MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

A bloki runą?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 29 marca 2009, 7:58
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 marca 2009, 7:28
Autor: Mar
Fot. TEJO
Katastrofa budowlana na Śnieżce, gdzie w „kosmicznym” budynku obserwatorium oberwała się podłoga, od razu wzbudziła niepokój o stan obiektów wybudowanych w latach 70. i 80. Odezwali się nasi czytelnicy, którzy pytali, czy nic nie grozi, na przykład, blokom na Zabobrzu.

– Katastrofa na Śnieżce to raczej niechlujstwo użytkowników, którzy niedostatecznie dbali o stan techniczny tego obiektu – uważa Kazimierz Piotrowski, były wiceprezydent Jeleniej Góry, z zawodu budowlaniec. – I wtedy, i teraz są pieniądze na budowanie nowych obiektów, a potem brakuje na doglądanie, konserwację i remonty. Teraz będzie sprawdzanie książki technicznej obiektu i ona odpowie na wiele pytań.

Niepokój związany z dramatem na Śnieżce udzielił się wielu jeleniogórzanom. Prawie połowa mieszkańców naszego miasta żyje bowiem w budynkach zbudowanych właśnie w tamtych czasach.
– W moim mieszkaniu ciągle pojawia się pęknięcie na suficie, a u sąsiada kilka razy łatano rysy w ścianie. Czy to nie skończy się, jak na Śnieżce? – pytał zaniepokojony mieszkaniec ulicy Karłowicza.

– Karłowicza, to była pierwsza ulica zabudowana metodą „wielkiej płyty” – wyjaśnia Kazimierz Piotrowski. – I chociaż jest to technologia która się nie sprawdziła, budynki postawione w Jeleniej Górze i okolicach, z płyt produkowanych w fabryce domów przy ulicy Legnickiej (obecnie Jana Pawła II) będą stały jeszcze bardzo długo. Ludzie nie mają się czego bać. Już wtedy zdawano sobie, że łączenie płyt tylko za pomocą kotw jest ryzykowne i może nie wystarczyć za kilkadziesiąt lat.

W Jeleniej Górze dodawano do nich dodatkowe stalowe wzmocnienia, tak zwane marki, które przy montażu spawano ze sobą. To znakomicie wzmocniło ich konstrukcję. W dodatku inwestor, czyli Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa pilnowała bardzo jakości – wspomina Piotrowski. – Ile razy musieliśmy poprawiać coś, wymieniać elementy, uzupełniać. A takie pękanie ścian wynika z wad samych płyt. Gdy kiedyś chciałem odesłać takie felerne elementy, zrobiono mi okropną awanturę, że działam na szkodę firmy – dodaje.

Najstarsza część Zabobrza, czyli ulice Paderewskiego, Szymanowskiego i Różyckiego zbudowana jest w innej technologii, tzw. monobloków. Są to szerokie na kilkadziesiąt centymetrów płyty wysokości jednej kondygnacji. Ustawiano je, jak wielkie cegły obok siebie i gdy stanęło całe piętro, zalewano górę betonem. Taka opaska wiązała całość. W tej technologii wybudowano też osiedle XX-lecia w Cieplicach (zwane do 1993 roku Osiedlem XX-lecia PRL). Z jeleniogórskiej wielkiej płyty powstało osiedle Orle, osiedla w Mysłakowicach, Piechowicach, Szklarskiej Porębie. We wszystkich budynkach praktycznie w całości wymieniono w minionych kilku latach instalacje: wodną, gazową, centralnego ogrzewania.

– Najgorsze jakościowo są budynki na ulicy Działkowicza na jeleniogórskim Zabobrzu – mówi K. Piotrowski. – Tam najwyraźniej widać było wszystkie wady tamtych czasów: niechlujstwo wykonawcze, brak surowców, pracę ludzi bez kwalifikacji. To były budynki budowane dla miasta, i dla zakładów pracy, a nie dla spółdzielni. Nie było tam takiego nadzoru nad jakością, jak w JSM. Już w latach 70 praktycznie zlikwidowano funkcję inspektora nadzoru budowlanego – opowiada nasz rozmówca. – Żeby za bardzo nie przeszkadzał, czyli za bardzo nie pilnował norm i przepisów. Trzeba było budować szybko, jak najwięcej i przed terminem. Tam pracowały brygady młodzieżowe oraz ludzie z tzw. patronatu. Ale i tam nic nie grozi konstrukcji, choć mieszka się gorzej niż gdzie indziej.

