Karkonosze: Adam Drahan zwycięzcą Karkonosze Tour MTB'09

Poniedziałek, 12 października 2009, 10:23
Aktualizacja: Wtorek, 13 października 2009, 17:40
Autor: ahawer
Adam Drahan został zwycięzcą Karkonosze Tour MTB'09. Co prawda nie zwyciężył w finałowym wyścigu w Szklarskiej Porębie, ale zdobyte wcześniej punkty pozwoliły mu na zajęcie I miejsca w klasyfikacji Open i kategorii Elita.

Finał rozegrany na trasie Maratonu Ducha Gór należał do Rafała Ignaczaka(Formicki Bike), który 50 km trasę przejechał w rewelacyjnym czasie 2 godzin. To wystarczyło, aby z 8 miejsca, wspiąć się na 3 pozycję w klasyfikacji generalnej, ale za mało, aby zwyciężyć cały Tour.
W sezonie 2009 najbardziej równo jeździł jednak zwycięzca Adam Drahan (Lechia Piechowice) oraz Roman Antczak (Formicki Bike), zdobywca 2 miejsca.

Wśród Juniorów najwięcej punktów wykręcił Sebastian Wolny (Lechia Piechowice), a najlepszym młodzikiem został Marek Narkiewicz z Jeleniej Góry. Postawa tego ostatniego młodego zawodnika wymaga szczególnego podkreślenia, ponieważ jako jedyny wziął udział we wszystkich 9 maratonach i 6 wyścigach XC, jakie w roku 2009 zostały zaliczone do cyklu Karkonosze Tour MTB (do klasyfikacji wliczane było 5 najlepszych startów XM oraz 2 XC).

W kategorii masters I bezkonkurencyjny był Roman Antczak.

W grupie mastersII zwyciężył Antoni Bańdura (Festina Eska Rock Team).

W kategorii masters III zwyciężył Stanisław Werda z Jeleniej Góry.

Wśród pań najlepiej wsezonie 2009 spisywała się Maria Tyszecka (Festina Eska Rock Team).

Finałowy Maraton Ducha Gór na dystansie mini wygrał Łukasz Niedbalski z Piechowic, a na dużym dystansie Rafał Ignaczak. Na małym dystansie (28 km), różnica poziomów wynosiła prawie 1200 m, a na dużym (50 km) około 1600 m.

W trakcie wyścigu czasami pojawiał się przelotny drobny deszcz. Rozpadało się na koniec, tuż przed dekoracją zwycięzców. Na szczęście było gdzie się schować.

Maraton Ducha Gór był też finałem Grand Prix MTB Szklarskiej Poręby. To miasto jest niewątpliwym rowerowym krajowym liderem MTB. Pod Szrenicą w tym sezonie rozegrano 6 wyścigów, w tym aż 4 maratony. Jest gdzie organizować, ponieważ wokół Szklarskiej Poręby jest kilkaset kilometrów tras, w większości oznakowanych.

Zdobywcą Grand Prix został Adam Drahan. W kategoriach wiekowych najlepszymi byli młodzik Marek Narkiewicz z Jeleniej Góry, junior Patryk Kaczmarczyk ze Szklarskiej Poręby (Talvi Sport), Roman Antczak zwyciężył w masterach I, Ireneusz Taraszkiewicz ze Szklarskiej Poręby był najlepszym w kategorii masters II, a Zdzisław Reps (I-KTK-N Jelenia Góra), w kategorii masters III.

Tegoroczny sezon rowerowy w Karkonoszach był wyjątkowo udany. Za moment w górach sypnie śniegiem. Na wiosnę ruszy 3. Karkonosze Tour MTB. W sezonie 2010 będzie trudniej. Organizatorzy już zapowiadają podniesienie poprzeczki, co zostało dobrze przyjęte przez zawodników.

Organizatorem Karkonosze Tour MTB jest Lokalna Organizacja Turystyczna w Szklarskiej Porębie we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyklistów Szklarska Poręba na Dwóch Kółkach. Przedsięwzięcie było dofinansowane przez
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Sponsorami wszystkich nagród byli: Samorząd Szklarskiej Poręby, Związek Gmin Karkonoskich oraz mieszkańcy Szklarskiej Poręby. Organizatorów wspomagali też stowarzyszenie Bieg Piastów, Sudety Lift, MOKSiAL, Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Karkonoski Park Narodowy i Penco.