MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Algorytmy wokół nas

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 14 września 2018, 7:58
Aktualizacja: Niedziela, 16 września 2018, 6:32
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Galerii BWA w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie z prof. Mirosławem Filiciakiem, który zajmuje się praktykami medialnymi i ich relacjami z życiem społecznym. W trakcie dyskusji była mowa o algorytmach, sztucznej inteligencji i zagrożeniach związanych z rozwojem technologii.

W trakcie wystąpienia prof. Filiciak zwrócił uwagę, że problematyzuje nam się pojęcie prawdy.

- Nie można powiedzieć, czy coś jest prawdą, czy nie jest. Inżynier tworzący algorytm na początku swojej pracy definiuje pewne warunki brzegowe. Jeśli te warunki brzegowe zostają spełnione, algorytm działa. To jest ryzykowne na poziomie etycznym - zaznaczył. - Problem polega też na korporacyjnej logice, tzn. rozdzielenia odpowiedzialności informatyków, matematyków, którzy nad tym siedzą i mają tworzyć coś, co działa, a osobami, które są w korporacyjnej strukturze kilka pięter dalej i mogłyby pociągnąć za hamulec bezpieczeństwa, jednak nie do końca rozumieją, w jaki sposób to działa - dodał.

W praktyce oznacza to, że przeglądając np. kanał YouTube poprzez algorytm rekomendacyjny, jako kolejny włącza nam się filmik, który utrzyma naszą uwagę, abyśmy w systemie zostali jak najdłużej.

- To wszystko dzieje się tak szybko, że na poziomie dyskusji politycznej pojawia się coraz więcej głosów oporu. Np. Data Justice Lab to organizacja zajmująca się sprawiedliwym użyciem danych. Opowiada się za tym, żebyśmy mieli kontrolę nad swoimi danymi, ale obawiam się, że wtedy je sprzedamy za bonusy i zniżki - kontynuował M. Filiciak.

Jak tłumaczył gość Galerii BWA, nie chodzi o to, aby ludzie zrozumieli mechanizmy funkcjonujące np. na Facebooku, tylko żeby wiedzieli, że jest taki mechanizm.

- Obywatelstwo jest dobrym wehikułem do rozmowy o tym, jakie powinniśmy mieć prawa i obowiązki, a obowiązki są dobrym kluczem do myślenia, że jak ktoś będzie chciał kupić moje dane za kilka złotych, to może to nie jest najbardziej rozsądny ruch. Jak pomyślimy czym jest państwo, odchodząc od myślenia, że jest to pewien pakiet ideologiczny, to na poziomie życia codziennego jest to wielki usługodawca, który pewne rzeczy nam ułatwia, inne utrudnia, a także pośredniczy w różnych transakcjach w życiu. Z tej perspektywy jesteśmy też obywatelami i obywatelkami Facebooka. Wtedy szybko zorientujemy się, że nie mamy żadnych praw korzystając z Facebooka i dramat tej sytuacji polega na tym, że żyjemy w facebook'owym państwie feudalnym - dodał profesor z SWPS, który nie sądzi, że "król Mark" zrezygnuje z kilku miliardów dolarów dla poprawy sytuacji użytkowników.

Mirosław Filiciak – medioznawca, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Zajmuje się praktykami medialnymi i ich relacjami z życiem społecznym. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści. Kierował licznymi projektami badawczymi, takimi jak „Młodzi i media” , „Tajni kulturalni” czy „Obiegi kultury”. Autor książek: „Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej” (2006), „Media, wersja beta” (2014) oraz – wspólnie z Alkiem Tarkowskim – „Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty” (2015).

Spotkanie w ramach projektu „Przystań dla sztuki” realizowanego przez Przystań Twórczą Cieplickie Centrum Kultury we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych i Osiedlowym Domem Kultury. Kurator: Piotr Machłajewski. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra. Patronat medialny: Jelonka, Format.

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
13%
Smuci
0
0%
Złości
3
38%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Trudny dojazd do SP 3

W parku poczuli się jak w toalecie i pijalni

Jesienne remontowanie – jakich fachowców potrzebujemy?

Komentarze (4) Dodaj komentarz

jan79000 14-09-2018 15:34
O pan ma komputer z jabłkiem, na pewno jest mądry!
~Widzę 14-09-2018 18:00
To tak ma działać?Dziennikarze "Gazety Wyborczej" i Radia ZET dotarli do dokumentów Państwowej Komisji Wyborczej, z których wynika, że sztab Andrzeja Dudy podczas kampanii wyborczej w 2015 r. zawarł umowę ws. "automatycznych komentarzy". Według ekspertów wskazuje to na użycie botów, czyli fikcyjnych kont.
~YetiZdalekiejKamczatki 15-09-2018 20:10
Dość długo nie używałem YouTube a przez kilka lat sporadycznie i jak wszedłem ostatnio to pierwsze co "Popek i jego dziedzictwo" "Mięśnie jak stal" "Wszystko o Kreatynie" WTF nienawidzę tej kreatury Popka, ćwiczę wytrzymałość fizyczną i psychiczną w jednym z Jeleniogórskich kołchozów a kreatyna nie jest mi do niczego potrzebna. Ale jak tak ma wyglądać "Polecane materiały" które ogląda większość ludzi w mojej lokalizacji lub Polsce to aż strach wychodzić z domu i nic dziwnego że wielu jeleniogórzan czuje niepokój gdy musi wyjść z domu szczególnie wieczorem.
~` 19-09-2018 12:06
Te polecane materiały ( jak się człowiek nie zaloguje na YT ) to jest ściek , dno i przysłowiowy rynsztok w którym taplają się oskarki i karynki z gimbazjum.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Park już gotowy

Stop marginalizacji średnich miast

Szlak do Odrodzenia jest już po remoncie

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
767
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%