MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

“Alicję w Krainie Dziwów” polubiły dzieci

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 14 czerwca 2014, 7:22
Aktualizacja: 7:23
Autor: Elster
Fot. BM
Od premiery “Alicji w Krainie Dziwów” w adaptacji Maliny Prześlugi i reżyserii Pawła Aignera w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida minęło dwa tygodnie. Wczesnym popołudniem repertuarowy spektakl obejrzała spora grupa dzieci wraz z opiekunami (nauczycielami) i rodzicami. To właśnie takie przedstawienia stają się prawdziwym testem dla danej propozycji teatru. Czy wytrzymają starcie z przypadkową, nie zaś zwyczajowo przychylną (jak to na premierze) publicznością? Czy dzieci nie będą się nudzić, wiercić na krzesłach i w naturalny sposób okazywać zniechęcenie wobec spektaklu?

"Alicja w Krainie Dziwów” zdała test przed regularną widownią. W starciu, jakie dla teatru powinno być chlebem powszednim, spektakl obronił się scenografią Pavla Hubički, muzyką Piotra Klimka i rolami aktorskimi. Historia, znana z opowieści Lewisa Carrolla, została nieco zmodyfikowana przez autorkę tekstu Malinę Prześlugę i reżysera Pawła Aignera. Sposobem na pokazanie na nowo historii Alicji jest nowoczesny język, barwny i żywy. Wielkie brawa dla aktorów - nie tylko wcielających się w swoje role, ale całą kreacją sceniczną - mimiką, głosem, ruchem przekonujących o swojej autentyczności. Bez wątpienia pomagają aktorom w grze kostiumy.

- A dlaczego ten pan (w tej roli Piotr Konieczyński) w złotej kamizelce, biegnie w płetwach i trzyma krzesło? – zastanawia się dziewięcioletnia Aldona. Jednak po krótkim namyśle dziewczynka dochodzi sama do wniosku: - A-ha! Bo to jest Kraina Dziwów, więc wszystko jest dziwne.

Uwagę dzieci na pierwszym planie skupiła jednak na sobie mała protagonistka, czyli urocza i nieco zagubiona Alicja (grana przez Agatę Grobel); gdy spada, podąża za Białym Królikiem (Andrzej Kępiński), ucieka przed tortem, huśta się (choć są i tacy, co uważają, że trochę za długo to trwa), udaje mysz (choć niektórzy twierdzą, że prosiaka), kiedy nie boi się bezlitosnej Królowej Kier (Iwona Lach), stroi fochy i bez problemu owija sobie dookoła małego palca wszystkich obecnych. Chyba nie ma się co temu dziwić. To przecież Alicja przenosi publiczność do Krainy Dziwów.

Najmłodszej widowni najbardziej przypadły do gustu sceny z Królową Kier, której ulubioną rozrywką jest ścinanie głów, m.in. gdy w finale staje się baletnicą i wpada do dziury. Podoba się też Biały Królik gdy wskakuje do nory, Ryba (Magdalena Kępińska) w wannie, gadające “czerwone krzesło”, Księżna gdy pojawia się na konstrukcji ułożonej z krzeseł, jest okładana przez Kucharkę (Marta Łącka) makaronem i przekazuje Alicji w beciku prosiaka, popijające herbatkę trio: Szalony Kapelusznik (Robert Dudzik), Suseł (Bogusław Siwko) i Zając (Kazimierz Krzaczkowski) gdy z okazji składania życzeń śpiewają “Nie sto lat! Nie sto lat!”, miłośnik fajki Pan Gąsienica (Tadeusz Wnuk) strzelający z karabinu maszynowego oraz przyjazny Kot-Dziwak (Robert Mania), który unosi tytułową bohaterkę.

“Alicja w Krainie Dziwów” jest wieloznaczna, jej główną zasadą kompozycyjną jest alogiczność, czyli zawieszanie przyczynowo-skutkowej ciągłości wydarzeń. Reżyserskie zagrania trafiają w sedno. Są świetne sceny, jest rytm, jest blask cudowności. Zdecydowanie widać reżyserię i dokładną, punktową kompozycję działań. Dlatego też najmłodsi (i nieco starsi) widzowie chętnie przyjmują zaproszenie na herbatkę u Szalonego Kapelusznika, nie boją się (choć niektórzy podskakują na krzesłach gdy znienacka klaun, czyli Biały Królik strzela z pistoletu) i dają nura w króliczą norę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Alarmy bombowe

