MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Akcja zbierania podpisów ws. utrzymania wieku emerytalnego trwa

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Czwartek, 26 stycznia 2012, 8:13
Aktualizacja: 8:14
Autor: Accipiter
Fot. RED
Jeleniogórska „Solidarność” zebrała już ponad 17 tys. 740 podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie utrzymania wieku emerytalnego. Akcja rozpoczęła się trzy tygodnie temu i będzie kontynuowana.

„Solidarność” domaga się utrzymania dotychczasowego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę, a więc 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, podczas gdy rząd w ramach „reformy ubezpieczeń społecznych” chce przeforsować stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. W ocenie związku, tak kluczowych zmian nie można wprowadzać w trybie pilnym, bez konsultacji społecznych. Dlatego „Solidarność” stoi na stanowisku, że najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie referendum i oddanie tych kwestii pod osąd społeczny.

Zebrane do tej pory podpisy trafią niebawem do Sejmu. Jednak związek zapowiada, że nie przerwie akcji. W zbieranie podpisów zaangażowane są wciąż wszystkie struktury „Solidarności” oraz inne związki i organizacje, które poparły akcję, m.in. jeleniogórskie parafie, Klub Gazety Polskiej, Sekcja Młodych Prawa i Sprawiedliwości oraz Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych w Jeleniej Górze (ok. 800 podpisów). Rekordową ilość podpisów - 7900 - zebrali związkowcy organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” na terenie Kopalni Węgla Brunatnego „Turów" w Bogatyni.

Decyzję o rozpoczęciu zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie utrzymania obecnych rozwiązań emerytalnych Komisja Krajowa związku jednogłośnie podjęła 15 grudnia. Związkowcy uważają, że tak kluczowych zmian nie wolno wprowadzać w trybie pilnym, bez wcześniejszych konsultacji społecznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Poświęcili kapliczkę

