MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Absurdy komunikacji okiem pasażera

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 3 stycznia 2009, 9:16
Aktualizacja: 10:40
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Co zrobić, aby autobusami miejskimi jeździło się wygodnie? Miejski Zakład Komunikacyjny, w co wątpić nie należy, robi wszystko w celu zapewnienia wygody pasażerom. Korzystający z usług przewoźnika mieszkańcy mają jednak wciąż wiele zastrzeżeń do działania firmy.

Wśród nie do końca zadowolonych jest nasz Czytelnik, pan Andrzej, który ma dwa zastrzeżenia co do pracy przewoźnika. – O tych problemach informowałem już MZK, jednak jedna ze spraw została potraktowana bardzo powierzchownie a odpowiedź co do drugiej była "na odczep się", przynajmniej takie odniosłem wrażenie – pisze do nas jeleniogórzanin.

Jego wątpliwości budzi internetowy rozkład jazdy autobusów. – Chcąc sprawdzić pasujące pasażerowi połączenie można odnieść wrażenie, że rozkład (jak i całą strona) są aktualizowane raz na pół roku i w ogóle nikt z MZK się ową stroną nie interesuje – uważa pan Andrzej.

Na rozkładach jazdy są różnego rodzaju oznaczenia, mówiące o kursowaniu autobusów daną trasą, czy w danych dniach. Jednak w legendzie duża ich część w ogóle nie jest wyjaśniona. Co więcej w rozkładzie linii 15 np., kursy do Domu Hauptmanna oznaczone są literką H, natomiast w legendzie jest napisane, że te kursy są oznaczone literką G, która jakby tego było mało w internetowym rozkładzie w ogóle nie występuje.

Takich przykładów jest mnóstwo, niektóre oznaczenia nie zgadzają się z legendą, jeszcze inne nie są w ogóle wyjaśnione a jeszcze inne są wyjaśnione, ale w ogóle nie ma ich w rozkładzie. – Zwróciłem uwagę MZK na
brak wyjaśnionego oznaczenia na linii nr 2 na przystanku Spółdzielcza. Chodziło o kursy przez Karola Miarki. Powiedziałem też, że takich błędów jest więcej. Szanowne MZK błąd naprawiło, ale już inne błędy w tym samym rozkładzie, na tym samym przystanku zostały już "olane" i sieją zamieszanie do dziś – czytamy w liście Czytelnika.

Pan Andrzej chciał też zainteresować przewoźnika niedzielnymi kursami „jedenastki”. Chodzi o kurs do Goduszyna przyjeżdżający na przystanek Trasa Czeska o 5.40 oraz kurs do Wojanowa przyjeżdżający na ten przystanek o 6.15. – Sprawa jest związana z zakładami na ulicy Spółdzielczej, które w niedzielę tez pracują. Tymczasem jadąc właśnie w niedzielę do pracy na 6 rano, bądź wracając po 6 rano w niedzielę z nocki w ogóle z ulicy Spółdzielczej nie ma się czym wydostać – pisze Czytelnik.

Jedynym wyjściem jest jazda tymi właśnie kursami linii 11, wysiadanie bądź wsiadanie na Trasie Czeskiej i spacer na ulicę Spółdzielczą. O ile jadąc na 6 raną można jako tako zdążyć w 20 minut dojść do zakładu, i jeszcze przebrać się w szatni, o tyle schodząc z nocki, trzeba pędzić na łeb na szyję aby o 6.15 już być na Trasie Czeskiej.

Jeśli ktoś nie zdąży, czeka go droga piechotą do centrum ponieważ kolejny autobus jest tutaj dopiero po godzinie 8. – Spytałem więc w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym, czy nie można by pościć tego kursu przez ulicę Spółdzielczą. Trasa byłaby dłuższa tylko 4 minuty, ułatwiła by pracownikom dojazd do/z pracy. Taki kurs praktykuje się w dniach roboczych po godzinie 22, kiedy to "jedenastka" jadąc z Goduszyna zajeżdża na Spółdzielczą – proponuje Czytelnik.