– Mieszkam na Działkowicza od 4 lat i nie widzę, żeby było tutaj gorzej niż w innych częściach Zabobrza – uważa tymczasem Marta Bielaszewska – wprawdzie pęka nam sufit i ściana przy oknie, a okna są nieszczelne i w kiepskim stanie, a niektóre ściany są krzywe, ale nic więcej się nie dzieje. Kilka lat temu ten budynek wyglądał dużo gorzej. Ale wspólnota nieustannie coś remontuje. Jest domofon, wymieniono windy. Z zewnątrz wygląda dużo gorzej niż w środku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rondo prawie gotowe

Czy obwodnica polepszyła życie mieszkańcom Maciejowej?  

Kto dyrektorem teatru?

Komentarze (44) Dodaj komentarz

kazimierzp 29-03-2009 9:28
W tekście są drobne przeinaczenia w nazewnictwie. Mówiłem w czasie wywiadu o węzłach konstrukcyjnych, a nie kotwach! Mówiłem o "wielkim bloku", a nie monobloku! Inspektorów nadzoru zlikwidowano w latach siedemdziesiątych w całej Polsce, tę funkcję na budowach przywrócono dopiero w czasach przełomu, na początku lat dziewięćdziesiątych! Odbierający JSM zwracali uwagę na elementy wykończeniowe: wykładziny, tynki, stan okien. Do elementów konstrukcyjnych nie! Niemniej poprzez likwidację w ostatnich latach koryt betonowych na balkonach odciążono konstrukcję i zwiększono w ten sposób bezpieczeństwo budynków! Budynki na Zabobrzu III mają zastosowane zupełnie inne rozwiązania konstrukcyjne połączeń pomiędzy elementami. Są to rozwiązania dużo lepsze!
~Jeleniogórski obserwator 29-03-2009 9:48
Dziwne... Technik budownictwa Kazimierz Piotrowski jako expert ds. budownictwa w Jelonce...
HankaOdRumcajsa 29-03-2009 9:51
ufff...dobrze, że ja mam poniemiecką robotę z cegły...
~123456 29-03-2009 10:02
Kaziu masz racje u nas się buduje raz i myśli ze będzie stało 100 lat bez konserwacji aż się zawali szkoda ze madry polak po szkodzie przykre to jest a my chcemy zaistniec w europie :( gwizdy dla wladz i osob odpowiedzialnych za ten stan rzeczy. fachowcy z bozej laski
kwakwa 29-03-2009 10:03
mieszkałem w takim bloku przez osiemnaście lat na osiedlu wielkości całego zabobrza i nic się nie zawaliło, zamiast o cale budynki, mieszkańcy powinni się obawiać o te, które maję jeszcze betonowe donice i balustrady na balkonach bo to wydatnie obciąża budynek...gdzieniegdzie są usunięte...
~Oj! 29-03-2009 10:43
To proszę też odciążyć mój blok! Jak 3 dni pada to nie można otworzyć drzwi, a jak jest gorąco to same się otwierają @_@ Czy to są cuda minionej czy też obecnej epoki??? [;-)
~exxon 29-03-2009 10:46
bloki może nie runą,ale akustyka w tych blokach jest poprostu super hehe.
~remol 29-03-2009 11:13
no tak. teraz jestem spokojny.
~ 29-03-2009 11:18
Te paszkwile powinny być wyburzone.
~jeleniogórzanin1 29-03-2009 11:49
a o donicach w budynkach na ulicy Noskowskiego ktoś chyba zapomniał... i pewnie szybko sobie nie przypomni. może ktoś w końcu zainterweniuje ?
~Maślana 29-03-2009 11:49
runą i to z wielkim hukiem ...............
~const 29-03-2009 12:01
Konst. bet. projektuje się na 80 lat. Gratulacje dla ludzi ktorzy tam kupili mieszkania a budynki te stoja juz po 30 lat :)
~ 29-03-2009 12:07
trala-la-la .... książka techniczna obieku !!! o ile wogóle istnieje taka książka (?) nawet jeżeli znajdzie się to z pewnością od wieeeeelu lat nie ma żadnych wpisów. Podobnie jest z książkami obiektów, prowadzonymi przez nasze ZGL-e !
