MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 25 maja
im. Grzegorza, Magdaleny

Afera na biało

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 31 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 31 maja 2006, 11:55
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Najwcześniej w lipcu zostaną pomalowane przejścia dla pieszych, linie i strzałki wyznaczające pasy ruchu i wskazujące kierunki jazdy. Są kłopoty z rozstrzygnięciem przetargu na wykonawcę robót. Poprzedni, wyłoniony dwa lata temu, splajtował.

Tak zwane poziome oznakowanie dróg jest ważne nie tylko dla pieszych, ale i kierowców, zwłaszcza tych, którzy nie znają układu ruchu na jeleniogórskich skrzyżowaniach.
Tymczasem po jesieni i zimie białe linie, strzałki i zebry zostały zupełnie zdarte. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Mostów nowe oznakowanie nie trafi na miejskie trakty szybko.

Na wykonawcę ogłaszane są przetargi. Trzeba je rozstrzygnąć, a z tym jest kłopot.
– Startowały dwie firmy. Tańszą ofertę odrzuciliśmy, bo była niepełna. Teraz przegrany, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, ma siedem dni na złożenie odwołania od tej decyzji – tłumaczy Czesław Wandzel, dyrektor MZDiM.
To może opóźnić przystąpienie do malowania jezdni. Poza tym na razie uniemożliwia pogoda.

– Najwcześniej te roboty zaczną się w lipcu – przewiduje dyrektor Wandzel. Firmę, która wygra przetargowe procedury, czeka sporo roboty: do oznakowania jest 30 tysięcy metrów kwadratowych jezdni w całym mieście.

Drogowcy chcieliby, aby wykonawca okazał się solidny. Zwycięzca przetargu będzie malował drogi w mieście przez trzy lata. – Zdarzyło się dwa lata temu, że przetarg wygrała firma z Zielonej Góry, która po roku splajtowała. Mieliśmy zresztą dużo zastrzeżeń co do jakości prac – mówi Czesław Wandzel.
Zielonogórzanie złożyli jednak tańszą ofertę od formy z Ostródy, która wcześniej białą farbą znaczyła jeleniogórskie jezdnie.

Fachowcy ubolewają, że oznakowanie dróg w sposób trwały, na przykład wtapiając w asfalt poziome znaki, jest bardzo drogie. A poza tym można to wykonać tylko w czasie wymiany nawierzchni.

Malowanie odporną na ścieranie i odblaskową białą farbą wydaje się tymczasem syzyfową pracą. Znaki utrzymują się tylko do jesieni, do pierwszych opadów śniegu. Później zacierane są przez piaskarki oraz samochody, które korzystają z ulic.

Czytaj również

Dzieci zostały w domach

Skwer Radiowej Trójki przetrwa?

Jelenia Góra: parki i rezerwaty przyrody

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~JPG 31-05-2006 12:01
No jasne przetarg, a nie można było zrobić tego przetargu w lutym to do tej pory pasy by już były, a tak to będą w pażdzierniku albo lepiej ,a w listopadzie spadnie śnieg. Kolejny dowód na to że jelenigórska władza jest do dup...
~ja 31-05-2006 13:11
cos tam niegra cholera! w w wiezieniu chyba siedzi pare osob czy jak?Dac farbe w garsc i niech cos robia a poza tym bylo by taniej bo ilu klawiszy trzeba postawic na 10 wiezniow.Wszyscy by sie cieszyli wiezniowie naturalnie ci niegrozni mieli by zmiane tapet a miasto zaosczedziloby tez i co wy na to?????????????????
~nlg 31-05-2006 13:46
nieudolnośc administracji jest porażająca, problemem jest typowy przetarg, dla którego zakres zadania jest prosty i w zasadzie prawie taki sam od lat
~Kamil 31-05-2006 14:12
Zawsze tak bylo ze budza sie z reką w nocniku wszystko na ostatnia chwile ale nie tylko wladza jelenio góraska taka jest wladza calego panstwa jest do DUP..... mysla jak sobie dogodzic a nie co zrobic dla obywateli
~jelgor 31-05-2006 16:44
chyba sie mylicie. pasy beda pomalowane tak by przed wyborami nie wyblakły. w ratuszu wiedza co robic... jal zwykle naszym kosztem
~czarno na białym(?) 31-05-2006 18:14
eeeeee, przecież nasza władza jest wspaniała, sami to zrobia! przecież bezpieczeństwo mieszkańców jest bezcenne! No a zimą nie było czasu na zorganizowanie przetargu.
~Bezrobotny 1-06-2006 7:27
Kiedyś pasy były malowane na 1MAJA i drugi raz pod koniec lata.Tłumaczenie się przez Dyr.Wandzla ustawą o zamówieniach publicznych nie do końca jest prawdziwe.Wiele spraw można przewidzieć i odpowiednio zareagować ale ludki ratuszowe mają to głęboko w d...Ciekawe że w innych miastach malują!A już wypowiedź Dyr.Wandzla na temat pogody uważam za objaw klinicznej indolencji.
~ tu mieszkam 1-06-2006 11:42
Jak chodze lub jeżdze po ulicach tego pieknego miasta i przyglądam się temu co widze to zastanawiam sie za co biorą pieniążki różni'' bardzo wazni urzednicy i t.z. decydenci''-nie chcę użyc mocniejszych słów-.Jako delikatną złosliwość proponuję następną sesję Szanownej Rady Miejskiej odbyc np.nad kanałem Młynówka lub ul.Kilińskiego a nie w zaciszu pięknego Ratusza i ciągle ble-ble-ble.
~:/ 1-06-2006 16:45
lepiej dziury zalatajcie bo zeby przejachac to czeba przejedzac na druga strone jezdni!!:/
~Bezrobotny 1-06-2006 20:29
Do tu mieszkam! Słuszna uwaga ale oni tak nisko się nie poniżą aby zrobić sesję wyjazdową nad Młynówką,trzeba by dla nich zrobic specjalny parking nad kanałem Młynówka ,tak jak przy Ratuszu. Ich główne w tej chwili zmartwienie to jak się załapać na nastepną kadencję a nie jakieś tam dziury,kanały,pasy na jezdni.Niedługo zaczną się reklamować,swoimi sukcesami z ostatnich czterech lat.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koniec z maseczkami na ulicy? Otworzą siłownie?

Pszczoły na parkometrze

Będzie plaża przy Bobrze

Pętla, czy parking?

Pociągiem do Karpacza, ale także do Legnicy?

Sonda

Otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów nie oznacza normalnej nauki, tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy to ma sens?

Oddanych
głosów
327
Tak
24%
Nie
71%
Nie wiem
5%