Zauważa zresztą, że akurat wtedy nie jest to niezbędne gdyż ze Spółdzielczej można się w tym samym czasie wydostać linią 2. Tymczasem kiedy rano w niedzielę nie ma żadnego autobusu, "jedenastka" tam nie zajeżdża. – W odpowiedzi usłyszałem, że propozycja jest do rozpatrzenia, jednak problemem jest brak rezerwy czasowej – relacjonuje. Pasażer sprawdził jednak i okazało się, że – jego zdaniem – przewoźnik nie ma racji.

– Otóż linia 11 z Trasy Czeskiej do Goduszyna jedzie 7 minut. Zajeżdżając na Spółdzielczą jechałaby ok 11. Wobec tego do Goduszyna zamiast o 5.47 przyjeżdżałaby o 5.51. Obecny odjazd Z Goduszyna to 6.08. Aby zajechać na Spółdzielczą musiałby odjechać 4 minuty wcześniej a więc o 6.04. a więc przyjazd 5.51, odjazd 6.04. I gdzie tu brak rezerwy? Bo ja widzę jeszcze 13 minut przerwy. Dodam jeszcze, że teraz ten kurs i tak ma taki zapas, że kierowca czeka na przystankach na odpowiednią godzinę do odjazdu, gdyż przyjeżdża przed czasem. – Taki kurs byłby bardzo przydatny, ale widać dla MZK zmiany w tym przypadku to wielki problem – konkluduje Czytelnik.

Przewoźnik wielokrotnie zapewniał, że głos pasażera jest nieoceniony przy planowaniu rozkładów jazdy. Liczymy więc, że uda się rozwiązać sytuację tak, by korzystający z jego usług zawsze byli zadowoleni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Manewry medyczne

