociąg .Najszybszy jedzie 1,35h Pendolino , TLK,IC,EX 1,50 , zwykły KD 1,50-2,10 h . Dużo promocji , wygodnie , nowe składy .Polecam
~Jarek z Cieplic 28-09-2018 21:38
Patrząc na mapę, po co przekładać część projektowanej S8 na zachód? Przecież wystarczy tylko trochę wtedy przedłużyć łącznik do S3. Po co kombinować? Pomysł jest ciekawy, tylko czy nie jest to tylko zwykła gra wyborcza?
~kubita 29-09-2018 0:07
Do premiera ? On jeżdzi po kraju i wciska brednie o budowie dróg których jeszcze nie rozpoczęto nie na darmo ma ksywę pinokio !!!
~Real 29-09-2018 8:22
Mało to lat było na takie projekty? Teraz nieudaczniki? Patafiany zaprzestały letargu, obudziły się na wybory i dalej obiecywać, czy apelować...
~poiu' 29-09-2018 19:18
A pierwszym , który przejedzie elektrykiem tego "igreka", będzie ten Pinokio.
Kwwjeleniagora 30-09-2018 13:32
Samorząd Woj. miał 8 lat aby doprowadzić tego aby mieszkańcy byłego woj. jeleniogórskiego mogli normalnie dojechać do Wrocławia. Tak więc te apele są słabe

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Nowy man dla OSP

Seniorzy świętowali

Chcą odwołania przewodniczącej

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
291
Tak
55%
Nie
36%
Nie wiem
8%