MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

“Agfa 1939” z Jelenią Górą w tle

Wiadomości: Jelenia Góra/Kraj
Piątek, 29 sierpnia 2014, 8:45
Aktualizacja: 12:53
Autor: Manu
Fot. Archiwum Michała Wnuka
Dokumentalny film “Agfa 1939” na podstawie scenariusza i w reżyserii Michała Wnuka z okazji zbliżającej się 75. rocznicy wybuchu wojny zaprezentuje niemiecka telewizja ARD. Niektóre sceny były także kręcone w Jeleniej Górze.

Kiedy Michał Wnuk (rocznik 1980, pochodzi z Siemianowic Śląskich) w 2004 r. rozpoczął studia w dziedzinie reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, jego ojciec przekazał mu 16-milimetrową taśmę filmową niemieckiej Agfy, która była przechowywana jako pamiątka z wojny. Michał Wnuk postanowił wyjaśnić historię taśmy filmowej, przechowywanej przez jego rodzinę od czasów wojny. Tak powstała przejmująca opowieść o polsko-niemieckiej historii.

Wnukowi udało się odtworzyć treść tej taśmy. W filmie na aucie, którym na wycieczce latem 1939 r. jechali Niemcy, dostrzegł na tablicy rejestracyjnej, iż pojazd należał do braci Schröter, którzy mieszkali w Jeleniej Górze (Hirschberg).

W archiwum Michał Wnuk odkrył, iż młodzi Schröterowie w Jeleniej Górze, gdzie panowała idylla, przed II wojną światową byli zamożnymi przedsiębiorcami, m.in. właścicielami browaru. Po roku 1945 zostali wysiedleni do zachodnich Niemiec.

Film “Agfa 1939” powstał w koprodukcji polsko-niemieckiej i został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, RBB/MDR dla ARD oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej „Agfa 1939”. Polska wersja filmu zostanie ukończona pod koniec listopada br.

Michał Wnuk w 2009 r. za reżyserię filmu “Co mówią lekarze” zdobył nagrodę za najlepszy krótkometrażowy film fabularny na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Był także asystentem Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krzuze na planie filmowym “Papuszy” (2013).

Ogłoszenia

Czytaj również

Galeria na... płocie

Wyjątkowi aktorzy, niecodzienne okoliczności

26. edycja "Prezentacji"

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~jakitaki 29-08-2014 9:21
film można obejrzeć jeszcze przed dzisiejszą wieczorną premierą na ARD 1 tutaj: http://tinyurl.com/obg4hr7
~Juliusz 29-08-2014 11:02
Jest również na https://www.youtube.com/watch?v=Z6PBVj4ixQ0

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Mobilizacja przed II turą

Finał na lawecie

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2193
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%