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Sadzą las

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~ago od kosmosu 3-01-2009 10:29
:-)
~Pasażer 3-01-2009 10:40
Czasami przyjeżdzam pociągiem do Jeleniej Góry. Z dworca kolejowego kilka linii autobusowych zaczyna swoją trasę. Ale mało kto skorzysta z nich, bo akurat kilka minut wcześniej odjechały, a następne są za 20 -30 minut. Wygląda to, jakby silne lobby taksówkowe ustawiało rozkład jazdy z dworca tak, aby jak najwięcej kliientów trafiło do nich.
~xxx 3-01-2009 10:46
Brakuje też aktualnego schematu tras-mapki ,na stronie MZK.
~Pytek 3-01-2009 11:02
Nna stronie internetowej MPGK Jelenia Góra w zakładce Aktualności są "świeżutkie" wiadomości ale z grudnia 2007r. I co na to MPGK?
~do andrzeja 3-01-2009 11:19
chłopie kup sobie samochód! JAK MASZ PROBLEM!....może jeszcze pod dom mają Ci podstawić autobus?
~Do Pasażer 3-01-2009 11:24
Słuchaj nie miej pretensji do taksówkarzy bo to nie ich wina u nas w Jelonce poprostu zapomnieli że na "NASZ DWORZEC KOLEJOWY" przyjeżdżaja jakiekolwiek pociagi. Przecież ten dworzec wyglada jakby wymarły.
~heee 3-01-2009 11:45
dobre , dobrze ze gosc zauwazył takie niedopatrzenia ,nikt nie jest doskonały. a najlepiej kup pan nawet maulcha za 400 zl
~ago od kosmosu 3-01-2009 11:50
do postu z 11:19 A nie widzisz, że samochodów jest już tak dużo, że ci co jeżdżą autobusami odciążają przez to ulice z wiecznych korków? Spalin także przez to mniej, bo ci ludzie jadą JEDNYM (kopcącym) autobusem zamiast potencjalnymi KILKUDZIESIĘCIOMA KOPCĄCYMI SAMOCHODAMI, którymi jechaliby w tym samym czasie na tej trasie.
~Pytek 3-01-2009 11:58
do postu z 11:19 |a tak dokładniej to o co Tobie chodzi bo ani śmieszna ani błyskotliwa ta Twoja wypowiedz.
~haha 3-01-2009 12:12
nie ma czym z pracy wyjechac i sie przyszedl pozalic na jelonke :| mi tez nie pasuja ode mnie z pod domu i co mam napisac? zeby puszczali autobusy w takich godzinach jak mi pasuje?
piipi 3-01-2009 12:14
..NORMALNY Anndrzej..to inaczej mysli !!.Myslenie,Andrzeja-Czytelnika..powoduje,ze dostrzegam mankamenty Przewoznika.
~ruina 3-01-2009 12:37
do postu z 11:19. jak jesteś taka/taki mądrala to może oddasz temu Andrzejowi własne auto? PROBLEM się wtedy rozwiąże.
~xyz 3-01-2009 12:47
Polak potrafi... wszędzie problem znaleźć byle sobie ponarzekać. A szczególnie dziennikarze z jelonki mogli by zająć się konkretnymi sprawami, a nie w kółko to MZK opisywać ileż można czytać takich samych artykułów na jeden i ten sam temat. Widać że na pieńku mają, jakoś innych przedsiębiorstw tak często nie opisują...
~Smerfetka 3-01-2009 13:07
A co ma MPGK do MZK, Pytek ?
~keinuF 3-01-2009 13:26
Prawda jest taka, że w porównaniu do innych miast nasze MZK ma u siebie "bałagan"(bądź samo jest bałaganem - jak kto woli). Np. w Wawie autobusy komunikacji miejskiej,pomimo wielkich korków dowożą pasażerów prawie zawsze na czas. Kierowcy potrafią się tam odnaleźć. A u nas w mieście taki kierowca jedzie bardzo wolno i często on jest sprawcą korkowania się drogi, poza tym naszym kierowcom brak kultury.
~~do andrzeja 3-01-2009 13:36
JELONKI I SARENKI PRZECHODZĄ NA ROWERKI ?
~Pytek 3-01-2009 14:02
~Smerfetka, a ma bo też nie aktualna strona jak w MZK
~Seen 3-01-2009 14:56
Powinni zlikwidować głupi przepis wsiadania przednimi drzwiami oraz wciskanie przycisku stop, kiedy chcemy wysiąść. Co to, każdy przystanek jest na żądanie?
~Smerfetka 3-01-2009 15:17
Pytek, to dlaczego nie wspomniałeś o innych stronach, które też są nieaktualne ?
~marcelina 3-01-2009 15:56
W Warszawie moi drodzy autobusy dowożą pasazerow na czas poniewaz maja wydzielone do tego pasy!!!
~Maślana 3-01-2009 16:06
Andrzej............kup sobie auto będziesz miał wygodę, nie będziesz czekał na przystankach......brak mi słów do takich ludzi a nie chcę nikogo obrażać.
~Honorata 1 3-01-2009 16:54
