MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Andrzej Krakowski: Polacy w fabryce snów – jutro

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 21 września 2015, 15:56
Aktualizacja: 15:58
Autor: UM
Fot. Organizator
Spotkanie z Andrzejem Krakowskim, wybitnym reżyserem tworzącym w Hollywood już jutro (22.09) o godz. 16.30 w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowa 28/30). Tego nie wolno przegapić!

Andrzej Krakowski to reżyser, scenarzysta i producent filmowy, autor scenariusza do filmu "Ogniem i mieczem". W latach 1964-68 studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 roku wyemigrował z kraju. W latach 1970-71 studiował w American Film Institute (kierunek: Produkcja). Wykładał na wielu uczelniach w USA (m. in. State University of New York, University of California, The School of Visual Arts w Nowym Jorku, profesor The City College of New York) i Izraelu. Jest producentem wielu nagradzanych filmów, był nominowany do nagrody Oscara (“California Reich”) oraz zdobył dwie nagrody Emmy za serie “We Are New York”. Jest również autorem słynnego na Broadwayu musicalu “King David”.

W swej najnowszej książce opisuje, jak wielki wkład w powstanie słynnej Fabryki Snów w Hollywood mieli... Polacy. „Kinematograf wynalazł Polak. Pierwsze kina zakładał Polak! Samuel Goldwyn, twórca wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer, to Polak! Bracia Warner? To też Polacy! Pola Negri – to przecież oczywiste... Nie wiadomo jak potoczyłyby się dzieje światowego kina, gdyby nie liczni przybysze z Polski, którzy od samego początku budowali potęgę Hollywood. Schodzili się i rozchodzili, rywalizowali, podkradali sobie pomysły. Lista nazwisk jest długa, a historie prawdziwe, zaskakujące i zabawne”.

Autor, reżyser i wykładowca prezentuje zaskakujące oblicza przemysłu filmowego, kulisy powstawania przełomowych dla kina wynalazków oraz pierwszych w historii filmów, które trwale zapisały się w światowej kinematografii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Teraz mazur z "Halki"  

Karkonoska opowieść kulinarna – już wkrótce

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 22-09-2015 8:10
"Samuel Goldwyn, (...) to Polak!" - typowe, słowiańskie nazwisko i imię...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

"Dusze słowiańskie. Teraz" – piękna baśń taneczna

Letnie Koncerty Organowe w Krzeszowie

Zaczytaj się z Jelonką.com

Ruszyła procedura ws. referendum

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1542
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%