Spotkanie z Muzyką Dawną

Pustostan po premierze

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~uczestniczka 14-06-2014 15:36
Te recenzje to chyba pisane na zamówienie. Byłam z moją gromadką dzieci i niestety wynudziły się strasznie. Inne dzieci też wyglądały tak że ostatnią rzecz jaką można powiedzieć to że przedstawienie je zainteresowało. Ogólnie na sali pustki. Ta nachalna promocja przedstawień teatru Norwida to chyba nic innego tylko próba zachęcenia do przyjścia na niewypały bo inaczej tego się nie da wytłumaczyć.
~ 14-06-2014 20:09
spektakl piękny
~do uczestnik 14-06-2014 21:39
Do uczestniczki, nauczycielki, teatromanki, widza....czyli jednej osoby! ty i twoja gromadka, nawet jeśli ona istnieje ....;) jesteś człowieku niezadowolony, ale ktoś jest.... Trudno to zrozumieć. Tak samo jak trudno zrozumieć, że teatr ma prawo reklamować swoje spektakle, a dzieci mają prawo żeby im się podobało. A prawda jest taka, że powstały świetne rysunki - raczej dyrekcja teatru ich nie malowała.... może płacą maluchom...!?
~Do ~ 14-06-2014 22:21
Pani anonimowa ~uczestniczko, rozumiem, że siedzi Pani (albo Pan?) w głowach i umysłach "swojej gromadki dzieci" i one tak bardzo się wynudziły, inne dzieci się strasznie wynudziły. To proszę znaleźć na tyle odwagi, by oddać bilety i to samo powiedzieć w kasie teatru, co tu...Krótka piłka.
~ 15-06-2014 0:41
Piesek z teatru jak zwykle niezawodny i obszczekuje krytykę pod różnymi nickami i z różnych IP. Miszcz proxy, zmieniania komputerów i mnożenia na wszystkie sposoby swojej nędznej osobowości. Jeszcze jakbyś napisał coś o sztuce to bym przeczytał z zainteresowaniem. A ty tylko atakujesz czytelników, a meritum zero. Tak czy siak, wychodzi na to że sztuka jest kiepska, a to ujadanie tylko potwierdza fakt, że ktoś tu usilnie próbuje zatuszować niewygodną prawdę.
~Patrycja~ 15-06-2014 1:10
Jak można śpiewać piosenki i wykpiwać w nich ludzkie ułomności ?!!! Chodzi mi o piosenkę o grubej dziewczynce. Pewnie nie jedno dziecko poczuło się urażone !!! Dno !!!
~Patti 15-06-2014 9:59
Ty wiesz w ogóle, o czym hejtujesz, ~Patrycjo~??? To nie ten artykuł. Tymi złośliwymi przytykami chcesz i jest to Twoim celem, by ludzie przestali chodzić do Teatru.
~rattlehead 15-06-2014 16:26
Alicja w krainie grzybów i dżinsowe opowieści !!!!!!!!!! ajajajajajj!!
~Gall 15-06-2014 17:10
Widzę, że aktorzy w teatrze mają zajęcie. Mnożą się jak króliki pod różnymi nickami. Brawo! Co jeszcze zrobicie, żeby przekonać czytelników, że nie warto chodzić do waszego zatęchłego grajdołka? Jeśli taką "kulturą" popisują się ludzie wychowani przez teatr, to jest to najlepszy dowód za tym, żeby przestać finansować tę bandę zaplutych ujadaczy z pieniędzy podatników. A do teatru już teraz ludzie nie chodzą - wystarczy popatrzeć na wiecznie puste sale podczas przedstawień.
~HAHAHA 15-06-2014 22:03
Dla wszystkich malkontentów i wiecznie niezadowolonych: spektakl Miedzianka, którego premiera odbyła się w naszym teatrze otrzymał nagrodę na Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr 2014!
~do wyżej 15-06-2014 22:09
Ale co to ma do rzeczy? Dyskusja i artykuł dotyczą innego spektaklu, jakbyś nie zauważył. Znowu trollujesz, vectra.
~Mama dziecka 15-06-2014 23:27
Zgadzam się z opinią p. Patrycji. Poza tym bieganie z siekierą za innymi osobami, rzucaniem niemowlakiem w beciku o ziemię itp sceny. Interpretacja sztuki na pewno nie pouczająca dla dzieci, same złe wzorce. Musiałam po spektaklu rozmawiać z dzieckiem. Nie polecam!!!
~Widz 15-06-2014 23:32
W beciku był..prosiaczek. A bieganie z toporkiem jest w każdej dzisiejszej bajeczce w TV lub grze komputerowej.