A mnie nie o MZK chodzi.Chodzi mi o to,że do Wojcieszowa z Jeleniej Góry nie ma jak się dostać po godzinie 18.10 - to jest ostatni kurs.Co potem ma zrobić ktoś,kto nie ma auta,a musi być w Jeleniej do 19.30??? Za dwa tygodnie rozpoczynam pracę i nie wiem jak sobie z tym poradzić.Był kiedyś kurs po 20-tej,ale został zlikwidowany.POMOCY !!!
~xyz 3-01-2009 17:37
Ale artykuł strzeliliście...Zdarza mi się od czasu do czasu jeżdżę tą linią i jeszcze nie miałem problemów...Jak się komuś nie podoba MZK to niech nie korzysta z usług tej firmy i po problemie...Poza tym wydaje mi się,że pan który opisuje swój przypadek ma problem w odczytami rozkładu jazdy...Niezadowolonym klientom MZK proponuje zakup samochodu albo hulajnogi czy roweru.Mniej nerwów i kondycja się poprawi...
~xyz 3-01-2009 18:01
kolejna lista zażaleń, ludzie opanujcie się... zawsze wszystko jest nie tak zawsze narzekania, bo ktoś w korku stoi, bo autobusy to najlepiej aby pojawiały się wtedy kiedy się jeszcze o nich nawet nie pomyśli. Jest taki a nie inny rozkład jazdy i trzeba się do niego dostosować. Kiedyś autobusy tak często jak teraz nie kursowały, a w niektóre miejsca nawet nie dojeżdżały, ludzie jakoś żyli i teraz też żyją. Jakoś na zdrowiu z tego powodu nie ucierpieli...
~ 3-01-2009 18:02
Wyobraźcie sobie, że prawo jazdy i samochód kosztuje, nie każdego na to stać. Powiedzcie to samo kilkudziesięciu innym pracownikom, którzy mają ten sam problem i też narzekają tylko nic z tym nie robią. Komunikacja Miejska jest po to aby służyć ludziom. MZK wciąż trąbi, że głos pasażera jest dla nich ważny a postępuje zupełnie odwrotnie. Nie napisałem do redakcji aby się żalić, ale dlatego, żeby pokazać jak to MZK liczy się ze zdaniem pasażera. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było zaproponowanie zmian bezpośrednio do MZK, a o takie uwagi przecież sami proszą. Tymczasem otrzymałem zbywającą odpowiedź, która w dodatku nie do końca jest zgodna z prawdą. Tak właśnie MZK traktuje swoich klientów, którzy płacąc za bilety zapewniają znaczącym stopniu jej budżet. Ale widzę, że w moim mieście, które pomimo wszystko lubię, mieszka wielu niedorozwiniętych ludzi. "Nie podobają ci się kursy autobusów to kup samochód" a jak tobie nie podoba się opieka medyczna w Polsce to zostań lekarzem i lecz się sam". Czy Wy nie rozumiecie, że takie instytucje jak MZK są po to aby służyć ludziom? Że ich budżet składa się w większości z pieniędzy jakie pasażerowie wydają na bilety? Płacę na nich więc mam prawo wymagać i zaproponować zmiany, które ułatwią podróżowanie.
~ciepliczanin 2 3-01-2009 18:27
Ale upierdliwy gość. Odciąć go od neta. Niech sprawdza rozkłady na przystankach. Pozdrowienia dla normalnych pasażerów MZK,
~do Honoraty 1 3-01-2009 18:32
Mam podobny problem! PKS obsługuje tylko 3 (!) kursy do Wojcieszowa i ponadto żadnych busów. To skandal, żeby takie miasto praktycznie w ogóle nie miało połączenia z Jelenią. Może ktoś napisze, jak dostać się do wojcieszowa?
~pasażerka 3-01-2009 19:34
ale za to mamy przystojnych kierowców.......W naszym MZK pracują niezłe "ciacha". Pozdrawiam!
~Kierowca MZK 3-01-2009 20:10
to do wojcieszowa jeździ MZK ? ja nigdy o tym nie słyszałem
~do Honoraty 3-01-2009 20:43
Czy Wojcieszów przez noc sylwestrową uzyskał prawa miejskie.Przecieeż to kilka domów ( jak na Szkl. Por) Pozdro dla Sołtysa tej metropoli
~Do Ciepliczanin2 3-01-2009 21:06
Tak jestem upierdliwy. Za neta płacę więc nikt mi go nie ma prawa odciąć, nie łamie też prawa, mogę mieć własne zdanie i je publicznie wypowiadać. Twierdzicie, że jak komuś nie odpowiada MZK to nie musi korzystać z jego usług? Jak Wam nie podobają się moje wpisy na forum to nie musicie ich czytać i komentować. Tak samo nie korzystajcie z usług służby zdrowia jeśli Wam nie odpowiada, nikt Was nie zmusza, możecie leczyć się sami a co za tym idzie nie narzekajcie na Nią. Pozdrawiam normalnych pacjentów. Problem o którym napisałem nie dotyczy mnie ale wielu osób. Egoizm i głupota niektórych osób nie zna po prostu granic.
