MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Abraham Ostrzega w BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 5 listopada 2017, 13:19
Autor: BWA
Fot. BWA
Wystawa została przygotowana w oparciu o twórczość żydowskiego rzeźbiarza i animatora kultury działającego w przedwojennej Warszawie – Abrahama Ostrzegi. Wernisaż już 10 listopada, godz. 17.00 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych. Ekspozycja będzie czynna do 1 grudnia br.

Abrahama Ostrzega to artysta znany przede wszystkim jako autor rzeźby sepulkralnej – nagrobków, z których kilkadziesiąt przetrwało na Cmentarzu Żydowskim na Woli. Był członkiem m.in. przedwojennego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (debiutował na wystawie w Zachęcie w 1910 roku) oraz inicjatorem Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuki, wraz z Władysławem Waintraubem prowadził też Atelier Zdobnictwa Artystycznego. W trakcie wojny, w getcie, był jednym z założycieli spółdzielni artystycznej. Jak wielu innych artystów żydowskich zginął w obozie w Treblince. Ostrzega jest twórcą nagrobków, który stał się jedną z tysięcy ofiar bez grobu.

Choć na wystawie nie ma rzeźb Abrahama Ostrzegi, jego postać jest obecna poprzez dzieła współczesnych artystów różnych generacji i posługujących się rozmaitymi mediami, którzy w autorski sposób zmierzyli się z jego dziełem i historią, twórczo interpretując interesujące ich wątki.

Jeleniogórska wystawa została rozszerzona o kontekst ewangelicki. Ślady wielowiekowej obecności protestantów na Dolnym Śląsku i w samej Jeleniej Górze widoczne są wszędzie. Kościół Łaski i przylegający do niego dawny cmentarz ewangelicki z zespołem barokowych kaplic grobowych to największe pomniki śląskiej sztuki. To one sąsiadowały z materialnymi dowodami kultury katolickiej i żydowskiej. Jest też w naszym regionie wiele obiektów o mniejszym może znaczeniu dla sztuki i często zapomnianych, ale ważnych dla lokalnej tożsamości. Są to karczmy, kościoły i cmentarze. Ich nostalgiczne piękno pokazuje Tomasz Mielech.

Aneks do wystawy stanowi multimedialny pokaz archiwaliów ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu, oddział w Jeleniej Górze, dotyczący obecności społeczności żydowskiej w naszym mieście.

W wystawie udział biorą: Hubert Czerepok, Tomasz Mielech, Małgorzata Niedzielko, Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Krzysztof Wojciechowski.
Kuratorzy: Janina Hobgarska ( BWA w Jeleniej Górze), Hanna Wróblewska (Zachęta), Michał Laszczkowski (Fundacja Dziedzictwa Kulturowego).
Współpraca: Julia Leopold, Aleksandra Zientecka, Luiza Laskowska.
Identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro.
Program edukacyjny: Iwona Makówka.

Partnerzy projektu: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Projekt zrealizowany dzięki pomocy finansowej: Miasta Jeleniej Góry oraz spółek Jelenia Plast i Dzięciołowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Teraz mazur z "Halki"  

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Otwarcie Galerii Przechodniej już w piątek

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~harlemshake 6-11-2017 8:01
Zanim wszedłem w link zastanawiałem się przed czym ostrzega, hehe
~łon czy łona ? 6-11-2017 11:04
"Abrahama Ostrzega to artysta znany(...)" Hmmm , ciekawe,ciekawe...A tak w ogóle, to ten czy ta Abrahama Ostrzega, to facet czy kobitka ?Bo z tekstu wprost nie wynika.Autorze zwany BWA, rozstrzygnij tę kwestię, bo w internecie powiadają,że ta nacja wszystko ma inaczej !
~r 6-11-2017 13:04
"Abrahama" to literówka Jelonki. Artysta nazywa się Abraham Ostrzega. Abraham to imię męskie.
~Dziękuję 6-11-2017 14:07
dynamicowi 78, za rzetelną informację. No, bo dynamic 78 wie, z tymi imionami to różnie bywa...Zwykły obatel pogubić się naprawdę może. Takiemu jednemu b.poslowi , co go niemiaszki w samolocie pokory uczyli,na pierwsze dano Jan, ale na drugie już Maria!No..., bo dynamic 78, wie... ja na tej Jelonce bym chciała... no, wiem, dużo bym chciała, bo rzetelnej informacji pisanej w miarę poprawnym stylem, bez literówek i bez,uchowaj Boże, blędów ortograficznych... Jak dynamic78 myśli, realne to marzenie ? My, odbiorcy Jelonki to mamy lepiej.... nie musimy dbać o nic. O literówki też!
~asd 6-11-2017 17:13
"Rzetelna informacja pisana w miarę poprawnym stylem" niestety kosztuje. Jelonka jest za darmo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejny seans w Lwówku Śląskim

Lato z ZTA w Parku Zdrojowym

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Bobry na Zabobrzu

Festiwal z azaliami i rododendronami w tle  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%