MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Algorytmy, życie codzienne i sztuka w BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 11 września 2018, 6:07
Aktualizacja: Środa, 12 września 2018, 9:47
Autor: BWA
Fot. BWA
Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze zaprasza 12 września (środa), godz. 18.00 na spotkanie z prof. Mirosławem Filiciakiem pt. Poza erę informacji. Algorytmy, życie codzienne i sztuka.

Algorytmy i nowe technologie są ze sobą nierozerwalnie splecione – bez zbiorów zasad umożliwiających obliczanie parametrów maszyn niemożliwa byłaby rewolucja przemysłowa. Dziś rola algorytmów wciąż jest istotna, to one pomagają nam radzić sobie z informacyjnym nadmiarem. Za to wsparcie słono jednak płacimy. Spotkanie poświęcone będzie temu, jak zespół zjawisk z pogranicza technologii i praktyk społecznych wpływa na toksyczne przekształcenia sfery publicznej. Będziemy zastanawiać się, jak wyrafinowaną technologię uczynić bardziej transparentną, zrozumiałą dla nas wszystkich, a także jak dyskusję o algorytmach przenieść z eksperckiej niszy do rozmowy o polityce i wartościach. Ze świadomością, że sprawczość komputerowego kodu zaciera dziś granice między teorią i praktyką, prowadząc nas w kierunku poszukiwania nowych narzędzi krytyki – także artystycznej.

Mirosław Filiciak – medioznawca, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Zajmuje się praktykami medialnymi i ich relacjami z życiem społecznym. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści. Kierował licznymi projektami badawczymi, takimi jak „Młodzi i media” , „Tajni kulturalni” czy „Obiegi kultury”. Autor książek: „Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej” (2006), „Media, wersja beta” (2014) oraz – wspólnie z Alkiem Tarkowskim – „Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty” (2015). Prowadzenie: Michał Guz

Spotkanie w ramach projektu „Przystań dla sztuki” jest realizowane przez Przystań Twórczą Cieplickie Centrum Kultury we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych i Osiedlowym Domem Kultury. Kurator: Piotr Machłajewski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kutury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przemysław Wiater na dyrektora muzeum

Robert Biedroń w Jeleniej Górze

Wystawa o bohaterze

Podgórzyn na giełdzie

Przedostatnia odsłona projektu społecznego

"Wybierzmy prezydenta, który nie będzie dzielił"

Pszczyna w Książu – wystawa nieznanych fotografii

Widowiskowa gala

Sonda

Rząd przyznaje, że pomimo 500+ dzietność spada. Czy to świadczenie zlikwidować?

Oddanych
głosów
923
Tak
59%
Nie
37%
Nie wiem
4%