~CONST 29-03-2009 12:33
Jaki brak kwalifikacji ludzi w tamtych czasach? A dzisiaj na budowach jakie kwalifikacje mają? Kiedyś były zawodówki uczyły na zbrojarzy murarzy, a dzisiaj ludzie po licencjacie z turystyki nawet rys. tech. nie przeczytaja. Kto takie bzdury pisze? Moim zdaniem jak na tamte czasy to i tak zostało to wykonane znakomicie! Dlaczego Pan Kazimierz Piotrowski nie uwzględnił terenu na jakim zostały wybudowane "DOMY z KARTONU", gdzie nawet niemiec nie budował bo silne wiatry i podmokły bagnisty teren! A co do nadzoru budowlanego on tylko sprawdza ksiązke budowy najwazniejszy jest kierownik budowy i nadzur autorkis prowadzony przez projektanta on odpowiada swoimi 4 literami za budowe :) POZDRAWIAM!
HAVA_NAGILA 29-03-2009 12:38
Spoko ludkowie , przeciez jestescie w rekach boga . Prawie swiety Karol Wojtyla ochroni was , modlitwa za modlitwa . Po co wam jakies inspekcje budowlane , sprawdzanie stanu technicznego . Jesli wszystko jest uzaleznione od woli boga to po co jakikolwiek remont ? Kiedys powiedzialem powaznym ludziom , ze w Polsce posiadanie mieszkania w bloku to w pewnym sensie prestiz -no i powazni ludzie plakali ze smiechu . Ale nic tu po mnie , bloki komunistyczne pewnie nie poswiecone przez lokalnego ksiedza , no moze niektore mieszkania aktywistow koscielnych . Reszta zyje w mieszkaniach z grzechem . hahahahahah
~Czytający 29-03-2009 12:41
W niemczech takie bloki już wyburzają, nawet porobiłem zdięcia, szkoda że nie mogę ich pokazać choć wyślę je redakcji może opublikują.
HAVA_NAGILA 29-03-2009 12:54
KazimierzuP-jak zbudowac bude dla psa , albo suki , bo nie wiem czy pies by chcial tam mieszkac . KazimierzuP -technik budowlany potrzebny do nadzoru budowy budy dla suki . Zyczylbym sobie kotwy monolitowe z polobciazona konstrukcja scian bocznych . Suka powinna miec niezla bude .
~kizior 29-03-2009 12:55
"Wieżowce z wielkiej płyty wybudowane w latach 70-tych i 80-tych nie spełniają standardów bezpieczeństwa obowiązujących w Unii Europejskiej i powinny zostać wyburzone. Wysokie bloki mają najniższy okres użytkowania. Ich żywotność w zależności od użytych prefabrykatów sięga od 40 do 60 lat. " http://www.gnp.pl/kiedy_runie_wielka_plyta,1,1,201.html Proszę poszukać informacji na stronach internetowych rzeczoznawców itp. a nie wierzyć w puste słowa budowniczych tych obrzydliwych budynków.
~xyz 29-03-2009 13:17
Należy bloki wysadzić - bo zostały wybudowane za komuny , a teraz wszystko co było za komuny jest złe. Ludzi można wysłac pod kapitalistyczne mosty .
~Jano 29-03-2009 13:19
a niech runa bo przeciez to na bagnach zbudowali ,i co wymagac jak one juz pekaja , to wreszcie kiedys runa w diably
~Czytający 29-03-2009 13:29
W niemczech takie bloki już wyburzają, nawet porobiłem zdięcia, szkoda że nie mogę ich pokazać choć wyślę je redakcji może opublikują.
~rudebwoy 29-03-2009 13:42
Bloki, szare identyczne bryły... Spuścizna socrealistycznej kiły. Gdzie byś nie pojechal osiedla są takie same... dzieci bloków bierzmy co nam obiecane :)
~Łowca byków 29-03-2009 13:46
Do ~Jeleniogórski obserwator Wszystko co się do tej pory zawaliło było dziełem inżynierów. Smutne, ale niestety prawdziwe.
~Oj! 29-03-2009 13:52
W Niemczech takie bloki głównie REMONTUJĄ! ~const - w Polsce ludzie nie żyją 130 lat, więc nie martw się o tych co kupili mieszkania w bloku ;) HAVA jak zwykle nagina.... :]
