MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Antema w upadłości. Pracownicy czekają na wypłaty

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 2 kwietnia 2015, 7:55
Aktualizacja: Piątek, 3 kwietnia 2015, 8:38
Autor: Angela
Fot. Angela
W styczniu br. firma Antema zatrudniająca niepełnosprawnych pracowników do sprzątania i ochrony obiektów ogłosiła upadłość. Od tego czasu pracownicy czekają na wypłaty i informacje na temat postępowania prowadzonego wobec upadłej firmy. – Mam dwójkę malutkich dzieci i od trzech miesięcy czekam na wypłatę – mówi Daniel Otręba. – W podobnej sytuacji jest kilkaset osób. Syndyk nie odbiera telefonu, a pracownicy firmy nie udzielają informacji. Co mamy robić? – pyta jeden z byłych pracowników.

Z Aliną Musiałowską, syndykiem prowadzącym postępowanie upadłościowe firmy Antema w Jeleniej Górze próbowali się również skontaktować nasi dziennikarze. Mimo prób telefonicznych oraz wysłanego sms-a z prośbą o kontakt, nikt się nie odezwał. Telefon podany na stronie internetowej syndyka milczy. W siedzibie Antemy usłyszeliśmy natomiast, że informacji udziela tylko syndyk, który w firmie pojawia się w razie potrzeby. Nie można więc się z nim umówić.

- Któregoś dnia pójdę pod firmę i przypnę się do płotu – mówi Daniel Otręba. – W zakładzie pracowałem przez 17 miesięcy. – Firma zalega mi 1700 zł. Mam dwójkę malutkich dzieci: półroczne i 2,5 –letnie. Firma dostawała na pracowników dofinansowanie z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Co z nimi robiła? W PFRON-ie powiedziano mi, że powinienem te sprawę zgłosić do prokuratury. Oczywiście sprawa jest w sądzie, ale co z tego. skoro wypłat dalej nie ma i nie wiemy, kiedy będą. Ja przez tę firmę straciłem wszystko. Teraz wynajmuję pokój w hotelu, a żona mieszka u rodziców. – dodaje Czytelnik.
W sprawie zaległych wypłat, a także wydania należnych dokumentów, byli pracownicy zgłaszają się także do rzecznika osób niepełnosprawnych.

- Od dwóch lat otrzymywaliśmy zgłoszenia od pracowników, że źle dzieje się w tej firmie, ale nigdy nikt nie powiedział wprost, że chodzi właśnie o ten zakład – mówi Stanisław Szubert, rzecznik osób niepełnosprawnych. – Nie otrzymałem żadnego oficjalnego zawiadomienia uprawniającego mnie do podjęcia działań. Ludzie bali się, że po kontroli inspekcji pracy firma upadnie, a oni stracą miejsce zatrudnienia. Teraz zgłaszają się do mnie byli pracownicy z informacją, że nie mogą odzyskać należnego wynagrodzenia oraz dokumentów. Sprawa dotyczy kilkuset osób, bo firma działała na terenie całej Polski. W najbliższych dniach wystosuję pismo do syndyka z żądaniem zabezpieczenia interesów osób niepełnosprawnych – dodaje Stanisław Szubert.

Na stronie syndyka czytamy natomiast, że Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, V Wydział Gospodarczy, 20 stycznia 2015 r. ogłosił upadłość likwidacyjną Zakładu Usług Gospodarczo-Socjalnych Antema Sp. z o.o. w Jeleniej Górze i „wzywa wierzycieli dłużnika, a także osoby, którym przysługują prawa oraz prawa i roszczenia osobiste ciążące na nieruchomościach należących do upadłego (jeśli nie zostały ujawnione przez wpis w księdze wieczystej) do zgłoszenia swych wierzytelności sędziemu komisarzowi w terminie trzech miesięcy od dnia obwieszczenia”. Termin zgłaszania wierzytelności mija więc 20 kwietnia br. Sędzią komisarzem jest Zbigniew Klin.

