MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Ania z Zielonego Wzgórza – wkrótce

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 28 października 2019, 19:55
Aktualizacja: Wtorek, 29 października 2019, 14:29
Autor: Teatr Norwida
Fot. Teatr Norwida
Spektakl "Ania z Zielonego Wzgórza" w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze będzie kolejną realizacją w oparciu o adaptację – książki Lucy Maud Montgomery – autorstwa Henryki Królikowskiej – Wojtyszko i Macieja Wojtyszki z urokliwą muzyką Zbigniewa Karneckiego.

Materiał ten zaowocował według moich obliczeń dziewięcioma premierami w polskich teatrach. Tak więc istnieje szansa, że realizacja w Teatrze Norwida będzie dumnie zamykać pierwszą dziesiątkę. Można by spytać skąd w Polsce przełomu wieków XX i XXI taka popularność materiału sięgającego do czasów, kiedy kobiety nosiły obowiązkowo kapelusze i modne wówczas bufiaste rękawy? Otóż Autorka cyklu powieściowego o Ani Shirley, paradoksalnie nie stworzyła niczego szczególnie oryginalnego. Legendy, baśnie, opowieści o sierotach szukających swojego miejsca w grupie, plemieniu, społeczności. itd. są tak stare ja ludzkość. Ich ponadczasowość bierze się stąd, że kto z nas od czasu do czasu nie czuje się jak porzucona sierota? "Sometimes I feel like a motherless child" śpiewał bezimienny bluesman, a po nim wielu miej, bardziej i bardzo znanych. No cóż, samotności, odrzuceniu i poszukiwaniu bliskości oraz odnajdowaniu się w grupie, towarzyszą jedne z najważniejszych emocji, które kształtują nas jako ludzkie jednostki. Zaś przyjęte w tej mierze strategie i ich sukcesy, bądź porażki determinują to, jakim będziemy społeczeństwem. Dlatego tytułowa Ania z Zielonego Wzgórza warta jest tego, by jej historię poznawało kolejne, już piąte pokolenie czytelników i widzów. Materiał przygotowany przez twórców adaptacji jest - co należy tu wspomnieć - wyjątkowo udanym na polskim rynku - materiałem musicalowym, z podgatunku zwanym: Musicalem Rodzinnym. to gwarantuje, że na spektaklu nie będą się nudzić ani dzieci, ani dorośli. Rolą reżysera jest zatem poprowadzenie pracy nad spektaklem tak, by nic nie zakłóciło przyszłym widzom przyjemności poznania i pokochania Ani. Ani z Zielonego Wzgórza.

Autor: Lucy Maud Montgomery
Adaptacja: Henryka Królikowska
Reżyser: Andrzej Ozga
Aranżacje i nagrania: Robert Obcowski
Choreografia: Tomasz Tworkowski
Kierownictwo muzyczne: Jacek Szreniawa
Scenografia, kostiumy i projekt plakatu: Katarzyna Sankowska
Opieka scenograficzna i światła: Mariusz Napierała
Teksty piosenek: Maciej Wojtyszko
Muzyka: Zbigniew Karnecki

Występują:
Anna Ludwicka-Mania, Iwona Lach, Elwira Hamerska-Skórecka, Elżbieta Kosecka, Marta Kędziora, Małgorzata Osiej-Gadzina, Magda Kępińska, Katarzyna Trzeszczkowska, Kazimierz Krzaczkowski, Jacek Paruszyński,Andrzej Kępiński, Robert Mania, Jacek Grondowy, Bogusław Siwko, Filip Toroński oraz Młodzież jeleniogórskich szkół

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator odpowiada prezydentowi

Wyniki badań pasażerów – 3 osoby zarażone

Wybory 2020: Prezydent Jeleniej Góry nie będzie narażać mieszkańców

Teatr w domu – JESTEM NA TAK ! – #zostańwdomu

"Łopata" wymiata

Draexlmaier wstrzymuje produkcję i wspiera szpital

UMWD odpowiada na zarzuty ws. szpitala

Druga osoba zmarła i nowe zakażenia (aktualizacja)

Sonda

Czy środki ostrożności podjęte przez rząd wz z koronawirusem powstrzymają pandemię?

Oddanych
głosów
1630
Tak
16%
Nie
37%
To od nas wszystkich zależy
44%
Nie wiem
3%