MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Anna Upirów nie żyje

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 10 marca 2011, 14:55
Aktualizacja: Niedziela, 13 marca 2011, 8:34
Autor: Angela
Ósmego marca odeszła w wieku 89 lat Anna Upirów, osoba wielkiego serca i ducha, poetka, oddana ideom Solidarności w jej czasach legalnych i konspiracyjnych, laureatka Nagród: Polcul Foundation i Miasta Jeleniej Góry.

Anna Upirów urodziła się ósmego kwietnia 1922 roku w Wilnie. Tam ukończyła Gimnazjum Handlowe, a w latach 1940 – 1944 uczestniczyła w tajnych kompletach wyższych studiów ekonomicznych. W 1958 roku została przesiedlona do Polski. Była m.in. kierownikiem działu administracyjno-gospodarczego w Jeleniogórskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Mieszkaniowego, kierownikiem Sekcji Planowania Ekonomicznego w Zakładzie Sprzętu Lotnictwa Sportowego w Jeżowie Sudeckim, kierownikiem działu socjalno-gospodarczego w Dolnośląskich Zakładach Porcelany Elektronicznej Porel w Mysłakowicach.

W 1974 roku została zwolniona dyscyplinarnie z powodu napisania wiersza piętnującego ciężkie warunki pracy i pozostała bez zatrudnienia. Od września 1980 roku związała się z Solidarnością. Początkowo jako wolontariuszka, a później jako działaczka. Pisała wiersze, którymi wspierała akcje protestacyjne i strajkowe, m.in. strajk w jeleniogórskim klubie Gencjana. W 1981 roku jej zwolnienie z pracy uznano jako niesłuszne i przyznano jej najniższą emeryturę. Pierwszego maja 1982 roku została zatrzymana na 48 godzin i postawiona przez Kolegium ds. Wykroczeń - formalnie za brak dowodu osobistego, faktycznie za trzymanie podczas pochodu pierwszomajowego transparentu z napisem: „Uwolnić Wałęsę”.

Była kolporterką podziemnej prasy i książek przywożonych z Wrocławia. Rozpowszechniała również własne wiersze patriotyczne przy tzw. kwietnych krzyżach, w kościołach, w kolejkach, na ulicach. W 1984 roku przyjaciele wydali jej nielegalny tomik wierszy. Była wielokrotnie inwigilowana przez funkcjonariuszy SB.

W 1986 roku napisała list do Sejmu PRL z żądaniem powołania komisji ds. ukarania winnych zaciągnięcia 29-miliardowej pożyczki i jej roztrwonienia. W 1987 roku założyła Prywatny Młodzieżowy Teatr Poezji. W kościołach w Jeleniej Górze i wielu ośrodkach w Polsce wystawiała poetyckie spektakle patriotyczne, rocznicowe, a także o wymowie antyalkoholowej. Wydała własnym nakładem książkę „Zanim sięgniesz...(dzieci oskarżają)”. W 1992 roku została laureatką nagrody Polcul Foundation, a w roku 2006 – nagrody Miasta Jeleniej Góry w dziedzinie kultury. O Annie Upirów wspomniano w Encyklopedii Solidarności, a hasło o działacze opracował Ivo Łaborewicz.

Msza żałobna odbędzie się 12 marca o godz. 10.00 w kościele pw. św. Judy Tadeusza na Osiedlu Czarnym w Jeleniej Górze. Uroczystości żałobne zaczną się tego samego dnia w kaplicy na nowym cmentarzu przy ul. Sudeckiej o godz. 12.00.

Rodzinie składamy wyrazy współczucia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Dachowanie volvo w Karpaczu