A na stronie internetowej firmy czytamy, że: w najbliższym czasie nastąpi wyprzedaż sprzętu sprzątającego.
Do sprawy wrócimy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (43) Dodaj komentarz

~ 2-04-2015 8:13
Panowie radni i prezydent nie wiedzieli, że największy pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne pada? Panie Szubert bez oficjalnego zawiadomienia również mozna podejmować działania. Panowie i Panie macie gdzieś głęboko los zwykłych, szarych obywateli liczy się tylko koryto
~miksiaZ 2-04-2015 8:20
jeśli ta firma zatrudniała "rzeczywistych" niepełnosprawnych, nie była typowym "obozem pracy" i dawała zatrudnienie osobom z trudną sytuacją na rynku pracy, to MIASTO powinno częściowo wspierać+dotować+chronić+preferować takie firmy dla dobra społeczeństwa, osób dotkniętych chorobą i pozytywnej roli firmy w regionie! nawet z budżetu, ale nie powinni upaść, bo nikt nigdzie ich nie zatrudni! no może jako ochroniarzy do sklepu za 6 brutto!
~emski 2-04-2015 8:23
Szkoda że p. Szubert nie zrozumiał że przez dwa lata Antema była źle zarządzana i w efekcie doszło do upadłości firmy. Tylko i wyłącznie zarząd firmy jest odpowiedzialny za obecną trudną sytuację pracowników. Może czas zastanowić się komu tak naprawdę zależy na interesach osób niepełnosprawnych?
~ 2-04-2015 8:48
Dziwne ze taki los nie spotka sadu, Urzedu miasta, itp. Tam wiedza jakie obciazenia finansowe wisza nad nimi,i moga sobie manewrowac nimi, zachowujac Vipowskie pensje i "prace". Znow nagonka na pracujacych, niepelnosprawnych. Malo ze obcieto fundusze ZEFRON, to trzeba dobic "zaraze i zawalidroge" podatkami. Tak trzymac drogi POje...ny RZADZIE RP.
~oko 2-04-2015 8:58
dalej glosujcie na peo ---- juz koncza niszczyc ten kraj zwany POLSKA........................................................!!!!!!
~soc-lib 2-04-2015 8:59
Pan Szubert jest nie wiarygodny ,nie podejmuje interwencji jak się do niego zwraca. Jednak Urban miał rację mówiąc że "Rząd się sam wyżywi" Narzekaliście na PRL ,dziś nawet bary mleczne likwiduje się ,może rząd wprowadzi garkuchnie z ZUPĄ z lebiody i brukwi. Czytajcie portal NOWY OBYWATEL tam znajdziecie porady.
~kora 2-04-2015 9:02
przecież oni brali dotacje z PRON to gdzie pieniądze. Gdzie jest kontrola funduszy. To jest Polska rzeczywistość.
~informacyjnie 2-04-2015 9:25
Ludzie- jak wchodzi syndyk, to firma nie może nic wypłacić przecież! Nawet pieniędzy, które dostała jako dofinansowanie. Wszystko robi syndyk!!! A w sprawei zarządzania wielką ponad 1000 osobową firmą to widzę sami "specjaliści" zawsze się wypowiadają...
~Metax 2-04-2015 9:34
Podobnie wypowiadają się "specjaliści" od ochrony sklepowej.Stawka na start to 6.5-7 zł. Przeważnie jest to 8-9 zł na godzinę do ręki.
~fel... 2-04-2015 9:42
No to mamy lokalny amber gold. Pan Prezydent nie jest zainteresowany rozwiązaniem problemu a jest zainteresowany wraz z pozostałymi schetynowcami walka wewnątrz PO i niestety kupczeniem stanowiskami. A Pan Schubert przykro to powiedzieć stracił czujność po bankietach i współpracy z Prezydentem i jego z-ca
~MichalM 2-04-2015 9:55
Chętnie kupie maluchy które stoją na placu !! : D
~ 2-04-2015 9:58
Ja też mogę przy kasie w markecie na zakupach ogłosić upadłość?
~Experttt 2-04-2015 10:05
WsZyscy duzo mowiacy o pomocy niepełnosprawnym ktorzy mieli ich chronic powinni zrzec sie wynagrodzenia na ich rzecz. WSTYD !!!!! Gdzie instytucje ? Gdzie PFRON ? Rzecznik ? Wstyd !!!!
alexpand52 2-04-2015 10:36
MOPS jest w upadłości od wielu lat i jakoś funkcjonuje. Nawet teraz po odbyciu terminów można dostać licencję żebraka i nurka śmietnikowego po ich programie "Postaw na Siebie". Także PUP od wielu lat jest upadły i i nadal będzie działał. To takie upadłe madonny z jednym cycem "Van Clompa".
~kazek 2-04-2015 10:37
