MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Alfreda Rękowska zakochana w muzyce

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 10 stycznia 2016, 8:12
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 stycznia 2016, 8:34
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Archiwum A. Rękowskiej
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" – to motto cytuje Alfreda Rękowska podczas koncertów z założonym przez siebie zespołem "Perfectum". Emerytowana nauczycielka muzyki od 25 lat z wielkim zapałem i zaangażowaniem organizuje wieczory wspólnego śpiewania, promując uzdolnionych mieszkańców regionu. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. I z tej przyczyny została zgłoszona przez naszych Czytelników do tytułu „Zwykli – niezwykli Jelonki.com”.

Z Częstochowy do Jeleniej Góry Alfreda Rękowska przyjechała w 1946 roku jako siedmioletnia dziewczynka. – Od początku zakochałam się w tym mieście i nie zamieniłabym go na żadne inne – mówi. Jako jedyna z dziewięciorga dzieci państwa Rękowskich zawodową ścieżkę związała z muzyką. – Muzyka to największa miłość mojego życia, dla niej poświęciłam wszystko, nigdy nie założyłam rodziny – przyznaje nasza bohaterka. – Talent zapewne odziedziczyłam po mamie, która śpiewała w chórze kościelnym w Częstochowie. Tata z kolei był rzemieślnikiem, naprawiał broń – dodaje jeleniogórzanka.

Muzyczny talent pani Alfredy odkryła dyrekcja szkoły w Mysłakowicach, gdzie nasza bohaterka po skończeniu Liceum Pedagogicznego w Szklarskiej Porębie pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego. – Grałam, śpiewałam i tańczyłam od najmłodszych lat – mówi pani Alfreda. – Któregoś dnia dyrekcja szkoły zawołała mnie do gabinetu i zaproponowała mi nauczanie muzyki. Zgodziłam się i podjęłam studia w tym kierunku – wspomina jeleniogórzanka.

Swoją pasję realizowała nie tylko na lekcjach muzyki z dziećmi, ale również na zajęciach pozalekcyjnych: na kółkach zainteresowań muzyki i tańca, prowadząc chór szkolny, zajęcia muzyki dawnej, przygotowując choreografię do wydarzeń szkolnych, a także akompaniując w mysłakowickim domu kultury. – Ta muzyka zawsze była w moim życiu obecnym, zawsze grała mi w duszy – mówi Alfreda Rękowska.

Po przejściu na emeryturę pani Alfreda założyła wielopokoleniowy zespół Perfectum. W zależności od okoliczności i repertuaru występują dzieci, młodzież, dorośli, a także seniorzy. – Ja dla nich aranżuję znane przeboje muzyki pop, rock, a ostatnio również reggae. Do śpiewania włączam publiczność. Ale przede wszystkim wyszukuję i szlifuję muzyczne talenty. Pod moim okiem rozwijało się wiele osób, w tym Sebastian Rutkowski, którego przygotowywałam do telewizyjnego programu Must Be The Music – Tylko Muzyka. Sebastian zachwycił jurorów piosenką Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Zanim jednak trafił do programu występował z nami w Filharmonii Dolnośląskiej, Głogowie czy Lublinie zdobywając z naszym zespołem wiele nagród. Ale nie tylko on wybił się i zachwyca swoim talentem. Wiele prowadzonych przeze mnie osób śpiewa w chórkach znanych muzyków. Inni swoje talenty prezentują na wieczorach wspólnego śpiewania, które zostały stworzone właśnie w celu prezentowania uzdolnień artystycznych – dodaje.

Pani Alfreda jest także inicjatorką cyklicznych spotkań „Rozśpiewana Jelenia Góra”. Często jest zapraszana jako jurorka, konsultantka, prowadziła zajęcia na Uniwersytecie III Wieku.
Za swoją działalność w minionym roku Alfreda Rękowska została odznaczona Honorową Złotą Odznaką
Zasłużonej dla Województwa Dolnośląskiego.

- Moje życie to ciągła służba innym, wynajdowanie i rozwijanie ich talentów muzycznych czy tanecznych. W swojej działalności kieruję się cytatem Alberta Einsteina „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" – podsumowuje Alfreda Rękowska.

Komentarz autorki:
Pani Alfreda Rękowska to kobieta nie tylko niezwykle utalentowana muzycznie, ale również osoba pełna werwy i entuzjazmu, która swój talent wykorzystuje do promowania innych. Jej działalność jest najlepszym dowodem na to, że życie seniora nie musi być nudne. – Żeby być szczęśliwym wystarczy zajrzeć w swoją duszę i odnaleźć w niej to, co sprawia nam radość… - taki przepis na życie daje nam pani Alfreda. Może wato z niego skorzystać?
Angelika Grzywacz- Dudek

Ogłoszenia

Czytaj również

Studium na początek

Remont tarasu Karczmy Sądowej

Wypadek przy baniakach  

Radni KO przeciw kupcom?

Nie bądźmy obojętni

Marcin Wyrostek patriotycznie

Świętują Niepodległość

„Grabarów” bezpieczny

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
830
Tak
63%
Nie
30%
Nie wiem
7%