MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

„Ale pasztet” na Zamku Kliczków

Wiadomości: REGION
Środa, 2 listopada 2011, 8:09
Aktualizacja: 8:10
Autor: Agrafka
Fot. Organizator
Już 11 listopada na Zamku Kliczków rozpocznie się I Festiwal Kulinarny Borów Dolnośląskich „Ale Pasztet”, który jest trzydniowym świętem miłośników lokalnych specjałów i kuchni regionalnej.

„Ale Pasztet” to kontynuacja organizowanego od 2008 roku konkursu na najlepszy Produkt Lokalny z Borów Dolnośląskich. Może się do niego zgłosić każdy, ponieważ wydarzenie podzielone zostało na trzy sekcje: zawody amatorów, uczniów szkół gastronomicznych oraz profesjonalnych szefów kuchni.

Trzydniowy konkurs przyczyni się do identyfikacji i wpisania dań oraz receptur na listę produktów tradycyjnych. Wyłoni też kandydatów do Europejskiej Sieci Kulinarnego Dziedzictwa. Zespoły biorące w nim udział będą wykorzystywać głównie dziczyznę i runo leśne, czyli lokalne surowce.
– Naszym celem jest rozpropagowanie kuchni tego regionu, zapoznanie jak największej liczby osób ze smakami Borów Dolnośląskich – mówi Jerzy Ludwin z Fundacji Bory Dolnośląskie.

Wyróżnikiem tej kuchni jest wykorzystanie regionalnych produktów, których smaku nie można spotkać nigdzie indziej. Produkuje się tu nalewki, kompoty, powidła oraz wina z jagód, borówek i głogu. Powodem do dumy jest też Miód Wrzosowy z Borów Dolnośląskich, wpisany do unijnego systemu ochrony nazw produktów regionalnych. Uznanym produktem jest również Bochen Chleba Starowiejskiego, wypiekany na liściu chrzanu lub kapusty.
– Takich przysmaków jest bardzo wiele – mówi Mariusz Leszczyński ze stowarzyszenia „Bory Dolnośląskie” – Bory obfitują także w wiele rodzajów grzybów oraz zwierzynę leśną.

Oprócz kulinarnych walorów, konkurs ma jeszcze jedną, niezwykle ważną zaletę – lokalizację. Bory Dolnośląskie to jedna z najpiękniejszych krain polskich, największy w Polsce zwarty kompleks leśny. W jej sercu znajduje się zabytkowy Zamek Kliczków, który jest obecnie jedną z najpiękniejszych ozdób tego regionu. – Wspaniałe sale zamkowe są otwarte dla zwiedzających – mówi Adam Różycki, dyrektor Zamku Kliczków. Natomiast w restauracji można skosztować lokalnych smakołyków – między innymi pasztetu z dzika w cieście, podanego na musie borowikowym, w tonacji konfitury z runa leśnego.

W tym roku konkurs organizowany jest przez: Fundację Bory Dolnośląskie, Fundację Pro Cultuare Bono, Dolnośląską Organizację Turystyczną, Zamek Kliczków oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierników. Konkurs wpisany został do Kulinarnego Pucharu Polski. Jego głównym celem jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycji kulinarnej Regionu. W ramach imprezy odbędą się również konkursy adresowane do uczniów szkół o profilu gastronomicznym, profesjonalnych szefów kuchni oraz dla amatorów, czyli wszystkich mieszkańców regionu i lokalnej branży gastronomicznej. W programie znalazły się także liczne pokazy i warsztaty kulinarne prowadzone przez członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Czytelniczka: drogo i brudno

Ścieki w sieci

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Człowiek Koń 2-11-2011 8:15
A już myślałem że moja żona pojawiła się na zamku i się o tym rozpisujecie...
~ 2-11-2011 10:41
/Człowiek Koń/..nie każdy żart,uśmiechu jest wart !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dzisiaj ma grzmieć i padać

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Rzeźby dla Kowar

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
928
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%