Niech pan Schubert przeczyta opinie o Antemie to się dowie jakie kokosy mieli niepełnosprawni zatrudnieni w tej firmie. Wszyscy wiedzieli jak jest ale woleli przymykać oczy na tą sytuację - po co się wysilać jak mi dobrze.
~ 2-04-2015 10:54
wszyscy wykrzykują WSTYD - a ten nie ma wstydu ulokowany na wygodnym stanowisku, udajacy milosc do niepelnosprawnych a tak faktycznie dobrze zarabiajacy pod plaszczykiem projektow majacych niby poprawiac byt ludzi dotknietych choroba i kalectwem - na ktore dostaje niezła kase od znaczacych instytucji- ot tak wyglada filantropia- dawni koledzy zawsze przy wodce na bankiecie sie dogadaja
~nn 2-04-2015 10:57
D. żebyś ty o te pieniądze dla dzieci walczył Wczoraj przerąbałeś całą wypłatę tak jak ta firma potraktowała ciebie tak ty traktujesz rodzinę
~nm 2-04-2015 11:02
nie rozumiem- firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne otrzymują dofinansowanie z PFRON-u,zakłady w których są zatrudniani np jako ochroniarz też płacą a zatrudniony niepełnosprawny otrzymuje najniższe wynagrodzenie lub mniej jak można zbankrutować - dlaczego nikt nie kontroluje tych wydatków dofinansowanie stanowisk pracy to też fikcja bo wiele stanowisk funkcjonuje od lat. Tak samo jak zatrudnianie OSÓB NIEWIDOMYCH-1 grupa ,zasiłek pielęgnacyjny, wymaga opieki osób drugich, ulga na przewodnika itp a pracuje jako ochroniarz/często na nocna zmianę COS tu jest nie tak.jestem za zatrudnianiem niepełnosprawnych a nie na bazowaniu na ich chorobach i braniu kasy Ci co maja ich chronić udają że nie wiedzą. Przy ich zarobkach to wcale mnie to nie dziwi. Czas skończyć z fikcja.
~ 2-04-2015 11:15
niepełnosprawni jako ochroniarze to jest dopiero parodia westernu
~$$ 2-04-2015 11:35
firma zatrudniająca ok 1000 osób niepełnosprawnych i brak prawnej opieki ludzie bez należnych im pieniędzy i kompletny brak zainteresowania władz oraz instytucji z urzędu zajmujących się niepełnosprawnymi...,a kampania wyborcza .....będziemy słuchać w mediach co dla kochanych niepełnosprawnych się robi ....od ust sobie odejmą żeby dać niepełnosprawnym..to pomóżcie....
~. 2-04-2015 11:47
pieniądze są wypłacane z Funduszu Gwarancyjnego, grupowo. Niektórzy pracownic już otrzymali zaległe wypłaty wraz z odprawami... Pozostała część ma być wypłacona do 20 kwietnia... Syndyk jest obecny każdego dnia w firmie!
~do oko 2-04-2015 11:49
głosuj na prezesa naiwny dzieciaku.on ci da to co tylko sobie wymarzysz..i na marzeniach się skończy...
~ 2-04-2015 11:57
Ten Otręba to zakalec i wrzód na całkiem zdrowym tyłku naszego społeczeństwa. Stracił wszystko a na pokój w HOTELU ma !! Moja rada powieś się na tej bramie powiesić,a wszystkie twoje pociechy dostaną po tobie rentę.. TY będziesz wolny,twoje latorośle zabezpieczone finansowo,a zwykli obywatele nie będą czytać twoich nędznych i błagalnych wypowiedzi w szacownej gazecie:)
~totmå 2-04-2015 13:04
No wiadomo bylo o ich sytuacji minikum od roku. Szkoda ludzi, a od firmy i tak malo co sciagns
~buuu 2-04-2015 13:07
Firma padła ale co z tego kolegom z PO i bratniego SLD, żyje się dobrze, tam nie ma bezrobocia, tam wszyscy są zatrudnieni i szczęśliwi. A reszta na szczaw.
~Fiona 2-04-2015 14:20
Od miesiąca września 2014 roku walczymy z Antemą i Dyrekcją o pieniądze i godność dla ludzi. bzdurą jest, że nikt nie wiedział co dzieje się w firmie bo złożyliśmy doniesienie do prokuratury w Jeleniej Górze, do PFRONu, do Rzecznika Praw Obywatelskich, do PIP w jeleniej Górze i we Wrocławiu, do Marszałka Województwa. I co? Próbują sprawie łeb ukręcić.
~ 2-04-2015 14:22
Ten daniel nie jest niepelnospawny... Kto zdrowym ludzia wydaj take oswiatczenia i po co? Chyba tylko po to zeby kase ciagnac od podatnikow... Skandal,ze takie meny jeszcze wypowiadaja sie w artylkule za ludzi faktycznie pokrzywdzonych..
~lolo pindolo 2-04-2015 15:12