~ do ~xyz 3-01-2009 21:09
I jeszcze do tego Pana. Proszę sprawdzić rozkład jazdy w internecie., jeśli nie widzi Pan tego o czym powiedziałem to zapraszam do okulisty.
piipi 3-01-2009 21:09
..do - [~Pasazerka..]....podaj godzine i trase !!.~Skorzystam z uslug przystojnych kierowcow MZK.~PA.*piipi.
~do mieszkańców wojcieszowa 3-01-2009 21:27
Pozostaje jazda z przesiadką do Świerzawy i dopiero do Jeleniej.
rymcycymcy 3-01-2009 21:39
Do ..| ~pasażerka | ...koleżanko uważaj na ciacha, bo to od nich rosną dziewczynom brzuszki ;) ...albo, co gorsza, fałdki ;) Ale generalnie, Twój głos jest najważniejszy w tej całej dyskusji. Być może gdyby nieszczęśliwy Pan Andrzej dostrzegł to co Ty dostrzegasz, jego żółć byłaby mniejszą ;)
~Maślana 3-01-2009 22:03
Andrzej...... MZK na pewno dostosuję się do ciebie........innym pasuje i są bardzo zadowoleni z tego rozkładu. A rozkład sprawdzaj na przystanku jak tak długo tam czekasz na autobus. Nie stać na auto, autobusy nie odpowiadają ???? Jak już ktoś napisał.....rower,hulajnoga albo dawaj z buta.
~do xyz 3-01-2009 22:25
ALE ZACOWUJESZ SIE JAK OGRANICZONY JAK BYS PRACOWAŁ W MZK DOBRZE ZE JELONKA PORUSZA TE TEMATY BO BYNAJMIEJ WIDAC JAK ZAKŁAD PODLEGŁY MIASTU TRWONI NASZE WSPÓLNE PJIENIĄDZE DOMAGAJĄC SIĘ NONSTOP DOTACJI OD MIASTA A PAN PREZYDENT DAJE I NIC ODNICH NIE WYMAGA A KIEROWNICTWO MZK POJEDZIE NA REHABILITACJE ŁOKCI OD NIC NIE ROBIENIA
~ago od kosmosu 3-01-2009 22:39
do rymcycymcy. Proszę nie wymagać od mężczyzny, aby dostrzegał te męskie "ciacha" za kierownicami autobusów MZK, no ....chyba, że byłby bardzo "*♥męs\ʘ/ki♥*", bo taki najnormalniejszy to chce w necie ustalić godzinę przyjazdu, aby nie czekać zbyt długo na przystanku. Ja też tak robię. Ten człowiek ma sporo racji. A co Pan może o tym wiedzieć, skoro nie jeździ środkami komunikacji publicznej? ;-)
~do ~ago od kosmosu 4-01-2009 0:07
A Ty jeździsz? Chyba po majtki do Tesco!
~Janki75 4-01-2009 0:29
Jest taka firma informatyczna w JG co aktualizuje rozkład jazdy PKS-u i tez się tam nic nie zgadza, może również aktualizuje MZK??
rymcycymcy 4-01-2009 1:38
~ago ...szukam przyczyn frustracji bohatera tego artykułu. Chcę mu podpowiedzieć, że szczęście może na niego czekać w miejscu w którym się nie spodziewa ;) A Ciebie ~ago, mogę zabrać na stopa. Zatrzymuj uniesionym do góry kciukiem ...tylko nie pomyl paluszków ;)
~ago od kosmosu 4-01-2009 9:36
do rymcycymcy. Obejdzie się! Aż tak źle ze mną nie jest!;-)
~do postu z 00:07 4-01-2009 9:57
A co, Ty TAM po te rzeczy chodzisz? Bo ja wolę ten duży sklep na placu Wyszyńskiego; inne dessous też tam kupuję; fajna bielizna jest również na Bankowej. Zajrzyj do tych sklepów, nie pożałujesz!
~anka79 4-01-2009 11:00
nie każdego stać na kupno i utrzymanie auta.Ciekawe jak by wam przyszło o godzinie 6 rano urządzać sobie spacerki po spółdzielczej mało przyjemny spacer.Nie chodzi o to aby autobus podjechał pod sam dom ale o to aby wogóle był.Zastanówcie się co piszecie i troche wyrozumiałość
~pasażerka 4-01-2009 12:25
Zgadzam się że czasem mozna zakwitnąć czekając na autobus, ale nie przesadzajmy, nie jest to godzina,,,,najwyżej parę minut. A co jeśli autobus nie może przebić się przez korki w mieście i potem próbuje nadrobic stracony czas. Pasażerowie, którzy się spóźniają a potem biegną do autobusu - to też plaga. Jak kierowca poczeka to spóźni się na nastepnym przystanku....jak nie poczeka to słychać, że cham itd. Kóło jest błędne a kierowcy nie zawsze winni. A jeśli chodzi o przystojniaków to wystarczy spojrzeć na niektórych kierowców....mili, usmiechnięci, a to chyba najważniejsze :) Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Debata samorządowców

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Nietypowy finał Ligi Rocka

Doczekają się ronda

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
734
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%