Serca pełne nakrętek

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~[*] 10-03-2011 16:12
[*]
~Shadow 10-03-2011 16:16
"W 1974 roku została zwolniona dyscyplinarnie z powodu napisania wiersza piętnującego ciężkie warunki pracy" Dzięki temu już nie musiała dłużej znosić tych ciężkich warunków i mogła swobodnie oddawać się swojej działalności.
~pojmie? 10-03-2011 17:46
Shadow - Co ty wiesz o życiu? Dla ciebie to tylko napchać bebech i poszczekać na innych w necie. To cały twój byt i sens istnienia? Ni cienia człowieczeństwa czy pokory wobec śmierci człowieka. Zwykłym prostakiem jesteś ! Obyś ty nigdy nie musiał pozostawać bez możliwości pracy, bo któż takiemu zechce wtedy podać rękę w biedzie, jeśli ten drwi z nieszczęścia innych?
~o kurcze 10-03-2011 17:47
Nie znam, serio nie wiem kto to :-\
~świadek 10-03-2011 18:21
Ciekawy jestem tego wiersza z 74 r. za który została zwolniona? Dokładnie pamiętam tamte czasy, ja w tym okresie pracowałem w kopalni KWK Victoria w Wałbrzychu. Tak, to była ciężka praca. Ale nikt mnie do niej nie zmuszał, a bez większych problemów mogłem zmienić na lżejszą, tylko mniej płatną. Mężczyźni byli objęci tzw. obowiązkiem pracy, ale kobiety już nie. Może te kierownicze obowiązki były tak uciążliwe, ale o ile wiem to również lepiej płatne od szarego robotnika. Swoją drogą musiała być ciekawą osobowością, no i ten wiersz ? podkreślała ciężkie życie robotnika czy kierownika. Sorry za sceptycyzm, ale przekonany jestem, że gdyby Wałęsę zrobiono jakimś kierownikiem, to nie zostałby przywódcą strajku - to mówi logika. Jeżeli ktoś wie gdzie go można znaleźć (ten wiersz) to chętnie się z nim zapoznam. Przedkładam własną przyziemną ocenę ponad czyjeś górnolotne sugestie.
~Wizjoner 10-03-2011 19:37
Walka z komuchami. Mówi to coś komuś w tej czerwonej kotlinie? Shadow? Jak cień ma uszanować CZŁOWIEKA? "Wadza Ludowa" czegoś musiała się przestraszyć. Wtedy panował nam miłościwie towarzysz Gierek. Również proszę o ten wiersz skutkujący dyscyplinarką.
~ 10-03-2011 19:50
Śmierć jest tragedią. Wyrazy współczucia rodzinie i bliskim. W tym pośmiertnym wspomnieniu brak tylko na końcu tekstu reklamy czegoś, czegoś a po reklamie dopisku : "Cześć jej pamięci". Zamieszczając niedawno nekrolog-wspomnienie o śp. wojewodzie jeleniogórskim, redakcja takiej "gafy" nie popełniła. DOLNOŚLĄZAK.
~też świadek 10-03-2011 19:56
Byłem dobrym znajomym Pani Anny Upirów. Spróbuję dotrzeć do tego wiersza i go wkleję na tym forum w kilku kawałkach. Cierpliwości. Wiersz był prosty, ale na 6 lat przed "Solidarnością" okazał się proroczy.
~pola 10-03-2011 20:12
walczyła o WOLNĄ POLSKE a jej własne wnuczki i prawnuczki z Polski uciekły ... ot cała ta nasza SOLIDARNOŚĆ.
~pingwin 10-03-2011 20:49
'' pojmie''-ty chyba też nic innego nie umiesz tylko poszczekać w necie na innych.Jesteś chyba gorszym czymś jak prostak bo umiesz tylko szczekać i krytykować innych.wylej na swój durny łeb kubeł zimnej wody to może sie opamiętasz,i przestaniesz czczekać.
~też świadek 10-03-2011 20:51
Dotarłem. Przy okazji, cóż za zbieg okoliczności: tamten wiersz został napisany z okazji Święta Kobiet. Anna Upirów zmarła równo 37 lat później właśnie w dniu 8 marca. Wiersz "Do kobiet" idzie odrębnie. c.d.n.
~też świadek 10-03-2011 20:56
