MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

A w sercu Polska!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 9 września 2010, 19:28
Aktualizacja: Piątek, 10 września 2010, 7:38
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W czasach, kiedy – jak często się uważa – patriotyzm i wiara to „siara i obciach”, jeleniogórscy poeci zebrali się i wydali tomik patriotycznych wierszy powstałych w ostatnich latach, w tym także i w tym roku. To pierwsze takie wydawnictwo w regionie. Jest bogato ilustrowane zdjęciami zmarłego w tym roku fotografika Jana Kotlarskiego.

Dziś w Książnicy Karkonoskiej wydawca, czyli Jeleniogórski Klub Literacki promował pozycję wydaną dzięki wsparciu prezydenta miasta Marka Obrębalskiego i Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Tłem są wydarzenia związane z 30. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność”, ale nie tylko. Poeci postanowili na przekór tzw. modzie, pokazać swoją miłość do Ojczyzny z pomocą piękna słowa pisanego.

Zebranych w Książnicy powitała dziś zastępczyni dyrektora placówki Alicja Raczek. Elżbieta Kotlarska, prezes JKL, nawiązała do losów pojęcia „patriotyzm” we współczesnej Polsce. Nadmieniła, że wolność odzyskana po latach trwania ustroju PRL nie zawsze przyniosła oczekiwane owoce i zamieniła się w dowolność i swawolę. Z kolei zniesieniu granic między krajami towarzyszyło zniesienie granic moralno-obyczajowych.

– Patriotyzm i wiara, jak mówi młode pokolenie, to dziś „siara” – zauważyła Elżbieta Kotlarska. Często uczucia patriotyczne budzą się w Polakach dotkniętych nieszczęściem, ale szybko ustępują miejsca emocjom negatywnym: kłótniom, sporom i awanturom nie tylko na politycznym szczycie. W tym kontekście, aby otwarcie mówić o patriotyzmie, trzeba dziś odwagi. Tej nie zabrakło 28 autorom, których wiersze wydrukowano w tomie „A w sercu Polska” opatrzonym wstępem przez Jana Owczarka.

Wiersze to różne: od patetycznych uwielbień ojczyzny w nawiązaniu do bolesnych chwil dziejów – także tych najnowszych: katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem – do bardzo osobistych liryków bez cierpiętniczej retoryki. Od utworów poetów doświadczonych przez życie do twórców młodego pokolenia, choćby 26-letniej Agnieszki Garbiec z Lwówka Śląskiego. Oprócz utworów poetyckich, są na kartach wydawnictwa także dzieła prozatorskie (felietony), a nawet satyra („Polska Fuga” – Jana Hanca). Każdemu poecie poświęcono krótki biogram ilustrowany portrecikiem twórcy.

Dziś obecni na sali autorzy, w blasku świec i przy biało-czerwonej fladze w tle, wskazywani przez Barbarę Pawłowicz, sekretarza KKL, czytali swoje wiersze wymieniając się przy tym różnymi refleksjami o współczesnym patriotyzmie. Jeden ze współautorów tomiku, Jan Hanc, przywitał obecnego wśród publiczności twórcę i działacza „Solidarności” w oświacie Henryka Burchałę.

Bezcennym uzupełnieniem tomiku są archiwalne i w większości nigdy niepublikowane zdjęcia z wydarzeń roku 1981 w Jeleniej Górze autorstwa zmarłego w marcu tego roku nieodżałowanej pamięci Jana Kotlarskiego. Jak pisze Elżbieta Kotlarska, jest to jedynie część z przebogatego archiwum jej Męża, który w tamtych latach aktywnie dokumentował życie codzienne Jeleniej Góry. Miejmy nadzieję, że kiedyś uda się wydać album z wymownymi zdjęciami Pana Jana, które dziś są już historycznym skarbem.

