MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Aikido także dla osób niepełnosprawnych

Wiadomości: Region
Niedziela, 2 grudnia 2018, 6:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 grudnia 2018, 14:18
Autor: KSON
Fot. Użyczone/KSON
– Od października Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych realizuje projekt transgraniczny „AIKIDO”– mówi Waldemar Wiśniewski, wiceprzewodniczący Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Celem projektu jest pogłębianie wymiany międzykulturowej w polsko- niemieckim regionie przygranicznym. W czasie spotkań podejmowane są wspólne działania mające na celu integrację pomiędzy osobami z niepełnosprawnościami i osobami zdrowymi.

Zajęcia odbywają się cyklicznie w poniedziałki – raz w Görlitz, raz w Zgorzelcu. Podczas treningów uczestnicy wykonują ćwiczenia efektywnie starając się, aby stronie atakującej nie wyrządzić urazów i kontuzji. Trenerzy zwracają szczególną uwagę na motorykę i ograniczenia beneficjentów projektu, zapewniając im bezpieczeństwo podczas treningów.

Aikido opiera się na głębszym zrozumieniu szacunku wobec swojego ciała i partnera, umiejętności opanowywania agresji i strachu, samoobrony oraz panowania nad emocjami. Istotą Aikido jest nauka pokonywania własnych barier i ograniczeń. Jeżeli ćwiczenia wykonywane są poprawnie, nie ma znaczenia wzrost i siła przeciwnika, każdy może osiągnąć wysoki poziom niezależnie od płci, wieku i własnego potencjału.

25 listopada grupa uczestników ze strony polskiej i niemieckiej, w porozumieniu z Karkonoskim Stowarzyszeniem Aikido, spotkała się na wspólnym treningu w Jeleniej Górze.

- Spotkanie rozpoczęliśmy wycieczką z przewodnikiem po mieście - mówi Agnieszka Nowak z KSON. - Głównym punktem programu dnia był jednak wspólny trening z udziałem zawodników z jeleniogórskiego stowarzyszenia AIKIDO. Ponad 30 uczestników tego projektu pod czujnym okiem trenerów mogło wymienić się doświadczeniami i technikami sztuk walki, które poznali już podczas wyjazdowych zajęć. Była to świetna okazja do konfrontacji nabytych umiejętności z praktyką doświadczonych zawodników.
- Okazało się, że najważniejsze są niuanse i konsekwentny trening - mówi Remigiusz Stefaniak, uczestnik projektu. - Udział w tym projekcie jest dla mnie, osoby słabowidzącej - mówi 40-letni uczestnik projektu z Jeleniej Góry - dowodem na to, że można opanować paraliżujący strach i pod okiem trenerów kierować swoimi emocjami. Sposób prowadzenia zajęć utwierdził mnie w przekonaniu, że w sportach walki mogą brać również osoby z niepełnosprawnościami, bo uczestnikami projektu są osoby z zespołem Downa, chorobami narządów ruchu i wzroku.

Jest to pierwszy transgraniczny projekt, który Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych realizuje wspólnie z organizacją pozarządową z Rottenburga w Saksonii. Jego najważniejszym elementem jest współpraca w zakresie kultury, dziedzictwa narodowego obu krajów, poznania sąsiadów, a AIKIDO jest doskonałą okazją do tego typu wymiany dobrych praktyk.

Jest to projekt pilotażowy finansowany ze środków UE, a jego efekty wykorzystane zostaną w kolejnych transgranicznych działaniach.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
13%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Budowa światłowodu w gminie Kamienna Góra

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Mirecki.w. 2-12-2018 8:57
prosze udac sie do MOPS lub NFZ to osoby niepelnosprawne sa traktowame jako zlo konieczne zadnej pomocy a szczegolnie sluzba zdrowia liczy sie tylko pieniadz bo wszystko kosztuje a gdzie ida dotacje na ten cel i dla kogo.
Warszawiak 3-12-2018 12:31
czyli tez dla drajw klubu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Skatepark za frekwencję?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Policyjna akcja "Pieszy"

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
801
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%