~S 16-06-2014 7:56
Przedstawienie bardzo się podoba dzieciom i tyle!
~ 16-06-2014 8:03
Może trzeba pogadać z autorem, który królowej kier ( w oryginale) kazał ścinać głowy, dziecku zamieniać w świnię, gąsiennicy palić wodną fajkę, a Alicji mieć odlot po grzybku ;) I ktoś zrobił z tego lekturę!? Skandal! Rodzice w Jeleniej mówią " nie"! Nie jestem, że zacytuję "teatralnym pieskiem" i to mój jedyny adres ip a także drugi wpis na forum, nie obrażam "uczestników" ani " nauczycieli" zauważam, że to jedna osoba, która mija się z prawdą, ot co.
~Czytelniczka 16-06-2014 20:47
To, że przedstawienie się podoba, piszą stale jedynie dwie osoby: jedna z dialogu, druga z vectry. Te same adresy IP powtarzają się w każdym wątku poświęconym teatrowi i ten sam styl dyskusji również (tj. obszczekiwanie i obrażanie osób mających inne zdanie). Możliwe, że jest to jedna osoba pisząca z dwóch komputerów. I tyle, nie trzeba mieć wiele inteligencji, żeby to dostrzec. Takie robienie pijaru łatwo może obrócić się w przeciwną stronę, jeśli robi się to tak głupio jak w tym przypadku.
~ 17-06-2014 1:49
Dzieci wcale nie polubiły - po prostu poszły razem z klasą do teatru. A potem dostały zadanie namalowania kilku rysunków. I to wszystko. Bez trudu pojmie to każdy kto ma odrobinę inteligencji. Tego chłamu jaki produkuje ostatnio nasz teatr nie da się oglądać. No, może właśnie tylko przedszkolaki nabiorą się na wartość tych przedstawień, bo wszyscy wyrobieni teatromani mają już od dawna ustalone zdanie.
~ 17-06-2014 8:14
Czy ja cię obrażam czytelniczko- teatromanko- uczestniczko- adsl userze???? Bo ty mnie cały czas, a mam TYLKO inne niż ty zdanie.
~do 17-06-2014 10:36
komentarza 17-06-2014 01:49 | ~ | ... Zwłaszcza ci, co nie mogą spać i piszą przed drugą w nocy ...
~ 17-06-2014 16:13
dialog.net.pl (78.8.*.*) - proponuję podejść do ściany i walnąć w nią z całej siły łbem. Może to pomoże. I zafunduj sobie jakąś kurację BEZ internetu, bo to ty nie możesz żyć bez spamowania forów. Pewnie jesteś jakimś urzędasem z teatru, który dostał specjalną fuchę - spamowania lokalnych portali. Słabe zyski ze sprzedaży biletów, co nie? Nie dziwię się, skoro taki szajs produkujecie.
~ 18-06-2014 11:38
Drogi niezadowolony, ( z pracy, braku pracy, wyrzucenia z pracy, może z życia- skreślić niepotrzebne) Nie jestem. Dotarło? Receptę na walnięcie głową zrealizuj sam, sam wymyśliłeś, sam sobie zapodaj. Spektakl jest bardzo udany, boli cię to? Ciekawe czemu? Może bilety się dobrze sprzedają a ty na tym tracisz, co nie?
~@ dialog 18-06-2014 14:41
W takim razie jesteś zawodowym, wynajętym spamerem, bo nie wierzę, że z własnej inicjatywy tak ujadasz na forach w każdym wątku poświęconym teatrowi. Na dodatek słabo zorientowanym w faktach, bo na temat sztuk piszesz same ogólniki ("spektakl bardzo udany", "przedstawienie bardzo się podoba dzieciom" itd. - nic ponadto). Tak właśnie działają zawodowi spamerzy i po tym ich poznać. Recepta z walnięciem głową w mur była dla ciebie bardzo trafna, tobie wprawdzie pewnie nie pomoże, ale zyska forum na merytoryce dyskusji.
~ 18-06-2014 17:11
No nie trafiłeś! Człowieku małej wiary....I nie ujadam, nie obrażam ( a po tym można poznać zawodowych spamerów i hejterów) Ja jestem pozytywnie nastawionym do świata i ludzi miłośnikiem sztuki ( także teatralnej) raczej zorientowanym ( w przeciwieństwie do ciebie i twojej "gromadki dzieci" widziałem spektakle o których niesprawiedliwe bluzgi wylewasz. A piszę ogólnikami bo przed wieprze pereł uczono nie sypać i tylko dlatego, że bardzo mnie denerwuje twój niemerytoryczny hejt