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~bat 26-01-2012 8:35
nazbieraja podpisow w sprawie referendum, a referendum zostanie i tak sfalszowane i PO powie ze ludzie sa madrzy i glosowali za ustawa , juz nie wierze w zadne referenda a przykladem moze byc Chorwacja gdzie ludzi w czasie referendum palowali i pod presja palki Chorwacja stala sie czlonkiem Unii, zreszta zwiazek Solidarnosc nigdy nie byl tak naprawde za obywatelami a zbieraniem podpisow bo chca pokazac ze sa , gdyby byli to by inaczej wygladala Polska, a nie tak jak dzis odarta, okradziona
~sqandal 26-01-2012 9:06
panowie solidarności mieliście już swoje 5 min i co? w kraju bieda śmiem twierdzić ze za komuny biedy nie było choć też zbyt dobrze nam się nie żylo, ale? ... teraz chcecie zaś zaistnieć zbierając podpisy , jesteście jak te sprzedawczyki , Polske zajechaliscie i moim podpisem pod referendum nic nie zwojujecie , margines jestescie i tyle. Nikt z wami już się nie liczy i ludzie dośc mają zakłamania i no cóż popieram referendum ale nie pod waszym szyldem
~ 26-01-2012 9:09
okej też chciałabym złozyć podpis, tylko gdzie mogę to uczynić, a może jakaś akcja by się przydała na jeleniogorskim Rynku????
~ 26-01-2012 9:18
Głupia sprawa - pracuje w jednym z większych zakładów w Cieplicach, a nikogo z "S" u nas nie było!
~HD 26-01-2012 9:31
A kiedy "Solidarność" będzie zbierać podpisy w sprawie likwidacji podatków ? W Watykanie nie płacą.
~Dariusz N 26-01-2012 10:06
Gdzie te podpisy składać? A w ogóle, to czy jest sens? Ja myślę, że trzeba pozwolić rządowi na głupie posunięcia, po to, by ludzie bardziej się wściekli i zrobili rozpierduchę w rządzie. Należy przejąć pałac prezydencki w warszawie, bo inaczej nic się nie zmieni.
~Meg 26-01-2012 10:44
sqandal - trochę racji może masz, "Solidarność" została nieco skompromitowana "dzięki" niektórym działaczom, nie mniej jednak jest to jeden ze związków zawodowych istniejących w wielu zakładach. Według Ciebie która organizacja powinna się zająć wspaniałym pomysłem rządu o przedłużeniu wieku emerytalnego? Nie ma ich wiele o zasięgu ogólnopolskim. Związek Emerytów? Oni już mają swoją "dziadowiznę". A podpisy można składać w siedzibie Solidarności na ul. 1 Maja (na zdjęciu).
~Francisze K 26-01-2012 10:44
Zapraszam wszystkich chcących złożyć podpis pod wnioskiem o referendum do siedziby Solidarności w Jeleniej Górze, ul. 1 Maja 25 pierwsze piętro, drzwi po lewej stronie Przewodniczący Solidarności Jeleniogórskiej Franciszek Kopeć
~? 26-01-2012 11:47
w Jakich godzinach jest tam czynne biuro?
~Franciszek K 26-01-2012 11:58
Biuro Solidarności w Jeleniej Górze czynne od godziny 8:00 do 16:00 Franciszek Kopeć
~danke 26-01-2012 12:12
A czy można też w Kowarach???,jeżeli tak to gdzie.
~jano 26-01-2012 12:37
sqandal -ty się chłopie lecz.Każdy twoj komentarz to tyrada głupoty.Jesteś aqurat tak durny jak tego chce Tusk i jego banda.Obowiązuje cię rygor,lojalność partyjna?Nie posiadasz szarej zawartości w głowiżnie?Sympatyzuję zPiS ,ale nie aż tak ,by poprzeć np.ich projekt odstrzału bocianów żeby dzieci nie przynosily.Popieraj mądre działania ,a tęp złodziei bez względu na przynależność partyjną.Myśl!! Może początkowo będzie bolało jak uwolnienie przenoszonego stolca,ale póżniej twe wspaniałe myśli będą wylatywały na świat jak po Aktiwii
~sqandal 26-01-2012 13:49
do ~jano , gamoniom nie odpowiadam sorry
~do jano 26-01-2012 14:30
Brawo!
~Franciszek K 26-01-2012 18:21
RUT właśnie w tej ważnej sprawie i wcześniej w wielu innych Solidarność i kilka innych organizacji ruszyło dupę. Ciekawe gdzie twoja się ciągle ukrywa?
~ 26-01-2012 19:55
Spandal nie odpowiadaj,bo to kim jesteś to widać po wpisie z godz.9.06.Czerwony rak przez wiele lat budował Polskę w siłę,a Solidarność wszystko zrujnowała.Niestety tak myśli wciąż mnóstwo rodaków.Chciało by się ciebie nazwać gorzej niż gamoń.
~XXX 26-01-2012 19:55
Intencja słuszna, ale brak organizacji!!!
~ee 26-01-2012 20:56
Lista jest również w Książnicy Karkonoskiej, ul Bankowa 27, na 1-szym piętrze w wypożyczalni. Sama tam wczoraj podpisałam. Prawdopodobnie w innych filiach tez jest dostępna.
~ 26-01-2012 23:32
Co to jest 17 tyś podpisów. Gdyby Solidarność i inne związki chciały na poważnie zaangażować się w słuszną akcję podpisów winno być kilkadziesiąt tysięcy. Nie widziałem np ,żeby ktoś zbierał podpisy na ulicach, chodził po mieszkaniach itd., chyba ,że ja chodzę innymi ulicami. Nie dotarła też do mnie żadna akcja ulotkowa. Przypomnijcie sobie tylko jak się zbiera podpisy na listy wyborcze, ile ulotek trafia do mieszkań, odwiedzin kandydatów. Związki zawodowe poszły po najmniejszej linii oporu. Wychodzić do ludzi na ulice po co, lepiej stołki i krzesła w ciepłych pokojach i gabinetach, przecież te pół miliona w skali kraju to się jakoś nazbiera. Stach
~Jack 26-01-2012 23:55
W tym referendum powinno paść pytanie-CZY JESTEŚ ZA UTRZYMANIEM PRZYWILEJÓW EMERYTALNYCH GÓRNIKÓW,WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI,MUNDUROWYCH? Gdyby zlikwidować je to nie byłoby potrzeba podnosić wieku emeryt. reszcie,czemu jestem przeciwny. Ale niestety,,Solidarność" a zwłaszcza jej działacze stoją po stronie tych zamożnych grup zamiast najuboższych,a teraz się promują.
~ 27-01-2012 8:07
mają rację ile można zasuwać może trumnę na plecy i heja 40 lat pracy w tej szarej rzeczywistości i co nadal mało nareszcie czas rozliczyć wszystkich co narobili tego bałaganu
~x 27-01-2012 11:54
Widzac flage Solidarnosci az nie wierze ze to prawda ze istnieje... jest malenka jak krasnoludki i nikt w to nie wierzy - jak w bajce. Miala byc ostoja i ochrona ludzi pracy, tym czasem chroni, ale kogo? - ZARZADU, ICH GAZY I STOLKOW,nic poza tym. Rzad juz z ta ogganizacja niby zwiazkowa nie ma nic wspolnego, brak jej pozwolenia na wstep w pracownicze szeregi firm. jest jak sen, wielka madra ale nieobecna. Komunizm zabila zostala ekstrema cwaniakow na stolkach, z kad sie wzieli? gdzie aktyw solidarnosci? czy to ONI? Polski narodzie, nie takiego kraju nam trzeba bylo. To wciaz poglebiane dno wody w ktorej juz zostaniemy jako narud, przegrany, oszukany i robiony w ciula na kazdym kroku. popatrzcie ludzie kogo karmimy i zaco naszymi podatkami. A GDZIE NASZE MIEJSCE?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

ZSOiT: Drugie klasy z nauką zdalną

A mury runą...

Oczyszczalnia w Szklarskiej Porębie do rozbudowy  

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
664
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%