MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 2 października
im. Dionizego, Sławomira

Absurdalne przepisy – góry zakazane

Wiadomości: Region Jeleniogórski/KRAJ
Piątek, 8 lutego 2008, 8:12
Aktualizacja: 9:02
Autor: TEJO
Fot. AGA
Wycieczki są nielegalne, a narciarze szusują wbrew prawu. To wnioski z porównania rzeczywistości do przepisów, które obowiązują w zakresie poruszania się po górach.

Zestawienia dokonał Dziennik Polski w piątkowym wydaniu. – Od 11 lat obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów, które powoduje, że niemal wszyscy notorycznie łamiemy prawo, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. W dokumencie pełno jest absurdalnych paragrafów – donosi gazeta.

Nie ma w Polsce wyciągu narciarskiego, który spełniałby normy określone przez rząd 11 lat temu. Wymagają one, by narciarz zjeżdżający ze stoku miał wokół siebie 100 metrów kwadr. wolnej przestrzeni. Na zdecydowanej większości tras narciarskich w naszym kraju jest - jak wynika to z wyliczeń - mniej niż 50 m kwadr. wolnej powierzchni na osobę – czytamy.

Bez górskiego przewodnika wycieczka nie może chodzić po parkach narodowych i rezerwatach, niezależnie od wysokości nad poziomem morza. Grupy nie mogą też poruszać się w terenie leżącym powyżej 1000 m npm – to kolejne ograniczenia wynikające z obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów.

Na szczęście dla turystów absurd prawny widnieje tylko na papierze i nie ma zastosowania na co dzień. Gdyby respektować literę prawa, trzeba by zamknąć trasy narciarskie, albo oprowadzić do wycięcia w kraju setek hektarów lasów, żeby trasy spełniały wymogi rozporządzenia – konkluduje gazeta.

Ogłoszenia

Czytaj również

JSM buduje parking przy wsparciu Miasta

Powstanie Młodzieżowa Rada Miejska

96 nowych zakażeń w regionie (aktualizacja)

Komentarze (6) Dodaj komentarz

piotr114 8-02-2008 8:40
Napewno chodzi o Dziennik Polski a nie Zachodzni
~xxx 8-02-2008 12:06
i bardzo dobrze to jeszcze jeden powód aby swoje turystyczne kroki skierować do czech
~Emeryt 8-02-2008 13:14
Ciii - bo jak się KPN dowie to koniec z jakimkowilek wstepem na teren przez niego okupowany. Juz widze jak owe zielone łudki zacierają rączyny i szykuję kolejne bloczki manfatow!!! A kysz zgiń przepadnij maro nieczysta!!! Pozwól ludziom zyć!!!!
~łowca byków 8-02-2008 13:15
Panie TEJO - napisał Pan: "Nie ma w Polsce wyciągu narciarskiego, który spełniałby normy określone przez rząd 11 lat temu. Wymagają one, by narciarz zjeżdżający ze stoku miał wokół siebie 100 metrów kwadr. wolnej przestrzeni." - przecież to jakiś bełkot bez sensu... Co jest nie tak z tymi wyciągami?!
~rys 8-02-2008 13:47
Fajnie rozprawiac o czyms (bez podania ustawy) co wie tylko autor. Z mojej znajomosci przepisow omawiana ustawa dot. organizatorow i osoby prawnie zobowiazane dla zabezpieczenia bezpieczenstwa osob przebywajacych w gorach. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. Nr 57, poz. 358)
~Mierzwa 8-02-2008 15:14
Co do przepisów dot. "wycieczek górskich", czyli takich powyżej 1000m n.p.m. lub po parku narodowym, to faktycznie - wymaga się aby wycieczka prowadzona była przez przewodnika np. w KPN -> Przewodnik Sudecki itd. Uogólnieniem jest jednak, iż wszyscy łamią prawo chodząc po górach - za wycieczkę uznaje się grupę powyżej 10 osób, cała reszta to tzw. turyści indywidualni i oni nie łamią prawa, pod warunkiem, ze poruszają się po wyznaczonych szlakach. Ponadto owo rozporządzenie odnosi się ściśle do Ustawy o Usługach Turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997r, gdzie w III rozdziale mowa jest o usłudze przewodnickiej i pilockiej - polecam zainteresowanym lekturę. Pozdrawiam serdecznie i namawiam do chodzenia po górach!! Paweł a.k.a. Mierzwa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

64 nowe zakażenia (aktualizacja)

Trwa budowa atrakcji KPN

Kiedy zniknie ten wykop?

Kupiono fotopułapki

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
501
Tak
42%
Nie
47%
Nie wiem
10%