Do kobiet Kochane! W dniu naszego święta powiedzieć dziś otwarcie chcę, że rok ubiegły, jak zresztą wiecie, miał strony dobre, miał i złe. Złe czas zapomnieć. Proszę przeto, żeby zapomnieć każdy chciał, że „stary” nagród nam żałował, ledwie powąchać niektórej dał. Że wentylacji brak w Sortowni, przez wirujący w powietrzu pył, niełatwo dojrzeć, czy Dyrektor choć raz w tym roku na hali był. Że na Szkliwierni nawet Lucyfer, gdyby wykonać normę chciał, szukałby pewnie w piekle ochłody, taki od pieców bije w nas żar.
~też świadek 10-03-2011 21:01
Że Dział Montowni, na remont hali czeka z tęsknotą już wiele lat. A przecież od nich (i za dewizy) wędrują „główki” w daleki świat. I że uchwała przeszła bokiem, bo ktoś tam Ważny poglądy miał, że „PORCELANA” to przecież baby, więc najpierw „Kablom” podwyżkę dał. A dla nas tyle, co kapnie z nosa, może za miesiąc, może za pięć… Panie Ministrze, niech Pan uważa, bo gdy ogarnie nas taka chęć, Że wyostrzymy nasze pazurki, przełkniemy gorycz, przełkniemy łzy, na dół poleca ci Ważni z Górki i wtedy władzę przejmiemy my. Drzyjcie, niepewni jutra tyrani, niech lęk was ściga nawet we śnie, bo grom uderzy. Uderzy mocno. Nie powiem tylko, kiedy i gdzie. (Anna Upirów, 1974)
~pola 10-03-2011 21:07
DO KOBIET KOCHANE! to nie lepiej bylo wówczas odejsc od stanowisk pracy i powiedziec w oczy? Wszystkich by nie zwolnił!!! ja w tę SOLIDARNOSC poprostu nie wierzyłam i nie wierze.... a teraz kazdy chce być bohaterem... z całym szacunkiem dla Pani Anny, ale wiele nie zdziałała, mam nadzieje że poczuła sie o szukana po latach, bo chyba nie "OTAKOPOLSKEWALCZYŁA"
~ 10-03-2011 22:02
Shadow Anna Upirów była Wielkim Człowiekiem w dosłownym tego słowa znaczeniu. My tutaj wszyscy razem wzięci nawet jej do pięt nie dorastamy... A teraz wszystko najłatwiej zwalić na Solidarność Wyrazy współczucia Rodzinie
Piipi Jelonkowa 10-03-2011 22:36
.." Zanim sięgniecie po kieliszek wódki / i na dół zaczniecie się toczyć / CHCĘ wam PRZYPOMNIEC ,ze patrzą na was / miliony dziecięcych oczu " - frag.wiesza " Zanim sięgniecie" z książki "Dzeci oskarżają" - Anny Upirów ~Zostaną po niej słowo .. i ciepłe wspomnienie do którego przytuli się krzywdzone przez rodziców alkoholików !
~Trzy grosze 11-03-2011 2:28
... Piipi - serdecznie pozdrawiam...gdzie moge znalezc na internecie ten wiersz "Zanim siegniecie" - probuje, ale bez rezultatu...
~Wizjoner 11-03-2011 7:33
"Panie Ministrze, niech Pan uważa, bo gdy ogarnie nas taka chęć, Że wyostrzymy nasze pazurki, przełkniemy gorycz, przełkniemy łzy, na dół polecą ci Ważni z Górki i wtedy władzę przejmiemy my. Drzyjcie, niepewni jutra tyrani, niech lęk was ściga nawet we śnie, bo grom uderzy. Uderzy mocno. Nie powiem tylko, kiedy i gdzie." (Anna Upirów, 1974) Nie były to prorocze słowa Pani Anny? Tyle wspaniałych postaci z Wilna, ze Lwowa! Odchodzą naturalną koleją rzeczy. Kto ich zastąpi? Kto przepędzi głupców nami rządzących?
Piipi Jelonkowa 11-03-2011 10:34
..do - [~Trzy Grosze] .. mam książeczkę,którą kupiłam w księgarni przy ul.Długiej Wspomniany cytat pochodzi z wspmnianej pozycji książkowej Bardzo wzruszająca książka poświęcona tym .. najbardziej nieszczesliwym dzieciom,którzy przeżywają piekło z rodzicami pijakami
~niewo 11-03-2011 10:41
a to ciekawe ze miasto jelenia gora przyznalo P.Annie Upirów nagrode, miasto jelenia gora to urzednicy z przeszloscia w PZPRi ci sami co wowczas nie chcieli pomóc P. Annie, gdy nie majac pieniedzy musiala wyzywic dwie cork, wykształcic ubraci. WIec czy to była nagroda czy rekompensata za zmarnowanie jej zycia
Piipi Jelonkowa 11-03-2011 10:44
..do - 8~Trzy Grosze] .. Wiesz ? Ona jest Aniołem ! .. bo nawet tam w Niebie swoimi skrzydłami przytuli dziecko skrzywdzone tutaj na Ziemi .... " Gdy do domu wróci ojciec / pijany i zły - / uciekniemy,synku,razem / w kolorowe sny " - frag.wiersza "Kolorowe sny"
