MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

“Akko–Brama Lewantu” w Muzeum Przyrodniczym

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 19 października 2014, 9:17
Aktualizacja: 9:20
Autor: Manu
Fot. Archiwum Organizatora
W nadchodzący czwartek (23.10) o godz. 19.00 w Muzeum Przyrodniczym (przy ul. Cieplickiej 11 A; w kompleksie pocysterskim), “w cyklu czwartkowym”, rozpocznie się prelekcja pt. “Akko–Brama Lewantu”. Spotkanie poprowadzi Henryk Dumin. Wstęp na prezentację multimedialną jest wolny (liczba miejsc ograniczona).

Akko, Akka, Akra to miasto na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego położone na północnym krańcu Izraela nieopodal Hajfy. Od starożytności było przedmiotem zatargów politycznych i walk. Aktualnie zasiedlone w 70 proc. przez ludność arabską.

Przez pewien okres mieściła się tu stolica Królestwa Jerozolimskiego i punkt obrony rycerzy krzyżowych przeciw potędze muzułmańskiej. Do dzisiaj przetrwały imponujące pozostałości umocnień z tego okresu, budowle weneckie i późniejsze - liczne zabytki kultury muzułmańskiej. Obecnie jest ośrodkiem, gdzie organizowany jest corocznie jeden z ważniejszych festiwali teatralnych w Izraelu i trwają nieustanne napięcia o podłożu narodowościowym.

Henryk Dumin - etnolog, popularyzator i animator kultury ludowej Dolnego Śląska, autor i realizator Programu Ochrony Tradycji Kultury Wsi, laureat prestiżowej Nagrody Oskara Kolberga.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Piknik Kasztelański

Klawesyn w mieście

Dali dobry przykład

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Premiera “Dam i huzarów” u Norwida

Centrum kultury w dawnej Owczarni

Narodowe Czytanie także w Mysłakowicach

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
689
Tak
80%
Nie
15%
Nie mam zdania
4%