MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

A balkony runą

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 10 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 10 maja 2007, 8:30
Autor: TEJO
Fot. Krzysztof Knitter
Niektóre kamienice przy ulicy Wojska Polskiego mogą się rozsypać zanim powstaną realne możliwości ich kompleksowej rewitalizacji. Samorządowcy chcą przyspieszyć proces sprzedaży mieszkań komunalnych licząc, że za remonty tych zaniedbanych nie trzeba będzie dokładać z miejskich pieniędzy. Z własnych portfeli zapłacą lokatorzy.

Zapowiadany całkowity remont zrujnowanych zabytkowych budynków przy jednej z piękniejszych alei w Jeleniej Górze będzie mógł okazać się niepotrzebny. Jego realizację, po zebraniu odpowiednich środków z funduszy unijnych, zapowiedziano za kilka lat. Wiele wskazuje na to, że stan najbardziej zniszczonych kamienic wymaga znacznie wcześniejszej i pilniejszej interwencji.

– Co z tego, że tyle mówią o tym remoncie, jak nic nie robią? Na razie to wszystko patykiem na wodzie pisane. A u mnie balkon ledwo co się trzyma. Nie wchodzimy na niego, bo drewno konstrukcyjne zmurszało. Jak się zawali na przechodniów, to jeszcze nasza wina będzie – mówi pan Janusz, lokator jednej z kamienic blisko ulicy Matejki.

Wystarczy spojrzenie na balkony, aby stwierdzić, że mieszkańcy traktu mają rację. W większości są to najbardziej niebezpieczne części nieremontowanych od lat budynków. Większość balkonów o osłabionej i nadgryzionej zębem czasu konstrukcji nie jest odpowiednio zabezpieczona. A uszkodzenia oczywiste są nawet dla laika: sypiący się płatami tynk i przegniłe drewno balkonowych podłóg mówią same za siebie.

Dla zakładów gospodarki lokalowej to kłopot, bo nie wszędzie administrują one kamienicami. W tych, w których rządzą wspólnoty lokatorów, to one muszą zadbać o remonty balkonów. A na to, podobnie jak w ZGL-ach, nie ma pieniędzy.
– Pieniądze są tylko na najpilniejsze zabezpieczenia części wspólnych: sieci gazowe, elektryczne i wodociągowe, a także na remonty dachów – usłyszeliśmy w ZGL „Północ”.

Lokatorzy zauważają przy tym, że stan nawet tych instalacji woła o pomstę do nieba. Głównie chodzi o wodociągi. – Chcieliśmy założyć wodomierz, ale okazało się, że stan rur jest tak fatalny, że wymagają wymiany, a może nawet i budowy nowych przyłączy.

Podczas zakończonej w kwietniu serii spotkań z mieszkańcami Wojska Polskiego ustalano szczegóły raportu o potrzebach wynikających z możliwości przyznania Jeleniej Górze pieniędzy z Unii Europejskiej na rewitalizację najbardziej zaniedbanych części miasta.
Trakt ma szczęście w nieszczęściu. Wszystko wskazuje na to, że pieniądze będą, ale skala potrzeb jest tak duża, że niektóre kamienice mogą nie dotrwać terminu, kiedy środki wpłyną na odpowiednie konta, czyli co najmniej za kilka lat.
Sypiących się części zabytkowych domów nie można rozebrać: całość jest pod ścisłym nadzorem konserwatorskim a tabliczkę z napisem „obiekt zabytkowy” ma tu niemal każda kamienica. Z balkonowym problemem poradzono sobie w części przy ulicy Matejki, gdzie najbardziej zmurszałe części budynków zostały wyremontowane. Wówczas o Wojska Polskiego nikt nie pomyślał.