~J.Jakubiec 11-03-2011 10:46
Zainteresowani tomikiem "Zanim sięgnięcie" mogą się kontaktować z córką Anny Upirów p. Danutą Rybicką-Jakubiec ; tel: 75 / 75 215 11. Naszej Mamie zależało na tym, aby tomiki te rozeszły się bezpłatnie.
~nos 11-03-2011 11:00
ciekawy jestem czy Wałęsa przyjedzie pożegnać P.Anie, bo ona nie zalowala siebie gdy w deszcz i słote stała na krawezniku z transparentem na którym wielkimi literami bylo napisane ,,UWOLNIC WALĘSE" ciekaw jestem czy drugi raz by tak zazarcie walczyla gdyby wiedziala do jakiego upadku zostala doprowadzona Polska, gdy wlasnymi oczami przyszlo jej ogladac jak jej wnuczka musiala opuszcic ten kraj, bo tu szans na godne zycie i prace nie miala, i nawet jej nie pomoglo to ze jako dziecko brala czynny udział w teatrzykach tworzonych przez P.Anne gdzie slowem i piesnia prowadzono walke z tą be komuną. Chyba nie o wolna ale bezrobotna Polske chodziło Pani Annie Upirów. Ona stracila prace w 1974 r a tysiace ludzi poszlo na bruk po zwyciestwie solidarnosci co za paradoks i jaki rozmiar nieszczesc ludzi ktorzy zawierzyli. Zastanawiam sie czy to wszystko sie tak naprawde oplacalo
~Trzy grosze 11-03-2011 13:56
...dziekuje Piipi i J.Jakubiec za informacje...przesylam wyrazy wspolczucia dla Rodziny Pani Anny... pozdrawiam
~Tchórz 11-03-2011 17:15
Dlaczegóż to powyższy artykuł nie mógł być zdjęty z głównej stronki Jelonki jutro w samo południe? W godzinie pogrzebu Pani Anny? Przyzwoitość by tak nakazywała! Tymczasem co? Tchórz obleciał Szanowną Redakcję po paru wpisach internetowych czytelników? Nigdziem nikogo nie oblatywał! Tymczasem Szanowna Redakcjo, LARUM GRAJĄ! Hordy tak zwanych "kapturów" pijanych i agresywnych niedługo opanują miasto! Bohaterowie odchodzą. Pora i nam umierać?
Chanel5 11-03-2011 20:18
...bo prostota to coś ,co docenia się po czasie... ..BABCIA mojej serdecznej koleżanki..bardzo dużo o pani Annie słuchałam..niestety nie poznałam..myślę,że przekazała dużo swoim cudownym wnukom i prawnukom..i to procentować będzie.. Wyrazy współczucia całej pięknej rodzinie...
~ 11-03-2011 22:05
...i teraz dopiero się dowiedziałam,że tyle osób straciło w tamtych czasach,,nic się nie zmieniło..ja też ją niedawno straciłam..czy to znaczy,że walczymy,pani Aniu z wiatrakami?
~Tchórz 12-03-2011 6:56
Szacun dla Redakcji! Artykuł wrócił! Można? Można! Dziś Pożegnamy Panią Annę. Wszyscy za Nią podążamy.
~wz 12-03-2011 7:52
Każdy ma na tym świecie wyznaczoną rolę do spełnienia.Dzisaij obchodzę swoje kolejne urodziny. Moja babcia umarła 12 marca marca w dniu moich urodzin. Mieszkałyśmy od siebie 400 km .Widziałam ja w swoim życiu nie więcej jak 10 razy. Chyba tylko geny nas łączą.Tak długo ludzie żyją jak długo ich wspominają inni.
~J.Jakubiec 12-03-2011 8:37
Informacja dla wszystkich zainteresowanych działalnością i twórczością Anny Upirów: Jej wiersze oraz liczne dokumenty, pamiątkowe albumy i in. materiały są dostępne dla każdego w Instytucie Pamięci Narodowej we Wrocławiu, ul. Sołtysowicka 23.
~Galla 12-03-2011 10:08
zegnaj Pani Aniu, Twój ślad na ziemi pozostanie niezatarty,,drzewo sie rozroslo, rzuca cień gleboki, a ja spogladam na nie co dzień z moich okien, i nie zapomne nigdy , w biegu rzucanych kilka slow sympatii, milego Dzień dobry, usmiechu zyczliwego, Zegnaj Pani Aniu,i do miłego....
~Shadow 12-03-2011 10:34