~do wyżej 18-06-2014 21:56
Ha ha! Uśmiałem się z wypocin trolla. Jak jesteś pozytywnie nastawiony do świata i ludzi, to właśnie udowadniasz w każdym wątku poświęconym teatrowi, spamerku. Takiego zacietrzewionego kundelka, który ujada na każdego kto śmie wyrazić krytyczne zdanie na temat jakiejś sztuki dawno tu nie było. Naprawdę nie widzisz jaki jesteś śmieszny i żałosny zarazem? Oddajesz tylko niedźwiedzią przysługę teatrowi, gdyż nie dość że wystawiasz jak najgorsze świadectwo ludziom których bronisz to jeszcze sam prowokujesz do negatywnych komentarzy na temat teatru. A może o to ci chodzi? Tak naprawdę nienawidzisz teatru i aktorów? Osobiście nic nie mam do teatru i nawet podobają mi się niektóre sztuki, ale jak widzę takie ujadające psy to sam dochodzę do wniosku, że coś musi być nie tak w teatrze.
~ 19-06-2014 19:36
o i tu mnie zaciekawiłeś :) , to które sztuki ci się podobają?
~ 19-06-2014 20:26
A troll z teatru całe święta spędza spamując fora. Jesteś żałosny człowieku, bez przyjaciół, rodziny, zainteresowań, tylko komputerek ci został z kablem do internetu. Pewnie od dawna nie byłeś na żadnej sztuce, bo inaczej pisałbyś konkrety, a nie tylko wyzwiska wobec forumowiczów.
~obserwatorr 19-06-2014 23:30
Troll z teatru nudzi się w domu, to znowu zaśmiecił wszystkie wątki poświęcone teatrowi. W charakterystycznym dla siebie stylu. To już się robi nudne. Nie wiem, co chce w ten sposób osiągnąć - chyba to, żeby do reszty zniechęcić do teatru. Szkoda, bo niektóre sztuki są naprawdę dobre. Jednak taka "obrona" wszystkiego jak leci, i dobrych sztuk i chłamu, sprawia, że inni nabierają podejrzenia, że także te dobre sztuki są na niskim poziomie. Tacy obrońcy" tylko szkodzą teatrowi.
~ 19-06-2014 23:30
nie mam kabla do internetu ;) a o konkrety proszę ciebie, dla odmiany nie siedzącego przed kompem :D
~melomanka 20-06-2014 1:05
To nie tylko "Alicja w Krainie Dziwów", ale też Magda, Kasia, Ola, Zenek i Tomek. Wszyscy, którzy w ostatnim czasie poszli na jakąś sztukę do teatru. Tak, takich dziwów, jakie tam są, nie ma w żadnym innym teatrze. W pewnym zakresie widać to na forum, gdzie zacietrzewieni pracownicy teatru bronią do upadłego swojej pogrążającej się na dnie firemki. A mimo to (a może właśnie dlatego) niechęć do teatru jest coraz większa. Ktoś powinien nakręcić sztukę o tym co się ostatnio wyrabia w naszym teatrze - na pewno byłby to bestseller.
~ 20-06-2014 8:55
Ale co się wyrabia? Bo nie wiem.... Sprzedaż wzrosła i cię to boli?
~ 20-06-2014 14:49
Jak mogła wzrosnąć sprzedaż, skoro na sali pustki? To chyba was boli i to bardzo, skoro tak intensywnie uprawiacie pijar w regionalnych portalach i na forach.
~ 21-06-2014 1:40
Widocznie było duuuużo gorzej....
~ 21-06-2014 1:59
Było jeszcze mniej widzów? Wow, czyli totalne dno. Niestety w praktyce jest to dodawanie zera do zera, co - jak wiemy z matematyki - i tak daje zero.
~ 21-06-2014 16:16
Nie rezonuj, czytaj ze zrozumieniem.
~do 16:16 21-06-2014 16:59
Nie, to ty nie czytasz bez zrozumienia, na dodatek piszesz bez sensu.
~ 22-06-2014 20:27
Sens nie ma sensu? ;)
~ 22-06-2014 20:32
Nie widzę sensu w twoich żałosnych spazmach, dialog.
~ 23-06-2014 7:59
ale to bez sensu, że nie widzisz sensu
~he he 23-06-2014 14:58
Trollowi z dialogu wyraźnie skończyły się argumenty, ale pisze dalej - dla samego pisania. Żałosny spamerek.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koncerty podokienne

Będzie nowy dyrektor

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Rodzinna wystawa

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
91
Tak
38%
Nie
53%
Nie wiem
9%