Tak sobie czytam i chciałbym dodać o panu Otrębie bo znam jego przypadek. Zwykły pieniacz i kombinator, pierwszy do żądań a ostatni do roboty.
~Bambo 2-04-2015 15:38
O rany!!! Pani syndyk olała sobie dziennikarzy jelonki..... Współczucie dla zwolnionych pracowników.... Oto Polska właśnie....
~hh 2-04-2015 16:00
a co MARIOLCIA BEDZIE ROBIC
~ 2-04-2015 16:17
DANIEL ty ... nie kazdy moze byc PREZESEM i jezdzic MERCEDESEM.. Jak chciales MERCEDESA to trzabylo sie UCZYC na PREZESA.. HEHEHE
~ 2-04-2015 16:47
lesi pięknie to ujęłaś ! gdzie twój komentarz? wypowiedz się proszę jeszcze raz..
~jano 2-04-2015 16:59
Panowie PROSTA SPRAWA pAN prezydent w tym przypadku bieze pod swoje skrzydelka cala ta firme kolesi i zamiataja Jelonke lacznie ze Zdrojem gdyz to sie prosi by ten syfilis wreszcie posprzatac.Panowie czy Wy tego nie widzicie a teraz jest okazja by pomoc biednym niepelnosprawnym ludziom a nie ogladac sie na stolki.Praktycznie kto tu zawi/la/nil. Robcie cos poki jest jeszcze czas a winnych rozliczyc a nie zamiatac pod dywan.
~jeleń 2-04-2015 20:07
Jelchem-KMC przez 3 lata pracownicy zgłaszali do PIPu, ZUSu i innych instytucji nieprawidłowości jakie miały miejsce w zakładzie, w końcu właściciel zamknął zakład i teraz od prawie dwóch lat ludzie próbują dochodzić swoich praw, pieniędzy w sądach i wszystkie sprawy umarzane są z urzędu.
~ 2-04-2015 21:27
Do 20.00 Ja też się dziwię dlaczego nie można komentować artykułów dotyczących jeleniogórskiego starostwa, blokada totalna to ma być demokracja , wstyd i ignorowanie społeczeństwa !!!! Co na t6o jelelonka ???
~abc 2-04-2015 21:47
Biedni ludzie,nie dość,ze los już ich pokarał niepełnosprawnością to jeszcze tracą miejsca pracy.Któż w tej Atemie tak profesjonalnie zarządzał przy wsparciu środków PFRON,że osiągnął taki finał Ciekawe czy ten wątpliwy zarząd też pozostał bez środków do życia czy ma się dobrze .
~Zdziwiona 2-04-2015 22:28
Ta Pani Syndyk to tak zawsze...zreszta oni wszyscy dbają tylko o własne interesy, a nie pracowników. A co z FGŚP ??? dlaczego oni nie wypłaca zaległych wypłat ???
~były pracownik 2-04-2015 23:21
w antemie pracowałem od 2006 do 2013 roku do 2011 roku było jako tako potem zaczeli nam wszystko ucinać i wczasy i środki i etaty i wszystko od 2012 roku już była tragedia żona pracowała prawie do samego końca w ostaniej chwili sie zwolniła i dobrze bo już ona dostawała wypłate z opóznienie z funduszy pracowniczych.pytanie co z pieniędzmi z pfron ze brano wypłaty z kasy pracowniczej?
~poGROMCA 3-04-2015 8:25
to nie była firma tylko pralnia kasy jak większość takich firm pomioty do roboty
~fundacja 3-04-2015 19:40
P.Danielu.Jestesmy poruszeni pana historia i chetnie pomozemy panu jak i pana rodzinie.Widzimy trud jaki pan w nia wklada.Po przeczytaniu artykulu jest nam i jak panu smutno iz tacy ledzie jak Antema mogla pana oszukac.Jesli bedzie pan chcial z naszej pomocy zkorzystac prosimy o kontkt meilowy fundacja@fundacja-sloneczko.pl lub www.fundacja-sloneczko.pl
~aaa 5-04-2015 18:26
Za robote sie wez wkoncu nierobie a nie liczysz na pomoc fundacji.Jestes zalosny i perfidny i wszedzie udajesz dobrego meza i tatusia.
~m 8-04-2015 14:19
atema.ludzi.oszukała.niemają,na.chlep.majom.rodziny.niedajcie.sie.
~herezja mentalna 23-02-2016 19:34
czasami zastanawiam sie, jaki jest cel istnienia takich firm i spolek. gnebienie? pogorszenie samopoczucia? to naprawde przykre ze miejsce pracy nie daje mozliwosci komfortowego wykonywania swoich obowiazkow, na gowork az grzmi, opinie sa jednoznaczne, szkoda gadac

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oddawali krew pamięci Kresowian

Czyżby Andrzej Duda?

Polacy wybierają prezydenta (aktualizacja)

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Patrole w Kamiennej Górze

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
470
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%