Tomik wydany w skromnym nakładzie ledwie 500 egzemplarzy na pewno wkrótce stanie się białym krukiem. Można go kupić w Książnicy Karkonoskiej, a także podczas spotkań Karkonoskiego Klubu Literackiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa "Davos" w Karpaczu

Wandale kontra naukowcy

Zygzakiem po ulicy

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~polak 9-09-2010 20:08
nie oddam tej ziemi nie dam splamic jej ma duma i honor przewyzsza nawet smierc
~Franciszek K 9-09-2010 20:19
życzę sukcesów i szerokiego grona czytelników. Warto po te wiersze sięgnąć, warto wchłaniać poetykę minionych 30 lat. pozdrawiam Franciszek Kopeć Przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność
~ 9-09-2010 20:49
DOLNOŚLĄZAK. W poscie z godz. 20:19 należałoby wprowadzić korektę. Zamiast " NSZZ Solidarność" winno być: "ZZ Solidarność", gdyż ten związek nie jest już NIEZALEŻNY I SAMORZĄDNY.
~"siara"????? 9-09-2010 22:40
24-latkowie mówią tak...."Cóż Ty mass-mediom zrobił prezydencie, że dziś na laurach wieszają twe zdjęcie, wykpiwszy pierwiej" parafraza z Norwida Pawła Dziubańskiego oddająca emocje i zdziwnienie na zaistniałą sytuację po tragedii w Smoleńsku, krytykująca fałsz medialny jakim żywi się młodych ludzi.
~jeleniogórza 9-09-2010 23:19
Pan Jan Kotlarski nie żyje? To tragiczna wiadomość również i dla mnie.Współczuję Pani Kotlarskiej i całej Rodzinie.Pan Dr Kotlarski Jan był przemiły i Nadzwyczaj Elegancki a przede wszystkim niezwykle szarmancki.Był Prawdziwym IDEAŁEM!!!
~Jeorinmo 10-09-2010 0:13
........Polska mą Ojczyzną zdobyta krwią i blizną........pamiętajcie i bądzcie czujni
~Patriot 10-09-2010 0:16
Co tego Patriotyzmu jak ludzi na sali jest garstka, brak młodych, gotowych dźwignąć karabin i walczyć!!!!
~Bambo 10-09-2010 8:53
To normalne, że mówi się o patryiotyżmie.Do tego dochodzi Bóg, honor, ojczyzna.Oczywiste dla normalnych Polaków.Niestety te hasła są dziś mało popularne.Jak na przekur, do takiego stanu rzeczy doprowadziła sama Solidarność.Te "siarowate slogany" zostały wypaczone przez tzw. "elity rządzące", które wywodzą się z tej organizacji.Takie propagowanie ideii patriotycznych trzeba nagłaśniać i organizować częściej chociażby na spotkaniach w szkołach z młodzieżą.Taki plon będzie - jak posiejecie. Pozdrawiam wszystkich siewców prawdy.
~ 10-09-2010 10:30
A w portfelu?
~............ 11-09-2010 6:44
A piipi, jak zwykle, siedzi w Książnicy... Jest tutaj...
~............ 11-09-2010 6:52
Św.pamięci p. Kotlarskiego często widywałam w Filharmonii Dolnośląskiej. Zawsze był sam. Czasem podchodziły do Niego starsze panie, teraz widzę, że były to znajowe z kółka literackiego.
~mm 12-09-2010 19:27
Wiele lat temu Pan Hanc uczył mnie j. polskiego i za to dziękuje i pamietam. Serdecznie pozdrawiam,
~Autor 4-05-2012 20:04
@ "siara" "24-latkowie mówią tak...". Wspomniana przez Ciebie parafraza znajduje się na tej stronie: http://dziubekwroclaw.salon24.pl/170114,plesn-z-oczu-zgarna-narody-wspomnienie-dwu-sp-prezydentow-rp Pozdr.
~Autor 4-05-2012 20:09
Przepraszam za pomyłkę. Oczywiście chodzi o tę stronę: http://dziubekwroclaw.salon24.pl/171246,czy-krolom-byl-rowny-podsadny-lech-kaczynski

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Międzynarodowe warsztaty w JCK

To będzie wzruszający maraton!

Była radość i wzruszenia!

Wizyta profesora

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
597
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%