~~pkp 29-03-2009 14:57
bzdurne gadanie nt blokow i komuny... teraz mamy lepiej, kapitalistyczne mosty i super rzady a Ty hava mangila czy jak tam nie p**** bzdur nt karola wojtyły !
~hehehe 29-03-2009 15:29
kupili mieszkania po tysiąc złotych i myślą, że sa wiecej warte:)
~CONST 29-03-2009 15:32
Do OJ liczyć nie umiesz??? boli stoją już od lat 30-40 więc jak ktoś kupuje teraz mieszkanie w wieku 30lat spłaci kredyt za 30 lat bedzie mial 60 lat a budynek 70 lat no to 10 lat jeszcze pomieszka, a potem rujina Państwo mu coś da za prywatne mieszkanie???
~JEŻ 29-03-2009 16:15
W NIEMCZECH BURZĄ DOMY Z PŁYTY/LANDY WSCHODNIE/ BO NIE MA W NICH KTO MIESZKAĆ.Gdyby nie ta "socjalistyczna"płyta, to większość ludzi w Polsce mieszkała by w szałasach.
~fbp 29-03-2009 16:34
a ciekawe jak dlugo tesco postoi:))),jak nadzorowal je jakis magister inzynier magazynier:))???
~fantom 29-03-2009 17:33
dyżurny frustrat Jelonki: Hałwa Nagrila znów nadaje....
_Dag 29-03-2009 17:58
Jak stoją tyle lat, chociaż miały postać tylko "chwilę", to raczej nic im nie będzie, myślę... :)
~Oj! 29-03-2009 19:04
Są też na świecie ludki co mają 50, 60 i więcej lat :)))))))))) ~hehehe - ...kupili mieszkania po 300 zł i mieszkają... i długo jeszcze pomieszkają! Tak długo jak trzeba będzie :))))))) A ci dostali odprawy to dawno już je potracili :)))))))) Cóż, w kochanej Ojczyźnie uczciwą pracą to tylko małej stabilizacji się można "dorobić", ale jak ktoś smutny to nawet to go nie cieszy ^L^
~pat 29-03-2009 20:06
moim zdaniem to dziadostwo może runąć lada dzień jak coś pęka znaczy że sie zawali powinno zaczać wybyżać najstarsze bloki w całej polsce jeszcze parę lat te metale łączące płyty zgniją i się poosypią te architektoniczne szkarady
~do wszystkich zaniepokojonych 29-03-2009 20:32
taaaa wasze stare zrupciałe budynki się zawalą! zobaczycie!!! BOOOM!
~a123 29-03-2009 20:33
pewnie runą i bloki,które zostały wybudowane na bagnach.... te na Kiepury się przecież chwieją jak wieje wiatr!!!!!
~jga 29-03-2009 21:42
klimat się ociepla i bagna też wyschły więc na pewno jeszcze postoją
~Do Hava Nagila 29-03-2009 21:45
To co piszesz w swojej pierwszej wypowiedzi niestety ale świadczy o Twoim poziomie kultury osobistej.To,że prawdopodobnie jesteś niewierzący (wniosek z Twojej wypowiedzi) nie upoważnia Cię do nabijania się z ludzi którzy akurat w Boga wierzą.A Karol Wojtyła był i wciąż jest wielkim autorytetem dla ludzi różnych wiar a także ateistów.I Twoje "śmieszne" wywody nie bardzo są na miejscu. Jest mi Ciebie na prawdę szkoda....Pozdrawiam i życzę zastanowienia zanim napiszesz jakiś "dowcipny" komentarz.
rymcycymcy 29-03-2009 22:01
| ~a123 | ...o właśnie kolego poruszyłeś ważki temat. Ostatnio jak wracałem od znajomego, to się chwiały jak cholerka. Musieliśmy się trzymać ścian i grzejników. I wcale mocno nie dmuchało ! ;) ...to przez te bagna i poligony co tam były.
~Zorrro 29-03-2009 23:10
Znam człowieka co to budował bo trudno to nazwać mieszkaniem w bloku "domem" na łączeniach wielkich płyt wkładali żeby to równo stało kawałki drewna co popadło a potem następna płyta i tak w kółko a potem tynk i macie piękne budynki aż do momentu jak się obudzicie z sufitem na czole bo ile to może postać , a stare budownictwo to wiadomo stara dobra niemiecka robota i przede wszystkim cegła a nie beton z szlakom a więc miłych snów w blokowiskach :)
