MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Afera corhydronowa. Postępowanie umorzone

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 3 lipca 2011, 8:27
Aktualizacja: 8:27
Autor: RED
Po sześciu latach śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy produkcji leków i pomieszania zawartości ampułek w Przedsiębiorstwie Farmaceutycznym Jelfa SA, Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze zdecydowała o umorzeniu postępowania.

Prokurator okręgowy w Jeleniej Górze umorzył śledztwo przeciwko Markowi B. i Andrzejowi S. (kierownikowi Wydziału Ampułek PF Jelfa S. A. i jego zastępcy), którym w toku postępowania przedstawiono zarzuty nieumyślnego wprowadzenia do obrotu leku niewłaściwej jakości poprzez nieprawidłową organizację pracy wydziału ampułek oraz nieprawidłową kontrolę prowadzonego procesu produkcji leku Corhydron i Chlorsuccillin.

Ponadto umorzono postępowanie w sprawie zaistniałego w okresie od 29 listopada 2004 roku do września 2005 roku w Jeleniej Górze nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób przez nieustalonych pracowników Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Jelfa S.A. przez przypadkowe pomieszanie fiolek z lekami Corhydron i Chlorsuccillin.

Leki te zostały podane 17 pacjentom, skutkiem czego doszło do zgonu jednego z nich w dniu 21 kwietnia 2006 roku. Zażycie preparatów doprowadziło także do spowodowania w okresie od 5 lipca 2005 roku do 29 października 2006 roku choroby realnie zagrażającej życiu 16 osób.

Śledztwo umorzono, ponieważ stwierdzono, że nie ma możliwości ustalenia konkretnej osoby fizycznej, której błąd był jedyną przyczyną zaistniałej sytuacji. Przedmiotem umorzonego śledztwa było również uzasadnione podejrzenie zaistniałego w okresie od listopada 2004 roku do czerwca 2006 roku w Jeleniej Górze wprowadzenia do obrotu przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa S.A. leku niewłaściwej jakości w postaci Corhydronu 25mg i 100mg. W tym zakresie prokurator uznał, iż brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

– W związku z niemożnością przypisania przestępstwa konkretnej osobie, prokurator okręgowy w Jeleniej Górze zadecydował o podjęciu działań zmierzających do wytoczenia na rzecz pokrzywdzonych powództwa przeciwko przedsiębiorstwu z tytułu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego niewłaściwej jakości – informuje Marcin Zarówny, zastępca prokuratora okręgowego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Co z odpadami po Green Energy Power?  

Opieka nad seniorem – darmowe szkolenie

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Gość 3-07-2011 10:17
To było do przewidzenia ,chciano sprzedać ,,Jelfe,, za psie pieniądze to wymyślono Corhydron ,to jest właśnie polityka naszych rządów nie dbanie o dobro narodowe ani o ludzi tylko sprzedanie jak najwięcej i za jak najmniejsze pieniądze ,a rząd sam się wyżywi ktoś tak kiedyś powiedział i to jest prawda i do puki edziemy głosować na tych złodzieji z PO PIS czy SLD to tak będziemy mieli niestety.
~ta 3-07-2011 10:32
Pod beretką tylko śpisskowa teoria dziejów ??? Ciemny się urodziłes i taki umrzesz.
~ 3-07-2011 11:20
S K A N D A L ale oczywiste jest ze nie ma obcji zeby zwykly zjadacz chleba wygral z takim koncernem jak Jelfa,a wiecie kto jest winny pewnie ta osoba co zmarla bo poco chorowala-przepraszam ale nic innego nie wpada mi do glowy
~Niggers 3-07-2011 12:11
Ci co mają pieniądze to są bezkarni ! Nie ma tych co nie biorą, są tylko Ci, co nie biorą MAŁO
~ 3-07-2011 12:44
Panowie za rządów PIS chcieli "na bezczelnego" odnieść sukcesy i strasznie szukali tego typu afer. Nigdy więcej IV RP.
~dura_lex? 3-07-2011 13:02
Niestety ale prozno szukac sprawiedliwosci w sadach... Kasa = bezkarnosc
~do Gość 3-07-2011 19:30
Jelfa, jak wybuchła afera z Corhydronem była już w rękach litewskich po sprzedaży przez Skarb Panstwa !!!! I całe szczęscie ,bo tak to po Jelfie zostałaby historia. Firma prywatna wytrzymała to uderzenie Pisu, zgodnie z przysłowiem co Cię nie zabije to Cię wzmocni. To był pokaz władzy przed wyborami. Zrobić coś z niczego. Takich afer jest 5 dziennie. Ludzie giną z róznych przyczyn z błędu człowieka. Ta afera była medialna i Kaczyńscy to wykorzystali. Litwini z Sanitas potrafili sobie z tym poradzić, chwała im za to. Wzmocnili zakład i sprzedali z zyskiem. Tak się robi interesy w cywilizowanych krajach.
~aw 3-07-2011 20:00
kochani nie martwcie się jelfa jest przeznaczona do likwidacji tylko tak od razu tego nie zrobią - jest im sola w oku jak była kiedyś fampa a inne fabryki które były zbyt konkurencyjne dla zachodu zostały już polikwidowane bo się niby nie opłacało - zachód kupuje potem prywatyzuje i rozwala - a w swoich krajach dlaczego tak nie robią - no bo tam dbają o swoich obywateli i swoje fabryki - a u nas ż...owskie rządy nie musiały dbać o swoich bo my prawdziwi Polacy nie jesteśmy im do niczego potrzebni - precz z PiS,PO,SLD i pozostałymi sprzedawczykami
~matmoska 3-07-2011 21:28
Polska...
~ 3-07-2011 21:34
do aw,zapomniałeś o Samoobronie i LPR te dwie opcje to w 3- minuty póścili by nasz kraj z torbami, może by tak rozliczyć posłanke z samoobrony z regionu opolskiego pochodzenia dolośląskiego to dopiero wyjdzie GNóJ
Piipi Jelonkowa 3-07-2011 23:45
..do - [~Niggers] .. dobrze,że wtedy nie umarłam !
~grumpy 4-07-2011 3:09
a wystarczylo posluchac co pracownicy jelfy na ten temat mowia i wszystko byloby jasne, kilka spiskowych teorii tam powstalo w tym co najmniej dwie calkiem mozliwe aczkolwiek nie do udowodnienia. w kazdym badz razie ktos dzialal swiadomie i celowo na obnizenie wartosci firmy ale mu sie to nie udalo, litwini wyszli na swoje, fabryke na litwie (wieksza niz jelfa) pobudowali za zyski wypompowane z jelfy, tak sie polaczki robi interesy! a wy mysleli ze na mozejkach zloty inters zrobicie!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

W czwartek spotkanie z Elżbietą Jaworowicz

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Dachowanie w Radomierzu

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1048
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
6%