MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Afera na biało

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 31 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 31 maja 2006, 11:55
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Najwcześniej w lipcu zostaną pomalowane przejścia dla pieszych, linie i strzałki wyznaczające pasy ruchu i wskazujące kierunki jazdy. Są kłopoty z rozstrzygnięciem przetargu na wykonawcę robót. Poprzedni, wyłoniony dwa lata temu, splajtował.

Tak zwane poziome oznakowanie dróg jest ważne nie tylko dla pieszych, ale i kierowców, zwłaszcza tych, którzy nie znają układu ruchu na jeleniogórskich skrzyżowaniach.
Tymczasem po jesieni i zimie białe linie, strzałki i zebry zostały zupełnie zdarte. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Mostów nowe oznakowanie nie trafi na miejskie trakty szybko.

Na wykonawcę ogłaszane są przetargi. Trzeba je rozstrzygnąć, a z tym jest kłopot.
– Startowały dwie firmy. Tańszą ofertę odrzuciliśmy, bo była niepełna. Teraz przegrany, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, ma siedem dni na złożenie odwołania od tej decyzji – tłumaczy Czesław Wandzel, dyrektor MZDiM.
To może opóźnić przystąpienie do malowania jezdni. Poza tym na razie uniemożliwia pogoda.

– Najwcześniej te roboty zaczną się w lipcu – przewiduje dyrektor Wandzel. Firmę, która wygra przetargowe procedury, czeka sporo roboty: do oznakowania jest 30 tysięcy metrów kwadratowych jezdni w całym mieście.

Drogowcy chcieliby, aby wykonawca okazał się solidny. Zwycięzca przetargu będzie malował drogi w mieście przez trzy lata. – Zdarzyło się dwa lata temu, że przetarg wygrała firma z Zielonej Góry, która po roku splajtowała. Mieliśmy zresztą dużo zastrzeżeń co do jakości prac – mówi Czesław Wandzel.
Zielonogórzanie złożyli jednak tańszą ofertę od formy z Ostródy, która wcześniej białą farbą znaczyła jeleniogórskie jezdnie.

Fachowcy ubolewają, że oznakowanie dróg w sposób trwały, na przykład wtapiając w asfalt poziome znaki, jest bardzo drogie. A poza tym można to wykonać tylko w czasie wymiany nawierzchni.

Malowanie odporną na ścieranie i odblaskową białą farbą wydaje się tymczasem syzyfową pracą. Znaki utrzymują się tylko do jesieni, do pierwszych opadów śniegu. Później zacierane są przez piaskarki oraz samochody, które korzystają z ulic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Procesja na Zabobrzu

Kto dyrektorem teatru?

Przedwiośnie na rzecz LGBT

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~JPG 31-05-2006 12:01
No jasne przetarg, a nie można było zrobić tego przetargu w lutym to do tej pory pasy by już były, a tak to będą w pażdzierniku albo lepiej ,a w listopadzie spadnie śnieg. Kolejny dowód na to że jelenigórska władza jest do dup...
~ja 31-05-2006 13:11
cos tam niegra cholera! w w wiezieniu chyba siedzi pare osob czy jak?Dac farbe w garsc i niech cos robia a poza tym bylo by taniej bo ilu klawiszy trzeba postawic na 10 wiezniow.Wszyscy by sie cieszyli wiezniowie naturalnie ci niegrozni mieli by zmiane tapet a miasto zaosczedziloby tez i co wy na to?????????????????
~nlg 31-05-2006 13:46
nieudolnośc administracji jest porażająca, problemem jest typowy przetarg, dla którego zakres zadania jest prosty i w zasadzie prawie taki sam od lat
~Kamil 31-05-2006 14:12
Zawsze tak bylo ze budza sie z reką w nocniku wszystko na ostatnia chwile ale nie tylko wladza jelenio góraska taka jest wladza calego panstwa jest do DUP..... mysla jak sobie dogodzic a nie co zrobic dla obywateli
~jelgor 31-05-2006 16:44
chyba sie mylicie. pasy beda pomalowane tak by przed wyborami nie wyblakły. w ratuszu wiedza co robic... jal zwykle naszym kosztem
~czarno na białym(?) 31-05-2006 18:14
eeeeee, przecież nasza władza jest wspaniała, sami to zrobia! przecież bezpieczeństwo mieszkańców jest bezcenne! No a zimą nie było czasu na zorganizowanie przetargu.
~Bezrobotny 1-06-2006 7:27
Kiedyś pasy były malowane na 1MAJA i drugi raz pod koniec lata.Tłumaczenie się przez Dyr.Wandzla ustawą o zamówieniach publicznych nie do końca jest prawdziwe.Wiele spraw można przewidzieć i odpowiednio zareagować ale ludki ratuszowe mają to głęboko w d...Ciekawe że w innych miastach malują!A już wypowiedź Dyr.Wandzla na temat pogody uważam za objaw klinicznej indolencji.
~ tu mieszkam 1-06-2006 11:42
Jak chodze lub jeżdze po ulicach tego pieknego miasta i przyglądam się temu co widze to zastanawiam sie za co biorą pieniążki różni'' bardzo wazni urzednicy i t.z. decydenci''-nie chcę użyc mocniejszych słów-.Jako delikatną złosliwość proponuję następną sesję Szanownej Rady Miejskiej odbyc np.nad kanałem Młynówka lub ul.Kilińskiego a nie w zaciszu pięknego Ratusza i ciągle ble-ble-ble.
~:/ 1-06-2006 16:45
lepiej dziury zalatajcie bo zeby przejachac to czeba przejedzac na druga strone jezdni!!:/
~Bezrobotny 1-06-2006 20:29
Do tu mieszkam! Słuszna uwaga ale oni tak nisko się nie poniżą aby zrobić sesję wyjazdową nad Młynówką,trzeba by dla nich zrobic specjalny parking nad kanałem Młynówka ,tak jak przy Ratuszu. Ich główne w tej chwili zmartwienie to jak się załapać na nastepną kadencję a nie jakieś tam dziury,kanały,pasy na jezdni.Niedługo zaczną się reklamować,swoimi sukcesami z ostatnich czterech lat.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Boże Ciało 2019

Przewodnicy sudeccy w Młodzieżowym Teatrze Cyrkowym

Rowerowa wycieczka pamięci Mariana Południkiewicza

Uroczyście w „Śniadeckim”

Jest centrum dziedzictwa

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1331
Tak
78%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%