MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

“Akko–Brama Lewantu” w Muzeum Przyrodniczym

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 19 października 2014, 9:17
Aktualizacja: 9:20
Autor: Manu
Fot. Archiwum Organizatora
W nadchodzący czwartek (23.10) o godz. 19.00 w Muzeum Przyrodniczym (przy ul. Cieplickiej 11 A; w kompleksie pocysterskim), “w cyklu czwartkowym”, rozpocznie się prelekcja pt. “Akko–Brama Lewantu”. Spotkanie poprowadzi Henryk Dumin. Wstęp na prezentację multimedialną jest wolny (liczba miejsc ograniczona).

Akko, Akka, Akra to miasto na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego położone na północnym krańcu Izraela nieopodal Hajfy. Od starożytności było przedmiotem zatargów politycznych i walk. Aktualnie zasiedlone w 70 proc. przez ludność arabską.

Przez pewien okres mieściła się tu stolica Królestwa Jerozolimskiego i punkt obrony rycerzy krzyżowych przeciw potędze muzułmańskiej. Do dzisiaj przetrwały imponujące pozostałości umocnień z tego okresu, budowle weneckie i późniejsze - liczne zabytki kultury muzułmańskiej. Obecnie jest ośrodkiem, gdzie organizowany jest corocznie jeden z ważniejszych festiwali teatralnych w Izraelu i trwają nieustanne napięcia o podłożu narodowościowym.

Henryk Dumin - etnolog, popularyzator i animator kultury ludowej Dolnego Śląska, autor i realizator Programu Ochrony Tradycji Kultury Wsi, laureat prestiżowej Nagrody Oskara Kolberga.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bestie A. Cieślińskiej w Muzeum Przyrodniczym

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Śmierć na żwirowni

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Odpust na Śnieżce

Parking na... przejściu

Cyrk Tarabumba na Stacji Wolimierz

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
692
Tak
38%
Nie
57%
Nie wiem
5%