<b> Za jeden procent do końca roku? </b>
Będą zmiany przy ulgach dotyczących sprzedaży mieszkań komunalnych, ale jeszcze nie w tym roku. Samorządowcy uważają, że proces pozbywania się lokali należących do miasta przebiega zbyt wolno, tymczasem w budżecie brakuje środków na remonty.
W Jeleniej Górze można kupić mieszkanie komunalne już za jeden procent jego wartości, ale – wg projektu radnych – tylko do końca roku będzie można złożyć o to wniosek. Później obowiązywać ma co najwyżej 50-procentowy rabat.
Ma to zmobilizować najemców do podjęcia w miarę szybkiej decyzji, bo po nowym roku kupno mieszkania komunalnego będzie mniej atrakcyjne i gorzej opłacalne. Uproszczeniu mają też ulec formalności przy załatwianiu wykupu oraz cała procedura załatwiania sprawy. Ambicją samorządowców jest, aby własne „M” zainteresowani dostali w ciągu trzech miesięcy. Teraz potrzeba na to co najmniej roku.
W stolicy Karkonoszy jest około siedmiu i pół tysiąca najemców lokali komunalnych. Samorządowcy chcą sprawdzić, ilu z nich wyrazi chęć na przejęcie lokalu na własne utrzymanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ulica Krakowska gotowa