~do rymcycymcy 29-03-2009 23:41
ja kiedyś jeden z bloków musiałem podtrzymywać...:)na pewno by runął gdyby nie moja obywatelska postawa ;))
~Czytający 30-03-2009 0:32
Do Jeża. Owszem, jest w Niemczech wschodnich, pełno budynków pustych, nawet całe osiedla i to od czasu jak zburzyli mur Berlinski, bo ludzie wyemigrowali na zachód i te budynki stoją do dziś, ale akuratnie te budynki co burzyli, jeszcze dwa miesiące wcześniej były w pełni zamieszkałe, jeżdżę tam bardzo często i widzę jak się ludzie wyprowadzają. A z Oj! się zgodzę też remontują, tylko że więcej budynków znikneło, niż wyremotowali.
~liluś2 30-03-2009 21:42
Tyle ludzi mieszka w betonach niezawaliło się,a ci w barakach w Jeżowie dachy gubią,śpią w wodzie.
HAVA_NAGILA 31-03-2009 2:02
do......29-03-2009 21:45 ......Ok , widze ,ze mozesz byc osoba nieszczesliwa , negatywnie postrzegajaca Swiat . Uzywasz slowa -niestety-niewierzacy -jest mi ciebie szkoda.......prosze zapamietaj od teraz na zawsze . Ja pisze dla zabawy - dla zabawy , hello ? dla zabawy.W wiekszosci potwierdzona prawde , o waszej katolickiej wierze , o tym razem betonowych blokach , o zyciu . Polecam spojrzenie na otaczajacy Swiat bez twoich -religijnych-okularkow . Zobacz jak Swiat wyglada na trzezwo , bez wplywy kosciola , znajomych , waszych lokalnych wladz czy czegokolwiek . Polecam zapoznanie sie ze znaczeniem slowa TOTALITARYZM zanim napiszesz cokolwiek o swoim katolickim kosciele . Jak to wasza wladza w Polsce podporzadkowuje ustawy do wartosci chrzescijanskich -dlaczego chrzescijanskich , skoro mozna do buddyjskich , zydowskich czy muzulmanskich . Dotyczyc maja wszystkich obywateli , czyli jest to totalitaryzm ogolnie piszac.itd itd . Nie nabijam sie z ludzi , szczegolnie tych co maja betonowa bude 2.5 metra wysoka z krzywimi scianami i lazienka o akustyce lepszej jak przecietny teatr . Wiesz , ze ludzie poswiecaja mieszkania wlasnie o tej porze , moze wczesniej , ja nie wiem dokladnie , maluja znak KMB ponad drzwiami . Prosze , nie przekonuj mnie , ze ludzie nie zapraszaja ksiedza , nie prosza o opryskanie scian kropidlem ? Jesli rzeczywiscie jestes osoba wierzaca , powinnas osobo wiedziec , ze cala materia , wszystko wokolo ciebie jest stworzone przez boga , to co mowisz , piszesz , tez jest wola boga . Czy nieprawda jest opatrznosc boska? Prosze zanim cos napiszesz zastanow sie . A mi ciebie wcale nie jest szkoda , zyj swoim zyciem , poddawaj sie woli boga , nie chodz do lekarza bo przeciez wszystko jest w rekach boga a nie lekarza . Wlasnie mysle napisac -dowcipny koment -daj mi troche czasu . Lech i Jaroslaw Kaczynscy jednojajowi blizniacy przerastaja mnie w pomyslach .
~fantom 31-03-2009 10:55
Hałwa Nagrila, ziejesz nienawiścią do wszystkiego co tutejsze, jak smok wawelski. Pewnie masz ku temu swoje powody. Zastanawia mnie tylko jedno: po kiego grzyba włazisz co jakiś czas na Jelonkę? Nostalgia cię zjada, czy może myślisz zupełnie inaczej niż tutaj wygłaszasz? :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ślisko w Termach?

Akcja ratownicza na Przełęczy Karkonoskiej

Boże Ciało 2019

Kontrowersyjne nagranie nauczyciela

Wypadek w Radomierzu

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1289
Tak
78%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%