Niewątpliwie p. Upirow miała szczytne idee i szczere zamiary, ale jakby na to nie patrzeć dzięki niej i jej podobnym styropianowym kombatantom osiągnęliśmy wolność w ramach której nie ma już większości zakładów w których tak ciężko było pracować, a te w które pozostały lub powstały już nie są polskie, a los polskiego robola jest wcale nie lepszy niż ten opisany w tym grafomańskim wierszyku, nie ma już polskich banków, spory kawałek polskiej ziemi (zresztą za pośrednictwem jakże wspaniałego kościoła) trafił do obcych, tzw. politycy zajmują się już wyłącznie sobą, a potworki w stylu IPN wydają kupę kasy na idiotyczne śledztwa. No i czym się tak tu zachwycać? Tym że zmarła w swej niewątpliwej szlachetności jest wzorcowym przykładem oszukanego naiwniaka? Jedną z 10 mln członków Solidarności którzy chcieli komunizmu z ludzką twarzą, bo przecież wszyscy mamy takie same żołądki, a dostali likwidację Porelu, Fampy, stoczni i innych zakładów w których tak bohatersko walczyli.
~rikardinio17 12-03-2011 11:25
Smutek mnie teraz męczy ,że tak wspaniała istota odeszła od nas,wyrazy współczucia dla rodziny. A tobie Shadow pokory ino ,pokory i jeszcze raz pokory!
~moilki 12-03-2011 11:30
do Shadow-- ona i jej podobni zostali bezwzglednie oszukani przez Wałese, , a ze i on bedac narzedziem w rekach cwaniakow ktorzy bywali na zachodzie i widzieli bogaczy sami zapragneli byc bogaczami i jak widzisz sa, i maja wszystko i wladze i pieniadze, no i pozwolili niektorym z solidarnosci tez okrasc robotnika rolnika i reszte, stworzyc im prywatne przedsiebiorstwa zaklady no i nie nekali ich, pozwolili tez porzadzic troche , ale tak by dowalic obywatelom, wywozili kase za granice jeszcze w czasie solidarnosci, teraz tez sprzdaja resztki i wywoza, , a tym co nie umieli czy nie chcieli krasc dali dodatek kombatanck za tzw represje i do tych nalezala P,Ania
~Tosia11 12-03-2011 12:02
Przejrzalam wszystkie obrzydliwe wpisy i powiem : a fee bracia Polacy! Pomijam oczywiście tych, którzy mają klasę i honor... Reszta to , z przykrością stwterdzam, ujadające kundlle. Moja Mama także była w tamtych czasach niepolityczna, bo odmówiła donoszenia na innych. W domu częstp brakowało na chleb, a praca , którą w końcu udało sę uzyskać była poniżej kwalifikacji, ale udało się wyjść z twarzą. A może to nic...?Szczere kondolencje dla Rodziny.
~parys 12-03-2011 15:22
do Tosia 11 w tamtym okresie kto chciał mógł pracvować i chleba nie brakowało dzisiaj nie ma gdzie pracować a prywaciarz tylko patrzy jakby pracownika wykorzystać
~parys 12-03-2011 15:22
do Tosia 11 w tamtym okresie kto chciał mógł pracvować i chleba nie brakowało dzisiaj nie ma gdzie pracować a prywaciarz tylko patrzy jakby pracownika wykorzystać
~pola 12-03-2011 15:41
zaraz zaraz... a dlaczego w tamtych czasach pani Upirów miała załozony telefon w mieszkaniu? KOMU wówczas zakładano? ... tak mi sie przypomniało.
~paradise 12-03-2011 17:21
Odeszła Cudowna, Wielka, Odważna Kobieta! Walczyła o wolną Polskę! Cześć Jej Pamięci!!!!
~[*] 12-03-2011 19:56
Jako dziecko miałam okazje recytować wiersze "babci" Ani. Pamiętam Ją siedzącą w fotelu z wielkim, szarym kotem na kolanach... Teraz prawie 20 lat później wciąż Ją widzę w tym fotelu... Niestety nie mogłam towarzyszyć Pani Ani w ostatniej drodze... Wyraz współczucia rodzinie!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

60 okrążeń na 60 lat

Trwają porządki w Mysłakowicach

Powstanie przedszkole

Ścieki w sieci

Drogi do naprawy

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
873
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%