Rusza przebudowa ulicy

Przebudowa w centrum

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~zdziwiona 10-05-2007 7:28
Ciekawe jakie czynsze płacą mieszkańcy tych kamienic i jaka jest wysokość składnika przeznaczonego na remonty. Każdy mieszkaniec domku jedorodzinnego dba o swój dom. Podobnie w blokach - płaci się tzw. fundusz remontowy i jeśli pieniądze są dobrze zarządzane to nie ma problemu. Ale jak ktoś chce tylko mieszkać, to w końcu mu się może coś zawalić!
~mmm 10-05-2007 7:42
to tak jak z wykupem mojego mieszkania!!!! urząd miasta działa taaaaaaaaaaaaaaak szybko, że ja już dwukrotoenie zebrałam pieniądze na wykup mieszkania, a urząd miasta nadal podejmuje kolejne decyzje i tak 1,5 roku!!!! Środki są czynów brak!!!!
~kazimierzp 10-05-2007 8:30
Formalnie, w myśl prawa budowlanego zabytkiem jest obiekt który znajduje się w rejestrze zabytków, lub też jakiś obszar poprzez wpis do rejestru zabytków, albo zapis w planie zagospodarowania przestrzennego usyskuje wymóg, że wszelkie prace budowlane na takim obszarze muszą uzyskać opinię konserwatora zabytków. Na ulicy Wojska Polskiego tylko kilka budynków jest w rejestrze zabytków (można policzyć na palcach jednej ręki!) nie ma też dla tego terenu planu zagodpodarowania przestrzennego. Tak więc tłumaczenie, że to przez to bo konserwator, bo zabytek mija się z rzeczywistością! Zgodnie z tymże prawem budowlanym podstawowym obowiązkiem właściciela i zarządcy jest prawidłowa i bezpieczna eksploatacja budynku. Bezpieczna dla użytkowników i otoczenia. Dotyczy to każdego Zarządcy czy to ZGL, czy prywatnego. Własność jest to stuprocentowa odpowiedzialność. Miasto zbyło wiele mieszkań za 1% wartości. Pozostałe 99% tej wartości to jest właśnie forma dotacji dla nowych właścicieli aby spożytkowali to na remont i odnowienie budynków. Wielu z tych co nabyło za 1% nie ma środków na opłacanie podstawowych kosztów utrzymania, a co dopiero mówić o środkach na odtworzenie. Oni poprzez stanie się współwłascicielami, czyli współodpowiedzialnymi za budynki zostali często unieszczęśliwieni. Ten problem narasta. Jeżeli nadzór budowlany - organ niezależny od władz miasta, zacznie w sposób bezwględny egzekwować należne obowiązki (a zaczyna to czynić) co do bezpieczeństwa budynków to może się okazać, że wielu z tych współwłaścicieli będzie szukało sposobu na zwrot miastu tych mieszkań, lub też zbędą te mieszkania tym których na to stać. Mieszkania w atrakcyjnych punktach znajdą nabywców, ale reszta?
~jeleniogórzanka 10-05-2007 9:50
Gdzie są pieniądze, które lokatorzy od dziesięcioleci płacą dawnej administracji a obecnie ZGL-om.Dlaczego ludzie,którzy wykupili mieszkania i stworzyli wspólnoty mieszkaniowe potrafią w ciągu kilku lat zgromadzić pieniądze na funduszu remontowym(są to mniejsze kwoty niż czynsz wpłacany do ZGL) i zrobić remont począwszy od sieci wodociagowej a kończąc na remoncie dachu i porządnej elewacji budynku? A ZGL nie potrafi (nie chce) tego zrobić od dziesięcioleci.Teraz chcą te ruiny wcisnąć ludziom niech sobie sami remontują?
~jeż 10-05-2007 10:32
To prawa gospodarki rynkowej.Dla tych ,których stać na wykup mieszkania za 1% jego wartości- to znakomita okazja rynkowa. Pod warunkiem jednak ponoszenia konsekwencji/ także balkonowych/ z tego tytułu.Innym pozostaje często sprzedaż mieszkania, zamiana na mniejsze itd.
~jacek 10-05-2007 13:04
Tak to już jest że w centrum miasta gdzie czynsze są najwieksze to mieszka prawie samo lumpiarstwo np. W. Polskiego , 1-go Maja itp. którzy to nie płacą czynszów robiąc jednocześnie spore długi. Miasto powinno stworzyć dzielnice typu PEKIN gdzie powinno się wysiedlać takich lumpów co nie płacą i nie dbają o budynek, a problem remontów sam by się rozwiązał.
~konserwator 10-05-2007 13:19
Proponuje miastu znalezienie dla biedniejszych mieszkancow innych lokali w duzo lepszym stanie a to co jeszcze zostalo sprzedac komus,kto to wyremontuje.Dzieki temu ulica uzyska dawny blask i wprowadza sie ludzie ktorzy beda placic drozszy czynsz,ale za to budynki beda regularnie remontowane.Nie przekazuje sie czegos co nie jest w stanie utrzymac miasto albo nie interesjua sie tym spoldzielnie,czy wspolnoty mieszkaniowe biednym ludziom.Chyba ze komus celowo zalezy na upadku tych kamiennic i sprzedaniu za duze pieniadze gruntu,na ktory znajdzie sie zawsze wielu chetnych.Wstyd mi za nieudolnosc wladz Jelonki i zachlannosc polaczona z lenistwem wspolnot mieszkaniowych bo te pieniadze musza przeciez gdzies "odplywac"... Szkoda ze w Polsce nie potrafi sie tak gospodarowac jak u naszych zachodnich sasiadow,a ludzie sa za bierni zeby cokolwiek zrobic od siebie i to jest problem sytuacji jaka mamy.Do tego niekoniecznie potrzeba milionow,wystarczy w pore dzialac i chociaz stopniowo co roku przeprowadzac remonty a nie martwic sie potem jak juz czesto jest za pozno...
~krakers 10-05-2007 16:41
czyli rewitalizacja ogloszona przez Pana Prezydenta ma polegac na samoczynnym remoncie kamienic przez ich wlascicieli... oj oj...to jak najszybciej trzeba pozbyc sie tej komunalnej wlasnosci...ot polityka....heh
~kamienicznik 10-05-2007 17:52
a niech sprzedają z 1% lumpom te mieszkanka :) prędzej czy później trafią one na sprzedaż i ja sobie chętnie ze dwa kupię
~Tomany 10-05-2007 19:44
A po tamtej stronie moja była piękna dzielnia .Pozdro - KAZIU.TROLU, LEWY,ZYBERCIK,KOTEK.Kiedyś to były czasy.
~gosc 10-05-2007 20:27
masz racje "kamieniczniku" jak ktos wie ile to moze kosztowac niech pisze,tez jestem zainteresowany kupnem kilku takich mieszkan a moze i naewet cala kamiennice...:)
~Judźka 10-08-2007 8:14
Tomany&lt;33 po tamtej stronie JEST moje piekna dzielnica ;] i żadne nowe budynki nie zmienią atmosfery tutaj ;) pozdro dla tych których nasza wspaniała dzielnica wychowała i wychowuje xPxP

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Strategia rozwoju

KD zmodernizują szynobusy

Pustostan po premierze

Jarmark Staroci był skromniejszy tym razem...

Żłobek z wyróżnieniem

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
186
Tak
39%
Nie
51%
Nie wiem
10%